Gönderen Konu: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri  (Okunma sayısı 121947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hyperspace

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 58
 • Beğeni Puanı +9/-7
 • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #260 : 16 Ocak 2019, 22:32:43 »
Edit...
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 22:49:13 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Hyperspace

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 58
 • Beğeni Puanı +9/-7
 • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #261 : 16 Ocak 2019, 22:53:45 »
   Benim bildiğim 300 km den fazla menzile sahip füzelerin kendisinin ve de kritik komponentlerinin bu anlaşmaya taraf olmuş bir ülke tarafından eğer bu teknolojiye sahipse sahip olmayan başka bir ülkeye bunları satması veya teknolojisinin transfer edilmesi yasaktır.Burada füzenin ne amaçla kullanılacağı çok önem taşımıyor bence çünkü bu teknolojiye bu yolla sahip olacak bir ülke şu anda NBC başlığa sahip olmasa da ileride olmayacağının garantisi yoktur.

Füze kontrol rejimin amaci da tehlikeli teknolojinin bugünlerimizde adlandirdigimiz haydut devletlerin eline gecmesini engellemek. Haydutun biri 1991 de Tel Avive, Haifaya ve Dahrana El Hussseyn modifikasyonlu rus menselli Scud D füzelerini yagdirmasi örneklerinden biridir. 300 Km  menzilli füze ateslendikten sonra menzilli 1000 km oldu ne hikmetse. Zannedersem bizde su meshur 300 Km takilmamisizdir.
Aslina bakilirsa MTCR missyonu gayet mantikli ve preventif sayilir. Bakin Yanibasimizda Iran denen basderdi cikti basimiza. Bu tür rejimlerin ne sagi ne solu bellidir.

 
Alıntı
Hele ki söz konusu Türkiye olduğunda bize bu teknolojiyi satanın da alan taraf olan bizim de başımızın derde girmsi mümkündür.İşte bu yüzden belki BORA füzesi belki de 300 km den fazla menzile sahip olduğu için MTCR ye uyması için ve diğer ülkelerin yaygara koparmaması için 280 km olarak belirtiliyor menzili.Bu füzenin Çİnli muadili B-611 füzesinin menzili ise 150-400 km arasında geçiyor dikkatinizi çekerim bazı kaynaklarda.

Sözkonusu Türkiye olunca Israile, Yunanistana ve Polonyaya verilen toleransi bizde isteriz elbette. Taninmiyorsa hakkli yerde teknolojiyi ithal ederek gelistiririz . Ve gelistirdikte.

Evet haydut devletlerin eline geçmemesi için mantıklı bir anlaşma denilebilir MTCR için.Ancak haydut olmayan ve sadece caydırıcılık ve kendini korumak amaçlı bu tür füzeleri edinmek isteyen ülkelere de yasak gelmiş oluyor.Yani şimdi biz de gidip İrana karşı MRBM edinmek veya bu tür füzelerin teknolojisini elde etmek iatiyoruz desek kimse vermez.1000 km lik füzeyi örnek olarak verdim yoksa elimizde bu menzilde füze var gibi bir iddiam yok.
  Evet o toleransı isteriz ama bize ne kadar tanınır cevabı açık.İsraile tanınan tolerans ise dünyanın hiçbir ülkesine tanınmıyor zaten.İthal ettiğimiz teknoloji ise MTCR ye uygun kısa menziili füze teknolojisi.Daha uzun menzillilerini istiyorsak eğer üstüne koyup kendimiz geliştirmek durumundayız
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 22:57:04 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı fırtına06

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 523
 • Beğeni Puanı +42/-3
 • DefenceTurk.com
“BORA” için imzalar atıldı
« Yanıtla #262 : 26 Ocak 2019, 17:54:00 »
Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki BORA füze sistemlerinin etkin olarak görevde ve tüm fonksiyonlarıyla faal durumda kalması ihtiyacını karşılayacak BORA Füze Sistemi Lojistik Destek Projesi SSB ile ROKETSAN arasında imzalandı.BORA Füze Sistemi Lojistik Destek Projesi Savunma Sanayii Başkanlığı ile ROKETSAN arasında imzalandı. SSB’de düzenlenen imza törenine Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve ROKETSAN temsilcileri katıldı. Proje, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde yer alan BORA füze sistemlerinin etkin olarak görevde ve tüm fonksiyonlarıyla faal durumda kalması ihtiyacını karşılayacak.

BORA hedefini 1 metre sapmayla vurdu

ROKETSAN üretimi 610 milimetre çapa, 280 km menzile ve 2.500 kg ağırlığa sahip BORA füzesi, ordu etki sahası içerisinde yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü sağlıyor. Öte yandan füze, geçtiğimiz yıl sonunda gerçekleştirilen testlerde 280 km uzaklıktaki hedefini 1 metre sapmayla vurmuştu.

Füze zamanında, doğru ve etkili ateş yaratarak manevra birliklerine mükemmel ateş desteği imkanı veriyor.

BORA füzesi, ataletsel güdüm sistemi veya küresel konumlama sistemi (KKS) destekli ataletsel güdüm sistemi sayesinde hedefleri hassas olarak vurabiliyor.

BORA füzesi, yalıtımlı pod içerisine yerleştirilerek pod içi füze konfigürasyonu olarak depolanıyor, taşınıyor ve fırlatılabiliyor.

Sistem, gece ve gündüz, her türlü hava ve arazi şartlarında, yüksek öncelikli hedefler üzerine yoğun ateş açarak manevra birliklerine etkin ateş desteği sağlıyor.

BORA, sahip olduğu uzun menzil ve yoğun ateş açabilme yeteneğiyle caydırıcı güç oluşturuyor. BORA silah sistemi, bu sayede bir manevra kuvvetinin desteklenmesinde standart taktik görevlerin yanı sıra, barışı destekleme harekatından ateşle taarruza kadar oldukça geniş bir kullanım yelpazesinde çok önemli görevler alabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/26/bora-icin-imzalar-atildi/