Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 102474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

  • Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 2397
  • 137
  • DefenceTurk.com
‘HÜRKUŞ-B’ yolda sıra silahlı ‘HÜRKUŞ’ta
« Yanıtla #240 : 03 Aralık 2019, 20:23:15 »
TUSAŞ (TAI) tarafından yurtiçi imkânlar kullanılarak üretilen başlangıç ve temel eğitim uçağı HÜRKUŞ’un önümüzdeki yıl Türk Hava Kuvvetleri’ne teslimatı başlayacak.NTV’nin canlı yayınına katılan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Hürkuş projesinde gelinen son durum hakkında bilgi verdi.

Kotil, “Hürkuş’u Hava Kuvvetlerimiz için yaptık. 15 adet için sözleşme imzaladık. 40 adet içinde opsiyonumuz var. Hava Kuvvetlerinin uçaklarla test uçuşları devam ediyor. Teslimatlar 2020’de başlayacak. Silahlı versiyon Hürkuş-C ihracata dönük bir ürün. Onun pazarlama çalışmaları sürüyor. Bolivya’da başarılı uçuşlar yaptı. 2020 için ihracat olabilir.” dedi.Eğitimde “HÜRKUŞ” dönemi

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girdi. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecek.

Hızlı ve Öfkeli

HÜRKUŞ’un silahlı versiyonu HÜRKUŞ-C ise pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra; hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirildi.

35 bin feet irtifa tavanıyla 6 saate kadar havada kalabilecek uçak, CİRİT Lazer Güdümlü Füze, LUMTAS/UMTAS Güdümlü füze, Genel Maksat Bombaları MK-81 ve MK-82, HGK-3 (82), KGK-82 gibi milli mühimmatların yanı sıra 12,7 mm ve 20 mm top sistemleri ile donatılabilecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/12/03/hurkus-b-yolda-sira-silahli-hurkusta/