Gönderen Konu: TALİBAN / EL-KAİDE  (Okunma sayısı 32089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail1971

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 28
 • 0
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #40 : 05 Mayıs 2011, 14:57:37 »
Hürriyet'te konu ile alakalı haber:

http://www.hurriyet.com.tr/planet/17713890.asp?gid=381

Çevrimdışı hadessus

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 56
 • 0
Düşen helikopter gizli proje çıktı !
« Yanıtla #41 : 05 Mayıs 2011, 19:03:12 »
Bin ladin’in öldürüldüğü operasyonda düşürülen helikopterlerin fotoğrafları basına yansıyınca, ABD’nin gizli projelerde kullandığı hayalet uçak ortaya çıkmış oldu.
Operayon sırasında düşen 'Kara Şahin' helikopterinin kuyruk pervanesi, standart helikopterlerden çok farklı.


http://www.haber3.com/dusen-helikopter-gizli-proje-cikti--814229-p2h.htm

Çevrimdışı kasatura

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 12
 • 0
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #42 : 05 Mayıs 2011, 21:01:35 »
Böyle bir tasarım olabilir belki.


Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40075
 • 372
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #43 : 07 Mayıs 2011, 10:04:00 »
ABD'nin Bin Ladin Operasyonu'na tepki yağıyor

Bin Ladin'in öldürülmesi operasyonuna yönelik tepkilere her an bir yenisi daha ekleniyor
05 Mayıs 2011 Perşembe, 11:52:53
Bin Ladin operasyonuna eleştiriler, Bin Ladin'in öldürülmesi operasyonuna tepkiler


El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesinin ardından ilk anlarda yaşanan alkış furyası yerini tepkilere bırakıyor. Operasyonun üzerinden geçen 4 günde dünya kamuoyundan infaza yönelik eleştiriler yükselmeye başladı. Operasyona yönelik en büyük eleştiri konusu ise ABD'nin “hem polis hem yargıç hem de infazcı” olarak hareket etmesi.

HELMUT SCHMIDT: YASA İHLAL EDİLDİ, HESAPLANAMAYAN SONUÇLARI OLABİLİR
ABD’li yetkililer operasyonun “yasal” olduğunu söylüyor fakat olması gerekenin Usame bin Ladin’in yakalanıp mahkemeye çıkarılması olduğunu savunanların sayısı artıyor. Bu eleştirileri dile getirenlerin başında ise Eski Batı Almanya Başbakanı Helmut Schmidt geliyor. Schmidt, “Bu uluslararası yasaların ihlali. Operasyonun Arap dünyasında hesaplanamayan sonuçları olabilir” diyor.

İNGİLİZ İNSAN HAKLARI AVUKATI ROBERTSON: ADALETİN SAPTIRILMASI
Yine İngiliz insan hakları avukatı Geoffrey Robertson da “Bu, bin Ladin’e ‘şehit’ statüsü verecek soğukkanlı bir suikast olabilir. Bu, adaletin saptırılması” diyerek eleştiri oklarını Beyaz Saray'a çevirdi.

"MİLOSEVİÇ GİBİ TUTUKLANABİLİRDİ"
Benzer tepkiler birçok uluslararası hukukçu ve lider tarafından da dile getiriliyor.
Berlin İçişleri Bakanı Ehrhart Körting, “Bir avukat olarak, onun (Bin Ladin) Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) çıkarıldığını görmeyi tercih ederdim” dedi.

Hollanda’da uluslararası hukuk uzmanı Ger-Jan Knoops, Bin Ladin’in tutuklanarak ABD’ye iade edilmesi gerektiğini söyleyerek, eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç’in 2001′de tutuklanmasından sonra Hollanda ‘nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için kurulan uluslararası mahkemeye çıkarılmasını anımsattı.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: GERÇEKTEN ÇATIŞMA VAR MIYDI, BİLMEK İSTİYORUZ
Merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün hukuk danışmanı Reed Brody de, ABD’nin operasyonunun yasal olduğunu söylemek için çok erken olduğunu çünkü operasyonla ilgili çok az ayrıntının bilindiğini kaydetti. Brody, operasyonla ilgili talimatın, çatışmayla ilgili direktiflerin neler olduğunu bilmeleri gerektiğini belirterek, “Tam olarak neler olduğunu, Bin Ladin’in gerçekten çatışmaya girip girmediğini bilmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"DÜNYA DAHA İYİ BİR YER HALİNE Mİ GELDİ?"
“Bin Ladin olmadığı için dünyanın daha iyi bir yer haline mi geldiği sorusunu insanların açıkça yanıtlaması gerektiğini” dile getiren Brody, ancak bunun insan hakları protokollerini, uluslararası hukuku ihlal etme hakkı bulunduğu anlamına gelmeyeceğini belirtti.

AB ÜYELERİNDEN DE TEPKİ VAR: MAHKEMEYE ÇIKARILMASI DAHA ÖNEMLİ ZAFER OLURDU
Brüksel’de de Avrupa Birliği’nin İçişlerinden Sorumlu Yüksek Temsilcisi Cecilia Malmstrom internetteki güncesine, “Bin Ladin’in mahkemeye çıkarıldığını görmek isterdim” diye yazdı.

İtalya’da eski başbakan, muhalefetteki merkez sol partili Massimo D’Alema da “Bir adamın ölümüne sevinmeyin. Eğer Bin Ladin ele geçirilseydi ve mahkemeye çıkarılsaydı çok daha önemli bir zafer olurdu” şeklinde görüş açıkladı.

BM'DEN "AYRINTILARI BİLDİRİN" ÇAĞRISI
Global kamuoyundan gelen bu tepkiler elbette bazı Avrupa gazetelerinin başyazılarına da taşındı. BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay Cenevre’de yaptığı bir açıklamada, ABD’ye, Pakistan ‘da düzenlediği askeri operasyonda Bin Ladin’in öldürülmesiyle ilgili ayrıntıları BM’ye bildirmesi çağrısında bulunmuş ve “BM’nin sürekli olarak, bütün terörle mücadele operasyonlarının uluslararası hukuka saygılı olması gerektiğini vurguladığını” belirtmişti.

BEYAZ SARAY DANIŞMANI BRENNAN: SAĞ ELE GEÇİREBİLSEYDİK GEÇİRİRDİK
Beyaz Saray Terörle Mücadele Danışmanı Jay Brennan ise operasyonu savunarak, “Bin Ladin’i sağ ele geçirme fırsatımız olsa oradaki kişiler bunu yapmaya hazırdı. Fakat operasyonu gerçekleştiren özel SEALS komandoları ancak bir kişinin tamamen silahsız olduğuna kanaat getirirse teslim olmasını kabul ediyor. Bu durumda Bin Ladin’in çırılçıplak olmuş olması gerekirdi. Çünkü elbisesinin altında intihar yeleği giymiş olduğundan şüpheleniliyordu” dedi.

 ABD Adalet Bakanı Eric Holder, El Kaide  lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü Pakistan’daki operasyonun “tamamen yasal ve ulusal bir nefsi müdafaa” olduğunu söyledi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/627584-abdnin-bin-ladin-operasyonuna-tepki-yagiyor
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40075
 • 372
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #44 : 07 Mayıs 2011, 10:05:57 »
İntikam sözü verdiler

El Kaide ve Taliban, Usame bin Ladin'in öldürülmesinin intikamını alma sözü verdi. Bu arada El Kaide internet sitesinden bin Ladin'in öldürüldüğünü de doğruladı
06 Mayıs 2011 Cuma, 14:33:21
İntikam sözü verdiler

Afganistan'daki Taliban örgütü, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin intikamını alma sözü verdi. Afganistan'ın güneyinde Reuters muhabirinin ele geçirdiği bir videoda, yüzleri örtülü ve kimliği belirsiz altı Taliban militanı tüfekler, el bombaları, makineli ve diğer silahların yanında görülüyor.

El Kaide ikinci 11 Eylül planlıyordu

Videoda altı militandan üçü, Usame bin Ladin'in öldürülmesine rağmen Afganistan'da koalisyon güçleri ve Afgan birlikleriyle savaşı sürdürecekleri sözü veriyor.

Bir militan Peştu dilinde, "Usame bin Ladin'in şehit olduğu haberi doğru olsa bile, bu bizim cihat politikamızı değiştirmeyecek... eğer öldüğü doğruysa, bu bizi cihadımızı sürdürmemiz için daha çok motive edecek" diyor.
     
Yeri bilinmeyen bir yerleşimin yüksek duvarlarının önünde sıraya dizili olarak görülen militanlardan bir diğeri, kameraya bakarak, "cihatlarına, şehitlerinin intikamını alana ve mahşere kadar devam edeceklerini" söylüyor.

Elinde Taliban komutanlarınınkine benzer bir telsiz taşıyan ve grubun lideri olduğu sanılan bir militan da Molla Ömer'e bağlı kalacaklarını belirterek, "Yabancı askerlere karşı cihadımıza devam edeceğiz. Sloganımız Allahu Ekber'dir. Kutsal kitabımız Kur'an, ülkemize ve dinimize karşı onu koruma ve savunma sorumluluğumuz olduğunu söylüyor. Afganistan'da tek bir mücahit savaşçı kalsa da Molla Ömer'in liderliğinde cihadımızı sürdüreceğiz" diyor.

EL KAİDE'DEN SALDIRILARIN SÜRECEĞİ TEHDİDİ

Örgütten yapılan açıklamada "kanı yerde kalmayacak, ABD ve müttefiklerine saldıracağız" denildi.

El Kaide örgütü tarafından yapılan açıklamaların yayımladığı bildirilen İslamcı sitelerde, liderleri Bin Ladin'in öldüğünü doğrulayan örgütün, saldırılarının süreceği tehdidinde de bulunduğu duyuruldu.

ABD'de internet sitelerini izleyen SITE adlı kuruluşa göre, El Kaide açıklamasında Bin Ladin'in ölümü ABD için bir "lanet" olarak nitelendi ve "lanetin Amerikalılar ile ajanlarını kovalayacağı" ifade edildi.

ÖRGÜT, PAKİSTAN'DA AYAKLANMA ÇAĞRISINDA BULUNDU

Pakistan'da ayaklanma çağrısında da bulunulan açıklamada, "Pakistanlıların, Bin Ladin'in topraklarında öldürülmesiyle uluslarına getirilen utancı temizlemeleri için hükümete karşı ayaklanmaları" istendi. SITE, El Kaide'nin cihatçı forumlarında yer alan açıklamanın 6 Mayıs 2011 tarihli olduğunu belirtmişti.

ABD, Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın yakınlarındaki Abodabad'da geçen pazar gecesi düzenlenen operasyonda Bin Ladin'in öldürüldüğünü açıklamıştı.

EL KAİDE BİN LADİN'İN ÖLDÜĞÜNÜ "DOĞRULADI"

ABD'de internet sitelerini izleyen kuruluşa göre El Kaide örgütü, Usame Bin Ladin'in ölümünü doğruladı. İzleme servisi SITE, "EL Kaide'in cihatçı forumlarında yer alan 6 mayıs 20111 tarihli açıklamada, liderleri Usame Bin Ladin'in öldüğünün doğrulandığını" bildirdi.

ABD yönetimi, Amerikan askerlerinin Pakistan'da düzenlediği operasyonda Bin Ladin'in öldürülerek cesedinin denize atıldığını duyurmuştu.

LADİN'E SEVGİ ABD'YE ÖFKE

Pakistan'da yaklaşık bin 500 kişi, Usame Bin Ladin'in öldürülmesini protesto etti. El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesinden sonraki ilk Cuma gününde Pakistan’da Bin Ladin lehine gösteri düzenledi.

Ülkenin güneybatısındaki Belucistan vilayetindeki Ketta kentinde düzenlenen gösteride konuşan din adamı Fazıl Muhammed Baraiç, "Usame'nin ölümüyle Amerika'ya karşı cihat bitmeyecek" dedi. Radikal İslamcı protestocular "Kahrolsun Amerika" sloganları attı.

Amerikan bayraklarını da yakan protestocular ayrıca, "Usame Bin Ladin şehittir. Usame'nin kanı, binlerce başka Usame’yi doğuracaktır" diye bağırdılar.
Pakistan'daki en büyük aşırı dinci siyasi parti Cemaati Islami, hükümete, ABD'nin militanlarla savaşına destek olmaya son vermesi ve Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonla egemenliğin ihlal edildiği gerekçesiyle protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.

EŞLERİ SORGULANIYOR

Amerikan komandolarınca öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in Pakistan'ın Abodadab kentindeki bir evde birlikte yaşadığı üç eşi Pakistan istihbarat servisi tarafından sorgulanıyor.

İngiliz basınında yayımlanan haberlere göre, kanlı operasyonun ardından gözaltına alınan üç kadından Yemenli Emel Ahmed Abdülfettah, kendisini sorgulayan Pakistan istihbaratına son beş yıldır evden çıkmadan yaşadıklarını anlattı.

Operasyonda bacağından vurulan genç kadının Ravalpindi'de bir hastanede tedavi altında bulunduğu tahmin ediliyor.

Pakistan istihbarat servisi ISI yetkilileri, Bin Ladin'in eşlerinin sorguda yalan ifade vermelerinin önüne geçmek için soruların sırasını üç-dört günde bir değiştirdiklerini kaydettiler.

Üst düzey bir yetkili de ellerinde tuttukları dördü kadın, 17 kişiden önemli bilgiler aldıklarını belirterek, sorgulaması bitenleri serbest bırakacaklarını söyledi.

LADİN'İN SON MESAJI YAYIMLAYACAK

El Kaide örgütü, Bin Ladin'in, ölümünden bir hafta önce kaydedilen sesli mesajını yakında yayımlayacağını duyurdu.

El Kaide'nin aşırı dinci internet sitelerinde yer alan açıklamasında, "Şeyh (Bin Ladin), Arap dünyasında adaletsizlik ve eşitsizliğe karşı isyanların yarattığı sevinci ümmetle paylaşmadan önce bu dünyayı terk etmeyi reddetti" denildi.

Söz konusu El Kaide açıklamasında, Bin Ladin'in, bu amaçla ölümünden bir hafta önce kutlama ve tavsiyelerinin bulunduğu bir ses kaydı doldurduğu belirtilerek, bu kaydın yakında yayımlanacağı kaydedildi.

50 CENT'TEN 'LADİN' ŞARKISI

50 Cent'in yaptığı şarkıda 'Usame bu gece öldürüldü, bu yüzden herkes güzel vakit geçirecek' gibi sözler yer alıyor. Rapçi 50 Cent, 11 Eylül saldırılarının sorumlusu olarak gösterilen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in ölümünün ardından bir şarkı yaptı. Şarkıyı seslendiren Hot Rod da Twitter hesabından şarkıyı paylaştı. 'Osama bin Laden is Dead (Usame bin Ladin öldü)' adlı şarkı "Usame bu gece öldürüldü, bu yüzden herkes güzel vakit geçirecek" sözleriyle başlıyor.

 'Ladin öldü' dans şarkısı oldu

CIA AJANLARI EVİ İZLEMİŞ

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in, bir grup istihbaratçıyı, pazartesi günü Amerikan özel kuvvetleri tarafından öldürülen El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'da saklandığı yeri izleyebilmek için Abodabad'da bir eve yerleştirdiği belirtildi.

The Washington Post gazetesine konuşan Amerikalı yetkililer, küçük bir grup CIA ajanının, Bin Ladin'in bulunduğu evi aylarca gözlediğini ve bu operasyonun, CIA'in tarihindeki en hassas insani istihbarat toplama görevlerinden biri olduğunu ifade etti.

Gazeteye göre CIA ajanları, geçen yıl ağustos ayından bu yana Pakistanlı yerel istihbarat kaynaklarını da kullandı ve Bin Ladin'in bulunduğu evde oturanların günlük faaliyetleri ve alışkanlıklarına ilişkin ayrıntılı bilgi topladı. Bin Ladin'in öldürüldüğü baskına kadar bu gizli evde, Bin Ladin'in saklandığı yerin uydu görüntülerinden içerdekilerin konuşmalarını dinleme çabalarına kadar istihbarat faaliyetleri sürdürüldü.

KONGREDEN ON MİLYARLARCA DOLAR KAYNAK

Washington Post, bu evde yürütülen faaliyetlerin geniş kapsamlı olması dolayısıyla CIA'in, Aralık ayında kongreden on milyonlarca dolar kaynak istediğini de yazdı. İstihbarat faaliyetlerini yürüten gizli evin, Bin Ladin'in öldürülmesi operasyonunda rol olmadığı ve baskınla birlikte ''iş bittiği için'' kapatıldığı da belirtildi.

Gazeteye konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı yetkili, ''CIA'in işi tespit etmek ve gerekeni yapmaktır. İstihbarat işi, olması gerektiği gibi tamamlandıktan sonra artık hedefi bitirme sırası ordunundur'' ifadesini kullandı.

Amerikalı yetkililer, gazeteye Bin Ladin'in son dakikalarına ilişkin yeni detaylar da açıkladı. El Kaide liderinin, saklandığı evin üçüncü katındaki odasının kapısında Amerikalı askerler tarafından tespit edildiği, Bin Ladin'in hemen odasına geri döndüğü ve biri başından, biri de göğsünden olmak üzere iki kez vurulduğu belirtildi. Amerikan askerleri daha sonra odada bir AK-47 ve bir tabanca buldu. Operasyon hakkında bilgi veren bir yetkili, Bin Ladin'in odasına geri çekilmesinin ''direndiği'' yönünde algılandığını belirterek, ''Neden odasına çekildiğini bilmiyorsunuz. Odasında ne yapacak? Silahını mı alacak? Üzerinde patlayıcı bulunan bir intihar yeleği mi giyecek?'' dedi.

FOTOĞRAFI VE SES KAYDI ALINAMAMIŞ

Gazete, CIA'in gizli evinde görev yapan istihbaratçıların, bütün çabalara rağmen, baskından önce Bin Ladin'in bir fotoğrafını çekmeyi ya da sesini kaydetmeyi başaramadıklarını da yazdı. Bin Ladin'in yakalanmasında önemli rol oynayan eski bir üst düzey CIA yetkilisi, ''saklanmadaki ustalığı ve disiplini'' dolayısıyla El Kaide liderinin hakkını vermek gerektiğini kaydetti.

On yıl önce Bin Ladin'in, etrafında korumaları, birçok aracı bulunduğu ancak son dönemde bunların hepsinden vazgeçtiği belirtiliyor. Amerikalı yetkililere göre Bin Ladin, Abodabad'daki bir Pakistan askeri üssünün yakınında yerleşmeyi, hayatta kalmasına yardımcı olacağı gerekçesiyle tercih etmiş olabilir. Gazeteye konuşan Amerikalı yetkililer, El Kaide liderinin bulunduğu yerin, Pakistanlı askeri ve istihbarat yetkililerinin Bin Ladin'i bölgeye yerleştirerek koruduğu şüphesini ortaya çıkardığını ifade etti.

CIA yetkilileri, Bin Ladin'i izlemekle kullandıkları evde kaç kişinin görevli olduğunu gazeteye söylemedi. Ajanların, tespit edilmemek için olağanüstü tedbirli davrandıkları da belirtildi. Washington Post'a konuşan Amerikalı yetkili, Bin Ladin'in saklandığı üç katlı evin birçok farklı açıdan gözlenebilir olmasının, El Kaide liderinin en büyük hatası olduğunu kaydetti. Amerikan askerleri, Bin Ladin'in evine baskın düzenlediklerinde iki kurye dışında silahlı mücadeleyle karşılaşmadı.

SALDIRI PLANLARI BULUNDU

Ladin'in Pakistan'da saklandığı binadan ele geçirilen bilgiler, El Kaide'nin ABD'deki bazı büyük kentler ile trenlere saldırmayı düşündüğünü ortaya çıkardı.

CNN televizyonunun haberine göre, ülke genelindeki federal, eyalet ve yerel düzeydeki güvenlik birimlerine gönderilen istihbarat uyarısında, El Kaide üyelerinin, 2010 yılı Şubat ayında, ABD'de köprü ve vadiler üzerindeki demiryollarına engeller koyarak trenleri raydan çıkarma planları üzerinde konuştuğu belirtildi.

Habere göre, planın, 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırılarının 10'uncu yıl dönümüne denk gelecek biçimde bu yıl içinde hayata geçirilmesi planlanıyordu. Ancak, istihbarat uyarısında, belirli bir kent ya da demiryolu sisteminin adı yer almadı.

Amerikalı bir yetkili, "Dünyanın en çok aranan teröristinin evinde bu tür bir bilgiyi bulmamız sürpriz değil" dedi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü Matt Chandler da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "El Kaide'nin sözde saldırı planının henüz ilk bilgilere dayandığını, yanıltıcı veya yanlış olabileceğini" belirtti.

Chandler, "ABD'deki demiryolu sistemine yakın gelecekte bir terörist saldırı düzenleneceğine dair bir bilgi yok, ancak partnerlerimizi, bu yöndeki sözde planlara dair bilgilendirmek istedik. Geçen yılın Şubat ayından bu yana bu konuda yeni planlar yapılıp yapılmadığı da net değil" diye konuştu.

"En üst düzeyde teyakkuz halinde olmayı sürdürdüklerini" kaydeden Chandler, ancak ulusal tehdit alarmının yükseltilmesinin planlanmadığını söyledi.

Amerikalı bir yetkili ise, Bin Ladin'in saklandığı binadan ele geçirilen materyallerin ayrıca, El Kaide'nin özellikle Washington, New York, Los Angeles ve Chicago'da saldırılar düzenlemeye ilgi gösterdiği yönünde bilgiler içerdiğini söyledi.

CNN'in haberinde, Amerikalı yetkililerin, El Kaide'nin, saldırılarını özellikle ABD'nin Bağımsızlık Günü olan 4 Temmuz, Noel ve BM'nin açılış günü gibi önemli tarihlere denk getirmeyi istediğini ortaya çıkardığı da kaydedildi.

DENİZE ATMAK SAYGILICAYDI

ABD Başkanı Obama, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in cesedinin denize bırakılmasının, "onun cesedine karşı saygılı bir hareket" olduğunu söyledi.

Barack Obama, CBS televizyonunda gelecek pazar günü yayımlanacak "60 Dakika" adlı programda yaptığı açıklamada, "Bu konuya, (11 Eylül saldırılarında) 3 bin kişiyi öldüren Bin Ladin'den daha fazla özen gösterdiğimiz açık. Bu, bizi farklı kılan birşey. Yakışık biçimde davrandığımızı düşünüyorum" dedi.
Bazı Müslümün din adamları, Bin Ladin'in cesedinin denize bırakılmasının İslami gelenekleri aykırı olduğu yönünde açıklamalar yapmıştı. Amerikalı yetkililer ise, Bin Ladin'in cesedinin İslami kurallara göre yıkanıp, dini tören yapıldıktan sonra denize atıldığını belirtiyorlar.

Obama, CBS'te katıldığı programın pazar günkü yayınından önce gösterilen bir kesitinde, "Bin Ladin'in denize atılmasının kendisinin kişisel kararı olup olmadığı" şeklindeki bir soru üzerine, "Bu ortak bir karardı. Eğer Bin Ladin'in (saklandığı) binada öldürülmesi halinde, cesedine ne yapacağımız üzerinde önceden etraflıca düşünmenin önemli olduğu kanısındaydık. Yapmaya çalıştığımız şey, İslam dini uzmanlarına danışarak, cesede saygılı ve yakışık olan birşeyi bulmaktı" diye konuştu.

AA

http://www.haberturk.com/dunya/haber/628029-intikam-sozu-verdiler
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40075
 • 372
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #45 : 07 Mayıs 2011, 10:09:30 »
Alıntı
Beyaz Saray Terörle Mücadele Danışmanı Jay Brennan ise operasyonu savunarak, “Bin Ladin’i sağ ele geçirme fırsatımız olsa oradaki kişiler bunu yapmaya hazırdı. Fakat operasyonu gerçekleştiren özel SEALS komandoları ancak bir kişinin tamamen silahsız olduğuna kanaat getirirse teslim olmasını kabul ediyor. Bu durumda Bin Ladin’in çırılçıplak olmuş olması gerekirdi. Çünkü elbisesinin altında intihar yeleği giymiş olduğundan şüpheleniliyordu” dedi.

Yok artık daha neler...

Alıntı
Elinde Taliban komutanlarınınkine benzer bir telsiz taşıyan ve grubun lideri olduğu sanılan bir militan da Molla Ömer'e bağlı kalacaklarını belirterek, "Yabancı askerlere karşı cihadımıza devam edeceğiz. Sloganımız Allahu Ekber'dir. Kutsal kitabımız Kur'an, ülkemize ve dinimize karşı onu koruma ve savunma sorumluluğumuz olduğunu söylüyor. Afganistan'da tek bir mücahit savaşçı kalsa da Molla Ömer'in liderliğinde cihadımızı sürdüreceğiz" diyor.

Kafayı yemiş manyaklar grubu. Masum insanları katlederek mi dininizi koruduğunuzu sanıyorsunuz siz! Böyle pis işlerle uğraşırken Allah'ın adını anarak  kime hizmet ediyorsunuz?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes38

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1421
 • 1
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #46 : 07 Mayıs 2011, 10:54:14 »
Alıntı
Beyaz Saray Terörle Mücadele Danışmanı Jay Brennan ise operasyonu savunarak, “Bin Ladin’i sağ ele geçirme fırsatımız olsa oradaki kişiler bunu yapmaya hazırdı. Fakat operasyonu gerçekleştiren özel SEALS komandoları ancak bir kişinin tamamen silahsız olduğuna kanaat getirirse teslim olmasını kabul ediyor. Bu durumda Bin Ladin’in çırılçıplak olmuş olması gerekirdi. Çünkü elbisesinin altında intihar yeleği giymiş olduğundan şüpheleniliyordu” dedi.

Yok artık daha neler...

Alıntı
Elinde Taliban komutanlarınınkine benzer bir telsiz taşıyan ve grubun lideri olduğu sanılan bir militan da Molla Ömer'e bağlı kalacaklarını belirterek, "Yabancı askerlere karşı cihadımıza devam edeceğiz. Sloganımız Allahu Ekber'dir. Kutsal kitabımız Kur'an, ülkemize ve dinimize karşı onu koruma ve savunma sorumluluğumuz olduğunu söylüyor. Afganistan'da tek bir mücahit savaşçı kalsa da Molla Ömer'in liderliğinde cihadımızı sürdüreceğiz" diyor.

Kafayı yemiş manyaklar grubu. Masum insanları katlederek mi dininizi koruduğunuzu sanıyorsunuz siz! Böyle pis işlerle uğraşırken Allah'ın adını anarak  kime hizmet ediyorsunuz?

cahil insanlar  cihatın anlamını bilmezler  buna cihat  derler.Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
Molla Ömer'in öldüğü iddia edildi
« Yanıtla #47 : 20 Temmuz 2011, 08:58:16 »
Molla Ömer'in öldüğü iddia edildi
Afganistan'da Taliban lideri Molla Ömer'in öldüğü iddia edildi.

İki Taliban sözcüsü, iddiayı yalanladı. Sözcüler, cep telefonları, e-postaları ve internet sitelerinin "hack"lenerek Molla Ömer'in öldüğü mesajının yollandığını belirtti.

Mesajların Taliban sözcüleri Zebihullah Mücahid ve Muhamed Kari Yusuf'un eskiden kullandığı cep telefonu numaralarından gönderildiği bildirildi.

Mesajda, "Manevi Lider Molla Muhammed Ömer Mücahid öldü. Allah rahmet eylesin" denildiği kaydedildi.

Zebihulah Mücahid, bunun Amerikan istihbaratının işi olduğunu söyleyerek, öcünü alacaklarını ifade etti.

Yusuf da bunun NATO liderliğindeki güçlerin psikolojik savaş girişimi olduğu görüşünü savundu.

Başına 10 milyon dolar ödül konulan Taliban lideri Mola Ömer, dünyanın en çok arananları arasında bulunuyor. Molla Ömer'in Mayıs ayında da öldüğü iddia edilmiş, Afganistan'daki özel bir televizyonun haberi çeşitli kaynaklarca yalanlanmıştı.
http://www.bugun.com.tr/haber-detay/163199-taliban-la-ilgili-flas-iddia-haberi.aspx

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40075
 • 372
Amerikan üssüne saldırı
« Yanıtla #48 : 11 Eylül 2011, 13:43:56 »
Amerikan üssüne saldırı

11 Eylül saldırısının yıldönümü nedeniyle alarmda olan ABD için ilk saldırı haberi NATO'dan geldi.
11 Eylül 2011 Pazar, 12:11:01


NATO'nun yaptığı açıklamaya göre ABD'nin Afganistan'daki üssüne saldırı düzenlendi ve düzenlenen saldırıda 77 asker yaralandı. Olayın intihar saldırısı olduğu belirtildi. Taliban'ın bomba yüklü bir kamyonu patlattığı ifade edildi.

Olayda 25 Afgan sivilin de yaralandığı bildirildi. Yetkililer, daha önce yaptıkları açıklamada, saldırıda iki sivilin öldüğünü bildirmişti.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/668378-amerikan-ussune-saldiri
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40075
 • 372
Taliban'ın sırrı ne?
« Yanıtla #49 : 06 Ekim 2011, 08:04:40 »
Taliban'ın sırrı ne?

BBCTürkçe6 Ekim 2011

Bundan on yıl önce, binlerce Taliban militanı hakim oldukları mevzileri terkedip kırsal alana çekilmiş ve Afganistan'ın batılı kuvvetlerce işgaline çatışmaksızın müsade etmişlerdi.O dönemin düzensiz militanları, bugün ise hayli sofistike bir gerilla mücadelesiyle geri döndüler. Ses getiren operasyonlarla önemli hedefleri vurdular ve Amerikan birliklerinin ülkeden sorunsuz ve usulca çekilmesinin mümkün olmayacağını gösterdiler.

Dahası, bu eylemleri karizmatik bir liderin, işleyen bir emir-komuta zincirinin ve kapsamlı bir sosyo-politik görüşün yokluğunda başardılar.

Peki nasıl?

ABD'nin iki hatası
2001 Ekim ayında koalisyon kuvvetlerinin müdahalesinin üç yıl sonrasına dek, Afganistan'da ciddi bir Taliban varlığı yoktu.

Pakistan'ın kuzey batı bölgesindeki güvenlik güçlerinin yöneticiliğini yapmış Mahmud Şah, Afgan halkının ilk zamanlarda Taliban'ı sevgiyle karşıladığını söylüyor. Dört yıllık iç savaşı sona erdiren Taliban'a duyulan sempati, örgütün İslami yaşam biçimini dayatmasıyla tepkiye dönüşmüş.

Şah'a göre Amerikalıların gelişi mutlulukla karşılanmış, çünkü kurtarıcılarının geldiğini düşünmüşler. Ve bu tablonun içinde Taliban'ın geri dönebilmesi mümkün görünmüyormuş.

Ama 2006'ya kadar Taliban güneye özellikle Zabul, Kandahar ve Helmand'a sızmayı başardı. 2008'e kadar da kuzeye Kabil'e doğru yayıldılar.

Mahmud Şah, Amerikalıların avantajlarını ortadan kaldıran iki büyük hata yaptığını söylüyor; "İstikrarı sağlamak yerine askeri hedeflere odaklandılar. Sonra onlara buraya getiren ve zorunluluktan kaynaklanan bir savaşı bırakıp, kendi tercihleri olan Irak savaşına girdiler." diyor.

Şah, İran ve Pakistan'dan milyonlarca mültecinin geri dönmeye başladığı bir dönemde yeniden inşa yolunda hiçbir şeyin yapılmaması ve yolsuzluğun sürüp gitmesinin halkın düş kırıklığını artırdığını ve direnişi güçlendirdiğini söylüyor.

Ama birçok uzman, burada 1994'te Taliban'ın doğduğu yer olan Pakistan'ın rolüne de dikkat çekiyor. Taliban militanları 2001'de Afganistan'dan kaçarak Pakistan'a sığınmıştı.

Birçok uzman, şimdiki direnişin çıkış yerinin de Pakistan'da aşiretlerin denetiminde olan Veziristan bölgesinin olduğunu belirtiyor.

Bu uzmanlara göre, Afganistan'ın geri kalan bölümlerinde sessizlik hakimken, Taliban Veziristan'da büyük bir hareketlilik içindeydi ve sonra da dünya basınında manşetlere çıktı.

Pakistan'ın rolü
2002 ve 2004'te Pakistan ordusuyla Taliban yine birbirine girdi. Sonrasında orduyla Taliban arasında barış anlaşmaları yapıldı ve Pakistan'ın aşiretlerin denetiminde olan sınır bölgeleri fiilen Taliban'ın hakimiyetine geçti.

Birçok uzman, Pakistan'daki askeri nizamın, safdışı etme gücü varken, Taliban'ın Veziristan'a dönmesine izin verdiğinde hemfikir.

Savunma uzmanı Dr. Hasan Askari Rizvi, "Asker bu konuda bölünmüştü. Hem göz yumdular, hem de yardımcı oldular" diyor.

Koalisyon güçleri, ilk önemli kayıplarını Veziristan'ın hemen karşısında güney doğu Afganistan'da verdi.

Batılı yetkililer, koalisyon güçlerinin 2008-2009'a kadar Taliban'ın bomba fabrikaları kurduğu ve iletişim hattını kurduğu Kandahar ve Helmand'a atıfla militanlar için önemli olan yerleri ellerinde tutamadığını kabul ediyor.

Obama'nın 2010'daki birlik artırımı kararından sonra koalisyon güçleri Taliban'ı Kandahar ve Helmand'daki mevzilerinden çıkardı.

Ama direniş şimdi daha geniş bir bölgeye, başkent Kabil'in çevresine ve daha önce çatışmaların yaşanmadığı kuzeye yayıldı.

Ve Taliban'a Veziristan'tan sürekli savaşçı desteği geliyor.

Güvenilir kaynakların BBC'ye verdiği bilgiye göre, bu militanların çoğu silahlı ve bombalı saldırılarda uzmanlaşmış Pakistanlılar. Bu militanlar, Veziristan merkezli Hakkani şebekesinin üyeleri.

Bu kaynaklara göre, militanlar, 2009'dan beri Amerika'nın insansız uçaklarına hedef olmamak için sınırda Pakistan'ın askeri araçlarıyla dolaşıyorlar. Pakistanlı bir askeri kaynak, bu tür bir işbirliğini doğruladı.

Ancak ordu sözcüsü Tümgeneral Athar Abbas, iddiaları yalanladı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18910041.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com