Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 987740 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4230 : 15 Nisan 2024, 21:54:15 »
Kuvvet öyle ağır bir tank istedi ki sanki ısmarlama ihale gibi bu güçte tek motor MTU883 motoruydu...

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4231 : 15 Nisan 2024, 22:20:16 »
İhalenin Otokar'a verilmemesinin nedeni birim başı 14 milyon USD gibi bir fiyat verip keriz silkelemeye çalışması idi.

Bakalım BMC ne kadar isteyecek

Bırak doları bir tanka 14 milyon lira bile verilmez, o parayı verenin aklını .....

14 milyon dolara adamlar uçak üretiyor.

Bırak savunma sanayi firmasını, Türkiye'de herhangi sıradan bir Laz müteahhite, alım garantili dersen sana 14 milyon liraya seri üretim tank basar.

Ama işte para bir cepten diğerine girecek, birileri para kazanacak, düzen böyle

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4232 : 15 Nisan 2024, 23:31:24 »
Ben bu otomatik doldurucu , yok insansız kule konularında tatmin olmuş değilim.
Otomatik doldurucun bozuldu diyelim 60+ tonluk hiç bir işe yaramayan bir alet ile savaş alanında mal gibi kalmak istemem.
İnsan yapımı bir aletin de arıza vermeyeceğini kimse garanti edemez.
İsrail bile tanklarında otomatik doldurucu kullanmıyor ki insan gücü problemi olan bir ülke.
İnsansız kule demek tamamen sensörlerine güvenmen gerek demek.
Ancak hiç bir sensör bir insan gözünün sahip olduğu farkındalık hissine sahip olamaz.
Dolayısıyla insansız kule yerine tankın içinden etrafa bakan fazladan bir çift gözü tercih ederim.

Şunu da unutmamak gerek : Tankçıların hayatının %80'i tankı faal halde tutabilmek için geçer.
Yani tanka bakım-onarım yaparlar, yakıt-mermi yüklerler vs ...
Bu işleri yaparken de fazladan bir çift eli otomatik doldurucuya tercih ederim.

Selamlar

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4233 : 15 Nisan 2024, 23:31:33 »
Forumca ortak kabul ettiğimiz hatalardan birisi ;ALTAY geliştirme projesi ile aynı anda GÜÇ sistemleri projesinin de başlatılmaması hatasıydı... Maalesef projeyi yönetenler nasıl bir kafa yapısındalarsa Almanya'nın sözüne güvendiler... 1990'larda Almanya'nın "Bizim zırhlı araçlarımızı G.Doğu PKK operasyonlarında kullanamazsınız"  alçaklığı yaşanmasına rağmen MTU883 motorlarının hazır olarak geleceğine kendilerini kaptırmıştı proje yöneticileri...

Konjektür iyiyken bu kadar saf bir iyimsellik makul görünebilir...Anlıyorum da hiç değilse Almanya-Türkiye ilişkileri iyiyken belli miktar MTU motor alımı proje ile paralel elde edilebilirdi...

Bu yaşananları üniversitelerde "Proje üretim derslerinde" okutmak lazım ....

Ama kavga etmenize , tartışmanıza gerek yok nasılsa aynı proje faciası ;

Hürjet ile TF-35000 motor geliştirme süreci kötü giderse KAAN'ın da başına aynen gelecektir...

Bunun biz farkındayızda kendilerini alim zanneden bu yöentici güruhu nasıl akıl edemiyor.
Ben şahsen projenin sekteye düşmesi için bile istiye bu konuda bilgi vermemişler toz pembe bir resim çizmişler bu şekilde projeyi başlatan siyasi otoriteyi kandırmışlardır.
BEN KESİNLİKLE KASIT SUİKAST VAR DİYORUM...

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4234 : 15 Nisan 2024, 23:35:50 »
İhalenin Otokar'a verilmemesinin nedeni birim başı 14 milyon USD gibi bir fiyat verip keriz silkelemeye çalışması idi.

Bakalım BMC ne kadar isteyecek

Bırak doları bir tanka 14 milyon lira bile verilmez, o parayı verenin aklını .....

Bırak savunma sanayi firmasını, Türkiye'de herhangi sıradan bir Laz müteahhite, alım garantili dersen sana 14 milyon liraya seri üretim tank basar.

EEE BEN DAA
LAZIM
Ama mütahit değilim tüh kaybettim.

Ban 14 milyon lira vermesinler tahsis etsinle devletin insan ve makina kaybnağını kullanayım 24 ayda jet motorunu teslim ederim kaan savaş uçağı 8.nesil olarak doğar...
Altay tankı 5 veya 6.nesil tank olur...(şimdikileri 3.nesil olarak kabul ediyorum)

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4235 : 16 Nisan 2024, 09:04:45 »
       Bu tank ın bir şekilde yapımı motor ve şanzıman verilmeyerek engellendi ve engelleniyor  modern tank sahibi olmamızı istemiyor düşmanlarımız  bunun sebepleri vardır elbette.
         Önümüzdeki dönemde tankların aktif koruma sistemleri sahada dahada gelişecek, Gazze savaşında İsrail tanklarına bakıldığında yakın mesafelerden atılan roketler dahi imha ediliyor bu durumda uzaktan atılan düşük hızlı atgm ler rahatlıkla imha edilebilir.
         Aktif koruma sistemlerini etkisiz hale getirecek sistemler üzerinde yoğunlaşılmalı bu elektronik harp olabilir, atılan füzenin, roketin hedefe yaklaşınca sistemin devreye girmesi için sahte bir atış yapıp sistemi etkisiz hale getirmesi gibi bir şey olabilir. Bu iş ile uğraşacak bir birim oluşturulmalı.
         Uçaklardan atılan yüksek hızlı anti tank füzeleri üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Gerekirse bu füzeler ile seyir füzeleri, kamikaze dronlar, gibi tehditlerde etkisiz hale getirilebilir. Bu görevler için hürjet veya f5 gibi gibi uçaklardan oluşacak en az üç filo kurulmalı
         M48 m 60 tanklarımız için İsrail in magach benzeri ön zırh,.  mzk kule ile motor yenilemeleri yapılıp gerekir ise  ( faydası olurmu bilmiyorum ) ama metal yorgunluğu oluşan parçalar tekrar ısıl işlem yapılıp sağlam ve harbe hazır bir şekilde depolanmalıdır.

« Son Düzenleme: 16 Nisan 2024, 09:30:26 Gönderen: Fedakar _asker »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4236 : 16 Nisan 2024, 13:47:54 »

Bilinenin aksine Devlet tarafından Koç grubuna herhangi bir ambargo falan yoktu, o yıllarda ve sonrası bir çok Savunma Sanayi projesinde ihale aldılar.

BMC kendini ispat etmiş köklü bir firma yani liyakata sahip bir kuruluştu ama Arap asıllı patronu üzerinden Katar finansmanı ile bir ortaklık gündeme gelince, içerideki Arap düşmanları, durumdan memnun olmayanlar, nemalanamayacak olanlar ve bununla birlikte Ülkemizin gelişmesini istemeyen dışarıdaki güç odakları gereksiz derecede dezerfarmasyon ve yanlı ve yalan haberlerle ortalığı karıştırdılar ve proje sürüncemede kaldı.

Buradaki tek sorun, Devlet içindeki hatta Kuvvet içerisindeki Alman muhiplerinin Almanlara çok güvenmesi idi, aynı grup 90'lı yıllarda MAN firmasını verdikleri siparişlerle iflastan kurtarmıştı ama Almanlar yine o yıllarda bize sınır ötesi harekat için ambargo uygulamışlardı yani yapılan yanlışlardan ders alınmamış aynı gaflet ve dalalet devam etmiş.

Almanya tarafından bize her zaman ambargo uygulanıyordu mesela CNC makinelerini alamıyorduk ama yine MTU motor konusunda ambargo uygulayacaklarını ön görememek nasıl açıklanır bilemiyorum.

Dolayısıyla burada "bence" en son suçlu olan BMC firması, bence sıfırdan bir Askeri motor ailesi projesini başlatmak bile liyakatten öte idealist bir görüş ile olur. Tabii proje uzun sürünce ve yeteri kadar karşı duran grup veya partiler olunca artık birilerinin kellesi alınacaktı ve olan Ethem Sancak'a oldu.

Bu saatten sonra Tosyalı grubu, kendi sermaye ve alt yapısı ve devlet desteği ile bu motor ailesini bitirecek ve tamamen yerli Altay'a kavuşacağız.

Tabii o zamana kadar elektrik tahrik sistemleri gelişir hatta zırhlı birlik konseptimiz değişebilir.
bazı bilgiler yanlış.koç otokar ihalede birim başı fiyat olarak 19.5 milyon dolar fiyat çekti. fnss 16-17 arası bir fiyat çekti.bmc 13.5 milyon dolar + motor geiştirme teklifini kabul ederek ihaleyi aldı. ne koç ne fnss motor işine girmeye yanaşmadı.
ihaleyi aldıktan sonra 500.000 dolarınıda reis çizdi. birim başına 13 milyon dolara ihale bmc ye gitti.
o dönem almanlar bahreyne 22 milyon euroya leo 2a6 satmışlardı.bae umman falan deli paralara tank alıyorlardı.bmc yinede iyi fiyata ihaleyi aldı.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4237 : 16 Nisan 2024, 16:05:35 »
BMC iyi fiyat verip ihaleyi mi aldı?
Tarihinde paletli araç üretmemiş şirket  uyduruktan düşük bir fiyat verdi ve Sakallı " Tayyip Erdoğan’a aşığım " dedi ve ihaleyi aldı...
22 yillık "İslami bir sermaye yaratalım para yahudi-laik-batıcı-muhalif şirketlere gitmesin politikası" Altay tank ihalesini BMC'ye verdirdi...En duşük teklif bmc verdi lafina inanan  arkadaşlara hayırlı günler ..

Soralım bakalım ihalede üretim bandı-tesisi kurma tesvik - imtiyaz vb. BMC'ye verileceği gibi herkese verileceği soylenseydi o firmalar daha düşük teklif vermez mıydı?

Koç , Fnss 'ye ihale niye verilmedi sokaktaki çocuk biliyor...Korvet ihalesini de vs hepsi aynı nedenle Koç'lara verilmedi.
8 senedir Fenerbahçe'nin doğranma nedeni de aynı...
Muhaliflik...
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2024, 16:09:45 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4238 : 16 Nisan 2024, 16:37:41 »

Lafontenden masallar

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4239 : 16 Nisan 2024, 16:58:37 »
BMC iyi fiyat verip ihaleyi mi aldı?
Tarihinde paletli araç üretmemiş şirket  uyduruktan düşük bir fiyat verdi ve Sakallı " Tayyip Erdoğan’a aşığım " dedi ve ihaleyi aldı...
22 yillık "İslami bir sermaye yaratalım para yahudi-laik-batıcı-muhalif şirketlere gitmesin politikası" Altay tank ihalesini BMC'ye verdirdi...En duşük teklif bmc verdi lafina inanan  arkadaşlara hayırlı günler ..

Soralım bakalım ihalede üretim bandı-tesisi kurma tesvik - imtiyaz vb. BMC'ye verileceği gibi herkese verileceği soylenseydi o firmalar daha düşük teklif vermez mıydı?

Koç , Fnss 'ye ihale niye verilmedi sokaktaki çocuk biliyor...Korvet ihalesini de vs hepsi aynı nedenle Koç'lara verilmedi.
8 senedir Fenerbahçe'nin doğranma nedeni de aynı...
Muhaliflik...

;D ;D ;D ;D Sanırım Ethem Sancaktan bahsediyorsunuz.