Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 983396 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3310 : 11 Ocak 2022, 19:58:00 »
BMC Karasu daki fabrikadan vazgeçmiş diyorlar. Artık Altay için 7 sene daha bekleriz gibime geliyor. Hadi geçmiş olsun.

O durum geçen yıldan beri biliniyordu. Yeni resmiyete döküldü. Sersemin teki benimle iddialaşmıştı başka bir forumda, "yatırım devam ediyor" diye. Ona kapak oldu bu haber.

G. Kore güç paketi gelmezse, 7 sene olmasa da bir 4-5 sene bekleriz. Gelirse 2 yıl bekleriz. Kaçan göçen bir şey yok.

BMC/Karasu Fabrikası Temel Atma Töreni

Üste, şu tesisler bulunacaktı:

BMC Tank Fabrikası
BMC Zırhlı Araç ve Kamyon Fabrikası
BMC Ticari Araç Fabrikası Motor Fabrikası
Hızlı Tren ve Metro Fabrikası

Cumhurbaşkanının solundaki gözlüklü bayan da 100 liralık dezanfektanı kocasının şirketi aracılığıyla devlete 175 liraya iteleyen ve istifa etmek zorunda kalan Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan....
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2022, 20:07:57 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3311 : 12 Ocak 2022, 04:10:55 »
Ethem Sancak BMC hisselerini satınca yeni sahipleri zaten geçen sene Karasu fabrikasından vazgeçmişti. Geçen sene Sakarya yerel haberlerde fabrika yatırımının durduğu belirtilmişti. Artık doğrulanmış oldu. Altay'ın tank palette üretileceğini biliyoruz o nedenle Karasu'nun iptal olması projeyi etkilemez. Bizim sıkıntımız hala motor. BMC'nin kendi motorunun 2-3 yıldan önce hazır olması çok zor. Koreliler, Amerikalıların korkusuyla motoru vermezse ilk parti üretimi ertelenir, 2025'ten önce gelmez.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3312 : 12 Ocak 2022, 04:45:13 »
Ethem Sancak BMC hisselerini satınca yeni sahipleri zaten geçen sene Karasu fabrikasından vazgeçmişti. Geçen sene Sakarya yerel haberlerde fabrika yatırımının durduğu belirtilmişti. Artık doğrulanmış oldu. Altay'ın tank palette üretileceğini biliyoruz o nedenle Karasu'nun iptal olması projeyi etkilemez. Bizim sıkıntımız hala motor. BMC'nin kendi motorunun 2-3 yıldan önce hazır olması çok zor. Koreliler, Amerikalıların korkusuyla motoru vermezse ilk parti üretimi ertelenir, 2025'ten önce gelmez.

Doğru. Ben de durumu Sakarya yerel basınından öğrenmiştim. Neymiş efendim, arazi denize çok yakınmış da kazılan temelleri su basıyormuş. Maden ocaklarının çukurları dolduruluyor ve uçak pisti yapılıyor icabında (Bakınız: Yeni İstanbul Hava Limanı inşaatı), yatırıma niyeti olan su basmasına da mani olurdu... Geçelim.

Ha, bir şey daha var: Adama sormazlar mı? Denize çok yakın, yani düşman donanmasının düz toplarla dahi zahmetsizce bombalayabileceği bir yere, tank fabrikası gibi stratejik bir askeri tesisi hangi kurmay aklı kurdurdu size? O da apayrı bir kepazelik. Bu proje, neresinden tutarsan tut, insanın elinde kalıyor!

Bu saatten sonra inşa edilecek Altay'ın tasarımında da güncelleme gerekecektir. Motor ve cephane bölmesi başta olmak üzere, askeri isterlerin yenilenmesi şart. O durumda dahi çok çok 250-300 adet kadar tank üretilir bence.

Yatırımdan vazgeçilmesinde bunlar da bir etken sanırım.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2022, 12:07:50 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3313 : 12 Ocak 2022, 05:08:50 »
Adet güncellemesini biraz açmak istiyorum. Bence, yeni nesil Altaylar ve Altay kulesi takılmış modernize Leopard-2'ler, tıpkı MMU gibi operasyon yapacaklar.

Nedir o? Çevresinde ona eşlik edecek, eli ve gözü/kulağı olacak bir dolu zırhlı dron üretilecek. İnsanlı ağır tanklar için, yapay zeka desteği ile gözlem ağı kuracaklar ve de ateş desteği verecekler. İçlerinde zırhlı kamikaze dronlar dahi olacaktır.

Durum bu olunca, yeni üretim Altaylar ve Altay kulesi takılmış modernize Leopard-2'ler, bize yeteri kadar insanlı platform sunuyor. Yani temizinden 750 adet modern insanlı tankımız oluyor.

Envanterde bu sayının en az 5 katı kadar da zırhlı dron bulunacaktır. (Eldeki eski M113'lerin zırhlı dronlara çevrildiğini düşünün derim.)

Bence ilerideki muharip tank yapılanmamız bu şekilde olacak.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2022, 11:48:07 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3314 : 11 Mart 2022, 23:01:20 »
tüm devletlerin ordularındaki  mekanize  birliklerde  baş gösteren  ve  tüm  orduları  zamansız  yakalayan  anti tank  sorunu ,  son olarak Rusya ve Ukrayna savaşında  yoğun olarak görülüyor.
ilginç  olanı,  her iki  ülkenin de   kurulu bir savunma sanayileri ve  daha da önemlisi,  anti tank füzelerine  karşı  geliştirilmiş  hazır sistemleri olduğu  iddiaları vardı.
buna rağmen,  iki taraftan da,  bu  soruna karşı  alınmış ciddi  bir  tedbir  haberi  alamıyoruz.
anlaşılan,  güdümlü  anti tank  füzesi sorunu,  tüm  orduların  mekanize  birliklerini  daha  epeyi bir süre  meşgul edecek.
bu vesileyle   önceki sayfalardan  kısa bir alıntı  yapmak  farz  oldu.

"vakitsiz  yüzleştiğimiz sorun atgm sorunu ve bu soruna Altay da  bir çözüm sunamıyordu zaten.
modern tank  sorunundan daha öncelikli sorunumuz  tank sorunu değil,  yaygınlaşan  atgm sorununa karşı  hızlı bir çözüm yaratamamış olmamız.
ha, sadece biz değil, İsrail dışında kimse  hazır değildi zaten bu sorunla yüzleşmeye,  hepsi daha yeni yeni  tedbirler alıyorlar bu konuda.
biz çatışmanın içindeydik,  ondan  bu hazırlıksız vaziyetin bize özgü olduğunu sanıyoruz;  ama kim olursa olsun  bunları yaşardı.
Suriye'de bizim tanklarımız vardı,  biz de hep bizim tankları gördük;  ama örneğin orada Fransız veya İngiliz tankları olsaydı,  bu sefer de onların tanklarına bakıp,  atgm sorununa hazırlıksız yakalandıkları şeklinde yorumlayacaktık sorunu.
nitekim,  biz burada nasıl bizim tanklarımızı konuşuyorsak, Rusya'da da,  Ruslar t90 tanklarıyla ilgili  benzer yorumlar yaptılar."

bakın,  kim  olursa olsun  halen  bu sorunu yaşıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #3315 : 11 Mart 2022, 23:48:48 »
Ben İsrail'in de yeterince hazırlıklı olduğunu sanmıyorum. Yanlış anlaşılmasın. O sistem işe yaramaz demiyorum. O sistemin de %100 koruma sağlayacağından şüphelerim var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3316 : 12 Mart 2022, 00:26:23 »

"Ben İsrail'in de yeterince hazırlıklı olduğunu sanmıyorum. Yanlış anlaşılmasın. O sistem işe yaramaz demiyorum. O sistemin de %100 koruma sağlayacağından şüphelerim var. "

tamamen koruma sağlayan  bir şey yoktur zaten.
benim kafamı kurcalayan,  orduların  mekanize harekatının  yerini  alabilecek  bir harekat konsepti  oluşturulamıyor;
ama  buna karşın,  mekanize  ilerleyişi,  tank savar silahlardan tamamen koruyabilecek  bir  sistem  geliştirilmesi de çok zor  görünüyor.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3317 : 14 Mart 2022, 08:51:13 »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3318 : 14 Mart 2022, 19:06:51 »
G.Kore motoruyla Mayısta servis edilecek Altay'da, güncellemeler görebiliriz!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3319 : 14 Mart 2022, 19:26:09 »
Transmisyon yerli mi yoksa G.Kore'nin  EST15 K transmisyonu mu? Belli oldu mu?
« Son Düzenleme: 14 Mart 2022, 19:26:40 Gönderen: serkan1976 »