Gönderen Konu: ATD-X Shinshin: Japonya Stealth Uçağı Programı  (Okunma sayısı 33547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: ATD-X Shinshin: Japonya Stealth Uçağı Programı
« Yanıtla #40 : 11 Ocak 2015, 11:49:03 »
Büyük gün geliyor yavas yavas...

Japonların 'stealth' uçağı ne zaman uçacak?
Türkiye' nin geliştirme kararı aldığı FX/TX Milli Muharip Uçak Projesi ön tasarım kararı açıklanmışken bir gelişmede Japon 5. Nesil Savaş Uçağı olacak olan ATD-X' de yaşandı.

Japonların 'stealth' uçağı ne zaman uçacak?
Hakan KILIÇ

Japon Yetkililer, ilk test uçuşunu Mart sonunda yapması beklenen uçağın deneme uçuşunu "otomatik yeniden motor çalıştırma kontrol" yazılımındaki bir hata nedeni ile ertelendiğini duyurdu. ATD-X ana yüklenicisi, Mitsubishi Heavy Industries (MHI) yetkilileri bu sorunun çözülmesinin bir kaç ay süreceğini belirtti.

ATD-X, Amerikan Kongresinin 2006 yılında aldığı F-22 Raptor ihracat yasağı nedeni ile Japonların, radarlara görünmeyen "Stealth" beşinci nesil uçak  arayışının bir sonucu. F-35 sıparişi de vermiş olan Japonların ayrıca “I3 Fighter” (Informed, Intelligent and Instantaneous) adında bir projesi daha var.

İŞTE GELECEK NESİL SAVAŞ UÇAĞI

Kaynak: www.kokpit.aero
http://kokpit.aero/japonya-hayalet-ucak-yapiyor

Acaba bu projede. Yada Kfx de. Gayri resmide olsa bizde varmıyızdır gelistirmede. Teknoloji ögrenmek icin bu aralar baya aramız iyi her ikisiylede ne dersiniz.
Hadi bakılım bizimkinin hangardan cıkmasını görmek dilegiyle...
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2015, 12:09:26 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ATD-X İlk Uçuşa Hazırlanıyor
« Yanıtla #41 : 06 Aralık 2015, 20:16:19 »
ATD-X İlk Uçuşa Hazırlanıyor

Japonya, Stealth savaş uçağını ilk uçuşa hazırlıyor. Savunma Bakanlığı program yöneticisi Hirofumi Doi, Tokyo'daki bir röportajda, uçağın önümüzdeki yılın ilk üç ayı içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesini planladıklarını söyledi. Açıklamya göre İleri teknoloji Sergileyici X (ATD-X) olarak adlandırılan uçak, Japon Öz Savunma Kuvvetleri'ne teslim edilecek ve testlere başlanacak.

Mitsubishi Heavy Industries Ltd tarafından geliştirilen uçak, IHI Corp. tarafından üretilecek motorlarla donatılacak. Doi'nin açıklamalarına göre 14 metre uzunluğundaki uçağın geliştirme maliyeti 325 milyon ABD doları değerinde. Savunma Bakanlığı yetkilisi Takahiro Yoshida, ATD-X yeni nesil savaş uçaklarının F-2 uçaklarının yerini alabileceğini belirtti. Doi; Japonya'nın bu uçağı üretmeye karar vermesi durumunda uçağın motorlarının protipteki motorlardan üç kat kadar daha fazla güç üreteceğini ve bu sayede uçağın gövdesi içerisinde füzeler için yeterli hacim sağlanacağını söyledi.

Her ne kadar Japonya kendi yeni nesil savaş uçağını geliştirmeye çalışıyor olsa da, F-2 uçaklarının yerini alacakları kesin değil. Mart 2019 tarihine kadar Japon Hükümeti F-2 savaş uçaklarının yerine yeni bir uçağa karar verecek.

ABD, Rusya ve Çin; günümüz radarları ile tespit edilmeleri güç olan beşinci nesil savaş uçaklarını uçuran ülkeler. Japonya ATD-X ile bu alanda dördüncü olmak istiyor. Güney Kore ve Endonezya da birlikte beşinci nesil savaş uçağı geliştirme çalışmaları içerisinde olan ülkeler. Hindistan'ın da Rusya'nın T-50 uçağı ile bir işbirliği bulunuyor. Bu üleklere ek olarak Türkiye de beşinci nesil savaş uçağı geliştirme konusunda adımlar atmaya başladı.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #42 : 28 Ocak 2016, 17:49:25 »

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #43 : 28 Ocak 2016, 23:16:04 »
Valla ne yalan söyliyeyim görüntüsü duruşu filan hic hosuma gitmedi,yani diyorum koskoca japonya yapa yapa bunu yaptiysa bizimkisi nasil olur Allah bilir...

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
ATD-X Shinshin...
« Yanıtla #44 : 29 Ocak 2016, 00:09:39 »
Gayet yeterli. Zaten yapilabilirliklerini test etmek icin yaptilar. Bunlari yapmaya karar verirlerse. Ebatlari buyuyecektir biraz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #45 : 30 Ocak 2016, 11:58:59 »
14.2m boyunda, 9.1 genişliğinde. Bir F-16 uçağından bile küçük!
Rakipleri arasında en küçük olanı.

Yukarıdaki X-31 uçağına benzer bir vektörel İtki sistemine sahip.

« Son Düzenleme: 30 Ocak 2016, 12:11:18 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #46 : 30 Ocak 2016, 12:51:15 »
Son iki resim f-18 sanırım, belki de Amerika f-18'lere TV entegre etmeye çalışmaları yürütüyor...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #47 : 30 Ocak 2016, 12:58:43 »
Son iki resim f-18 sanırım, belki de Amerika f-18'lere TV entegre etmeye çalışmaları yürütüyor...

Evet F-18 üzerinde deniyorlar. Ama bu deneme başka bir uçak için de olabilir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ATD-X Yer Testlerine Başladı
« Yanıtla #48 : 12 Şubat 2016, 12:33:03 »
ATD-X Yer Testlerine Başladı

! No longer available

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
ATD-X Shinshin: Uctu...
« Yanıtla #49 : 23 Nisan 2016, 12:27:19 »