Gönderen Konu: Patriot Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 41868 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Suudiler o saldırıyı nasıl önleyemedi
« Yanıtla #70 : 18 Eylül 2019, 08:45:15 »
Patriot sisteminin güvenilirliği  tartışılıyor!

Suudiler o saldırıyı nasıl önleyemedi

ABD, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlenen saldırıyla ilgili İran’ı işaret ederken dünyanın en fazla askeri harcama yapan ülkelerinden olan Suudi Arabistan’ın nasıl olup da saldırıları bertaraf edemediği sorgulanıyor. S. Arabistan’ın ABD’den satın aldığı altı adet Patriot hava savunma bataryası bulunuyor.
2018’de savunma bütçesine 68 milyar dolar ayıran Suudi Arabistan’ın 6 Patriot hava savunma sistemi bataryasıyla ülkedeki petrolün yarısının işlendiği kritik tesislere yönelik kapsamlı saldırıya müdahale edememesinin askeri ve teknik nedenleri sorgulanıyor. Suudi Arabistan bölgede ciddi bir rekabet içinde olduğu İran’ın geçen sene savunma bütçesine 13 milyar dolar harcamasına rağmen, iki ülke arasındaki rekabetin en çok göze çarptığı Yemen’de Suudi cephesi hiçbir askeri başarı elde edemiyor.

‘İRAN BUNU HER YERDE KULLANIR’

ABD’de yayımlanan askeri gazete ‘Star and Stripes’e açıklama yapan savunma uzmanı Douglas Barrie petrol tesislerine saldırının hem insanız hava araçları (dron) hem de seyir füzeleriyle düzenlenmesi durumunda bunun savunması zor bir durum olduğunu belirtti. Barrie “Eğer bu karma bir saldırıysa, füzeler ve insansız hava araçları koordine bir halde düşük bir irtifada geliyorsa, bu kapsamlı bir Batı ordusu için bile uğraşması zor bir durum olurdu” dedi.

London School of Economics’dan Ortadoğu uzmanı Fawaz A. Gerges ise Suudi Arabistan’ın kullandığı Patriot hava savunma sisteminin yetersizliğine dikkat çekiyor. Gerges, “Beni asıl şaşırtan şey şu: ABD’nin füze savunma sistemine ne oldu? ABD ve füze savunma sistemleri çok kötü bir görüntü verdi. İran şu anda bunun farkında ve öğrendiklerini Suriye’de, Lübnan’da ve gelecekte daha başka yerlerde de kullanacaklar” yorumunda bulundu. Öte yandan Suudi Arabistan’ın S-400 alımı için Rusya ile temas halinde olduğu biliniyor. Star and Stripes gazetesi, “Rus silahı S-400, sahada çok az test edilmiş olsa da ABD’nin Patriot’larından teknik üstünlüklere sahip. S-400’ün 400 kilometre, Patriot’un ise 160 kilometre kapsamı var. Hareket eden hedefleri iki kat daha hızlı bir şekilde vurabiliyor” ifadesini kullandı.

TANSİYON DÜŞER Mİ

Saldırının üzerindeki muamma ise sürüyor. ABD’li yetkililer, iki petrol tesisine yönelik saldırının seyir füzelerinin yanı sıra yine İran topraklarından havalanan silahlı drone’larla gerçekleştirildiğini iddia etse de, Suudi cephesi bu konuda net bir delil olmadığı görüşünde. Suudi Arabistan’ın uluslararası uzmanları ülkeye davet etmesinin ‘konuyu soğutacağı’, dolayısıyla sıcak çatışma ihtimalini azaltacağı belirtiliyor.

NE OLMUŞTU

Saudi Aramco’ya ait iki tesiste, cumartesi yerel saatle 04.00’te SİHA’larla düzenlenen saldırıların ardından yangın çıkmıştı. Bu saldırı ülkenin petrol üretiminin yaklaşık yüzde 5’inin durmasına yol açmıştı. Yemen’de savaşan İran destekli Husiler yaptıkları yazılı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

‘DRONE’LAR İRAN TOPRAKLARINDAN’

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün ‘kimseyle savaş istemiyoruz’ dedikten bir saat sonra, ABD ordusunun İran’daki bir petrol tesisine hava saldırısı düzenlemesinin yaşananlara orantılı bir yanıt olacağını söyledi. Gazetecilerin “Böyle bir saldırı orantılı olur mu” sorusuna Trump, “Orantılı olacağını düşünüyorum. Yanıtım evet” karşılığını verdi. Amerikan Washington Post gazetesinde yayınlanan analizde Trump’ın İran konusunda ikilem yaşadığına işaret edilerek bir yandan Tahran’ı Ortadoğu’da büyük bir nükleer tehdit olarak gördüğü, öte yandan İran ile masaya oturup 15 milyar dolarlık yardım teklifiyle ekonomik çıkar elde etmeye çalıştığı öne sürüldü.

Suudi Arabistan Kralı Selman, ülkenin petrol tesislerine yönelik saldırıyla başa çıkacak kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Fransız AFP Ajansı’na konuşan adı açıklanmayan Amerikalı bir yetkili, saldırının İran topraklarından gerçekleştiğini ve seyir füzelerinin de kullanıldığını söyledi. ABD yönetiminin haftaya bulgularını BM Genel Kurulu’nda sunacağı belirtildi.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran halkına uygulanan maksimum baskının sonuç vermeyeceğini söyleyerek, “İran hiçbir düzeyde ABD ile müzakere yapmayacak” dedi. İran Dışişleri Bakanlığı saldırıdan Tahran’ı sorumlu tutmanın ‘saçmalık’ olduğunu ifade etti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudiler-o-saldiriyi-nasil-onleyemedi-41332558
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #71 : 18 Eylül 2019, 15:24:16 »
Alıntı

CB Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet, Türkiye'nin beklentilerini karşılayacak bir Patriot teklifine açık olduklarını kaydederek, "Fakat ABD bunu, 'biz Türkiye'ye Patriot verelim onlar da S-400'lerden vazgeçsin' şeklinde görmesin. Bizim için bu, sıfır toplamlı bir oyun değil" dedi.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ortadoğu Yanıyor.
« Yanıtla #72 : 18 Eylül 2019, 15:24:25 »
Alıntı
Abbayk’taki Aramco tesisini koruyan en az 1 Patriot PAC-2/3 sistemi, 3 Skyguard oldugu ortaya cıktı. Patriot tesise sadece 5 km uzaklıkta.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #73 : 18 Eylül 2019, 15:34:24 »
Suriye'de İsrail uçaklarına karşı "kullanılmayan" Rus yapımı modern hava savunma sistemlerini yerden yere vuran ABD aşığı savunma sanayi uzmancıkları bu konuya hemen bir açıklık kazandıracaklardır. Patriotlar orada herhalde armut toplamak için bulunduruluyor. Belki de sadece makettirler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 18 Eylül 2019, 16:09:58 »
Ben Patriot savunuculuğu yapmayacağım ama kafamda ki soru işaretleri var. Öncelikle alçal irtifadan gelen iha, dron, seyir füzesi gibi tehditleri vurma görevi Korkut gibi Ciws, Hisar A- O gibi alçak ve orta irtifa hava savunma sistemlerinin. Benzer saldırı hümeynim üssüne de yapılmıştı. Sonrasında tabi elektronik karşı karıştırma, Pansirt gibi alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleriyle ciddi önlem aldılar.

https://www.google.com/amp/s/www.mepanews.com/service/amp/rusyanin-suriyedeki-hmeymim-ussune-drone-saldirisi-duzenlendi-16096h.htm

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 18 Eylül 2019, 16:18:12 »
Hocam bence sanki suçu irana atmak için uğraşıyorlar yani patriotları sanki onun için aktif etmediler tabi bu sadece düşük ihtimal.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #76 : 18 Eylül 2019, 16:33:51 »
Hocam bence sanki suçu irana atmak için uğraşıyorlar yani patriotları sanki onun için aktif etmediler tabi bu sadece düşük ihtimal.

Vurulan alan üç Skyguard'ın ortasında!

Bu konuda çeşitli senaryolar yazılabilir:

1 - Patriot sistemi artık işe yaramıyor.
2 - Husiler'e dünya dışı varlıklar yüksek teknoloji yardımı yapıyorlar. Yemen'de yeni bir 51. Bölge var.
3 - İran teknoloji konusunda ABD'yi geçmiş.
4 - Yakında hisselerini satışa çıkartacak olan ARAMCO'nun, değerini yükseltmek için ABD ve saz arkadaşları kendi geliştirdikleri sistemleri kör ederek bir saldırı düzenledi!

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 18 Eylül 2019, 16:47:53 »
Hocam 2-3 şıklarını direk eledim :D 1.şık saçma geldi(kendini kanıtlamış bir sistem), 4.şık en olasılıklı şıktır.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 18 Eylül 2019, 17:10:52 »
İran-Abd savaşını bekliyorum artık abd demeyelim'de suudi veya israil olabilir. Bu olay en az 1 hafta daha konuşulur sonra bir şekilde kapanır. Ama bu 5 sene içerisinde irana bir şeyler olacağı kesin.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 18 Eylül 2019, 19:05:53 »
bence 2 sik dogru ola bilir benim görüsüm