Gönderen Konu: Nükleer silahlar İstanbul'da  (Okunma sayısı 1675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 42879
  • 502
Nükleer silahlar İstanbul'da
« : 06 Nisan 2010, 13:40:16 »
Nükleer silahlar İstanbul'da

"100'e yakın silah var"
06 Nisan 2010 Salı, 08:08:06

ABD Başkanı Barack Obama’nın, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu NATO ülkelerindeki nükleer silahları çekmesiyle ilgili tartışmalar gündemdeyken, emekli büyükelçi Baytok, İstanbul ve Karadeniz’deki askeri cephaneliklerde taktik nükleer silahların bulunduğunu söyledi

Bahar BAKIR/ GAZETE HABERTURK

EMEKLİ Büyükelçi Taner Baytok, Türkiye’deki nükleer silahların demode olduğunu ancak hâlâ kullanılabilecek durumda olduğunu vurgulayarak, “Bu silahlar Türkiye’den gitmeli. Ama öbür taraftan Türkiye’nin ABD’nin nükleer şemsiyesi altında kalması önemli” dedi.

KORUMA AMAÇLIYDI

Baytok, ABD yönetimi tarafından taktik nükleer silahlarda indirime gidileceği ve Türkiye’dekilerin de bu çerçevede  kaldırılmasının gündeme gelmesiyle ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Baytok, Türkiye’de nükleer silah bulunduğunu belirterek “Soğuk Savaş döneminde ,Varşova Paktı’nın olası Türkiye saldırısına karşı ve Türkiye’nin Boğazları ve doğu sınırlarının korunması amacıyla taktik nükleer silahlar konuşlandırılmıştı” dedi. Baytok’un açıklamaları şöyle:

İNCİRLİK’TE YOK

TAKTİK nükleer silahlarda çifte anahtar sistemi vardır. ABD bu silahları Türkiye’ye nükleer başlıksız yolladı. Nükleer başlıklar ise ABD’nin elinde. Bu silahlar ancak NATO çerçevesinde anlaşılırsa kullanılabilecekti. 1970’li senelerde bu silahlar Türkiye’de vardı. Türkiye’dekiler  aslında konvansiyonel bombalardır. Başlık takılırsa nükleer silaha dönüşür. Bu bombalar Türkiye’de, İstanbul ve Karadeniz’deki askeri depolarda olmak üzere stoklanmıştır.
Bu silahlar İncirlik’te yoktur. Bu silahlar 1970’lerde kullanılsaydı, İstanbul’a çok zarar verirdi. Ama bunların kullanılmasına ihtiyaç duyulmadı. Bu silahlar caydırıcı bir rol oynadı.

STRATEJİK DEĞERİ KALMADI

BU silahlar Türkiye’den gitmeli. Bu silahlar demodedir. Stratejik değeri kalmamıştır. Ama öbür taraftan Türkiye’nin ABD’nin nükleer şemsiyesi altında kalması önem taşır. Yoksa Türkiye hemen burnunun dibinde bu tür silahlara sahip olan ve yarın ne yapacağı belli olmayan İsrail ve İran’ın yanında çok zor durumda kalır. Bu silahlar kullanılabilir ama artık maksadı kalmadı. Rusya’dan Türkiye’ye nükleer saldırı beklemek çok hayaldir.

YÜZE YAKIN VAR

TÜRKİYE’de yaklaşık 100’e yakın silah var. 1987’de bu silahlaın 250 tanesinin Avrupa’da kaldırıldığı söylendi. Türkiye’den kaldırıldığıyla ilgili bir şey bilmiyorum. Bugün Avrupa’da bine yakın vardır.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com