Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 333888 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #590 : 15 Ağustos 2019, 13:51:42 »
Bu gemilerin amacı nasıl doğu akdeniz, Ege olsun yahu. Ege gibi bir yerde gezdirilir mı bu gemi ? Doğu Akdenizde,  Ne yapacağı Kibrisa çıkarma mı yapacağız ? 50 bin asker zaten orada. Ne Ege ne Doğu akdeniz. Gorev yeri; Afrikadir, basra körfezidir, uzak doğu asyadır. Zaten Türk donanmasınin bu gemileri isterken bölgesel etki alanını orta ölçekli küresel konuma getirmekti hedefi. TF-2000, LHD, F-35B bunlar hep bu hedef doğrultusunda atılmış adımlardı. Bakınız en son libya olayı işte. Operasyon yapmak istesek neyle yapacaksın ? Ama bu saydığım platformlar olsa. TF-2000 ile gezgin füzeleriyle kritik hedefleri imha edersin F-35B ile Cas görevi yaparsın sahada da özel kuvvetler ile milis güçleri örgütlersin. Işte güç budur. Şuanda hangi birini yapabiliriz. Büyük devlet olmak böyle olur işte. CH-47, F-35B Destroyerler, LHD bunlar büyük devletlere yakışan platformlar. Bunlara sahip olarak elinizin ne kadar güçlü ve uzun olduğunu gösteriyorsunuz. Büyük düşünelim biraz. Biz Fransa, ingiltere, italya kılasında bir devletiz. Mâlesef geri kaldık.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2019, 14:04:15 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #591 : 15 Ağustos 2019, 14:40:20 »
Bu gemilerin amacı nasıl doğu akdeniz, Ege olsun yahu. Ege gibi bir yerde gezdirilir mı bu gemi ? Doğu Akdenizde,  Ne yapacağı Kibrisa çıkarma mı yapacağız ? 50 bin asker zaten orada. Ne Ege ne Doğu akdeniz. Gorev yeri; Afrikadir, basra körfezidir, uzak doğu asyadır. Zaten Türk donanmasınin bu gemileri isterken bölgesel etki alanını orta ölçekli küresel konuma getirmekti hedefi. TF-2000, LHD, F-35B bunlar hep bu hedef doğrultusunda atılmış adımlardı. Bakınız en son libya olayı işte. Operasyon yapmak istesek neyle yapacaksın ? Ama bu saydığım platformlar olsa. TF-2000 ile gezgin füzeleriyle kritik hedefleri imha edersin F-35B ile Cas görevi yaparsın sahada da özel kuvvetler ile milis güçleri örgütlersin. Işte güç budur. Şuanda hangi birini yapabiliriz. Büyük devlet olmak böyle olur işte. CH-47, F-35B Destroyerler, LHD bunlar büyük devletlere yakışan platformlar. Bunlara sahip olarak elinizin ne kadar güçlü ve uzun olduğunu gösteriyorsunuz. Büyük düşünelim biraz. Biz Fransa, ingiltere, italya kılasında bir devletiz. Mâlesef geri kaldık.

Büyük düşünelim de biraz da gerçekçi olalım küçümsemek için demiyorum ama 1 hadi Rumeli de gelirse 2 tane lpd ile 8 tane de tf 2000 diyelim ( tamamının envantere girişi ne kadar sürer bilmiyorum ada sınıfının tedarik süresi ortada) basrada ne yapacaksın

daha doğrusu uzak doğu asyayı geçtim basraya gittin kim var orda kime karşı neyi göstereceksin
e mısırın 2 tane lpd si var ne yapıyor onlarla
yok derseniz olsun bayrak göstersin yeter o ayrı
abd bütün ortadoğuya çöreklendiği için tüm haşmeti ile donanmasını arap yarım adasının etrafında fink attırıyor bizim derdimiz ne

sizin söylediğinizi global manada deniz gücü olmak için bundan fazlasına ihtiyaç var

dünyanın en büyük deniz gücü olan ülkelere bakalım abd çin rusya Japonya İngiltere o saydığınız coğrafyalara girdiğinde zannediyormusunki bu adamla ooooo hoşgeldiniz desinler demeyecekler

GSMH yi geçtim yıllık savunma bütçesi 2018 itibari ile
abd 649 milyar
çin 250 milyar
rusya 67 milyar 600
Türkiye 19 Miyar dolar (15. sıradayız ve ilk 15 içinde oransal manada en fazla artış yapan ülkeyiz)
yani GSMH 790 milyar dolar olan ve bunu yaklaşık 2,4 üne tekabül eden (oransal olarak natoda en fazla abd den sonra)  ülkeyiz

global güç olacaksanız ve hayalinizdeki donanmayı inşa ve idame edecekseniz 2+ trilyon dolar bir GSMH ile 50-60 milyar dolar ( en az rusya kadar) bir parayı silaha ayıracaksınız.

kıbrısta 50bin asker varsa neden çıkarma gemisi bayraktarı/sancaktar yaptık 2 tane neden 16 tane yeni çıkarma gemisi tedarik ettik....hani olmaz inşallah da lpd ege de neden kullanılmaz ( gidip direkt adaların ortasına sokun demiyoruz ama e malum Yunanistan yarım ada..mesala Libya da kullanabilirsin ( orta akdenizdedir ama bizim yunanistanla olan kıta sahanlığı sorunumuzun pir parçasıdır)

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #592 : 15 Ağustos 2019, 15:27:52 »
800 milyar dolar gsmh az değil. Kimse zaten uçak gemisi alalım üzerine 90 adet F/A 18 koyalım demiyor. TCG Anadolu tam bize göre bir platform aslına bakarsanız. Hollanda bile destroyer ve buyük gemiler ile donanma kurabiliyorken bize milgem yakışmıyor. Yunanistan gsmh'ye göre bizim 3'te birimizken donanma olarak onlara eşdeğer olmak ta nedir yani.

Bu tarz platformlar bugünden yarına üretilmiyor. Daha TF-2000 ilk gemi için tarih 2027 toplam 7 gemide muhtemelen 2030'ları bulur. Bugünden düşünmek lazım geleceği. 2030'larin Türkiyesi çok rahatlıkla üstesinden gelir. Şuan bile çok rahat üretir idame ettiririz. Herseye para bulunuyor. Buna mi bulunmayacak. Istanbul, izmir otoyoluna 20 milyar TL kaynak akıtıldı.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #593 : 15 Ağustos 2019, 15:34:14 »
Bize Milgem cok lazim ve yakisiyor!

Almanya bile 10 tane K-130 korveti aliyor, zira deniz kuvetlerini gorevinin %90'ini ve fazlasi baris zamanlarinda. Idamesi asiri kulfetli destroyerlerle yapmasi gereksiz bir israf olur.

Onun yaninda (ki bizde boyle yapmak istiyoruz) belirli bir miktarda savas gucu yuksek gemi aliyor.

Yani destroyer yaninda yuk essegi de gerekiyor tabiri caiz ise.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #594 : 15 Ağustos 2019, 15:44:12 »
Hocam benim lafim korvet olsun mu olmasın mı değil. Koca donanma da modern olarak sadece korvet olması. Yoksa milgem karşı değilim ben. Tabi milgem mevcut silah yüküyle beni tatmin etmiyor o ayrı bir konu. Israil'in Saar gemileri daha küçük olmasına ragmen gemide VLS ve barak 8 hava savunma füzeleri mevcut.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2019, 15:44:47 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #595 : 15 Ağustos 2019, 16:15:08 »
Hocam benim lafim korvet olsun mu olmasın mı değil. Koca donanma da modern olarak sadece korvet olması. Yoksa milgem karşı değilim ben. Tabi milgem mevcut silah yüküyle beni tatmin etmiyor o ayrı bir konu. Israil'in Saar gemileri daha küçük olmasına ragmen gemide VLS ve barak 8 hava savunma füzeleri mevcut.

Milgemin Hava savunma yönünden biraz eksik kaldığı konusunda hemfikrim
kaldı ki 8 olarak planlanan tedarikin 4 e düşürülmesinde belki bu da bir faktör olmuştur..bilemiyoruz
bununla birlikte nutuk haklı basit devriye ve bayrak gösterme için idamesi pahalı bir platformla devriye atmak yerine yük eşeği olarak cuk oturdu diyebiliriz
barak8 İsrail malı ve kendi gemisine takıyor.
bizim hisar ailesi ne zaman yetişir deniz versiyonları olur olmaz ne zaman olur muamma..bekliycez hayırlısı olur inşallah
birde israile abd her türlü mali/teknolojik desteği veriyor ki bizim öyle bir imkanımız yok

Konu özü olan LPD evet gerekli dediğim gibi olması gerekenden fazla bir anlam yükleyip çok büyük beklentilere girmek ve sanki akdenizde tüm dengeleri değiştirecekmiş gibi bir hava oluşması bana abes geliyor hele hele f35 gitti Anadolu çöp oldu çok daha abes geliyor.
Anadolu envantere hayırlısı ile girince önemli bir kuvvet çarpanı olacaktır

Destroyerler ise nutukun söylediği gibi envantere girince BÖLGESEL olarak bize önemli bir avantaj sağlayacaktır ( Etkli bir hava savunma ve Gezgin Füzesi entegre edilmiş olarak tabi)..

Küresel güç olmak için ülke olarak siyasi iktisadi teknolojik ve sanayi anlamında daha çok var hayal etmek bir işi yapmak için temel şarttır...ama gerçeklerden kopmamak kaydı ile

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #596 : 15 Ağustos 2019, 19:26:15 »
Valla benim şahsi görüşüm eğer ekonomik sorunlar düzelmezse TF-2000 2027 yerine rahatlıkla 2030'a sarkacaktır. İ sınıfındaki gecikme büyük ihtimalle bu sorunlar yüzünden. En azından 4 adet Type-26 alsaydık daha iyi olurdu diyorum hep bakalım zaman gösterecek ne olacağını.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #597 : 15 Ağustos 2019, 21:34:22 »
Valla benim şahsi görüşüm eğer ekonomik sorunlar düzelmezse TF-2000 2027 yerine rahatlıkla 2030'a sarkacaktır. İ sınıfındaki gecikme büyük ihtimalle bu sorunlar yüzünden. En azından 4 adet Type-26 alsaydık daha iyi olurdu diyorum hep bakalım zaman gösterecek ne olacağını.

Avustralya'nın yüksek sayıdaki siparişine rağmen gemi başına çektikleri ücretle 4 type 26 için 16 Tf-2000 parası öderdik.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #598 : 15 Ağustos 2019, 22:28:32 »
O gemilerin maliyeti 35 milyar kanada doları. Amerikan doları olarak 26 milyar dolar yapıyor. 70 milyar dolar tamamen yalan haber. Bir tane yabancı kaynak dışında hiç bir yerde 70 milyar dolara rastlamadım. Bütün kaynaklar 35 milyar kanada doları diye geçiyor. Mutlaka işin içinde başka şeylerde vardır. Ihale zaten 35 milyar dolar ile anlaşma yapıldı bu nasıl bir anda 70 milyar dolara çıksın. Işın içinde mutlaka farklı şeyler söz konusu. Gemi başı 4 milyar dolar ne demek. Uçak gemisimi üretiyorsun. 1 milyar dolara alvaro de bazan varken bunu kim alır. Bütün ülkeler aşsâ yuları 1, 2 milyar dolar arası fiyat çekiyor destroyer için.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #599 : 16 Ağustos 2019, 10:12:36 »
O gemilerin maliyeti 35 milyar kanada doları. Amerikan doları olarak 26 milyar dolar yapıyor. 70 milyar dolar tamamen yalan haber. Bir tane yabancı kaynak dışında hiç bir yerde 70 milyar dolara rastlamadım. Bütün kaynaklar 35 milyar kanada doları diye geçiyor. Mutlaka işin içinde başka şeylerde vardır. Ihale zaten 35 milyar dolar ile anlaşma yapıldı bu nasıl bir anda 70 milyar dolara çıksın. Işın içinde mutlaka farklı şeyler söz konusu. Gemi başı 4 milyar dolar ne demek. Uçak gemisimi üretiyorsun. 1 milyar dolara alvaro de bazan varken bunu kim alır. Bütün ülkeler aşsâ yuları 1, 2 milyar dolar arası fiyat çekiyor destroyer için.

Hocam haklısın avustralya doları. Ona rağmen type 26'yı 2.5'dan Alvaro De bazan'ı 2'den ve Shortfin Barracuda yı 2.8 milyar Amerikan dolarından çekmişler adamlara. Elbet bunlar bir paket program ancak bizde alsak bu programlardan edinmek zorunda kalacaktık. Sonuçta kendi alt sistemlerimizle donatamazdık zaten bunu sisteme entegre etmek için geçecek süre ve maliyet Tf-2000'i beklemek için daha mantıklı kılacaktır bize. Bahsettiğimiz bu gemiler teknolojinin son harikaları zaten bize mantıklı bir fiyata bırakmayacakları çok bariz.

Ama mesela Fransızlarla aramız biraz iyi olsa ;

Fransızların Belharra için envanterden çıkarmak istedikleri henüz 20 yaşındaki 5 la fayetteden 4'ünü alıp bunun önündeki müsait kısma Singapurlular gibi 2 8x A50 ve 1x A47 slyver  atıcı ekleyip ve ana radarı kronos veya yerli bir eşdeğeri veya smart-l gibi bir radarla değiştirip Formidable sınıfı gibi bir stop-gap gemiyi ucuza kapatabiliriz.

Savaş Var Denildiğinde Biz;