Gönderen Konu: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri  (Okunma sayısı 214263 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #400 : 19 Ekim 2023, 19:34:08 »
Ankara savaşında yıldırım Beyazıtı Anadolu Türk beyleri sattığı için yenildiği söylenir.

Bunun sebebini yıldırımın kardeşi Yakup celebiyi birinci Kosova savaşında şehit düşen babasının yerine kendisi geçmek için katlettiği kardeşi Yakup celebi olayını Anadolu Beylerinin unutmaması ve hatırlaması üzerine olduğu rivayet edilir.

Yani Anadolu beyleri yıldırım'ı kardeşini katlettiği için sattığı söylenir.

Kardeş katli vacip olmadan ilk olay bu olması lazım kardeş katline yönelik olarak
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2023, 19:36:23 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #401 : 19 Ekim 2023, 20:17:20 »
Hayda ben füzeyi merak ediyorum sizin yaptığınız muhabbete bak

Geçmiş geçmişte kaldı

Ama biz Anadolu Türkleri Osmanlı tebasından geliyoruz onuda söylemeden edemiyeceğim kabul etmeyenler çıksada.

Sorma.

Bunun için sohbet odalarımız ne güne duruyor?

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #402 : 19 Ekim 2023, 20:48:46 »
Yıldırım ne kadar bir Türk önderi ise Timurda o kadar Türk onderidir..

Yıldırım'a tavsiye edilen, Timuru karşısına almadan diplomatik bir çözüm yolu bulmasıdır.Yildirim Timura epey bir hakaret etmiş ve savaşı koruklemistir.Timur adeta mecbur kalmış ve Çin seferini ertelenmiştir.Yıldırımın Timura zaman kaybettirmesi ve ömrünün yetmemesi sebebiyle Çin kurtulmuştur.

Timur, Çini alıp dünyaya acsaydi ( her fetihten sonra bilim adamlarını, sanatçıları vs topraklarinindaki farklı yerlere dağıtması ve bilim-sanatı tesvik etmesi sebebiyle) farklı bir Doğu batı sentezi ( dini, bilimsel,sanatsal, ekonomik, sosyolojik) oluşabilir, dünya tarihi farklı olabilirdi...

Neyse halamın bıyığı olsaydı amcam olurdu...

Uzun lafin kisasi ne Timuru, ne Yıldırımi sevmek zorunda degil kimse ama saygi duymak,  hakkını vermek zorunda..

Her ikiside kendini Türk diye tanimlarken Turkluklerini tartışmak ise abesle iştigaldir

« Son Düzenleme: 19 Ekim 2023, 21:10:04 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #403 : 19 Ekim 2023, 22:02:29 »
Timur Anadolu'yu yonetseydi bugun Muhtesem Yuzyil'da Suleyman degil onu izlerdik. O yuzden Turk oldugu surece benim icin fark etmiyor. :D

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #404 : 19 Ekim 2023, 22:08:42 »
Hayda ben füzeyi merak ediyorum sizin yaptığınız muhabbete bak

Aynen. Hep RE'nin (Putty) işleri.  8)

Cenk füzesinin boyutları ile alakalı fikir vermesi acısından iki güzel görsel.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #405 : 19 Ekim 2023, 22:49:28 »
Hadi ben de yüzyıllardan gelen bir halay paylaşayım tam olsun. Temir Ağa halayı. Azerbaycan'dan Yozgat'a kadar oynanan bir halay.

Bir dilim, iki dilim, üç dilim elma. Gel sarıl boynuma almazsan alma.

Timur'un vergi almaya gelen askerlerine söylenip oynandığı rivayet edilir.   Halay'da yan basan ayağın, Aksak Timur'u işaret ettiği düşünülür.

<a href="http://youtu.be/vuqn-82usmo" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/vuqn-82usmo</a>

Timur büyük bir asker, büyük bir komutandır. Kargaşa içinde bir bölgede, kargaşa içindeki Türk toplumunu birleştirerek bir güç haline getirmiştir. Her ne kadar zalimliği ile ünlü olsa da, zalimliği biraz da emsal aldığı Moğol ekolünden gelir. Belki bu ekolü esas almada o çoğrafyayı birleştirmesi de mümkün olmayabilecektir. Bir yandan, bilime,  İslam ve Türk'ün yasası, töresi Tüzük'e önem vermiştir. Torunları sonradan Babür İmparatorluğunu kurmuşlardır. Timur'un o dönemde buram buram Türkçülük kokan açıklamaları vardır. Yine kendisinin Emevileri, Yezidi ve Türk Düşmaı Firdevsiyi pek sevmediği açıktır. Osmanlı açıkça Roma, Pers sevdasında iken, kendisi bunları reddetmiştir.

Timur Türkleşmiş Moğol olarak, Bars aşiretinden kabul edilse bile genetik bilimi pek öyle söylememektedir. Kendisinin baba haplogurubu J2a çıkmıştır. Moğolların baskın geni ise C haplogurubudur.  İlginçtir Cengiz Han da C değil R1b haplogurubundan çıkmıştır.   

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #406 : 20 Ekim 2023, 00:07:24 »
Kardeşim bu Timur bizim padişahımızı Ankara savaşında yenip kafese koyup ülkesine götürüp intihar edecek kadar esir edip bizi fetret devrine yıkılmanın eşiğine getiren adam değil mi. Vallahi anlamıyorum bu sevgiyi. Esenboğa ne biliyor musunuz Ankara savaşında ordumuz darma duman olunca kaçan padişahımızı atıyla yetişip yakalayan Timur'un askerinin adıymış. Biz o ismi Ankara'da başkentin hava alanına vermişiz. Hayret bir şey. Tamam o bir Türk hakanı ama başkasının Türkü bizim Türkümüz değilki. Azerbaycan versin füzesine Timur adını biz niye veriyoruz. Bu arada ben 1. Mehmet Çelebi  padişahımızın hastasıyım asıl filmi dizisi yapılacak ulu hakan odur. Bizi fetret devrinden çıkartmıştır Osmanlı nın ikinci kurucusudur kendisi

Tarihi olarak dediklerin doğru ama evvela II. Bayezid küfürlü mektuplarını da unutmamak gerek. Emir Timur Anadolu Türkleri olan bizim atamız  olmayabilir ama Türk Hükümdardır.Haklı haksız mevzusunda değilim dönemin hükümdarlık mücadelesi gayet normal bir durum. Selçuklular Gaznelileri yenmiştir. Timur Altınorda devletini yenmiştir Osmanlı beyliği Anadolu da Karamanoğulları Dulkadirliler derken onlarca beyliği yenmiştir kısaca Türkler kendi aralarında savaştı diye o Türk bizim o değil demek Türk tarihine Türk kültürüne hakarettir. Bu forumda ki kaçımız kayı boyundan geliyor hatta kaçımız ırki olarak Türk'lük genetiğini korudu. Türk tarihi bütünüyle bu milletin tarihidir. Doğrusuyla, yanlışıyla. Osmanlıyız diye Uygurları Gaznelileri Karahanlıları bir kenara atmamalıyız. Ki Timur'un Türk milleti için bilim sanat ve Türk kültürü için neler yaptığı açıktır. Ve Türk tarihininde büyük savaş dehalarındandır. Sizin için söylemiyorum ama aynı şey Osmanlı , Türkiye Cumhuriyeti için de geçerli son Osmanlı sultanları nasıl atamız ise İttihat ve  Terakki mensupları da bu ülkeyi kuran Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları da atamızdır. Yaptığı başarılar başarısızlıklar diğerlerini öteye atmayı bana göre hak göstermez. Çelebi Mehmet konusunda hemfikirim Osmanlı devletinin hakkıyla bilinmeyen ve değer görmeyen 2 3 sultanından biridir.2.Mahmud gibi.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2023, 00:20:16 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #407 : 20 Ekim 2023, 01:30:35 »
Padişahımız Beyazıt savaş alanında yeniliyor atıyla kaçarken Timur un askerleri peşine düşüyor. Beyazıt'ın atı tökezliyor yuvarlanıyorlar Timur un bir askeri Beyazıt ı yakalıyor. Adamın adı Esenboğa ve padişahımızı derdest edip götürüyor. Türkiye'nin başkentinin hava alanına bu askerin adı veriliyor Esenboğa hava alanı deniyor. Ben size diyorum bu ülkede A Tipik Türkiye B Tipik Türkiye gerçeğini anlamadan kanarya severler derneğini bile anlayamazsınız. Bu Timur romantizmini bu dille 1910 da etseniz falakaya yatırırlardı hepinizi. Hal böyleyken hava alanına Beyazıt'ı esir eden askerin adı verilmişken Timur tabi methedilerek büyüdünüz. Kitaplarda Timur güzellemeleri okudunuz öyle büyüdünüz. Sizin bilmediğiniz gerçekler var ben söylerim ama daha hazır değilsiniz bunları duymaya kalbiniz kırılır öğrenince

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #408 : 20 Ekim 2023, 03:33:55 »
Padişahımız Beyazıt savaş alanında yeniliyor atıyla kaçarken Timur un askerleri peşine düşüyor. Beyazıt'ın atı tökezliyor yuvarlanıyorlar Timur un bir askeri Beyazıt ı yakalıyor. Adamın adı Esenboğa ve padişahımızı derdest edip götürüyor. Türkiye'nin başkentinin hava alanına bu askerin adı veriliyor Esenboğa hava alanı deniyor. Ben size diyorum bu ülkede A Tipik Türkiye B Tipik Türkiye gerçeğini anlamadan kanarya severler derneğini bile anlayamazsınız. Bu Timur romantizmini bu dille 1910 da etseniz falakaya yatırırlardı hepinizi. Hal böyleyken hava alanına Beyazıt'ı esir eden askerin adı verilmişken Timur tabi methedilerek büyüdünüz. Kitaplarda Timur güzellemeleri okudunuz öyle büyüdünüz. Sizin bilmediğiniz gerçekler var ben söylerim ama daha hazır değilsiniz bunları duymaya kalbiniz kırılır öğrenince

Havaalanının kurulduğu yerin ismi 500 yıldan beri Esenboğa. Doğrudur bu isim Timur'un komutanından geliyor. Bunda ne gibi bir yanlış var? Senin mantığına göre bir Kırgız da Göktürk kağanlığına soğuk bakmalı. Çünkü Timur'un Osmanlı Hanedanına yaptığının aynısını Aşinalar da Kırgız beylerine yaptı. Hatta daha beterini yapıp kılıçtan geçirdiler. Bunun gibi yüzlerce örnek verilebilir.

Rahmetli Atatürk, Emir Timur'un kılıcı belindeyken Kurtuluş savaşımıza önderlik yaptı. Yani 1910 yılında kimse kimseyi Timur'u övdüğü için falakaya yatırmazdı. Düşmanlık yaptığınız Emir Timur Türk çocuğudur ve belki de Sübedey Noyan'ı saymazsak yeryüzüne gelmiş en büyük generaldir. Eksik ve yanlış bilgilerinizle ahkam kesmeyin lütfen.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #409 : 20 Ekim 2023, 04:54:16 »
Bana muhabbetle bakılmıyor artık az yorum yapıcam