Gönderen Konu: Su-30 FLANKER  (Okunma sayısı 46921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hindistan Yeni Su-30 Savaş Uçakları ve Mi-17 Helikopterleri Alıyor
« Yanıtla #40 : 29 Aralık 2012, 16:43:16 »
Hiç de zor değil. Uçağın radar izi mükemmel.

F-35A (RCS = 0.0015 m2)

Bir E-3C AWACS ın RCS = 1m2 olan bir hava aracını  250~300 km'den tespit edebiliyor. O büyük ve modern radar uçaklarının F-35'i tespit edebilmesi için çok çok yaklaşması lazımken, yerden tarama yapan daha az bölgeyi tarayan radarların farkedebilmesi çok zor. Farkettiğinde zaten F-35 hedefine uygun bomba veya füzeyi çoktan göndermiş durumda olur.

Bir AWACS'ın tespit etmekte zorlandığı hava hedefini Su-30'un daha küçük olan radarının yeterli mesafeden tespit edebilmesi imkansız. Çünkü uçak herhangi bir uçak değil, Radar kesit alanı 0,0015 m2 olan bir stealth uçak. F-35 Su-30'u ondan daha önce tespit edip arkasına geçebilir. Radarının arkasına...

Karşılaştırın...

F-15C & Su-27 (RCS = 10~15m2):
    Tornado (RCS = 8 m2)
    MIG-29 (RCS = 5 m2)
    F/A-18C (RCS = 3 m2)
    F-16C (RCS = 1.2 m2)
    JAS39 (RCS = 0.5 m2)
    Su-47 (RCS = 0.3 m2)
    Rafale (RCS = 0.1~0.2 m2)
    F-18E (RCS = 0.1 m2)
    F-35A (RCS = 0.0015 m2)
    F/A-22 (RCS < or = 0.0002~0.0005 m2)
« Son Düzenleme: 01 Mart 2013, 00:42:06 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Hindistan Yeni Su-30 Savaş Uçakları ve Mi-17 Helikopterleri Alıyor
« Yanıtla #41 : 31 Aralık 2012, 10:26:20 »
Günümüzde  rcs  değeri  uçakların  harp alanındaki  başarısıyla  tamamen doğru orantılı ,  rcs  değeri düşükse  ve  istibaharatı iyiyse  gelmek istediği noktaya kadar  radarını kapatıp yaklaşır  , ve istediği noktaya gelince  radarını  açıp  saldırısını gerçekleştirir  ,  ayrıca  radar sinyallerinin  tesbiti konusundada  f-35 radarının rus uçaklarından daha avantajlı olduğunu  duymuştur  ,  yani antiradrasyon  tarayıcılar  radarların  yaydığı sinyalleri takip ederek  radar yerini tesbit  ediyor ama  amerika  bu alandada  ruslardan  daha ilerideler  yani  yaptıkları radarların yerinin tesbitide çok zor.  Kısacası  f-35  günümüdeki en ileri teknolojiye sahip  savaş uçağı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Endonezya'nın Su-30'ları Teslim Edilmeye Başlandı
« Yanıtla #42 : 28 Şubat 2013, 20:20:41 »
Endonezya'nın Su-30'ları Teslim Edilmeye Başlandı

Endonezya Hava Kuvvetleri Aralık 2012'de 6 adet Sukhoi Su-30 MK2 uçağı için bir anlaşma imzalamıştı. Bu uçakların ikisi Cuma akşamı Makassar Sultan Hasanuddin Hava Üssü'ne geldi.

İki uçağın gövdeleri sökülmüş şekilde bir Antonov An-124-100 Ruslan stratejik nakliye uçağı ile getirildiler. Gelen uçakların motorları ise henüz gönderilmedi. Motorlar 12 motorları toplam, tüm altı jet uçağı için 27 Şubat tarihinde gelmesi planlanıyor.Kalan dört jet avcı Haziran ve Temmuz aylarında gelecek. Komsomolsk-Na Amure uçak üretim Derneği (KNAPO) tarafından yapılan iki jet savaş uçağı, üreticinin 17 teknisyeni tarafından monte edilecek. Montaj işlemi test uçuşları dahil olmak üzere tam iki hafta sürecek.

Su-30 MK2 3.000 kilometrelik uçuş menziline sahip, çift motorlu, çift kişilik bir jet uçağıdır ve sekiz ton yük taşıyabilir.

Teslimatlar tamamlandığında Endonezya şu an kullandıklarıyla birlikte altı tek koltuklu Su-27 SKM ve altı Su-30 MK2 uçağına sahip olmuş olacak. Ayrıca Endonezya Hava Kuvvetleri'nde 10 adet de F-16A uçağı bulunuyor.  24 adet F-16 C/D Block 25 uçağı da teslim edilecek. Bunlara ek olarak şu an kullanımda olan İngiliz yapımı BAE Hawk Mk 53 uçaklarının yerine Güney Kore'den T-50 Golden Eagle uçakları da alınıyor.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 01 Mart 2013, 02:53:49 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rusya Hindistan'a İlk 10 Savaş Uçağı Motorunu Veriyor
« Yanıtla #43 : 19 Mart 2013, 02:51:39 »
Rusya Hindistan'a İlk 10 Savaş Uçağı Motorunu Veriyor

Rusya'nın motor üreticisi Ufa Cuma günü yaptığı açıklamada,  Mart ayı sonuna kadar Hindistan Su-30MKI Flanker uçakları için 920 AL-31FP motorlarının  ilk 10 adedini teslim edeceğini duyurdu.

Geçen Ekim ayında Hindistan ile yapılan sözleşme, Rusya tarihinin bir yabancı müşteri ile gerçekleştirdiği en büyük anlaşma oluyor . Motorların teslimatlar 2022 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

2000 yılı gerçekleştirilen genel sözleşme kapsamında  140 aedet Su-30MKI hava üstünlüğü uçağı ve AL-31FP motorların lisanslı üretimi için anlaşıldı.  Hindistan ek uçak motorları satın alma seçeneği vardı.

2007 yılında  Hindistan Hava Kuvvetleri ek olarak 40 adet MKI daha sipariş etti. Ocak 2013 itibariyle, IAF hizmetinde 157 Su-30MKIs vardı ve 272 uçaktan oluşan bir filoya sahip olunması planlanıyor.

Ufa motor üretim birliği,  Rusya'nın en büyük uçak motoru üreticisi. Sukhoi ve MiG savaşçıları için uçak motorları ve yedek parçalar yanı sıra otomobil, gaz pompaları ve türbinler için motorlar üretmekte, bakım ve destek hizmetleri vermektedir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Su-30SM Özel Ortak Uçuş Testlerine Başlıyor
« Yanıtla #44 : 08 Temmuz 2013, 21:40:31 »
Su-30SM Özel Ortak Uçuş Testlerine Başlıyor

Irkut ve Rus Savunma Bakanlığı Su-30SM Fighter Özel Ortak Uçuş Testleri için bir sözleşme imzaladı. 28 Haziran 2013 tarihinde imzalanan anlaşmaya göre Astrahan bölgesi, Aktyubinsk şehrinde bulunan V. Chkalov Devlet uçuş test merkezinde çok maksatlı iki koltuklu Su-30SM savaşçı özel ortak uçuş testleri gerçekleştirilecek.

Su-30SM çok maksatlı süper manevra eteneğine sahip savaş uçağı Su-30MK savaş uçağı ailesinin daha da geliştirilmiş modelidir. Sukhoi Havacılık Holding (JSC) mühendisleri radar sistemi, radyo ve tanıma sistemi, fırlatma koltuğu ve destek sistemlerinin sayısı bakımından Rus Hava Kuvvetleri gereklerine uygun olarak tasarlanmıştır. Silah yapılandırması da  değiştirildi. Uçağın benzersiz bir çoklu hedef tespiti ve önleme özelliğine sahip olduğu belirtiliyor.

30 Su-30SM çok maksatlı avcı uçağı üretim sözleşmesi Mart 2012 tarihinde Irkut Corporation ve Rus Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştır. Irkut Corporation'ın bir yan kuruluşu Irkutsk havacılık tesisinde üretilen ilk Su-30SM savaş uçağı 21 Eylül 2012 tarihinde ilk uçuşunu yaptı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Vietnam 12 Adet Su-30MK2 Alıyor
« Yanıtla #45 : 23 Ağustos 2013, 08:38:01 »
Vietnam 12 Adet Su-30MK2 Alıyor

Rus savunma sanayinden bir kaynağın çarşamba günü RIA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamaya göre Vietnam Rusya'dan 12 adet Su-30MK2 uçağı alıyor. Yaklaşık 450 milyon dolar değerindeki sözleşme geçen hafta imzalandı. Uçakların 2014-2015 yıllarında teslim edilmesi bekleniyor.

Vietnam 2009 ve 2010 yıllarında imzalanan iki anlaşma ile daha önce 20 adet Su-30 uçağı almıştı. Su-30MK2 gelişmiş elektronikleri ve donatıldığı gemisavar füzeleriyle Su-27 Flanker çok rollü savaş uçağının gelişmiş çift kişilik versiyonudur.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rusya'nın İlk Su-30SM Uçakları Göreve Başladı
« Yanıtla #46 : 09 Aralık 2013, 20:08:14 »
Rusya'nın İlk Su-30SM Uçakları Göreve Başladı

Rus Hava Kuvvetleri'nin  ilk operasyonel Su- 30SM savaşçıları Sibirya'nın Baykal bölgesinde bulunan Domna hava üssüne indi. Böylelikle üste bulunan havacılık alayı, Rusya'nin ilk 4++ nesil savaş uçaklarına sahip alay olmuş oldu. Yıl sonuna kadar bu üsse 10 adet Su-30SM teslim edilmiş olacak. 2014 yılında 10 uçak daha teslim edilecek.

Su-30SM, Rus Hava Kuvvetleri'nin en önemli uçaklarından biri olan tek koltuklu Su-27 uçağından geliştirilen çift koltuklu Su-30 serisinin en gelişmiş modeli. Yeni uçak; daha iyi bir radara ve iletişim sstemlerine, gelişmiş bir dost- düşman sisteminr, yeni bir fırlatma koltuklarına ve yeni silahlara sahiptir. 100 kilometreden fazla mesafedeki düşman uçaklarını tespit edebilir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hindistan'da Su-30 Düştü
« Yanıtla #47 : 15 Ekim 2014, 13:59:00 »
Hindistan'da Su-30 Düştü

Salı akşamı Pune'a 35 km mesafedeki Kolawadi köyü yakınlarında bir Su-30MKI savaş uçağı düştü. Pilot ve yardımcısı uçak düşmeden önce uçağı terk ettiler. Yetkililerin verdiği duruma göre pilotların durumu iyi. Görgü tanıklarına göre düşen uçak alçak irtifadan gelerek bir ağaca çarptı. Şeker kamışı tarlasında sürüklenerek ilerledi. Yoğun bitki örtüsü ve nemli toprak sürüklenen uçağın köydeki binalara çarpmadan durmasına neden oldu.

Yetkililer kaza hakkında soruşturma başlatıldığını, kazada herhangi bir can kaybı veya maddi kayıp olmadığını belirttiler.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hindistan Su-30 Uçuşlarını Durdurdu
« Yanıtla #48 : 22 Ekim 2014, 13:34:46 »
Hindistan Su-30 Uçuşlarını Durdurdu

Hindistan Hava Kuvvetleri geçtiğimiz hafta Pune yakınlarında gerçekleşen kaza sonrası tüm Su-30 savaş uçaklarının uçuşlarını durdurdu. 200 adet çift motorulu Su-30 uçağı şu an teknik kontrolden geçiriliyor. Kontroller tamamlandığında tekrar uçuşlarına başlayacaklar. Hindistan Hava Kuvvetleri'nde bulunan Su-30MKI uçakları, bugüne kadar 5 kaza geçirdi. Daha önce de iki defa uçuşları durudurulmuştu. Bu uçaklar Hindistan Hava Kuvvetleri'nin üçte birini oluşturuyor.

Geçen hafta gerçekleşen kaza ile ilgili soruşturma sürüyor. Kazayla ilgili ilginç olan düşen uçaklardan birinin pilotunun, daha önceki kazalardan birinde de atlayarak kurtulması. Ancak süren soruşturmaya göre bu kazada insan hatası yok. Teknik bulgulara göre fly-by-wire sisteminden kaynaklanan bir teknik sorun uçağın düşmesine neden olmuş gibi görünüyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Su-30 FLANKER
« Yanıtla #49 : 24 Ekim 2014, 00:04:05 »

Geçenlerde düşen Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait Su-30MKI. Yumuşak nemli zemin ve şeker kamışı ağırlıklı bitki örtüsü, uçağın tamamen parçalanmadan durmasına yardımcı olmuş.