Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 210986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +76/-8
  • DefenceTurk.com
Ynt: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]
« Yanıtla #530 : 16 Nisan 2019, 21:35:12 »
Dikkat ediyorsanız zaten Gezgin hakkında basına diğer füzeler kadar bilgi yansımıyor. Zaten devletimiz her bilgiyi de basınla paylaşmak zorunda değil ki zaten olması gerekende bu. Bende sayın OKÇULAR gibi füzenin hazır olduğunu fakat üzerindeki çalışmaların devam ettiğini düşünüyorum. Sinop'taki gibi test sahasında çok uzun menzilli füzelerin denemesi yapılamıyor maalesef. Bir ara Güney Afrika'da füze denemesi yaptığımız haberleri çıkmıştı, belkide Gezgin'in ve ya Atmaca'nın bile denemesi yapılmışta olabilir.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +12/-36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #531 : 16 Nisan 2019, 22:08:39 »
Ben pakistanin bize füze konusunda yartim yapdigini

inanmiyorum olsaydi balistik füze konusunda  simdi ortaya cikardi

olmayan bir sey cikmaz  Gezgin füzesi icin motor konusunda fransadan yardim yapmaz

türkiyede motor üreten firmadanda ses yok olmacak gibi gözüküyor

Bu iki füzeleri verselerdide  cok güzel olacakti akdenizde olan karisiklikda cok faydasi olurdu

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +161/-24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #532 : 16 Nisan 2019, 22:13:48 »
Dikkat ediyorsanız zaten Gezgin hakkında basına diğer füzeler kadar bilgi yansımıyor. Zaten devletimiz her bilgiyi de basınla paylaşmak zorunda değil ki zaten olması gerekende bu. Bende sayın OKÇULAR gibi füzenin hazır olduğunu fakat üzerindeki çalışmaların devam ettiğini düşünüyorum. Sinop'taki gibi test sahasında çok uzun menzilli füzelerin denemesi yapılamıyor maalesef. Bir ara Güney Afrika'da füze denemesi yaptığımız haberleri çıkmıştı, belkide Gezgin'in ve ya Atmaca'nın bile denemesi yapılmışta olabilir.

Atmaca demişken ufak bir ilginçlik ve açıklamasını da yapayım. Şimdi bu Microturbo Tri-40'ının aynı motorunu 400 kiloluk nsm ve som-j'de kullanıyor ve takribi kara konuşlu menzilleri 185-200 km aynı motoru kullanan 800 kg'lık atmaca ve exocetler de 200 km bandında ? Bu nasıl oluyor .

Tek bir açıklaması var Som'daki motor 20 dakika çalıştırılırken Atmacadaki 40 dakika çalışıyor. Fransızlar yazılımla bunu güncellemişler anlaşılan.

Yani buradan şunu anlayabiliriz mtcr'yi motor itki gücü üzerinden değilde motoru yazılımla sınırlandırarak yapıyorlar.

Birde diğer yandanda eğer dedikleri gibi seri üretimde Kale3500 kullanılırsa füzenin menzili 60 dakikalık bir çalışmayla minimum 300 km'ye çıkıyor. İyi menzil. Neden minimum çünkü şu anki menzilide 200+ km olarak veriliyor.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +25/-9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #533 : 19 Nisan 2019, 20:06:16 »
   SOM zaten halihazırda TR40 motoruyla 300 km gidebiliyor atılan irtifaya da bağlı olarak.Çalışma süresi 1 saat olacak KTJ3200 motoruyla ben menzilin ciddi şekilde artmasını bekliyorum ancak 1 saat çalışan motora gerekecek yakıt miktarının artması da gerekir mi acaba? Hal böle olursa füze boyutlarının da biraz büyümesi gerekiyor.