Gönderen Konu: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)  (Okunma sayısı 189412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #260 : 27 Eylül 2020, 13:16:15 »
0.85 mach hızlı bir seyir füzesini,  karadan karaya olarak Nerelerde kullanacaksınız?
Deniz hedefleri için anlarım. Atarsınız 8 tane birden 400 milyonluk fırkateyni batırır bir tanesi dahi tutsa. Değer. Suriye’de gördük. Kaç tane tomahawk atıldı? Kaçtanesi hedefi buldu? Derin hedefleri vuracaksanız Bora daha iyi. Hele söylendiği gibi Bora2 daha da gelişmiş ise uzun menzile Bora , kısa menzillere de trg230 ve trg300 kullanmak daha ekonomik değil mi?

Anladığınız şekilde deniz hedefleri için. Aynen aşağıdaki Harppon sistemi gibi.

Bu sistem ile sahillerimize düşman gemilerinin yakşalması zor olacak. Ayrıca burnumuzun dibindeki Yunan adaları için de bir savaş halinde büyük avantaj sağlayacak.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #261 : 27 Eylül 2020, 13:20:17 »
0.85 mach hızlı bir seyir füzesini,  karadan karaya olarak Nerelerde kullanacaksınız?
Deniz hedefleri için anlarım. Atarsınız 8 tane birden 400 milyonluk fırkateyni batırır bir tanesi dahi tutsa. Değer. Suriye’de gördük. Kaç tane tomahawk atıldı? Kaçtanesi hedefi buldu? Derin hedefleri vuracaksanız Bora daha iyi. Hele söylendiği gibi Bora2 daha da gelişmiş ise uzun menzile Bora , kısa menzillere de trg230 ve trg300 kullanmak daha ekonomik değil mi?

Bu sistem ile sahillerimize düşman gemilerinin yakşalması zor olacak. Ayrıca burnumuzun dibindeki Yunan adaları için de bir savaş halinde büyük avantaj sağlayacak.
Şahane bir resim değil mi ? 250 km menzil dendi Atmaca için. 3 batarya Ege denizine koysak yüksek bölgelere bütün denizi kapsayacak şekilde gemi yürütmeden bütün gemiler hedef.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #262 : 27 Eylül 2020, 13:20:37 »
Hele söylendiği gibi Bora2 daha da gelişmiş ise uzun menzile Bora , kısa menzillere de trg230 ve trg300 kullanmak daha ekonomik değil mi?

Eğer Atmaca üretimi seri olursa Atmaca ucuzlar. Dolaylı yoldan denizcilere faydası olur. Kesin böyledir demiyorum ama bu planlamanın ardında bu türden bir akıl yürütme olabilir.

Ayrıca seçenek bolluğu her zaman iyidir. Sizi tahmin edilemez yapar. Bu çok önemli bir kazanım.
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2020, 13:22:59 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #263 : 27 Eylül 2020, 13:30:54 »

Sn Skywolf,
Bu çok yerinde bir yatırım olur. Zaten yazımın başında karadan denize anlarım diyorum. Karadan Deniz hedeflerini vuracak atmaca füzesi bu füzenin kullanım alanını tamamlar. Sadece gemi konuşlu olması yanlıştı zaten.
Ben karadan karaya ne işe yarayacak diyorum! Tamam karadan deniz ötesindeki adalardaki hedefler de vurulabilir. Ama bunu milyon dolarlık düzeydeki füzelerle mi yapmak daha iyi yoksa Trg230, trg300 ya da Bora ile mi? Süpersonik ve hipersonik hızlı füzelerimiz varken pahalı bir seyir füzesi niye düşünülür ben onu sormuştum. Attığınız taş vurduğunuz kuşa değecek mi?

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #264 : 27 Eylül 2020, 13:34:32 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #265 : 27 Eylül 2020, 13:40:41 »
Sn merzifonlu,
Çeşitlilik her zaman iyidir. Bu bir neden olabilir. Ama kullanılır mı? Kullanılmalı mıdır?
Atmaca’yı vurmak trg300 ya da Bora’yı vurmaktan kolaydır. Biri 4+ mach hızda (süpersonik), öbürü 6-7 mach hızda hipersonik iki füze. Atmaca 0.85 mach hızda.
Bugünkü modern deniz  kuvvetlerinde kullanılan öz savunmalara karşı planlanmış bir füze atmaca. Denizdeki “değerli” ve hareketli hedefleri vurmak için tasarlanmış. Kara hedeflerine kullanmak yazık değil mi?
Sn Skywolf’a katılıyorum. Kesinlikle karadan denize atılabiliyor olması lazım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #266 : 27 Eylül 2020, 13:41:28 »

Sn Skywolf,
Bu çok yerinde bir yatırım olur. Zaten yazımın başında karadan denize anlarım diyorum. Karadan Deniz hedeflerini vuracak atmaca füzesi bu füzenin kullanım alanını tamamlar. Sadece gemi konuşlu olması yanlıştı zaten.
Ben karadan karaya ne işe yarayacak diyorum! Tamam karadan deniz ötesindeki adalardaki hedefler de vurulabilir. Ama bunu milyon dolarlık düzeydeki füzelerle mi yapmak daha iyi yoksa Trg230, trg300 ya da Bora ile mi? Süpersonik ve hipersonik hızlı füzelerimiz varken pahalı bir seyir füzesi niye düşünülür ben onu sormuştum. Attığınız taş vurduğunuz kuşa değecek mi?

Ben karada karaya versiyon için aslında haberde bir hata olduğunu düşünüp bunun karadan satıha versiyon olduğunu düşündüm. Ama videoda gerçekten de kara kuvvetleri için kara hedeflerinin vurulması için diyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #267 : 27 Eylül 2020, 13:43:10 »
Alıntı
youtu.be/6DfdK2DM-Ic

Atmaca füzesi karadan atılan füzeleri nasıl imha edecek???

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #268 : 27 Eylül 2020, 13:54:04 »

Şahane bir resim değil mi ? 250 km menzil dendi Atmaca için. 3 batarya Ege denizine koysak yüksek bölgelere bütün denizi kapsayacak şekilde gemi yürütmeden bütün gemiler hedef.
Sn Mermi,
Konuşmasında 250km dedi sonra 230km diye birşey geveledi. Sanki söylememesi gereken bilgi vermiş gibi. Sonra bu sene teslimatlara başlayacağız dedi. TCG Kınalıada’da kullanılan ve denenen füzeler teslim edilmemişmiydi? Bence bunlar Fransız Tr40’dan tamamen vazgeçip ktj3200’e döndüler. Bu motorun gücü ve çalışma saati gözönünde tutulunca menzil uzadı. Bu rakamlar konuşuluyorsa. Füze 300km menzilli bir füze dahi olabilir. Ne dersiniz?
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2020, 13:55:13 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #269 : 27 Eylül 2020, 13:57:25 »
Yanlış almayın ama biz çok gizliyoruz motor konusunu ve menzil konusunu evet gizli şeyler ama abartı biraz bence sonuçta nükleer silah mı yaptık ha 250 km ha 230-240 vb gizlilik niye bilmiyorum. Çoğu proje böyle
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.