Gönderen Konu: OTOKAR ARMA ZMA AİLESİ  (Okunma sayısı 71178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: OTOKAR ARMA ZMA AİLESİ
« Yanıtla #100 : 21 Nisan 2020, 08:42:47 »
Dün 4 tane gördüm. Çalışma devam ediyor artık anlaşılan.
Şimdi bir tane daha geçti.  :)
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2020, 08:45:12 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
OTOKAR ARMA 8×8 ZMA.
« Yanıtla #101 : 14 Ekim 2020, 23:51:30 »
Alıntı
Kazakistan, Türkiye'nin geliştirdiği Otokar Arma 8x8 zırhlı muharebe aracını test ediyor. Testte kullanılan araçta ASELSAN'ın Nefer Kulesi yer alıyor.

https://mobile.twitter.com/Defence_Turk/status/1316295941855621120

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Kazakistan ARMA ve NEFER’i Test Etti
« Yanıtla #102 : 27 Şubat 2021, 11:26:03 »
Kazakistan, Otokar üretimi zırhlı muharebe aracı ARMA 8×8 ve Aselsan üretimi NEFER uzaktan komutalı stabilize silah sistemini test etti.

Kazakistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, tekerlekli zırhlı araçlar piyasasının araştırılması kapsamında zırhlı aracın test edildiği duyuruldu.

ARMA ve NEFER, günün farklı saatlerinde Karaganda’da özelliklerini sergiledi. Kazakistan, geçen yıl da ARMA platformunu benzer bir şekilde test etmişti.

Yüksek seviyede balistik ve mayın koruması sağlayan monokok gövde yapısına sahip zırhlı araca farklı niteliklerde görev ekipmanı veya silah sistemi entegrasyonu yapılabiliyor.

Paylaşılan bilgiye göre NEFER savaş modülü (7.62 mm makineli tüfek ile 30 mm 2A42 otomatik top) Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlandı

https://www.c4defence.com/kazakistan-arma-ve-neferi-test-etti/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Kenya’nın Yeni Zırhlı Aracı Otokar Arma Olabilir
« Yanıtla #103 : 09 Nisan 2021, 19:32:44 »

Kenya Silahlı Kuvvetleri (Kenya Defence Forces/ KDF) 8×8 zırhlı araç tedarikine yönelik çeşitli seçenekleri değerlendirmeye başladığını duyurdu. Talebin Temmuz ayı itibarıyla ihale yoluyla resmileşmesi bekleniyor.

Afrika basınında yer alan haberlere göre Avrupalı zırhlı araç üreticileri Excalibur ve Mowag’ın yanı sıra, Türkiye’den Otokar’ın Kenya’ya ARMA 8X8 önerdiği kaydedildi.

KDF, geçen yıl Somali’de terör örgütü Eş-Şebab’a karşı savaşı daha iyi idare etmek için yeni zırhlı araçlara ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı.

İsviçreli firma Mowag’ın ise Kenya’ya 8 × 8 Piranha serisini önerdiği belirtildi.

Yakında ayrıntılı tasarım aşamasının başlayacağı belirtilen RUAV’ın yaklaşık 150 kg yük taşıma kapasitesi olduğu belirtiliyor. Platform ayrıca gözlem amaçlı kızılötesi / optik ile donatılabilecek.

https://www.c4defence.com/kenyanin-yeni-zirhli-araci-otokar-arma-olabilir/

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 18 Ağustos 2021, 02:36:44 »
Otokar Arma 8x8

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 18 Ekim 2023, 20:32:08 »
Otokar, ARMA 6x6 Zırhlı Personel Taşıyıcı araçları için Estonya’dan yaklaşık 130 milyon Euro tutarında sipariş aldı.

Araçlarla birlikte bakım ekipmanları ve eğitim hizmetlerini de kapsayan sözleşmeye göre, teslimatların 2024 yılı ikinci yarısında başlaması 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #106 : 18 Ekim 2023, 20:50:14 »
BMC nin çetin bir rekabeti kazanıp ihracat yaptığını hiç görmüyoruz. Türk devletinin hatırının olduğu Somali gibi filan kargaşa içindeki ülkelere telkinimizin işe yaradığı ülkelere BMC ürünleri satılıyor yada Türk devleti bir ülkeye hibe yardım yapacak ise hep BMC ürünleri hibe ediliyor. Endişem acaba TSK leri daha iyileri değerlendirmeye almıyormu

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 18 Ekim 2023, 21:07:06 »
BMC nin çetin bir rekabeti kazanıp ihracat yaptığını hiç görmüyoruz. Türk devletinin hatırının olduğu Somali gibi filan kargaşa içindeki ülkelere telkinimizin işe yaradığı ülkelere BMC ürünleri satılıyor yada Türk devleti bir ülkeye hibe yardım yapacak ise hep BMC ürünleri hibe ediliyor. Endişem acaba TSK leri daha iyileri değerlendirmeye almıyormu

Aynısını bende düşünüyorum ama ZMA araçlarında hala ihalenin bitirilmemiş olması ve BMC’nin gelecekte zırhlı araçlar için yerli motor yerli transmisyon vb. projeleri dolayısı ile gelecekte çok daha yerli kara araçları kullanacağımız için ve hatta BMC nin doğru bir şirket tarafından satın alındığı için şirket içi toparlanmaya gideceğini düşündüğüm için bir tık daha kötü araç alıyorsak bile mantıklı gelmeye başladı. TSK bu noktadan sonra alacağı kamyondan tutunda tanka kadar her üründe artık BMC motor ailesini şart koşmalı tabi TÜMOSAN’da desteklenmeli. Bu ortak platform ve lojistik açısından değerli olduğu gibi BMC’nin gelecek vizyonunda hibrit motorlar hibrit sistemlerde Türkiye’yi güç sistemlerinde kalıcı çözüme itecektir. Hatta 3000 5000 beygirlik dizel deniz motorları, aktarma sistemi gemicilik güç sistemleri vs.de devam edilirse denizde de Alman tekelindende kurtulmamızı sağlar. İşin sivil kısmına hiç girmiyorum. Zaten diğer FNSS, Otokar Nurol, Katmerciler gibi şirketlerimiz yaptıkları yurtdışı satışlar ile kendi yağlarında kavruluyor gibiler.Ama bence Altay tankının üretiminde FNSS ve Otokar mutlaka rol almalı BMC’nin Ankara’da kuracağı tesis üretim için hala az. Otokar ve FNSS lisans altında üretime destek vermesi gerektiğini düşünüyorum.2026 dan sonra FNSS ve Otokar’dan ayda 4 tank çıksa yılda 50 tank ekstra sağlar. Bu herkes için doğrusu.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 18 Ekim 2023, 21:23:28 »

BMC son yıllarda Körfez ülkelerine peynir ekmek gibi Vuran, Amazon, Kirpi sattı. Belki de üretim adetlerini yetiştirme sorunu nedeniyle ihaleye girmemiştir.

Ankara'da büyük bir arazi alıp savunma sanayi için fabrika inşa ediyorlar. Yeni fabrika bitince üretim adetleri de artacaktır BMC'nin.

BMC'nin sahibi olan Tosyalı Grup BMC'ye 2024 için 10 Milyar TL'lik bir yatırım yapacak. Gerek sivil araçlar gerekse askeri araçlar için 2 büyük fabrika inşa ediyorlar.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #109 : 18 Ekim 2023, 22:25:53 »
BMC’nin sivil alanda iş makinaları sektörünede yeterli destek verilip girmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Türkiye’de Hidromek var ama BMC’nin iş makinası alanında olması özellikle dünya dijital ve elektrikli araçlar ile ilgili dönüşüm yaşarken fırsat bu fırsatken girmesi gerek bence.Türkiye’den AB Volvo çıkartabilmeliyiz BMC ile. ( AB Volvo ile Volvo Cars farklı.)
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.