Gönderen Konu: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)  (Okunma sayısı 189534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #110 : 21 Mart 2015, 13:32:53 »
Bu arada Atmaca radar başlığı low rate üretimi başlamış.Seri üretimde çok uzakta sayılmaz.

Buna gercekten cok sevindim. Bundan sonra seri üretime bir sey kalmadi sayilir.

Bu yeni haberin kaynagi varmi sayin Avci?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #111 : 21 Mart 2015, 14:32:17 »
Kaynağa ne gerek yahu ekledik yukarıya boy boy resimleri Aselsan üretim hattından.Bunu bile teyid olarak sayabilirsin ama asıl kaynak diyorsan Aselsan faaliyet raporunda vardı yanlış hatırlamıyorsam.Bakar eklerim bir ara onu da.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #112 : 21 Mart 2015, 20:20:28 »
Üretime başlandıysa nerelerde konuşlandırılacakları da netleşmeşmeye başlamış olması lazım,sizce hangi platformlarda göreceğiz??

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #113 : 21 Mart 2015, 20:58:10 »
Ada Sınıfı,İ Sınıfı, Hücumbot, TF-2000, TF-100, hatta bir ihtimal Mekolara bile giydirilebilir bunun dışında U-214, Gür, Prevezeler içinde üretim yapılabilir.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #114 : 21 Mart 2015, 22:25:45 »
Üretime başlandıysa nerelerde konuşlandırılacakları da netleşmeşmeye başlamış olması lazım,sizce hangi platformlarda göreceğiz??
Deniz platforları bellide ilerde hava ve kara konuşlu atmacaları görmek isterim. Özellikle deniz karakol ve bütün muharip uçakların taşıyabileceği boy/ebat dengesinde.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #115 : 02 Nisan 2015, 15:28:24 »
Atmaca füzesi için ses altı air inlet ve buna uygun vortex generator tasarımını anlatan bir tez çalışması.Roketsan ve Odtü ortak çalışması,sonrası malum Atmaca'nın inlet tasarımı buna çok yakın veya aynıyle ortada.

http://library.metu.edu.tr/search~S4?/cV.ME+.14-45/cv.me+.14+45/-3,-1,0,E/l856~b1967676&FF=cv.me+.14+43&1,1,,1,0

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #116 : 13 Mayıs 2015, 21:40:06 »
Bu fuardan en büyük beklentilerimden biri atmacayla ilgili bir görsel çıkmasıydı ama gördüğüm kadarıyla yok.Peki herhangi bir bilgi var mı?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #117 : 14 Mayıs 2015, 12:07:20 »
Sadece düşük yoğunluklu üretim süreci için belli bir sayı üretim kararı alınmış.Seri üretim yaklaşık bir yıl kadar sonra başlayacakmış.O Aselsan üretim holü resmindeki başlıklarda muhtemleen bu düşük yoğunluklu üretimin ilk parçalarını içeriyordu.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #118 : 14 Mayıs 2015, 12:50:37 »
Teşekkür ederim üstad

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #119 : 05 Temmuz 2015, 10:17:31 »
ATMACA füzesi Deniz Kuvvetleri'nin vurucu gücü olacak

Harpoon benzeri, denizaltı ve gemilerden atılacak olan Atmaca milli gemisavar füze sistemiyle ilk test atışları yapıldı. Atmaca füze sistemi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ne zaman teslim edilecek?

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları kapsamında geliştirilen Atmaca gemisavar füze sistemi envanterde yer alan Harpoon sisteminin yerini alacak.

Atmaca füze sistemi deniz ve kara hedeflerine karşı kullanılması amacıyla Roketsan Ana yükleniciliğinde, Aselsan ve ArMerKom işbirliğiyle 2009 yılında yapılan sözleşme sonrasında yürürlüğe girdi. Projede, Aselsan RF arayıcı başlığı, ArMerKom ise atış kontrol sistemi ile operatör konsollarının geliştirilmesinde görev yapıyor.

Proje kapsamında 2014 yılında  Roketsan mühendisleri tarafından TCG BÜYÜKADA korvetinde çalışmalar yapıldı. Çalışmalarda geminin ana silah sistemi olan HARPOON füzesi'nin yerleştirildiği alanda ölçümler alındı. Buna benzer bir çalışma Gabya sınıfı bir savaş gemisinde de daha önce yapılmıştı.

HEDEF 2016 YILI İLK TESLİMAT

SOM füzesinde de kullanılan TR40 motorlarıyla güçlendirilen Atmaca füze ile ilk test atışları gerçekleştirildi. Atış testlerinin 2016 yılı sonuna kadar tamamlanması ve ilk parti füzelerin Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilmesi planlanıyor.

Atmaca füzesi ilk olarak Havelsan tarafından geliştirilen GENESİS Savaş Yönetim Sistemi ile donatılan Milgem Sınıfı Korvetler ile Gabya Sınıfı firkateynlerde kullanılacak. Bunun yanında Harpoon füze sistemini kullanan diğer gemi ve denizaltılarında Atmaca füzesi ile donatılması hedefleniyor.

İlk olarak Exocet gemisavar füzesine eş kabiliyet de olması planlanan Atmaca füzesinin daha sonra alınan karar sonucunda Harpoon Blok II sistemi özelliklerine sahip olması hatta geliştirilecek sistemler neticesinde daha üstün özelliklerde olması bekleniyor. Data-Link, INS/GPS seyrüsefer sistemi özelliği de olan füzenin menzili 120 mil (190+ km) civarında olduğu belirtiliyor. 

Kaynak: http://kokpit.aero/atmaca-fuzesi-test-atisi