Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 415548 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı darkranger

• DefenceTurk
  • *
  • 0
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #40 : 18 Temmuz 2010, 18:02:19 »
haberde Sarsılmaz 125 yıldır faaliyet gösteriyor demiş merak ediyorum 125 yıl önce ne üretiyormuş :)

Çevrimdışı shadowww

• DefenceTurk
  • *
  • 0
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #41 : 18 Temmuz 2010, 21:02:13 »
Herşey siyasetle ilgili kusura bakma da...azarax
Tamam soysunlar,çalsınlar her türlü rantı yesinler nasıl olsa yerine konur ama canımız ve topraklarımız yerine konmaz. Allah göstermesin bir savaşta siyasilerin bu tutumları nedeniyle orduya alacağı kalitesiz silahlar savaşı kaybetmemize neden olabilir. Dünya savaş tarihinde bunun bisürü örneği vardır. Ayrıca ben kim başa geçerse geçsin muhalefetim, çünkü etkin muhalafet iktidarın daha az hata yapmasını sağlar önemli olan da bu.
Yazdıklarımın da arkasındayım. Mke yi de özelleştirsinler, ihaleyi ondan sonra açsınlar. mke de girsin, sarsılmaz da girsin başkaları da girsin ihaleye. Askeriye alsın bu firmaların silahlarını denesin seçimini yapsın. Bu iş böyle olur ama olmuyor nedense birileri kale yi mke ye ortak yapmaya çalışıyor. Bunun da sebebi belli neyini eleştiriyosun?

Ha ben ille de sarsılmaz olsun demiyorum. Sarsılmaz da ne diyo kritik teknolojileri tübitak dan vs den destek alarak geliştirdik diyo yani sarsılmazın silah da yerli. Ama işin doğrusu ihale açmak....
Siyasilerin rant uğruna neler yediklerini biliyoruz ama bu işleri ülke savunması gibi çok önemli bir konuda bile yapıyolar ya işte ona deli oluyorum. Bugün ilk iha mızın anka olmadığını da öğrendim. Ta 97 de birileri yapmış genelkurmay başkanı İ.H. Karadayı olur vermiş ama ne hikmetse sayın ssm müsteşarı ve bakanımız olur vermemiş. Eğer o zamanlar o sistem kabul görüp desteklenseydi şimdi biz silahlı iha mızı bitiriyor olacaktık. Bunun detaylarını yarın ekliycem.
Şimdi buyur bakalım bunun hesabını kim vercek...tamam erdoğan bu zamana kadar bu tarz bir hata yapmadı tam tersine çok iyi işler çıkarıyorlar ama kale grubu yüzünden bu işde yanlış yapmak üzereler..

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #42 : 18 Temmuz 2010, 21:50:22 »
Ya rant diyorsun, bilmem ne diyorsun, iki sözünden biri siyasetle ilgili. Onu eleştiriyoruz.

Çevrimdışı bm1993

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Milli piyade tüfeğimiz kullanıma hazır
« Yanıtla #43 : 13 Ağustos 2010, 12:12:42 »
mesaj sayınız 1
ve bu bilgileri nerden edindiniz?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #44 : 13 Ağustos 2010, 12:36:33 »
Alıntı
merhabalar size milli piyade tüfeği ile ilgili bilgi vereyim.. kale havacılık a.ş. tarafından bir prototip geliştiriliyor. bu silahın tasarımı başka bir silaha benzer değil. yani heckler and koch çakması bir silah değil. hatta o silaha göre geliştirilmiş yerleri dahi var. silahın şu anda sarsılması gibi detayları üzerinde ilgileniliyor. mke ve asker heckler and koch tan alınmasını istiyor, sebepler farklı. sizden gelen soruları da cevaplayabilirim..

Sn purp. benim birkaç sorum olacak:

1-Asker ve MKE HK'dan alınmasını istiyor dediniz,bunu isteyen bir kurum neden MKE ye geliştirmesi için bir proje verir?
2-Bu bahsettiğiniz prototip nerede imal edildi Kalekalıp'ta mı MKE'de mi?
3-Sizin projede bulunduğunuz zamanda (ne zaman çinde oldunuz onu da bilmek isterim) bu prototip mevcutmuydu,bize genel özelliklerinden bahsedermisiniz ? Mesela ne tür malzeme kullanılarak imal edilmiş,mekanizma gaz pistonmu başka birşey mi,teknolojik olarak güncel diyebilirmisiniz,son olarak ?
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2010, 14:38:41 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #45 : 13 Ağustos 2010, 14:21:37 »
Muhtemelen MKE işi bir H&K klonu ile çözecek. Çok yakında da kokusu çıkar.. Muhtemel bir HK-417 klonu.. Belki kaportası falan farklı..

Kale'nin bu treni yakalayabilmesi mümkün olabilecek mi göreceğiz.. Ancak işin içerisinde MKE var iken iyinin, güzelin, çalışanın hedef seçilmesi zor.. MKE ile çok zor.. Sonuçta MKE burada müşteri ile arada duran adam..

Ancak yine de Kale'nin bu anlamda kollarını sıvayıp geliştirme işine girmiş olması süper.. Bu güzel bir şeyin başlangıcı bence.. Ama yavaş olabilecek bir şeyin başlangıcı..

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #46 : 13 Ağustos 2010, 14:30:01 »
Sn.purp diğer bazı forumlarda MKE'nin ihalesini aldığı modern hafif makinalı tüfeğe ait bir görsel var bununla ilgili bir bilginiz var mı?Bazıları bunun MKE'nin ürettiği piyade tüfeği olduğunu da söylemişler üstelik.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #47 : 13 Ağustos 2010, 15:03:21 »
Alıntı
bu arada önceki mesajlarımı sildim, umarım kızmazsınız..

Sebebini sorabilirmiyim ? Neden böyle birşeye gerek duydunuz ?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #48 : 13 Ağustos 2010, 15:24:49 »
Kararınıza saygı duymakla beraber şunu da hatırlatmak isterim.Sizin mesajınızdan sonra yazılan mesajların anlaşılabilmesi için yerinde kalsa daha iyi olurdu,hem öyle gizli bir bilgi falan da yoktu gördüğüm kadarıyla.Mesajları yeni okuyacak üyelerimizin buna hakkı olduğuna inanıyorum.Yine de karar sizin...

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #49 : 13 Ağustos 2010, 16:54:57 »
Alıntı yapılan: purp
yani aslında sadece şu anki ülkemizdeki mühendisliğin iyi derecede olduğunu ve bu işin altından benim gözlemlerimle kalkabildiğini vurgulamak istedim.

Öyle olmaması için de hiç bir sebep yok.. Bir tane iç balistik doktorası yapmış adam, bir mekanizma bir de metalürji yükseklisansı yapmış adam bir araya gelse tüfek tasarlar zaten.. Hele ki elde yapılmışı, bir dolu örneği varken.. Eldeki mermilerin falan balistik karakteri falan filan belli..
Bu şimdiye kadar olmadı ise, aslen sebebi MKE'nin humongus kütlesi ile bunun önünde durması..

Duyduklarım Kale adına beni sevindirdi.. Bakalım neler olacak.. Zira bu işin aslında MKE'nin varlığı ve o mesnetli politikalar hiç beklenmedik yerlere gitmesine sebep olabilir mevzunun..