Gönderen Konu: Askeri bando pkklı için yazılan türküyü çaldı  (Okunma sayısı 3079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Askeri bando pkklı için yazılan türküyü çaldı
« : 27 Ağustos 2009, 14:48:58 »
Diyarbakır'da 30 Ağustos kutlamaları kapsamında bir konser veren askeri bandodan Kürtçe açılımı!... Askeri bando marşların arasında bir Kürtçe türkü de çaldı... Bandonun keyifle çaldığı türkü PKK'lı Mazlum Doğan'a yazılmış bir türküydü.

Diyarbakır'daki konserde 7'inci Kolordu Komutanlığı ile 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı Bölge Bandosu'nun seslendirdiği türkünün bestecisi Avrupa'da yaşayan ve hakkındaki davalar nedeniyle 35 yıldır Türkiye'ye gelmeyen yasaklı türkücü Şivan Perwer...

PKK'yı ve savaşı anlattığı için Kürtçesi yasaklanan türkü, daha sonra "Cane cane" olarak Türkçe'ye çevrilmiş, bir düğün türküsü olarak anılagelmişti...

Türküyü yazan kişi ise bir PKK'lı... PKK'lı Delil Doğan... Türkü Delil Doğan tarafından kendisi gibi örgütün kurucularından olan ağabeyi Mazlum Doğan'ın cezaevinde kendisini yakması üzerine yazılmıştı..

Delil Doğan, ağabeyi Mazlum Doğan, 1982 Mayıs’ında Diyarbakır Cezaevi’nde kendisini yakınca ‘Cane Cane’ adlı türküyü kağıda döktü. Bu türkü Şivan Perver tarafından seslendirildi.

İbrahim Tatlıses ise ezgiyi Türkçeye çevirdi. Bu sayede PKK’lı Doğan’ın şarkısı geniş kitlelere ulaştı ve popüler bir parça haline geldi. Son olarak bu ezgi Askeri Bando tarafından Diyarbakır’da çalınmış oldu, Türkçe haliyle seslendirildi.

Türküyü bir dönem yasaklı grup Yorum da seslendirmişti... Onların seslendirdiği türkü sansürden geçmiş hali olmasına rağmen yine de 'devrim ve düşman' vurguları öne çıkıyordu.....

Grup Yorum'un seslendirdiği haliyle türkü şöyleydi: Canlar
Canlar gelin meydana / Gönlüm hoş oluyor bu halayla / Halay devrimdir
Herkes sevinçle kendinden geçiyor / Yer ve gök şenleniyor bu halayla /
Halay çoşkuyla doldu / Gençler şenlendi / Düşmanlar kahroldu / Canlar ha canlar...

İbrahim Tatlıses'in söylediği ve halk arasında geniş kitlelerce kabul gören haliyle türkü şöyle:

Cane cane cane işte meydane / İyi günün dostu nerdesin hane /

Bendim buraların şanlı ağası / Viran oldu gitti Harran ovası / İyi günün dostu sürdü sefası / Canım diyen dostlar nerdesin hane

Güvenmeyin dostlar dünya malına / Bakın şimdi benim müşkül halıma / Harcadım ömrümü dostlar yoluna / Canım dostum diyen dostlarım hani

Cane cane cane işte meydane / İyi günün dostu nerdesin hane

Ey ağalar beyler size de kalmaz / Dönenler dönse de Pir Sultan dönmez / Hak yoluna giden yiğitler ölmez / Canım diyen dostlar nerdesin hane

Cane cane cane işte meydane / İyi günün dostu nerdesin hane
Askeri bando ayrıca, yine Kürtçe olan bir başka halk türküsünü de çaldı. Türkünün Kürtçe olan "Lorke lorke" nakarat kısmını da Kürtçe olarak seslendirdi.

kaynak:http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=205040