Gönderen Konu: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri  (Okunma sayısı 131946 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #280 : 08 Ekim 2019, 23:33:36 »
Sn Ace, Bora füzesinin 280 km uzaklıktaki hedefi vuruş videosunu izlerseniz 1 metrenin altında bir sapmayla hedefe ulaştığını göreceksiniz. Bu topçu mermisi yada roketinin yerine üretilmedi. Süpersonik Taktik bir füzedir. 470kg yüksek patlayıcı taşır. Milyon dolar kıymetinde bir füzedir. Çin’in M20 DF12A füzesinin üzerine geliştirilmiş bir füzedir. Rus İskander füzesinin yaptığını yapsın diye üretilmiştir. Nekadar Rus füzesinin özelliklerine yaklaşmıştır. O münakaşa götürür. Ama hafiften alınacak bir füze değildir. Kendimiz için yaptığımız Bora modelinin 360km menzili olduğu söylenmektedir.
Füzenin arayıcı başlığı ile ve hedef güncellemesi yapabilmesi özelliği ile Deniz hedeflerini vurabilecek bir kabiliyeti var demektir.
İskander füzesi 7mach hipersonik terminal hızı ile ve 2-7m arası cep değeri ile ayrı bir sınıf bence. Ama Bora da çok geride olmayabilir. Bilhassa geliştirilmekte olan 2inci versiyonu ile!

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #281 : 09 Ekim 2019, 10:49:07 »
Sn Ace, Bora füzesinin 280 km uzaklıktaki hedefi vuruş videosunu izlerseniz 1 metrenin altında bir sapmayla hedefe ulaştığını göreceksiniz. Bu topçu mermisi yada roketinin yerine üretilmedi. Süpersonik Taktik bir füzedir. 470kg yüksek patlayıcı taşır. Milyon dolar kıymetinde bir füzedir. Çin’in M20 DF12A füzesinin üzerine geliştirilmiş bir füzedir. Rus İskander füzesinin yaptığını yapsın diye üretilmiştir. Nekadar Rus füzesinin özelliklerine yaklaşmıştır. O münakaşa götürür. Ama hafiften alınacak bir füze değildir. Kendimiz için yaptığımız Bora modelinin 360km menzili olduğu söylenmektedir.
Füzenin arayıcı başlığı ile ve hedef güncellemesi yapabilmesi özelliği ile Deniz hedeflerini vurabilecek bir kabiliyeti var demektir.
İskander füzesi 7mach hipersonik terminal hızı ile ve 2-7m arası cep değeri ile ayrı bir sınıf bence. Ama Bora da çok geride olmayabilir. Bilhassa geliştirilmekte olan 2inci versiyonu ile!

Herkes başka forumlarda bora'nın deniz platformlarına uygunluğunu konuşmuş ama alakası yok bora füzesi kara konuşlu olarak kullanılmak isteniyor. Atmaca varken neden diyebilirsiniz menzil ve çıktığı hız derim. Diğer konu ise 122'liklerin deniz platformlarına uygulanması daha önce test etmiştik.
SAVAŞ VAR DENİLDİĞİNDE BİZ;

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #282 : 09 Ekim 2019, 11:11:43 »

Ben roketsanın paylaştığı teknik özelliklere göre yazmıştım güncel yeni bir durum varsa bilmiyorum. Küresel konumlama ve ataletsel seyrüsefer sistemleri var sadece diye biliyordum. Bora füzesinde arayıcı başlık ile ilgili bir bilgiye rast gelmediydim. Yapılmışsa iyi olmuş itki tipi ve uçuş rotası dışında seyir füzesine eşdeğer sayılır. 

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -119
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #283 : 09 Ekim 2019, 13:34:14 »
BORA gibi füzelerin özellikleri bütün dünyada en gizemli konular. İskender gibi en ihraç ürünleri bile bir muamma. Genelde bu füzeler INS ile ataletsel güdüm sistemi ile yönetiliyorlar buda konvansiyonel bir harp başlığında çok etkili bir isabet sağlamıyor 500 metre cep değeri içinde kalmak çok zor INS ile 300 km menzillerde. Gemileri köprüleri binaları ortasından vurmadıkça konvansiyonel bir harp başlığı ile ne kadar fayda sağlanır ancak istatistiki olarak hesap edip bir tesis için on tane ateşlemek filan gerekir hedef değerli ise isabet etsin diye.
Teorikte elde başka ne enstrümanlar var bu füzelerin isabetini arttırmak için. Önüne bir güdüm koymak zaten tartışmayı bitiriyor ama çok yaygın olmadığını görüyoruz bununda belki bundan sonra  olabilir yada var haberimiz olmuyor kendi füzelerinde kullanıyorlar. Ucunda bir milimetrik radar varmı rusya yada ABD füzesinde nerden bilelim söylemezlerse.
Bu güdüm ihtimalinide yok sayarsak INS e esir olmamak için ne yapılabilir peki?  Füze olabildiğince radar ile izlenerek hedeften sapması düzeltilerek füzenin hedefe isabet isağanabilir. 300 km menziller bunun için çok uygun menziller iha yönetiyoruz SOM yönetiyoruz  o menzilden data link ile rahatlıkla. Hedefi görmeden bile füzenin arzu edilen rotada olmadığı radar ile çok hassas ölçülebilir ve füzeye kendisini set etmesi için hata düzeltme komutu yollanabilir buda INS in doğal olan zaafını giderir. Ama daha iyisi hedefi ve füzeyi görerek ikisinin bir birine yakaştırılmasıdır sürekli düzeltmeler ile. SACLOS güdüm yani. HEIK var bu işi yapabilir ama yer hedefinide SAR modu ile görebilmesi gerekir ama görmesede BORA yı rahatlıkla görüyor bu uçak ve onun rotasındaki hatayı füzeye bildirir kolayca. Al sana INS den çok daha iyi bir güdüm yolu. Ama hem hava hedefini hem kara hedefini gören AESA bir radarı olan uçak yer hedefini de SAR modu ile görüyor ise o zaman teorikte hava hedefi olan Bora ile satıhdaki gemi yada bina rahatlıkla bir biri ile buluşturulabilir. F4 Terminatör ler bunu yapabilirler İsrail radarı var ve yer hedefleri için SAR modu var. Modernize dilen F16 larda da var galiba bu SAR modu. Al sana on ikiden vurma imkanı. En iyisi ise kendi hava radarımızı yapıp bu işleri kendi radar ve yazılımlarımız ile gönlümüzce yapabilmektir. Şu anda elin radarının SAR modu ile bu işleri ne kadar yaparız ben bilmiyorum tabiki ama yapıyoruz bir şeyler gibi görünüyor isabetli video lardan.

HEIK deki şu adamlar belkide bu denemeye seviniyor

https://youtu.be/rihmW3dIL_o?t=147
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2019, 13:43:08 Gönderen: serkan »
beğen