Gönderen Konu: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)  (Okunma sayısı 189514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #250 : 31 Ağustos 2020, 03:04:44 »
Sn Battlestar,
(Kafadan yaptığım hesapları tekrar makineyle yapıp düzelttim)
Matematik ve fizik kuralları değişmez.
Çıplak gözle 20km den görünen bir cismi radar lar 23 km den görür.
Bu fiziksel bir kavrama dayanır.
Dünyanın yuvarlaklığı değişmez. Buna bağlı fiziksel kurallarda değişmez.
Geminin radarı 23 km den gördüğü cisme karşı nekadar zamanda reaksiyon gösterir , o gemideki mürettebatın eğitimine yazılım suit’ine ve radarlarının hassasiyetine ve çözünürlülüğüne bağlı bir olay. Ama geminin radarının algılama mesafesi değişmez.
Modern bir geminin üzerindeki sistemlerin reaksiyon zamanı nedir? Ben bilemiyorum. Ama şurası gerçekki hedef geminin radarı Atmaca’yı, su seviyesinden 1m yukarıdaysa 23 km den yani hedefe ulaşmasına 79 saniye kala farkeder.

Bir sürü faktör var . Mesela hiç hesaba katılmayan bir ew faktörü var. Mesela aynı anda gemiye 2 veya 3 atmaca atılırsa hedef geminin reaksiyon süresi ne olur acaba, boşunamı yeni nesil gemilerimizi 16 atmaca üzerine planlıyoruz mesala.
Tabii ki! TCG Ufuk boşuna yapılmadı. Atmaca’nın nasıl zig-zag yaparak Hedefe uçtuğunu gördük. Bütün bunlar hedef geminin öz savunma sistemlerini atlatmak için eldeki avantajlar. Sonra , 300 milyonluk gemiyi, tanesi 1.2 milyonluk 6 adet Atmaca yollayıp batırabiliyorsanız niye yapmayasınız?
Benim takıldığım “ atmaca radarda asla tesbit edilemiyor” lafı.
Bunun arkasında yatan nedir? RTE bunu bilerek mi yoksa yanlış bilgilendirme sonucumu söyledi?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #251 : 31 Ağustos 2020, 11:11:06 »
Sn Battlestar,
(Kafadan yaptığım hesapları tekrar makineyle yapıp düzelttim)
Matematik ve fizik kuralları değişmez.
Çıplak gözle 20km den görünen bir cismi radar lar 23 km den görür.
Bu fiziksel bir kavrama dayanır.
Dünyanın yuvarlaklığı değişmez. Buna bağlı fiziksel kurallarda değişmez.
Geminin radarı 23 km den gördüğü cisme karşı nekadar zamanda reaksiyon gösterir , o gemideki mürettebatın eğitimine yazılım suit’ine ve radarlarının hassasiyetine ve çözünürlülüğüne bağlı bir olay. Ama geminin radarının algılama mesafesi değişmez.
Modern bir geminin üzerindeki sistemlerin reaksiyon zamanı nedir? Ben bilemiyorum. Ama şurası gerçekki hedef geminin radarı Atmaca’yı, su seviyesinden 1m yukarıdaysa 23 km den yani hedefe ulaşmasına 79 saniye kala farkeder.

Bir sürü faktör var . Mesela hiç hesaba katılmayan bir ew faktörü var. Mesela aynı anda gemiye 2 veya 3 atmaca atılırsa hedef geminin reaksiyon süresi ne olur acaba, boşunamı yeni nesil gemilerimizi 16 atmaca üzerine planlıyoruz mesala.
Tabii ki! TCG Ufuk boşuna yapılmadı. Atmaca’nın nasıl zig-zag yaparak Hedefe uçtuğunu gördük. Bütün bunlar hedef geminin öz savunma sistemlerini atlatmak için eldeki avantajlar. Sonra , 300 milyonluk gemiyi, tanesi 1.2 milyonluk 6 adet Atmaca yollayıp batırabiliyorsanız niye yapmayasınız?
Benim takıldığım “ atmaca radarda asla tesbit edilemiyor” lafı.
Bunun arkasında yatan nedir? RTE bunu bilerek mi yoksa yanlış bilgilendirme sonucumu söyledi?

Rte'nin tam ağzından ne çıktığını da dinlemek lazım haberciler abartabiliyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #252 : 31 Ağustos 2020, 13:02:40 »
Atmacaya daha fazla hangi özellikler kazandırılabilir? Bir gemisavar füzede daha ne olabilir extradan? Ne özellik ekleyelim ki bu füze en iyi gemisavar füze olsun? (Menzil artışını sormuyorum)
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2020, 13:06:52 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #253 : 31 Ağustos 2020, 13:23:04 »
Atmacaya daha fazla hangi özellikler kazandırılabilir? Bir gemisavar füzede daha ne olabilir extradan? Ne özellik ekleyelim ki bu füze en iyi gemisavar füze olsun? (Menzil artışını sormuyorum)

Çift darbeli motor. Terminal aşamaya kadar 0.9 mach'ta terminal aşamada birden mach-3'e çıkan kalibr gibi bir füze olabilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #254 : 31 Ağustos 2020, 13:26:41 »
Kalibr bildiğim kadarıyla seyir füzesi ... Gemisavar olarak bu özellikte füze var mı?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #255 : 31 Ağustos 2020, 14:21:36 »
Kalibr bildiğim kadarıyla seyir füzesi ... Gemisavar olarak bu özellikte füze var mı?

Kalibr multi bir füze. Aktif radar arayıcı başlığa sahip. Atmacadan eksiği yok fazlası var.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Atmaca seyir füzesi yıl sonunda teslim edilecek.
« Yanıtla #256 : 26 Eylül 2020, 18:40:59 »
Alıntı
Atmaca seyir füzesi yıl sonunda teslim edilecek.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, Türkiye’nin ilk deniz seyir füzesi olan ve yurt dışından da ilgi gören “Atmaca”nın teslimatlarına bu sene sonu itibarıyla başlanacağını aynı füzenin karadan karaya versiyonu için de çalışma yaptıklarını bildirdi.
https://bundle.app/kfrBp2AF

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #257 : 27 Eylül 2020, 00:17:45 »
Karadan karaya versiyonun mutlaka yapılması gerektiğini hep dile getiriyordum. Bu habere sevindim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #258 : 27 Eylül 2020, 02:07:41 »
Karadan karaya dediğine göre acaba hangi güdümü kullanılcak harp başlığı ne olacak menzili ne olacak gibi sorular aklıma geliyor. şayet ordu seviyesinde ve kolordu seviyesindeki birliklerimize 300km ve üzeri menzillerdeki hedeflere derinlemesine taarruz yapabilmesi adına ve bu yeteneğin kazanılması adına böyle bir taktik füzeye ihtiyaç var.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #259 : 27 Eylül 2020, 04:03:42 »
0.85 mach hızlı bir seyir füzesini,  karadan karaya olarak Nerelerde kullanacaksınız?
Deniz hedefleri için anlarım. Atarsınız 8 tane birden 400 milyonluk fırkateyni batırır bir tanesi dahi tutsa. Değer. Suriye’de gördük. Kaç tane tomahawk atıldı? Kaçtanesi hedefi buldu? Derin hedefleri vuracaksanız Bora daha iyi. Hele söylendiği gibi Bora2 daha da gelişmiş ise uzun menzile Bora , kısa menzillere de trg230 ve trg300 kullanmak daha ekonomik değil mi?