Gönderen Konu: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)  (Okunma sayısı 189070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #50 : 29 Mayıs 2010, 22:30:01 »
@NS, Hocam, ESSM radar kaplamasi disinda kimin aydinlatmasi ile vuracak hedefini?..

Ufuk otesinde fuze vuramaz diye bir sikintisi yok merminin.. Onu acalim.. Menzili oldukca, gemi radari hedefi gordukce vurabilir.. Gemi satih ve 3B hava izleme radarlarinin, ufuk otesinde satihtan yukariya dogru yukselen bir kor alanlari olusur.. Bunun uzerinde olan, mesela orta irtifadan seyreden herhangi bir cismi vurabilir fuze..

Sonucta, RAM'in menzili nedir? Phalanx'in menzili nedir?.. Bir gemi radari yuzeyi yalayarak gelen bir ASCM'i kac milden fark edebilir?..

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #51 : 30 Mayıs 2010, 00:04:38 »
Neyse tşk. sn HDS bu radar kaplaması ve ufuk ötesi olayı hakkında biraz araştırma yapacağım

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: TÜRKİYE'NİN HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM] ARTIK HAZIR
« Yanıtla #52 : 19 Şubat 2013, 10:56:06 »
Gemisavar fuzesi ne oldu bilen var mi, durum ne?

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
Gemisavar'dan kastınız Roketsan'ın harpoon benzeri yaptığı füze projesi mi ?

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #54 : 19 Şubat 2013, 19:34:32 »
En son gölcük'te gabya fırkateyn'ine entegresi devam ediyor diye bilgi vardı ama ne entegreymiş bitiremediler halen.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #55 : 20 Şubat 2013, 07:44:30 »
SSF forumdan bir arkadaşın son duruma ilişkin mesajı.

Alıntı
Hafta sonumu ankara'da geçirirken, Atmaca'ya altimetre tedariğinden sorumlu firmada çalışan arkadaşımla sohbet etme fırsatım oldu.

İddiasına göre, SOM ekibinin büyük kısmı Roketsan'a geçmiş. Ve Atmaca projesindeki tüm aşamalar askıya alınmış. SOM ekibi eldeki deneyimler ile projeyi yeniden değerlendirip elini yüzünü epey değiştirecekmiş.

Teslimat takviminin Kasım 2014'lere kadar ertelendiğini de ekledi.

Tabii ben dinlerken sapla samanı karıştırmış, ve saçma sapan bir çıkarım da yapmış olabilirim.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #56 : 20 Şubat 2013, 10:53:33 »
Bu cok kotu, Orko'ya sordugumda o da Atmaca icin birseyler geveledi ama net birsey cikaramadim. Artik IDEF'te Tubitak'cilari soru yagmuruna tutariz, adamlar gecen IDEF'te bizden kurtulmak icin hediyeler dagitti :) Hediye USB hafiza belegini hala kullaniyorum.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #57 : 20 Şubat 2013, 11:39:31 »
SSF forumdan bir arkadaşın son duruma ilişkin mesajı.

Alıntı
Hafta sonumu ankara'da geçirirken, Atmaca'ya altimetre tedariğinden sorumlu firmada çalışan arkadaşımla sohbet etme fırsatım oldu.

İddiasına göre, SOM ekibinin büyük kısmı Roketsan'a geçmiş. Ve Atmaca projesindeki tüm aşamalar askıya alınmış. SOM ekibi eldeki deneyimler ile projeyi yeniden değerlendirip elini yüzünü epey değiştirecekmiş.

Teslimat takviminin Kasım 2014'lere kadar ertelendiğini de ekledi.

Tabii ben dinlerken sapla samanı karıştırmış, ve saçma sapan bir çıkarım da yapmış olabilirim.
Zaten SOM Tubitak Sage, Atmaca Roketsan ve Akya torido'su Armercom tarafindan gelistirilmiyormuydu? Ben mi yanlis hatirliyorum.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #58 : 20 Şubat 2013, 12:11:29 »
Öyle gibi,benim hatırladığım kadarıylada sadece AKYA torpido Armerkom dizayn Roketsan üretim olacaktı.Diğerlerinde mutabıkız.

Buradaki mesajda farklı bişey yok,demek istediği SOM'u geliştiren SAGE ekibinden bazılarının Roketsan'a transfer olduğu ve Atmaca projesinin bu ekip eliyle değişik bir yapıya bürüneceği.En azından ben öyle anladım.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #59 : 22 Şubat 2013, 07:56:35 »
Gelen son haberlere göre Atmaca Som gibi TRI 40 jet motoru ile uçacak.Bu durumda 150-250 km ler civarında bir menzile ulaşacak ve Exocet Block III ve Harpoon muadili bir füze olacak.Radar güdüm yanında terminal safha için IIR güdümde taşıması muhtemeldir.

Aslında daha kısa menzilli 40-80 km civarında taktik bir füzede lazım hem gemilerden ve küçük botlardan hemde Seahawk DSH helikopterlerinden fırlatılabilecek bir füze.Belkide bunu Umtas üzeriden geliştireceklerdir, bekleyip göreceğiz.