Gönderen Konu: Su-57 (T-50) PAKFA  (Okunma sayısı 134020 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
Ynt: Su-57 (T-50) PAKFA
« Yanıtla #200 : 31 Temmuz 2019, 09:49:32 »

N036 Byelka

The radar is part of the integrated Sh121 multifunctional system (MIRES) on board the Su-57. The N036 radar system is developed by Tikhomirov NIIP Institute and consists of an AESA X-band radar mounted on the nose with 1,552 T / R modules, designated as the N036 Byelka (N036-1-01), and two AESA radars. smaller X-band with 358 T / R modules mounted on the sides of the front fuselage designated N036B (N036B-1-01). The suite also has two L-band matrices N036L (N036L-1-01) in wing slats that are not only used for identification of friends or enemies, but also for electronic warfare purposes, LO and VLO aircraft search , RF geolocator IFF, Data-Link, communications, etc.

https://fighterjetsworld.com/weekly-article/an-apg-77-vs-n036-byelka-article-in-english/1155/

Bu N035 Irbis-E radarı değil mi? Su-35'de kullanılan!

N036 Byelka ise aşağıdaki değil mi?

Şu adreste de güzel bilgiler var >> http://fullafterburner.weebly.com/aerospace/sukhoi-pak-fa-the-anti-stealth-gamechanger

Su-57`de 5 adet Byelka radarı var.

Ana radarı olan N036 AESA X-Band radarı burun kısmında.
2 adet N036B AESA X-Band radarı kokpitin altında sağ ve sol tarafında. Resimde gösterdim daha koyu yeşil renk ile radarı yeri belli, radarın kapağı var orda.
2 adet N036L AESA L-Band radarı sağ ve sol kanatlarda.

Belirttiğiniz yukarıdaki ana radar Byelka radarı, Moskova`da MAKS 2009 fuarında sergilenmişti. İrbis ile alakası yok.

Umarım resimde sorun çıkmaz, imgurdan paylaşıyorum. Radarların nerede olduğunu çubukla belirttim.

N036 Byelka Ana radarı

N036B AESA X-Band radarı kokpitin altında sağ ve sol tarafında

N036L AESA L-Band radarı sağ ve sol kanatlarda

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #201 : 31 Temmuz 2019, 10:06:27 »
Epey bir bilgi karışıklığına sahip arkadaşımız.

Düzenlemek gerekir ise Nato kod adları kullanılan sistemlerin eş değeri olarak görülen sınıflandırma biçimidir.Nato standardı ise bambaşka bir dünya olarak karşımıza çıkmaktadır.

Misal SU-37 Nato kod adı Super Flanker olarak geçer.Bunun nedeni ise bu uçağın Nato uçakları içerisinde hangisine denk geldiğinin sınıflandırılmasıdır.

Yukarıda belirttim kodlama hakkında değerli vaktinizi harcamayın.

Önceki iletimde ilettiğim gibi bilgi yanlışında ısrar etmeye devam ediyorsunuz.Rusların AESA radarı mevcut değildir.Ruslar AESA radar teknolojisine henüz sahip olamadıkları için onun yerine PESA radarını geliştirmişlerdir.
Iyi de Byelka radarının PESA olduğunu nereden çıkardınız? Rusların AESA teknolojisine sahip olmadıklarını nereden biliyorsunuz? PESA ile AESA`nin teknik olarak farklarını sıralayabilirmisiniz?

Not:Bu arada konuşma uslubunuz hoşuma gitmediğini belirtmek isterim alaycı ve küçük düşürücü söylemler (bankacı vs...) gibi lakaplandırmanız hoş değil.Burada kimse savunma sanayi mühendisliği okulundan mezun olduğunu sanmıyorum.Bir bilgiyi sunar iken paylaşımla daha fazla kaliteyi arttırmak var iken bu tarz uslupların hoş olmadığını belirtmek isterim.

İnsanlar arasındaki ilişkilerde en önemli kural , saygı ve hoşgörüdür. Adam bankacı, askeri teknik konulardan oldukça uzak birisi.

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #202 : 31 Temmuz 2019, 10:09:07 »
Kıymetli vaktinizi ayırıp verilen linkleri inceler iseniz sorduğunuz sorulara istinaden cevaplarına ulaşabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2019, 10:10:05 Gönderen: Hilal-i Ahmer »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #203 : 31 Temmuz 2019, 10:11:59 »
Kıymetli vaktinizi ayırıp verilen linkleri inceler iseniz sorduğunuz sorulara istinaden cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Verdiğiniz linklerde Byelka`nın PESA olduğunu belirtmiyor. Zaten her yerde AESA olduğü belli. Bu radarın NATO standartı nedir?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #204 : 31 Temmuz 2019, 10:17:37 »
Bilgi için teşekkürler marmara.

N035 Irbis-E

N036 Byelka

Sanıyorum biraz da MAKS 2009'da Byelka'nın yanındaki resimde Su-35 olması kafa karıştırdı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #205 : 31 Temmuz 2019, 10:25:09 »

Verdiğiniz linklerde Byelka`nın PESA olduğunu belirtmiyor. Zaten her yerde AESA olduğü belli. Bu radarın NATO standartı nedir?

http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSXJiaXNfcmFkYXI

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #206 : 31 Temmuz 2019, 10:27:03 »
Malesef İmgur resimlerini göremiyorum.

Kafamı karıştıran iki resim paylaşıyorum. Bunlara farklı radarlar görünüyor!

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #207 : 31 Temmuz 2019, 10:28:56 »
Ek olarak iki radar tipinin karşılaştırmasınıda verelim diğer link fazla veri içermiyor çünkü.

https://fighterjetsworld.com/weekly-article/an-apg-77-vs-n036-byelka-article-in-english/1155/

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #208 : 31 Temmuz 2019, 10:29:20 »

http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSXJiaXNfcmFkYXI

Linkteki Su-35`in İrbis radarı. Su-57 ile alakasi yok.

Madem Vikipedi`den paylaştınız.

Buyurun https://en.wikipedia.org/wiki/Byelka_(radar)

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #209 : 31 Temmuz 2019, 10:31:54 »
Ek olarak iki radar tipinin karşılaştırmasınıda verelim diğer link fazla veri içermiyor çünkü.

Burda ne diyor;
Alıntı
The N036 radar system is developed by Tikhomirov NIIP Institute and consists of an AESA X-band radar mounted on the nose with 1,552 T / R modules, designated as the N036 Byelka (N036-1-01), and two AESA radars.