Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 334079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #750 : 08 Haziran 2020, 01:03:32 »
Musterisi cikarsa satalim bu tekneyi. Nasilsa uzerine F35 koyamayacagiz.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #751 : 08 Haziran 2020, 01:13:58 »
Hocam bir sürü soru var aklımızda. Şimdi bu gemi için F-35B'ler düşünüldü demi herşey ona göre planlandı. Peki birinin aklına yahu F-35ler verilmezse ne yapacağız diye sormadı mı veya soruldu da ne yaptık yapacağız misal.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #752 : 08 Haziran 2020, 01:42:28 »
Bu LPD, ileride çok işimize yarayacak. Uçağımız olmasa bile, İHA operasyonlarında çok rahat kullanabiliriz. Belkide ilk insansız İHA operasyonlarında kullanılan LPD, bizim LPD olacak... İHA (UAV) kavramından hareketle; adını da LUD yapar, denizcilik literatürüne yeni bir kavram kazandırmış oluruz.

İHA' ların jet motorlu versiyonlarını yaptığımızı düşünelim. Bunları da Girit' in güneyinde konuşlandırdığımızı hayal edelim... Müthiş bir caydırıcılık olur. Elbette diğer platformların koruması altında... denizaltılar, fırkateynler, destek gemileri ve hava savunma destroyerleri eşliğinde... Müthiş bir görev gücü olurdu.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #753 : 08 Haziran 2020, 09:11:37 »
Uçak gemisi değil bu hocam. LPD bu jet motorlu iha yani bizim Muis kalkmaz bundan. F-35 zaten dikine inip kalkacaktı. Bu helikopter gemisi olur. Aslında kötüde değil faydası elbette olacaktır. Ama öncelik kesinlikle değil. Heleki donanma gemileri bu kadar yaşli iken. İ-Frkateyn 2023 eylül deniyor şaka gibi cidden. Normalde TF-2000 için verilen tarihlerdi. Birde 3 I-Frkaten henüz ihale yapılmadı. En baba Savunma füzesi ESSM olan bir donanma apar topar LPD üretirken Fırkateyn destroyer işi bu kadar ağırdan gitmesi düşündürücü. Bu gemiyi korumak içinde ayrı bir görev gücü oluşturmak gerekecektir. Gemi faydalı ama öncelik olmamalıydı. Muhtemelen donanma jet motorlu uçak çok istediği için yani F-35B den ötürü bu gemiye öncelik verildi. Hızlı ilerledi herşey. Ama bu donanma hava kuvvetler hakkaten yepyeni bir paradigma. Gemiler savaş uçaklarına karşı çok zayıf. Havada uçan 8-10 F-35B bile koskoca Mısır donanması için müthiş bir tehdit olur. Satüre Som-J akınları yapsa Frenmm filan anlamaz. 120D Amraam ile de havada uçak yaklaştırmaz donanma unsurlarına. TF-2000 den bile daha etkili ve faydalı olurdu. Tabi bu hali ilede genede iyi bir gemi. Mavalize Atak 2, Dikine inip kalkan GIHA vs donanmaya faydası olur.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #754 : 08 Haziran 2020, 10:49:57 »
Uçak gemisi değil bu hocam. LPD bu jet motorlu iha yani bizim Muis kalkmaz bundan.

Hocam ben sizin gibi düşünmüyorum. Kalkar ancak bazı özel şartlar sağlandığı taktirde. Bunun en büyük göstergesi'de şu uçuş ;

Error 404 (Not Found)!!1

Ortalama ağırlığı 10 ton olan bir uçak, ins vikramaditya'dan kalkıyor. Tamam vikramaditya pist uzunluğu 260 genel uzunluğu 270 metre ama tejas'ın kalktığı pist çaprazlama olan çok daha kısa bir pist. neredeyse anadoluya denktir. Kaldı ki anadolu'nun pist açısı biraz daha fazla geldi bana.

Hal tejasın muhtemel itki/ağırlık oranına bakıldığında eğer bizim bu pistten maks 5 tonluk bir iha kaldıracaksak toplam itiş gücünün 40 kn itkili bir jet motor olması lazım. Sanırım bu itkinin turboprop karşılığı takribi 2x750 hp veya 1x1500 hp. (yanlışım olabilir.)

Yani bana göre baykar akıncı'nın 750 hp'lik versiyonu ve Mius'un 2xAI-25Tl'li versiyonu kalkabilir. Ama eğer itki/ağırlık oranı daha az olacaksa şöyle bir çözümde gerçekleştirilebilir ;

<a href="http://youtu.be/Fx7Gto1zrrg" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/Fx7Gto1zrrg</a>

Bu sistem nükleer tahrike gerek kalmadan mius ve eşdeğeri sınıftaki ihalarla benzer tonajdaki turboprop uçakları anadolu uzunluğundaki gemilerden bile kolayca kaldırabiliyor. Kaldı ki anadoluda birde ski jump etkisi de var. Evet yaparsak uzun süre denenmemiş bir şey olacak ama kesinlikle başarılı olabilir.

------------------------

Ama tabi bu işin kalkış kısmı birde iniş kısmı var. Ben bir şekilde kaldırabileceğimizi düşünüyorum ancak insansız bir sistemi indirmek de farklı bir olay. Ancak halat durdurma sistemlerini yapmaya haiziz gerekirse 3 sıra yapılır yine de durdurulur yine sihaların pistlere otomatik iniş ve kalkış yapması için gerekli sistemi biz yaptık. Ama tabi hareket eden bir gemiye iniş yapmak daha zor sistemin geliştirilmesi lazım . Kısaca buda olur da biraz deneme yanılma ve tecrübe süresi geçer.

------------------------

Zaten bizim iha teknolojisinde ileri gelen bir ülke olarak mutlaka uçak gemisinden kalkan siha yapmamız lazım. Hatta bunu nükleer olmayan yukarda bahsettiğim tarzda bir katapult ile pistli lst'lerden bozma 180-200 metrelik insansız hava aracı gemilerine çevirirsek bunlar ekonomik oluşları ve üretim kolaylıkları ile hem bize müthiş bir güç çarpanı kazandırırlar hemde bizi ihracatta paraya boğarlar.

Çünkü uçak gemisi almak isteyipte maliyetlerinden dolayı alamayan bir sürü ülke var. Unutmayalım uçak gemisi sadece sömürgecilerin değil uçakların anti gemi kabiliyetleri ve muhtemel hava hava kabiliyetleri sayesinde ciddi bir donanması ve amfibi kuvvetleri olan her ülkenin ihtiyacı olan bir aletdir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #755 : 08 Haziran 2020, 11:27:42 »
Stovl uçaklar için yapılmış pisti , ismini bilmiyorum mancınık sistemiyle donatmak bize çeyrek LPD parasına malolur .

Stovl uçak gemilerinde iniş için yakalama halatı bile yok benim bildiğim.Stovl : Kısa kalkış-dikey iniş

Zaten pisti şu haliyle bile F-35'in ısısına dayanacağı şüpheli.Pist yüzeyi bu F-35 için kuvvetlendirildi mi?
HMS Queen Elizabeth de bile bu yapılmak zorunda kalındı.

Bu arada Tcg Anadolu kalkış rampası 12 derece deniliyor.

Şimdi biz " elimizde uçak yok , iha var ; o zaman iha kaldıralım " diyoruz ama kuvvet ne düşünüyor,mühendisler ne düşünüyor bilmek lazım bunun olabilirliği konusunda...

Ben olabilir diyorum.Uçak kadar ağır olmayan bir iha kalkar ama nasıl?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #756 : 08 Haziran 2020, 12:33:34 »
Stovl uçaklar için yapılmış pisti , ismini bilmiyorum mancınık sistemiyle donatmak bize çeyrek LPD parasına malolur .

Stovl uçak gemilerinde iniş için yakalama halatı bile yok benim bildiğim.Stovl : Kısa kalkış-dikey iniş

Zaten pisti şu haliyle bile F-35'in ısısına dayanacağı şüpheli.Pist yüzeyi bu F-35 için kuvvetlendirildi mi?
HMS Queen Elizabeth de bile bu yapılmak zorunda kalındı.

Bu arada Tcg Anadolu kalkış rampası 12 derece deniliyor.

Şimdi biz " elimizde uçak yok , iha var ; o zaman iha kaldıralım " diyoruz ama kuvvet ne düşünüyor,mühendisler ne düşünüyor bilmek lazım bunun olabilirliği konusunda...

Ben olabilir diyorum.Uçak kadar ağır olmayan bir iha kalkar ama nasıl?

Hocam bu maliyetleri nasıl hesaplıyorsunuz ? Neye göre hesaplıyorsunuz çok merak ediyorum.

Kaldı ki o kadar olsa bile ben fitim . Çünkü müthiş bir kabiliyet kazanımı söz konusudur.

Diğer yandan biz bunları konuşurken dediklerimizi savunur nitelikte şöyle de bir şey geldi ;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #757 : 08 Haziran 2020, 12:42:17 »
Hocam pistin altına mancınık ile fırlatma gücü verebilmek için buharlı veya elektrikli itiş-halat sarma sistemleri lazım.

Pistin altına bu mekanizmaları oturtmak için resmen bir kat daha kompartman yapılmalı...

Katapult sistemi hadi parasını geçtim , gemi bitmek üzereyken yapılabilcek bir şey değil. Geminin ilk dizaynında planlanmalıydı...

İHA olmaz demiyorum , bu fırlatma sistemi asla olmaz diyorum. Başka bir yöntem olmalı...
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2020, 12:43:11 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #758 : 08 Haziran 2020, 13:08:32 »
Hocam pistin altına mancınık ile fırlatma gücü verebilmek için buharlı veya elektrikli itiş-halat sarma sistemleri lazım.

Pistin altına bu mekanizmaları oturtmak için resmen bir kat daha kompartman yapılmalı...

Katapult sistemi hadi parasını geçtim , gemi bitmek üzereyken yapılabilcek bir şey değil. Geminin ilk dizaynında planlanmalıydı...

İHA olmaz demiyorum , bu fırlatma sistemi asla olmaz diyorum. Başka bir yöntem olmalı...

Şimdi zaten o pist güçlendirildi. Diğer yandan eğer istenirse gemi tadilata alınır. Ayrıca biz burada emals felan yapmaktan bahsetmiyoruz ,  tonluk bir araca ek itiş gücü verecek bir otomatik halat sisteminden bahsediyoruz. Atla deve değil gavurların savaş gemileri yeri geliyor  sene tadilatta kalıyor. Eğer kanatları da katlanan bir naval mius başarırsak geminin hava aracı taşıma kabiliyetide f-35'e göre ciddi artar.

Diğer yandan ssb başkanı'da çıkıp biz anadoludan jet iha kaldırıcaz diyorsa zaten bence bu konuyu daha fazla tartışmanın bir manası yok.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #759 : 08 Haziran 2020, 13:32:47 »
Dünyada bir örneği var mı bilemiyorum.LPD'den İha kaldıran.

ABD , insansız yakıt ikmal jeti bile kaldırıyor uçak gemilerinden ama onların uçak gemisi altyapısı malum... Adamların uçak gemileri o kadar kompleks ki isteseler buzdolabı bile havalarıdırlar...

Biz o kadar yenilikçiyiz ki F-35B bile tedarik etsek yine de İha'larımızı Tcg Anadolu'dan uçurmayı denerdik o da ayrı bir konu :D