Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 175834 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #1090 : Bugün, 11:39:28 »
TF6000  ebat olarak  o motor yuvalarına uyacak şekilde tasarlandığı söylenmişti;  ama TF10000  için  ufak bir tasarım değişimi gerekebilir  belki.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1091 : Bugün, 11:42:32 »
Peki bizim aynı boyuttaki motora göre 2 kat daha performanslı olmamıza ne demeli (Merzifonlu Üstad'ın yalancıyım  ;D)

O halde gerçekten de TF6000 kast ediliyordur 5 sene diye. Bizim ateşlemenin bile 1 sene attığını düşününce çok da haksız sayılmaz. Bir de MİUS'un da sonuçta fazları var. Belki sonraki fazlarda büyüklük artıyorsa TF10000 de kast ediliyor olabilir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #1092 : Bugün, 11:56:34 »
Kızılelma uçağı büyük oranda deneysel maksatla kullanılacak bir uçak. Operasyonel olarak da kullanılır Akıncının gittiği uzak yere yine satcom haberleşmesi ile jet gibi gider işini yapar gelir elbetteki ama bu hayallerdeki planların yanında küçük bir iştir. Bu uçak Akıncıdan daha hızlı uçak olarak da kullanılacaktır ama asıl üzerindeki emek geleceğin kompleks karmaşık iç içe geçmiş kesintisiz otonom akıllı hava hakimiyetini oluşturmak için deneysel bir enstrümanın elimizde hazır olması içindir. Kızılelma yı Anka 3 leri filan bu yüzden çok beklemeyin derim ben onlar daha derin projeler. Amarikadada benzer uçaklarla hava filoları kurulmuyor hep deneysel gibi kalıyor. Onlarda aynı şeylere çalışıyorlar dertler başka.

Tüm düşman hava sahasında tüm gün uçan hava gücü düşünün. Bunlar uzaydan haberleşmiyorlar kendi aralarında röle görevi yaparak karargahları ile haberleşiyorlar. Eksilen tamamlanıyor tespit edilen tehditler görev paylaşılarak bertaraf ediliyor havada yakıt ikmalleri otomatik yönetiliyor haberleşme her hava platformunda olan röle kabiliyeti ile platformdan platforma dns düğümleri ile yapılıyor bu düğümlerden birisi vurulduğunda bir milisaniyede öbür düğüm onun yerini alıyor belki de tüm düğümlerden paylaşımlı olarak haberleşme aktarılıyor on taneden bir tanesi haberleşmeye yetecek durumda oluyor. SAR radarlar tüm kara hareketini izliyor kıymetlendiriyor yapay zeka ilk elemeden geçirip insan değerlendirmesine çok azını sunuyor kriterlere tam uyan askeri hedefler insan izni alınmadan vuruluyor, heik uçakları havada kuş uçurtmuyor denizler de her hareket izleniyor bunlar için havada aynı anda değişik tipte bin insansız hava aracı uçuyor yerde de bu yapıyı destekleyen iki bin insansız hava aracı oluyor. Tüm bu hava hakimiyeti kara deniz hücumları ile eş güdümlü oluyor ilerliyor. Buna yapay zekanın otomatik karar alma seviyesi o dönemin medeniyeti boyutunda eklendiğini de düşünün. Bunların hayalini kurmak için bize kızılelma ve ANKA 3 gibi platformlar lazım. ANKA 4 mesela havada başka ihalara yakıt ikmali yapacak ben adım gibi eminim akıllarındna geçeni biliyorum. Amarikanın boyutu dahada büyük Starlink ler starship ler karaya geri inen elonmask roketleri global internet uyduları hep bunların ürünleri.
« Son Düzenleme: Bugün, 12:01:43 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1093 : Bugün, 12:36:13 »
Error 404 (Not Found)!!1

https://www.youtube.com/watch?v=LgD52Oh3H2M

9.00 dakikadan itibaren  .
bu videoda güç ve ebatla ilgili bir sorun olmayacağı belirtilmiş yetkili tarafından.

yabancı motordan iki kat daha çok güç  konusundaysa

"yabancı motorun  geri   teknoloji  olduğu"

belirtilmiş; bizim motorda  blisk bile var  yani.
ama  orada  benim tam anlayamadığım bir husus da var.
TF6000  motoru yapılırken o motor yuvalarına  uyacak şekilde bir ebat sınırında kalınmış;  ama bu,  şu anki  motorun  milimi  milimine aynı  ebatta bir motor yapıldığına mı işaret ediyor?
yoksa  o  motor yuvasını  son milimine kadar kullanan  bir motor  yapıldığına mı işaret ediyor.

zira  bazı  gözlemci arkadaşlar  şu anki motorun  o motor yuvalarına küçük  geldiğini  yazmıştı forumda;   belki  şu anki  küçük  motordan  daha büyük,  ama  motor yuvasına sığacak ebatta bir motor yapılmış  olabilir.
bu durumda  hem yeni nesil teknolojiler  hem de muhtemelen  daha  büyük  motor  etkenleri birleşince  iki kat fazla güç ortaya çıkıyordur  belki.

tam anlatamamış olabilirim.
elimizde 2  buçuk litrelik şişe vardı.
biz  o şişeye  bir litre su koyuyorduk.
ama biliyorduk ki bu şişe  iki buçuk litre alıyor.
biz de  belki  bir litre su  koymaktan vaz geçip  2  litre  su  koymuşuzdur.
şişe iki buçuk litrelik olduğundan  yine  sorunsuz  alıyor iki litreyi.

oradaki  güç farkı  biraz bundan da olabilir  mi acaba?

yani düşünüyorum da  ben olsam o motor yuvasını son milimine kadar kullanırdım.
niye  yuvadan küçük bir motor yapayım ki?

« Son Düzenleme: Bugün, 12:55:54 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #1094 : Bugün, 12:55:20 »
Baykar için küçük motor büyük motor nedirki bir kaç ay uğraşır her türlü motora göre uçağı yeniden uyarlar yeter ki motor olsun. Bu motor bizim uçağın içine büyük geldi mi diyecek sanki Baykar. 
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1095 : Bugün, 13:01:41 »

🤣
firmaların onu deme hürriyeti var putty
hatta bir yerde de profosyonellik  bunu gerektirir zaten;
ama bu örnekte böyle bir durum yok.
uçak belli,  yuvalar belli.

niye gidip  o  yuvadan  daha küçük bir motor yapmakla  uğraşasın?
yuvayı  son milimine kadar kullanan  bir motor yapsan kim ne diyecek?