Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 132887 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı the demons

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 41
 • -2
İSRAİL'DE ARTIK YENİ BİR BAŞBAKAN VAR: 'Bibi’ lakaplı Netanyahu, 10 yıl sonra yeniden başbakan olurken, İslam âlemine zeytin dalı uzattı
 
ÇOK KOALİSYON PARTİSİ OLUNCA İSRAİL TARİHİNİN EN KALABALIK HÜKÜMETİ KURULMUŞ OLDU:
İsrail’de sağcı Likud Partisi’nin ‘Bibi’ lakaplı lideri Benyamin Netanyahu’nun aşırı sağcı-dinci ağırlıklı hükümeti dün yemin ederek göreve başladı.

10 yıl sonra yine başbakanlık koltuğuna oturan Bibi, 120 koltuklu Knessett’ten güven oyu almak için ortaklarını tatmin adına 30’u bakan, yedisi bakan yardımcısı olmak üzere kabinedeki üye sayısını 37’ye çıkartarak İsrail’in en kalabalık hükümetini kurdu.

Bibi’nin 1996’daki kabinesinde sadece 18 bakan vardı.

Barış Şimdi örgütünün ‘İsrail tarihinin en sağcı hükümeti’ dediği 32’nci hükümetin meclis desteği 69 vekilden ibaret.

Arapları sürmekten bahseden Evimiz İsrail’in lideri Avigdor Lieberman, dışişleri koltuğuna otururken, içişleri aşırı dinci Şas partisi lideri Eliyahu Yişai’ye emanet.

Yişai ve Lieberman Likud’dan Moşe Yaalon’la birlikte başbakan yardımcılığı yapacak. Solcu İşçi Partisi lideri Ehud Barak da başbakan yardımcılığı ve savunma bakanlığını kaptı. Likud’a 13, Evimiz İsrail ve İşçi Partisi’ne beşer, Şas’a dört, Yahudi Evi’ne bir bakanlık düştü. Likud’un Dürzi asıllı tek Arap vekili Eyüb Kara da Necef ve Celile’nin kalkınmasından sorumlu devlet bakanı oldu. Maliye, adalet ve eğitim gibi kilit bakanlıklar Likud’da. Knesset başkanlığına ise Likudlu Reuven Rivlin seçildi.

Batı Şeria’da Filistin devletine karşı olan İsrail lideri, İslam âlemine ABD Başkanı Barack Obama gibi seslendi: “Hükümet komşularımız ve Arap dünyası ile adil ve kalıcı barış için elinden geleni yapacak. Barış isteyen her komşumuz uzanmış elimizi bulacak.” Netanyahu’nun konuşması, muhalefet vekillerinin sözleriyle sık sık kesilirken, özellikle kabine üyeleri okunurken sözlü sataşmalar üzerine Bibi, “Ben de muhalefet sıralarında oturdum ama buranın sirk durumuna getirilmesine asla izin vermedim” diye çıkıştı.

Bu arada İsrail Askeri Başsavcılığı, Gazze Şeridi’ni yakıp yıkan 22 günlük ‘Dökme Kurşun’ operasyonunda sivillerin kasten hedef alındığına dair askerlerin itirafları için ‘söylenti’ deyip soruşturma dosyasını kapattı. 
 
http://www.nethaber.com/Dunya/96358/ISRAILDE-ARTIK-YENI-BIR-BASBAKAN-VAR-Bibi
« Son Düzenleme: 22 Mart 2013, 22:46:28 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı the demons

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 41
 • -2
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2009, 22:39:20 »
Mısır'ın Hizbullah operasyonları ve bazı kişileri tutuklamasının akabinde medya üzerinden başlatılan yeni Sünni-Şii savaşı, İsrail'de büyük bir memnuniyet meydana getiriyor.

Zaman gazetesinin haberine göre; Mısır'ın Hizbullah örgütüne yönelik son operasyonları ve bazı kişileri tutuklamasının akabinde medya üzerinden başlatılan yeni Sünni-Şii savaşı, İsrail'de büyük bir memnuniyet meydana getiriyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İran ile Sünni Arap ülkeleri arasında bir çatışmanın "kaçınılmaz" olduğunu öne sürdü. Pesah (Hamursuz) Bayramı dolayısıyla önde gelen hahamlarla bir araya gelen Peres ordu radyosuna yaptığı açıklamada, "Biz karışmadan da savaşıyorlar ve iyi ki de öyle!" diye konuştu. "Er ya da geç dünya İran'ın Ortadoğu'yu ele geçirme niyetinde olduğunun ve sömürgeci hevesler taşıdığının farkına varacaktır." diyen Peres, "İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bize karşı güç topluyor, fakat ona karşı olan güçler de var. Mısır'da yaşananlar, sert bir muhalefet meydana getirdi ve onun tüm muhaliflerini -Sünnileri, Avrupalıları, aynı şekilde nükleer silah ve terörden korkanları- birleştirmeliyiz." ifadelerini kullandı. Peres, Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah'ı "Şeyh kılığına bürünmüş, ama aslında öldürmekten çekinmeyen biri" diye de tanımladı.

Mısır ve Suudi Arabistan'ın Hizbullah'a yönelik medya savaşı tüm şiddetiyle devam ederken, Mısır güvenlik birimleri Sina Yarımadası'nda saklandığını öne sürdüğü 10 kişilik bir Hizbullah timini yakalamaya çalıştığını öne sürüyor. Mısır güvenlik birimleri geçtiğimiz çarşamba günü gözaltında oldukları basına yansıyan 49 kişinin yanı sıra 10 kişinin daha Sina Yarımadası'nda saklandıklarının tespit edildiğini iddia ediyor. Mısır'a göre yakalanan bazı kişiler rejim karşıtı faaliyetlerde bulunduklarını da itiraf ettiler.

İran ve yörüngesindeki Suriye ile Hizbullah örgütünü sürekli olarak sert bir dille yeren Mısır ve Suudi Arabistan gazeteleri Hizbullah'ı ağır kelimelerle eleştirmeyi sürdürüyor. Önceki gün Mısır'ın önde gelen gazetelerinden El Cumhuriye'nin Başyazarı Muhammed Ali İbrahim, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ı 'maymun şeyh' diye tanımlarken, Suudi sermayeli Şarkul Avsat gazetesinin başyazarı Tarık Hamid de Nasrallah ve El Kaide lideri Üsame bin Ladin arasında hiçbir fark bulunmadığını öne sürdü. Mısırlı bir grup parlamenter Nasrallah'ın İnterpol tarafından tutuklanarak Mısır'a teslim edilmesini önerirken, Roz el Yusuf gazetesi de Mısır'da Hizbullah'a mensup pek çok uyuyan hücre bulunduğunu iddia etti.

Nasrallah'a Suriye'den destek

Hizbullah liderine destek veren Suriye'deki gazeteler de suçlamalara aynı şekilde karşılık veriyor. Suriye'nin önde gelen gazetelerinden El Vatan, Mısır'ın Gazze politikasından dolayı İslam dünyası başta olmak üzere dünya genelinde büyük bir tepki çektiğini, bunu hafifletmek için hedef saptırmaya çalıştığını iddia ediyor. Gazeteye göre Gazze konusunda Mısır ve Suudi Arabistan'dan farklı bir politika izleyerek büyük bir takdir toplayan Katar'ın düzenlediği Arap Zirvesi'ne katılmayan Mısır'ın, zirvenin hemen akabinde bu tür bir eyleme girişmesi Mısır'ın niyetini apaçık ortaya koyuyor. Hizbullah karşıtı ülkeler İran'ın Filistin sorununu kullanarak Sünni dünyada yayılma politikası izlediğini, ideolojik olarak Şii karşıtı olan Hamas'ın da onların tuzağına düştüğünü öne sürüyor.

Mısır, 1979'dan beri diplomatik ilişkilerinin kesik olduğu İran'ı her fırsatta Şii ideolojisini yaymakla suçluyor. İran'dan dolayı son iki Arap Zirvesi'ni boykot eden Mısır, basında çıkan iddialara göre İran rejim muhalifi Halkın Mücahitleri örgütüne kamp vermeye hazır olduğunu öne sürmüş, bu da İran'ın sert tepkisini çekmişti. Halkın Mücahitleri örgütü yıllardır Irak'ta varlığını sürdürüyordu. Ancak Irak'ta Şii yönetiminin işbaşında olmasından dolayı Halkın Mücahitleri'nin bu ülkedeki varlığının artık imkânsız olduğu belirtilmişti. Mısır ve Hizbullah arasındaki sert tartışmalar cuma günkü hutbesinde Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın, tutuklulardan Sami Şihab'ın kendi adamları olduğunu itiraf etmesiyle daha da alevlenmişti. Ancak Nasrallah, Gazze'ye silah sokmak için Mısır'da faaliyet gösterdiklerini, Mısır rejimini devirmek gibi bir niyetlerinin olmadığını öne sürmüştü.

Ortadoğu uzmanlarından Muin Rabbani'ye göre tüm bu gelişmeler, Mısır'ın Gazze'deki ablukayı İsrail ile birlikte sürdürmesinin meydana getirdiği diplomatik erozyonu ortadan kaldırma çabası. Rabbani, Mısır'ın bu şekilde bir strateji izleyerek, 'Biz aslında Gazze'ye abluka uygulamıyoruz, İran'ın bölgede etkinlik kazanmasını engellemeye çalışıyoruz' mesajı vermeye çalıştığını öne sürüyor. Mısır'da rejimin yanı sıra pek çok muhalif parti de Hizbullah'ın son eylemlerine sert tepki gösterirken Müslüman Kardeşler ise Gazze'ye yardım ettiğini öne süren Hizbullah konusunda tarafsız bir politika izliyor.

http://www.nethaber.com/Dunya/97884/Simon-Peres-bolgede-Sii-Sunni-catismasi-cikmasini-umuyor
Çevrimdışı SWAT.TR

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 65
 • 0
  • http://www.turkish-mod-team.com
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2009, 10:06:26 »
 ;D İsrail İslam dünyasında A.b.d den bile çok sevilmeyen ülke ama baroş çabalarına inanmıyorum bunlar sadece İsrailin ayak oyunları İsrail resmen ateşkes ilan edemedigi için Direniş örgütleriyle olan savaşın'da mola almak istedigi zaman bu tür söylemler öne çıkar İsrailin Bekası düşmanlarının olmasına baglıdır .tanıdık geldi dimi evet a.b.d stratejiside budur.  israil eger gerçekten barış isteseydi  işgal ettigi topraklardan çekilirdi ki bu israil ortadan kalkarsa yada delinin biri başkan olursa münkün çünki israil sürekli göç alan bir ülke.nufüsu tek bölgeye yerleştirmek taktiksel açıdan delilik olcagı için yeni yerleşim birimleri kuruyor bu taktikte osmanlıdan alınma osmanlı feth ettigi topraklara anadoludan halkı yerleştiridirirdi çünki o bölgenin  halkının bir nevi islamlaşmasında büyük rol oynardı o halk tabi askeri açıdan da lojistik destek demekti.
kısaca israil barışa inanmıyor.

Çevrimdışı OKÇULAR

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 472
 • 56
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2009, 11:32:31 »
İşte bu yüzden ABD ve batı rejimleri İranın bu meydan okumalarına ses cıkarmamakta..

İrana yapılacak bir müdahale Yönetimdeki şii idaresini yıkabilir.  Buda ortadoğudaki mezhep dengelerini bozabilir.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41873
 • 468
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2009, 14:27:24 »
Arapların, hatta bütün Ortadoğunun her zamanki hali. Bu Arap milleti kadar milli birlik duygusundan yoksun başka bir millet var mı acaba. Düşmanları sürekli güçlenirken bunlar birbirlerini yemekten yıllardır bir adım daha ilerleyemen bir yığın budaladan başka bir şey değiller >:( Allah akıl versin bunlara...
« Son Düzenleme: 22 Mart 2013, 22:54:54 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SWAT.TR

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 65
 • 0
  • http://www.turkish-mod-team.com
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2009, 11:01:38 »
İslamın özü Ruhbanlık sınıfını kabul etmez ! lakin bakıyorum Da Nerseyse Tüm Cemaat leirn abşında "Alim" olarak adlandırılan kişiler ruhbanlıgı red etmekle birllikte bu kisveden de uzak durmuyorlar alaka ne diyeceksiniz..şöyle Şii lerin liderlerinin isimlerine  bakalım Büyük Lider Faadallah , Hızbullah savaşcıları derin bir saygı duyuyorum ama liderinin adı  Hasan Nasrullah(allahın yardımı) sunnilerde de bu sismlerden bir çeşit mevcut suuda krallarınında benzer soy isimleri var. Peki bizle ilgisi nedir? bu insanların yönettigi milyonlarca  insan var Ağızlarından çıakcak tek bir kelime ile kendilerini ölüme dek götüre bilirler  yada Tam tersi istene kişileri düşünmeden öldürebilirler ,yada Irak savaşında gördügümüz üzre Tek bir kelime ile işgalci güçlere  Dİreniş göstermeye bilirler..
Yeterince açıklayıcı dır umarım.

Şii lik zaten ne islamca kabul edilen  bir  mezhep değildir. ama yinede ses çıkarlımayan  bir görüştür bakınız bu oyunların ilki ülkemizde  uygulandı sunni ,alevi  birbirine düşürlüdü 12 eylül öncesi şimdi biraz daha körükleniyor.
Tabi ırak -iran savaşı da bu oyunun parçası
Sonra pakistanda  oyun sahneye kondu. halen oyun devam ediyor karlı çıkan kim? A.b.d silahı veriyor pakistan talibanla savaşıyor.(bu konu çok derin ayrı bir makale olarak ele alınabilr)  peki kazanan kim?

Irakta  direnişi kırmak için aynı yöntem uygulandı  aslında başarıldıda..
ve Afganistan  a.b.d her savaşında mutlaka  kenidine bir muttefik bulur bakınız .Vietnam ve Kore savaşları.
İsrail zaten soylemeye gerek yok a.b.d politikalrına yöne veren onlar  zaten..

Çevrimdışı the demons

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 41
 • -2
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2009, 13:22:51 »
İslamın özü Ruhbanlık sınıfını kabul etmez ! lakin bakıyorum Da Nerseyse Tüm Cemaat leirn abşında "Alim" olarak adlandırılan kişiler ruhbanlıgı red etmekle birllikte bu kisveden de uzak durmuyorlar alaka ne diyeceksiniz..şöyle Şii lerin liderlerinin isimlerine  bakalım Büyük Lider Faadallah , Hızbullah savaşcıları derin bir saygı duyuyorum ama liderinin adı  Hasan Nasrullah(allahın yardımı) sunnilerde de bu sismlerden bir çeşit mevcut suuda krallarınında benzer soy isimleri var. Peki bizle ilgisi nedir? bu insanların yönettigi milyonlarca  insan var Ağızlarından çıakcak tek bir kelime ile kendilerini ölüme dek götüre bilirler  yada Tam tersi istene kişileri düşünmeden öldürebilirler ,yada Irak savaşında gördügümüz üzre Tek bir kelime ile işgalci güçlere  Dİreniş göstermeye bilirler..
Yeterince açıklayıcı dır umarım.

Şii lik zaten ne islamca kabul edilen  bir  mezhep değildir. ama yinede ses çıkarlımayan  bir görüştür bakınız bu oyunların ilki ülkemizde  uygulandı sunni ,alevi  birbirine düşürlüdü 12 eylül öncesi şimdi biraz daha körükleniyor.
Tabi ırak -iran savaşı da bu oyunun parçası
Sonra pakistanda  oyun sahneye kondu. halen oyun devam ediyor karlı çıkan kim? A.b.d silahı veriyor pakistan talibanla savaşıyor.(bu konu çok derin ayrı bir makale olarak ele alınabilr)  peki kazanan kim?

Irakta  direnişi kırmak için aynı yöntem uygulandı  aslında başarıldıda..
ve Afganistan  a.b.d her savaşında mutlaka  kenidine bir muttefik bulur bakınız .Vietnam ve Kore savaşları.
İsrail zaten soylemeye gerek yok a.b.d politikalrına yöne veren onlar  zaten..


arkadaşım tekbir cümlen dışında tamamına katılıyorum.şiilik islamca kabul edilen bir mezhep değildir sözün sünii mezheplerince kabul edilen bir mezhep değildir olmalıydı sanırım  ;)

Çevrimdışı the demons

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 41
 • -2
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #7 : 16 Haziran 2009, 13:31:32 »
aslında hristyan ve yahudi dünyasını bu şekilde parçalayabiliriz .
hristyanlardaki katolik protestan ortodoks veya yahudilikteki hasidik haredi ortodoks yahudiliği gibi gruplar arasında çatışma çıkmasını sağlayabilirsek birbirlerinin başının etlerini yesinler.mesela rum ve ermeni ortdokslarını birbirlerine düşerebiliriz.
biliyorum bu yazı buram buram fitne kokuyor ancak düşmanı kendi silahıyla vurmak gerekir

Çevrimdışı SWAT.TR

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 65
 • 0
  • http://www.turkish-mod-team.com
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #8 : 16 Haziran 2009, 13:40:04 »
aslında hristyan ve yahudi dünyasını bu şekilde parçalayabiliriz .
hristyanlardaki katolik protestan ortodoks veya yahudilikteki hasidik haredi ortodoks yahudiliği gibi gruplar arasında çatışma çıkmasını sağlayabilirsek birbirlerinin başının etlerini yesinler.mesela rum ve ermeni ortdokslarını birbirlerine düşerebiliriz.
biliyorum bu yazı buram buram fitne kokuyor ancak düşmanı kendi silahıyla vurmak gerekir

Dedigin Taktik zaten osmalı yonetiminde yapılıyordu Ortodoks ların en buyuk patrik ahnesi istanbul da neden acaba?  osmanlı hirisitiyanlaradaki mezhep ayrılıgını iyi kullandı .
Uyanık olmak lazım.

Çevrimdışı the demons

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 41
 • -2
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #9 : 17 Haziran 2009, 00:14:12 »
aslında hristyan ve yahudi dünyasını bu şekilde parçalayabiliriz .
hristyanlardaki katolik protestan ortodoks veya yahudilikteki hasidik haredi ortodoks yahudiliği gibi gruplar arasında çatışma çıkmasını sağlayabilirsek birbirlerinin başının etlerini yesinler.mesela rum ve ermeni ortdokslarını birbirlerine düşerebiliriz.
biliyorum bu yazı buram buram fitne kokuyor ancak düşmanı kendi silahıyla vurmak gerekir

Dedigin Taktik zaten osmalı yonetiminde yapılıyordu Ortodoks ların en buyuk patrik ahnesi istanbul da neden acaba?  osmanlı hirisitiyanlaradaki mezhep ayrılıgını iyi kullandı .
Uyanık olmak lazım.

haklısın osmanlı iyi kullanıyordu fakat sonra bu yöntemi malesef iyi yönetemedi ve açıkası osmanlı'ya pahalıya maloldu.açıkcası patrikhanein burda olması pek iyi bişi değil çünkü olaya yakın olursanız yani içinizde olursa üzerinize çamur sıçrayabilir ;)