Gönderen Konu: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)  (Okunma sayısı 189542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #190 : 03 Kasım 2019, 22:11:17 »
Böylece anti gemi füzelerinde ABD ve Fransa'ya bağımlılığımız kalmamış oldu. Harpoon ve Exocet'ten daha etkili ve menzilli bir füzeye sahip olmuş olduk. En kısa zamanda bütün savaş gemilerimize ve hücumbotlarımıza entegrasyonunun yapılamasını umuyorum.

Denizaltılarımız için Subharpoon muadili bir Atmaca modelini de kullanmaya başladığımız vakit denizlerimizde donanmamızın etkinliğinin önemli şekilde artacağına inanıyorum. Hayırlı olsun..

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #191 : 03 Kasım 2019, 23:45:13 »
Sn Battlestar, fac55 ten bahsetmişsiniz. Türk tipi hücumbot projesi için STM nin teklifi idi Bu gemi. Projenin Üreticisi seçildi mi? Ne zaman inşasına başlanacak? 4 + 6 opsiyon şeklinde yapılacaktı diye biliyorum.
https://www.defenceturk.net/turk-tipi-hucumbot

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #192 : 04 Kasım 2019, 12:16:08 »
Alıntı
ATMACA Deniz Seyir Füzesi Kınalıada Korvetinden Başarıyla Fırlatıldı.

youtu.be/HAGkVrDbE2c
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2019, 13:54:29 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #193 : 04 Kasım 2019, 13:52:30 »
youtu.be/HAGkVrDbE2c

İlk olarak Maşallah diyelim nazar değmesin ama çok büyük bir iş başardık. O nasıl bir manevra kabiliyeti anti tank mı yaptınız başkan ?  :) Şakası bir yana manevra kabiliyeti ve denizi yalarcasına super sea skimming kabiliyetiyle bu denemede kısa bir menzile basit bir son manevrayla atılmış veya bize bu gösterilmiş ama Büyük ihtimal füzede daha fazla manevra kabiliyeti ve hedefe yaklaşınca birden yükselip tepeden dalma olayı var. Keza bu özellik som'da bile vardı.

Kale ktj- 3500 motoruyla seri üretime girdiğinde batı bloğunun en tehlikeli Anti gemi füzesi olacaktır. Ayrıca advent, smart-s ve milgem gibi stealth bir gemi ile birleşince gücüne güç katan bir çalışma oldu. Açıkcası ben füzenin Menzilinin ktj-3500 ile 300 km'ye ulaşacağını düşünüyorum. Bu da seri üretim versiyonuna sahip olan bir geminin, doğru noktada konumlandığında doğu akdeniz de ve egede limandan çıkan tüm gemilere bu tehlikeli füzeyi sallayabileceği anlamına geliyor.

Peki bu füzenin gelişimi nasıl olmalı ?

Süpersonik füze çalışmamız var. Ancak ben süpersonik bir atmacayı başta savunsamda artık mantıklı bulmuyorum. Ama bu teknolojiye ihtiyacımız var.

Neden ?

Süpersonik gemi konuşlu (hava konuşlu değil.) anti gemi füzeleri özellikle eski nesiller şu an çok büyük bir tehlike değil. Çünkü gelişmiş radarlarınız ve 50 km menzilli mack 3+ essm tarzı füzelerle bu yaldır yaldır kendini radarda beli ederek gelen süpersonik füzelere karşı savunmanız olabiliyor.  Hipersonik füzeler evet tehlikeli zaten bu yüzden ve hava-hava füzeleri için süpersonik çalışmalar devam etmeli.  Ayrıca benim planlamama göre atmaca'nın ileri bloklarında da bu çalışmalara ihtiyacımız olabilir.

Bana göre şöyle bir planlama olabilir ;

Atmaca blok 1 :

Seri üretim Ktj-3500 motorlu 300 km menzilli şu anki hali.

Atmaca blok 2 :

Lrasm ve som gibi stealth gövdeli ve ram boyalı daha sessiz ve akıllı versiyon .  Belki vls atım kapasiteli .

Atmaca blok 3 :

Blok 2'nin kalibr'ler gibi terminal aşamasında birden süpersonik hıza çıkıp hedefe dalan karma motorlusu.

Gelecekte bu karma füzeler ve hipersonik füzeler trend olacak. Hipersonikler bize daha uzak o yüzden diğer yoldan gitmeliyiz. Ondan sonraki nesilde zaten güdümlü railgun mühimmatları olur anti gemi füzeleri anca uçak konuşlu olur.

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #194 : 04 Kasım 2019, 14:29:49 »
youtu.be/HAGkVrDbE2c

İlk olarak Maşallah diyelim nazar değmesin ama çok büyük bir iş başardık. O nasıl bir manevra kabiliyeti anti tank mı yaptınız başkan ?  :) Şakası bir yana manevra kabiliyeti ve denizi yalarcasına super sea skimming kabiliyetiyle bu denemede kısa bir menzile basit bir son manevrayla atılmış veya bize bu gösterilmiş ama Büyük ihtimal füzede daha fazla manevra kabiliyeti ve hedefe yaklaşınca birden yükselip tepeden dalma olayı var. Keza bu özellik som'da bile vardı.

Kale ktj- 3500 motoruyla seri üretime girdiğinde batı bloğunun en tehlikeli Anti gemi füzesi olacaktır. Ayrıca advent, smart-s ve milgem gibi stealth bir gemi ile birleşince gücüne güç katan bir çalışma oldu. Açıkcası ben füzenin Menzilinin ktj-3500 ile 300 km'ye ulaşacağını düşünüyorum. Bu da seri üretim versiyonuna sahip olan bir geminin, doğru noktada konumlandığında doğu akdeniz de ve egede limandan çıkan tüm gemilere bu tehlikeli füzeyi sallayabileceği anlamına geliyor.

Süpersonik füze çalışmamız var. Ancak ben süpersonik bir atmacayı başta savunsamda artık mantıklı bulmuyorum. Ama bu teknolojiye ihtiyacımız var.

Neden ?

Süpersonik gemi konuşlu (hava konuşlu değil.) anti gemi füzeleri özellikle eski nesiller şu an çok büyük bir tehlike değil. Çünkü gelişmiş radarlarınız ve 50 km menzilli mack 3+ essm tarzı füzelerle bu yaldır yaldır kendini radarda beli ederek gelen süpersonik füzelere karşı savunmanız olabiliyor.  Hipersonik füzeler evet tehlikeli zaten bu yüzden ve hava-hava füzeleri için süpersonik çalışmalar devam etmeli.  Ayrıca benim planlamama göre atmaca'nın ileri bloklarında da bu çalışmalara ihtiyacımız olabilir.

Atmaca blok 1 :

Atmaca blok 2 :

Lrasm ve som gibi stealth gövdeli ve ram boyalı daha sessiz ve akıllı versiyon .  Belki vls atım kapasiteli .

Atmaca blok 3 :

Blok 2'nin kalibr'ler gibi terminal aşamasında birden süpersonik hıza çıkıp hedefe dalan karma motorlusu.

Gelecekte bu karma füzeler ve hipersonik füzeler trend olacak. Hipersonikler bize daha uzak o yüzden diğer yoldan gitmeliyiz. Ondan sonraki nesilde zaten güdümlü railgun mühimmatları olur anti gemi füzeleri anca uçak konuşlu olur.

Anti tankıda yaptıkta Pakistan'a bile satmaya başlayacağız L-UMTAS, UMTAS ve OMTAS'ları hocam :) Neyse  Atmacalar 2020'nin ikinci yarısından itibaren envantere girmeye başlayacak. Darısı GEZGİN'in başına inşallah her na kadar sır gibi saklansada, bir haber alamasakta onuda görürüz böyle birgün umarım...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #195 : 04 Kasım 2019, 14:39:59 »
youtu.be/HAGkVrDbE2c

Neden ?

Atmaca blok 1 :

Atmaca blok 2 :

Atmaca blok 3 :

Anti tankıda yaptıkta Pakistan'a bile satmaya başlayacağız L-UMTAS, UMTAS ve OMTAS'ları hocam :) Neyse  Atmacalar 2020'nin ikinci yarısından itibaren envantere girmeye başlayacak. Darısı GEZGİN'in başına inşallah her na kadar sır gibi saklansada, bir haber alamasakta onuda görürüz böyle birgün umarım...

800-900 km menzillisini yakında görürüz Keza ktj-3500 tomahawk hızlarında da olsa buna yetecek motor. Güdüm ve link mevzularıda halledildimi ortaya çıkarda şu an atacak platform yok .

Havadan atılmak için büyük , denizden atılmak için mantıklı vls kapasitesinde gemi yok , denizaltı içinde cold launch ve kovan teknolojisini bitirmemiz lazım. O yüzden hafiften alınıyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #196 : 04 Kasım 2019, 17:31:43 »
   Evet çok büyük bir iş başarıldı ve milli savaş yöneyim sistemi komutasında milli olarak geliştirilen Atmaca füzemiz yine milli bir platform olan Kınalıada korvetimizden ateşlenerek denizdeki nokta hedefi tam isabetli vurdu.Bu harika füzenin geliştirilmesinde emeği geçen kim varsa canı gönülden tebrik ederim.Tabi gönül isterdi ki o hedef eski bir gemi olsun ve Atmaca füzemiz harp başlığıyla beraber ateşlenip o hedef gemi üzerinde etkisini gösterse.Belki ileride bu da yapılır belki de ortalık kızıştırılmak istenmiyor bunu bilemiyoruz.Ancak bu füzenin Doğu Akdeniz bu kadar sıcakken 2020 nin ilk aylarında envantere girmesini beklerdim.2020 nin 2.yarısı biraz geç değil mi? Neden böyle olduğu konusunda birkaç ihtimal akla geliyor.Acaba TR40 motoru temini konusunda sorun mu yaşanıyor özellikle Barış Pınarı Harekatından sonra? Acaba seri üretim hattı henüz hazır değil mi? Ya da KTJ 3200 motorunun hazır olması mı beklenecek? Neyse geç olsun güç olmasın diyelim.

Buraya kadar herşey güzel ancak bir de dünyadaki bazı gerçekler var.Aynı bu linkteki gibi http://c4defence.com/Arsiv/rusyanin-zicronlar-envantere-hizli-girecek/8910/1
rusların Zircon füzesi de envantere giriyor ve 8 mach hız ve 1000 km menzile ulaşıyor.Bu gösteriyor ki demek ki daha alacağımız çok mesafe var bu konuda.Atmaca subsonik füzemiz bir başlangıçtır ve çok da başarılı bir başlangıçtır.O yüzden ayaklar yere basarak önce ramjet motorlu süpersonik Atmaca Blok2 hayata geçirilmeli ardından da Scramjetli hipersonik Atmaca Blok3 devreye sokulmalı.Bugün süpersonik füzeler durdurulabiliyor ama hipersonik füzeleri durdurabilecek bir ABM sistemi dünyada henüz yok.Tabi ramjet teknolojisini özümsemeden de hemen scramjet yapalım diyemeyiz.O yüzden bu konuda tecrübe sahibi Ukrayna gibi ülkelerle ortak çalışılıp süre kısaltılabilir.Herşeye rağmen subsonik bir füze de olsa super sea skimming özeliğiyle denizi adeta yalayarak giden bir Atmacanın tespit edilmesi kolay olmayacak en fazla 20-25 km gibi kısa bir mesafeden tespit edilebilecek bu da reaksiyon süresini epey düşürecektir ve önlenmesi zor olacaktır.İnşallah hızlı bir şekilde üretilir ve gemilerden sonra hem kıyı bataryalarını hem de denizaltından atılan versiyonlarını görürüz.
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2019, 17:38:10 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #197 : 04 Kasım 2019, 18:09:13 »
Bir füzemiz daha var. Bora ve Bora2.
En son haberlere göre çift yönlü data güncellemesi yapan versiyonu var deniyordu. Yani hareketli hedefleri vurabilecek Bora füzesi. İki tanesi koca uçak gemisini batırır.
Bizim kendimiz için yaptığımız füzenin 360km menzilli ve İskander özelliğinde olduğundan bahsediliyordu. Bu da 5+ mach terminal hız evresi demekki bu hipersonik hızdaki füzeyi durduracak hss yok. Gemilerden bunu atmaya başlarsak başka bir lige gçıkmış oluruz. Sonra kara konuşlu ve menzili 500km ye uzatılmış  olarak Akdeniz sahilinden kuş uçurtmaz. Ege’yi de Türk donanmasına hediye eder.
Atmaca’ya gelince; bu füzenin acilen Som gibi stealth geometride olan versiyonu, radar sinyalini abzorbe eden boya ile boyayarak devreye sokulmalı. 1050km (0.85mach) hızla Deniz yüzeyinden 1-2m yukarıda uçan Atmaca’nın 25 km yi katetme süresi 90 saniye civarıdır. Yani vuracağı hedefin Atmaca’yı tespitinden sonra 90 saniye içinde karşı tedbirlerini aktive etmesi gerekir ki bu da hazırlık düzeyi yüksek bir denizkuvvetine yeter mi? Eğer stealth özellikle bu süre yarıya ya da 1/3 e düşürülürse hedefi vurma olasılığı çok artar.

Tabii ki bir de SOM Naval var. Havadan atılan füze olarak  Hala geliştirme seviyesinde.
Ama onun yerine Som-j aynı işi görür gemi avcısı olarak

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #198 : 04 Kasım 2019, 18:20:23 »
Hayırlı olsun... Harpoon yani ABD bağımlılığı ortadan kalktı artık...Atmaca'nın Fransız motorunu da yerlileştirdik mi esas o zaman bu kutlama anlamlı hale gelir...

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #199 : 04 Kasım 2019, 18:51:34 »
Bir füzemiz daha var. Bora ve Bora2.
En son haberlere göre çift yönlü data güncellemesi yapan versiyonu var deniyordu. Yani hareketli hedefleri vurabilecek Bora füzesi. İki tanesi koca uçak gemisini batırır.
Bizim kendimiz için yaptığımız füzenin 360km menzilli ve İskander özelliğinde olduğundan bahsediliyordu. Bu da 5+ mach terminal hız evresi demekki bu hipersonik hızdaki füzeyi durduracak hss yok. Gemilerden bunu atmaya başlarsak başka bir lige gçıkmış oluruz. Sonra kara konuşlu ve menzili 500km ye uzatılmış  olarak Akdeniz sahilinden kuş uçurtmaz. Ege’yi de Türk donanmasına hediye eder.
Atmaca’ya gelince; bu füzenin acilen Som gibi stealth geometride olan versiyonu, radar sinyalini abzorbe eden boya ile boyayarak devreye sokulmalı. 1050km (0.85mach) hızla Deniz yüzeyinden 1-2m yukarıda uçan Atmaca’nın 25 km yi katetme süresi 90 saniye civarıdır. Yani vuracağı hedefin Atmaca’yı tespitinden sonra 90 saniye içinde karşı tedbirlerini aktive etmesi gerekir ki bu da hazırlık düzeyi yüksek bir denizkuvvetine yeter mi? Eğer stealth özellikle bu süre yarıya ya da 1/3 e düşürülürse hedefi vurma olasılığı çok artar.

Tabii ki bir de SOM Naval var. Havadan atılan füze olarak  Hala geliştirme seviyesinde.
Ama onun yerine Som-j aynı işi görür gemi avcısı olarak

BORA BF malesef İskender-M düzeyinde bir füze değil henüz.Ne menziil olarak ne de hız olarak.Arayıcı başlıklı bir BORA BF ile ASBM füze kabiliyeti hedefleniyor herhalde ki bu kabiliyete sahip bir ülke dünyada sayılı.En bilinen örneği de Çİn'in DF-21 leri.