Gönderen Konu: Amfibi Gemi (LST) Projesi  (Okunma sayısı 82827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: Amfibi Gemi (LST) Projesi
« Yanıtla #50 : 07 Nisan 2013, 01:48:45 »
Sözleşme İmzalanması Özel Durum Açıklaması (04.04.2013)

ASELSAN A.Ş. ile ANADOLU Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş. - ALYANS Gemi Kiralama ve Denizcilik A.Ş. ORTAK GİRİŞİMİ arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri için inşa edilecek 2 adet Amfibi Gemiye (LST) konuşlandırılacak savaş sistemlerinin sağlanması konusunda, 5 Nisan 2013 tarihinde 63.500.000 EURO tutarında sözleşme imzalanacaktır. Sözleşme kapsamında teslimat 2017 yılında tamamlanacaktır.

http://www.aselsan.com.tr/news.aspx?Id=232

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #51 : 28 Mayıs 2013, 10:48:01 »

LST Projesinde tedarikçilerle imzalar atıldı
ADİK Tersanesi ile LST (AMFİBİ Gemi) Projesinde en önemli tedarikçiler olan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketleri ASELSAN, HAVELSAN ve İŞBİR Elektrik ile Tedarik Sözleşmeleri imzalandı.
28 Mayıs 2013 / 08:50
Reklam

ANADOLU Tersanesi (ADİK) tarafından Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) kararı ile Ocak 2010'da ihalesi kazanılan ve 16 Haziran 2011 tarihinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile sözleşmesi imzalanan LST (AMFİBİ Gemi) Projesinde en önemli tedarikçiler / Alt Yükleniciler olan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketleri ASELSAN, HAVELSAN ve İŞBİR Elektrik ile Tedarik Sözleşmeleri imzalandı.

ANADOLU Tersanesinde düzenlenen ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı ile SSM Müsteşarı  Murad Bayar'ın da hazır bulunduğu  törene ASELSAN, HAVELSAN ve İŞBİR Elektrik Yönetim Kurulu Başkanları, Genel Müdürleri ve Proje yöneticileri de katıldılar.

ANADOLU Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Faruk Ürkmez, iki yıldır dikkatle üzerinde çalışılan projede bu imzalar ile yeni bir aşamaya gelindiğini; Hazine Müsteşarlığı’na sağlanan proje kredisinin de kısa zaman içinde kullanılabilir olması ile projenin inşasının da fiili olarak başlayacağını belirtti.

İmza töreni, ANADOLU Tersanesi CEO'su Ertuğ Yaşar tarafındna yapılan LCT ve LST projeleri sunumu ile sürdü.

Törende ayrıca SSM Müsteşarı Murad Bayar ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketleri ASELSAN, HAVELSAN ve İŞBİR Elektrik Yönetim Kurulu Başkanları ya da Genel Müdürleri de birer konuşma yaptılar.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/gemi-insa-san./48985/lst-projesinde-tedarikcilerle-imzalar-atildi-denizhaber-gemi-lst-havelsan.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #52 : 30 Eylül 2015, 16:16:49 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #53 : 01 Ekim 2015, 19:34:08 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #54 : 02 Ekim 2015, 23:01:11 »
ADİK Tersanesi Amfibi gemi TCG Bayraktar'ı 3 Ekim'de denize indiriyor

Anadolu Tersanesi (ADİK) tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen AMFİBİ Gemi-LST projesinde ilk gemi olan NB 231/TCG Bayraktar 3 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Tuzla’da suya indirilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Anadolu Tersanesi tarafından inşa edilen ve 17 Haziran 2013 tarihinde başlayan projenin sonuna gelindi. 3 Ekim tarihinde düzenlenecek olan törende Amfibi Gemi (LST) TCG Bayraktar suya indirilecek. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Mehmet Vecdi Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, ADİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süalp Ömer Ürkmez ve denizcilik sektöründen birçok isim Tuzla’da yer alacak.

Türkiye’ de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilmiş en büyük ve kapsamlı savaş  gemisi olan Amfibi gemiler, yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edildi. Gemilerin tüm üst binası ve köprü üstü camları balistik korumalı olup SSM ve Türk Loydu denetiminde inşa edilen Amfibi Gemiler Türk Loydu tarafından sertifikalandırılacak. Amfibi gemi inşasında yerli sanayi katılımı yüzde 70’ten fazla.

Deniz gücümüze katkı sağlıyor

Amfibi Gemilerin ana görevi Amfibi Harekât, Araç ve teçhizatları ile birlik nakli ve ateş desteği sağlamak. Gemiler geniş muhabere ve elektronik imkânları ile Komuta Kontrol, Harekât ve Lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde doğal afet yardım görevleri için tasarlandı. Araç ve personel taşıma kapasitesi,  gündüz ve gece helikopter harekâtı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkânı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline de katkı sağlıyor.

Yardımcı sınıf bir gemi olan ve Tank Çıkarma Gemisi olarak da bilinen LST’nin ana görev fonksiyonu, Amfibi Harekat ve Ateş Desteği. Amfibi Gemi, amfibi harekat ile idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecek. Tamamen yerli ve özgün tasarım olarak ADİK Tersanesinde inşa edilen Amfibi Gemi (LST) üst orta büyüklükte ve önemli bir savunma gücüne sahip olacak. LST, Karadeniz, Marmara, Ege Denizi ve Akdeniz harekat alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetle seyir yapabilecek. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol hizmetleri, gündüz ve gece helikopter harekatı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkanı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline de çok önemli bir katkı sağlayacak

TCG Bayraktar’ın özellikleri:

Toplam Boy : 138,75 mt.
Su hattı boyu : 130,80 mt.
En : 19,60 mt.
Deplasman : 7.125 ton
Başta su çekimi : 2,0 metreden az
Kıçta su çekimi : 5,0 metreden az
Maksimum sürat : 18 mil
Denizde kalma : 15 mil sürat ile en az 6.000 mil – 30 gün
Denizcilik: Deniz durumu 5 dahil kısıtsız kullanım, deniz durumu 6 da imkan ve kabiliyetlerin en az kısıtlama ile kullanımı.

Taşıma kapasitesi

Gemi Personeli : 12 subay, 51 Astsubay, 66 er Amfibi personel : 350 Gemide toplam 566 kişilik yatak kapasitesi mevcut. 1.100 metrekare kapalı araç güvertesi alanı ve 690 metrekare açık güverte alanı ile gemi yaklaşık 1.200 ton yük veya çeşitli zırhlı ve diğer araç taşıma kapasitesine sahip olacak. Bu kapasite ile tanesi 60 ton olan 20 adet tank, LST tarafından rahatlıkla taşınabilecek.

Diğer özellikler:

15 tonluk genel maksat helikopteri için platform
Her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen ve 20 mil sürat yapabilen 4 adet LCVP çıkarma aracı
3 adet kendinden tahrikli ponton
Nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırı için tam personel koruması
18 metre boyunda baş rampa
60 ton yük taşıyabilen Yan ve arka kapak
2 adet 25 tonluk, 2 adet 10 tonluk güverte vinci
Tüm gemi sistemlerinin köprü üstü ve makine kontrol odasından uzaktan kumandalı

Elektronik

Genesis Savaş Yönetim Sistemi:
3 boyutlu arama radarı
Seyir Radarı
LPI radar
2 adet gece ve gündüz görüş kabiliyetli Elektro Optik Sensör
Infra red tarayıcı
Lazer ikaz sistemi
Elektronik harp uyarı sistemi
Çeşitli link ve HF, UHF, VHF muhabere cihazları

3 Ekim 2015 Cumartesi tarihinde gerçekleşecek tören saat 15:00’te başlayacak.

Haber: Cansu KOCAMAN - Deniz Haber Ajansı
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2015, 23:02:00 Gönderen: azarax »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 03 Ekim 2015, 14:53:25 »

http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=64194
2 Gemilik paketten ilki bugün denizle buluşuyor emegi gecenlerden Allah razı olsun. Darısı diger tüm yapımı düşünülen gemilerin suyla ucak,heli,iha ve füzelerin de gök yüzüyle buluşması dilegiyle. Milletimize ve Ülkemize hayırlı olsun...

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 03 Ekim 2015, 16:36:11 »
Şu anda Trt haberde canlı yayın var...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Yerli amfibi gemisi Bayraktar denize indirildi
« Yanıtla #57 : 03 Ekim 2015, 18:30:24 »
Yerli amfibi gemisi Bayraktar denize indirildi
DHA
3 Ekim 2015
Bayraktar denize iniyor

Türkiye'de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilen en büyük ve ileri teknolojiye sahip Harp Gemisi olan Amfibi gemi "Bayraktar" bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle denize indirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kullanımına sunulacak Bayraktar, gelişmiş ve ileri Muhabere Elektronik ve Komuta Kontrol imkanları ile, Harekât ve Lojistik görevlerine katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde Doğal Afet Yardım Görevlerini yerine getirecek imkân ve kabiliyetlere de sahip.

TAMAMEN MİLLİ

Araç ve personel taşıma kapasitesi, gündüz ve gece helikopter harekâtı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkânı ile Bayraktar Türk Deniz Kuvvetlerini dünya denizlerinde bir adım daha öne taşıyacak.  Bayraktar'ın savaş sistemi tasarım ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirildi.

OKYANUSLARDA GÖREV YAPACAK

Karadeniz, Marmara, Ege Denizi ve Akdeniz harekat alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetle seyir yapabilecek imkanlara sahip olan Bayraktar, amfibi harekat ile idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecek.

NÜKLEER KORUMALI

Gemi tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Bayraktar'ın üst binası balistik korumalı olarak dizayn edildi. Bayraktar, Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal saldırılar için tam personel korumasına da sahip. Yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edilen Bayraktar'da, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu bulunuyor. Yükleme/boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer adet kapak bulunuyor. Gemide, ayrıca, her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20 knot sürat yapabilen 4 adet LCVP çıkarma aracı ve 3 adet kendinden tahrikli ponton yer alıyor.

ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR

Bayraktar gemisinde, sürat değerlerini ve manevra kabiliyetini sağlayabilmek üzere her biri 4 dizel makine, 2 ridakşınger, 2 şaft sistemi, 2  değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi kullanılıyor. Gemide ayrıca, iki adet tünel tip baş itici bulunuyor. Gemide elektrik üretimi, 4  ana jeneratörle sağlanıyor. Gemide ayrıca, bir adet acil durum jeneratörü de bulunuyor. Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi de yer alıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/30225645.asp

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 03 Ekim 2015, 18:56:12 »

<a href="http://youtu.be/_r00TC2F8Ik" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/_r00TC2F8Ik</a>
Muhtesem bi gemiii...
Bu resmide bi arap sitesinde buldum. Arap defense de...
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2015, 13:49:16 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #59 : 15 Ekim 2015, 12:57:27 »
İkinci gemi olan TCG Sancaktar'ın blokları birleştirilmeye başlanmış,bu projede de işler yolunda görünüyor.