Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 867290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #4100 : 31 Ocak 2024, 21:42:38 »
Bu 20 milyar dolarlık sipariş biz amatörlerin kimyasını bozdu bir birimize girdik. Biz her şeyi artık yapıyoruz sanmaya alışmışken birden bire Suudi Arabistan dan farksız şekilde her şeyi paket olarak sipariş ediverdik. Kendimizi kandırdığımızı düşünmüyorum ama sonraki on yılın 2030 ların hayallerini şimdiden kurmuşuz anlaşılan. 
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4101 : 31 Ocak 2024, 22:01:46 »
Bu 20 milyar dolarlık sipariş biz amatörlerin kimyasını bozdu bir birimize girdik. Biz her şeyi artık yapıyoruz sanmaya alışmışken birden bire Suudi Arabistan dan farksız şekilde her şeyi paket olarak sipariş ediverdik. Kendimizi kandırdığımızı düşünmüyorum ama sonraki on yılın 2030 ların hayallerini şimdiden kurmuşuz anlaşılan.

Benim kimyam bozulmadı. Ben bunu daha öncede dile getirdim zaten. Kaynak kodları bizde olmayan uçakları yerli mühimmatla kullanamayacağız. Dünyanın en iyi mühimmatını da yapsan yeni gelecek uçaklar ve yükseltilmiş F-16'lar ABD mühimmatına bağımlı. O nedenle bu kadar mühimmat alınması gayet normal. Diğer taraftan alabildiğimiz kadar mühimmat alımı hedeflenmiş. İlişkiler bozulabilir. Daha kötüye gidebilir düşüncesiyle çok sayıda mühimmat istenmiş.

Zaten sipariş tamamen F-16 ile ilgili. Mühimmat listesinde alacağımız ve Block 70'e yükselecek F-16'lar dışında bir mühimmat yok.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
« Yanıtla #4102 : 31 Ocak 2024, 22:02:15 »
Herşeyi yapıyoruzdan çok biz tarlamıza bir takım tohumlar attık bunların yeşerip büyüyüp açlığımızı gidermesini bekliyoruz, ama o tarla yeşil olana kadar ne yiyeceğiz sorun bu, hesapsız programsız hareket etmenin sonuçlarıdır o 23 milyar dolar, açlıktan zafiyet geçirip hastanelik olmamanın bedeli. Tekrar sorayım:Ateş böceği ile karıncanın hikayesini bilir misiniz?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4103 : 31 Ocak 2024, 22:15:40 »

Rakam bozmadı bu kıstırılmışlık,yokluk,yetersizlik yada geride kalma, etkisizlik,etkinliği kaybetme,zayıf kalma durumu ve çaresizlik ...

Bizi biraz gerdi ve karamsarlığa itti bunu inkar edemeyiz.

Evet 23 milyar dolar rüşvet gibi yada göze çok gözükebilir fakat kuvvetle muhtemel FMS yani (foregin military sales )askeri kredili sistemle alma nedeniyle fazla yük bindirmeyecektir..

Bizi bu endeşeye iten şeylerden biride projelerdeki gecikmeler ve uygulanan örtülü ve açık ambargolar.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2024, 22:16:24 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4104 : 31 Ocak 2024, 22:18:19 »

Benim kimyam bozulmadı. Ben bunu daha öncede dile getirdim zaten. Kaynak kodları bizde olmayan uçakları yerli mühimmatla kullanamayacağız. Dünyanın en iyi mühimmatını da yapsan yeni gelecek uçaklar ve yükseltilmiş F-16'lar ABD mühimmatına bağımlı. O nedenle bu kadar mühimmat alınması gayet normal. Diğer taraftan alabildiğimiz kadar mühimmat alımı hedeflenmiş. İlişkiler bozulabilir. Daha kötüye gidebilir düşüncesiyle çok sayıda mühimmat istenmiş.

Zaten sipariş tamamen F-16 ile ilgili. Mühimmat listesinde alacağımız ve Block 70'e yükselecek F-16'lar dışında bir mühimmat yok.

UÇAKTAN BAĞIMSIZ ATIŞ SİSTEMİ (UBAS) SAGE tarafından geliştirilmiş ve gayet güzel kullanıyoruz...F-16V'nin ne farkı var ki kullanmayalım kendi mühimmatlarımızı? AESA olunca çalışmıyor mu güdümleme sistemi? HGK'yı JDAM olarak göremiyor mu?

Bu 23 milyar dolarlık listenin zaten hepsi alınmayacak ki ben JDAM vs alınmayabileceğini düşünüyorum... Depolarız diyorlarsa bile bu para çok...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4105 : 31 Ocak 2024, 22:29:48 »
Arkadaşlar bizde jdam vardı bunun yerlisi hgki idi galiba

Bizde aim120 c7 de var envanterde karsılığı gökdoğan

Yani şunu anlatmaya çalışıyorum viper ile elimizde olan ve eskiden kalma mühimmatları kullanabiliyoruz

İşte tam bu noktada eskiden kalan ABD mühittlarıymış gibi kendi yerli mühimmatlarımızı sisteme tanıtıp kandırabiliyoruz

Sistem yeni bir görev bilgisayarına sahip olsada ona takılan gökdoğan mühimmatını aim120c7 olarak tanırsa ne yapabilir ki ben atmıyorum mu diyecek.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
« Yanıtla #4106 : 31 Ocak 2024, 22:45:44 »
Bir takım mühimmatların muadillerini tasarladık , bazısı bir önceki versiyonlarının eşdeğeri olsalar da , üretime hazırlar ama sorun seri üretim hızında henüz seri ürettiğimiz birşey yok ve uçak sayımız da çoğalacağı için kestirme yolu seçmiş görünüyoruz, gene.
Bence bunda bir sorun yok nelere para saçmıyoruz ki bir kaç 100 adet füze almak depoya atmak ne bizi batırır  ne olan bağımlılığımızı arttırır.
Akbabanın zaten daha esamesi yok neden HARM aldılar diye eleştirmek insafsızlık.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4107 : 31 Ocak 2024, 22:56:02 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4108 : 31 Ocak 2024, 22:59:17 »
Şu sıralar aesa radarlı bir kızılelmadan gökdoğan bvr füzesi ateşlense Yunanlıların f-35 ‘e karşı hevesi bayağı kırılabilir. Tabi diğer yandan tehdit altında hissedip daha fazla almakta isteyebilirler.

Tabi Kızılelmanın zayıf motoru bir aesa radara ne kadar güç basabilir. Onunda menzili ne olur şaibeli.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4109 : 31 Ocak 2024, 23:28:10 »
Biz F-16 yerine ilişkiler bozulmasa ve F-35 projesinden çıkmasak F-35 alacaktık. O da mı rüşvet olacaktı? Hayır garip ifadeler okuyorum.

Bu uçakların kaynak kodları bizde değil. Bir anda bu kadar mühimmatı üretecek imkanımız yok. Üstüne kaynak kodları bizde olmayan uçaklara yerli mühimmatı entegre edecek sistemi kurmak ABD onayı olmadan imkansız. ABD onay vermeden uçağa dokunamıyorsun bile. Parçasını bile değiştirirsen yaptırım yeme ihtimalin var. Yedek parça bile vermezse uçağın halı gibi yerde bekler.

Dediğim gibi alabildiğimiz kadar mühimmat alma yoluna gidilmiş. Ne diyelim niye aldık mı diyelim? Kaç yıldır ABD'den mühimmat bile almıyoruz. Block 30 F-16'lar belli başlı mühimmatlar hariç ki geneli hava-hava zaten, uzun süredir operasyonlarda yerli hava yer mühimmatını kullanıyor. F-4'lerimiz kullanıyor. SİHA'larımız zaten tamamen yerli mühimmatla görev yapıyor. Bu sürede yerli ikameleri zaten geldi-geliyor. Seri üretime bu yıl girecekler var, yakında girecekler var. Geliştirme çalışmaları devam eden var.

KAAN geliyor neden F-16 alıyoruz demekle aynı şey neden ABD'den bu kadar mühimmat aldık demek.

Bu F-16 işinin olması Almanya'nın da Türkiye'ye yaptığı EF Typhoon vetosunun kaldırılmasına da neden olacak. Belki o zaman bize kaynak kodları da verebilirler, kendi mühimmatlarımızı da entegre edebiliriz.

Bazen gerçekten arkadaşları anlamakta zorlanıyorum. F-16 istediğimiz yıllardır belli, bu mühimmatları istediğimiz de zaten biliniyordu. Yunanistan'a F-35 satılacağı da belliydi. Bu kadar şaşırılması bana mı garip geliyor sadece?

İstenen şeyler henüz hazır olmayan, ya da tam kapasite üretime geçilmeyen hava mühimmatı. Bence bu kadar şaşırmanız beni şaşırttı açıkçası.