Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 867545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #4010 : 06 Aralık 2023, 05:57:47 »
Sayın selcukkocak78 mikser gibisin uçak motor vs konuşulan foruma kaç gün önce tuttun bu yönetim giderse şu olur bu olur diye siyaseti soktun ortalığı birbirine kattın hala düzelmemiş.

Biz burada arada devlet yönetimini eleştiririz çünkü yanlış bir şey varsa eleştiririz ama şu parti ondan daha iyiydi yahut X giderse biteriz, Y gelirse daha iyi yönetir; siz-biz muhabbetine girmem çünkü ben bir partinin üyesi hatta sempatizanı dahi değilim. Hemen her seçimde farklı partilere oy vermişimdir. Yönetim değişir yenisi gelir o da yanlış kararlara devam ederse onu da eleştiririm. Mevcut iktidar öncesi kötü diyorsan ki katıldığım çok yer var onu da eleştiririm. Ben vatandaşım, halkım, ben siyasetçi değilim. Ne Akp’ye ne öncesindeki DSP,Refah,DYP,ANAP gibi partilere kefil olmam; savunmam.

Sen büyük ihtimal parti üyesisin. Ama biz çoğumuz partici değiliz yani tutup “siz de şöyle yapmıştınız” vs demenin bir karşılığı yok.

Umarım bu yazdığımın devamında konu daha fazla uzamaz. 

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #4011 : 06 Aralık 2023, 09:52:46 »
Sayın selcukkocak78 mikser gibisin uçak motor vs konuşulan foruma kaç gün önce tuttun bu yönetim giderse şu olur bu olur diye siyaseti soktun ortalığı birbirine kattın hala düzelmemiş.

Biz burada arada devlet yönetimini eleştiririz çünkü yanlış bir şey varsa eleştiririz ama şu parti ondan daha iyiydi yahut X giderse biteriz, Y gelirse daha iyi yönetir; siz-biz muhabbetine girmem çünkü ben bir partinin üyesi hatta sempatizanı dahi değilim. Hemen her seçimde farklı partilere oy vermişimdir. Yönetim değişir yenisi gelir o da yanlış kararlara devam ederse onu da eleştiririm. Mevcut iktidar öncesi kötü diyorsan ki katıldığım çok yer var onu da eleştiririm. Ben vatandaşım, halkım, ben siyasetçi değilim. Ne Akp’ye ne öncesindeki DSP,Refah,DYP,ANAP gibi partilere kefil olmam; savunmam.

Sen büyük ihtimal parti üyesisin. Ama biz çoğumuz partici değiliz yani tutup “siz de şöyle yapmıştınız” vs demenin bir karşılığı yok.

Sen ve bir kac kisi var aslinda 10 sayfada bir siyasete girip ortaligi karıştıran. Baskalarinada laf atma. Siyaset konusulacak yer sohbet bolumu. Kendini aklama lutfen..
Neyse f35 konusu bir sureligine uykuya dalsin millet sakinlessin.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4012 : 06 Aralık 2023, 12:29:25 »

ben atıp tutmam kardeş . durum tespiti yaparım. sen at gözlüğü taktıysan ben ben ne yapayım. ülken bağımsız politika izlemek adına onca şeye katlanırken sen hala ülkeni eleştiriyorsan kusura bakma ama art niyet ararım ben bunda. siz bu forumda istediğiniz gibi atıp tutuyorsunuz ama benim gibi bir kaç kişi size cevap verince mikser oluyoruz öylemi. benim asıl merak ettiğim bu halinizle aynaya nasıl bakabildiğiniz? orda hangi yüzünüzü gördüğünüz?

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4013 : 06 Aralık 2023, 12:33:07 »
bu sayfada f 35 le ilgili tek olumlu yazım bilgisayar ve aviyonikleri ile ilgilidir. onun dışında bu uçağı sürekli eleştirmişimdir ki zamanda beni haklı çıkarıyor. yazılımından motoruna boyasından bakımına parçasından fiyatına tam bir enayi tokatlama aracı. abd ara ara bu tarz ürünlerle ülkelere dolandırıyor ki kendine yapacağı asıl projeye kaynak üretebilsin. şu an 6. nesil çift motorlu uçağın testlerini yapıyorlar ne hikmetse. daha f 35 projesi tamamlanmadan hemde .sizcede garip değilmi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #4014 : 06 Aralık 2023, 12:49:06 »
şu an 6. nesil çift motorlu uçağın testlerini yapıyorlar ne hikmetse. daha f 35 projesi tamamlanmadan hemde .sizcede garip değilmi?

Gayet doğal bir durum. Bizim gibi bir tarafları sıkışınca değil, yıllar öncesinden hazırlıklarını yapıyorlar. Hep böyleydiler. Garip olan bizim durumumuz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4015 : 13 Aralık 2023, 23:25:04 »
F-35'in kritik parçalarının yavaş üretimi teslimatları geciktiriyor.

Pentagon'un programdan sorumlu üst düzey yetkilisi Lockheed Martin'in bu yıl söz verdiği yenilenmiş F-35 Müşterek Taarruz Uçaklarının yarısından daha azının üretiminin tamamladığını, kilit parçaların yavaş üretiminin birden fazla yeni uçağı geciktirdiğini söyledi.

F-35'in program icra subayı Korgeneral Michael Schmidt, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Taktik Hava ve Kara Kuvvetleri Alt Komitesi oturumunda Lockheed Martin'in bu yılın sonuna kadar Teknoloji Yenileme 3 olarak bilinen iyileştirmelerle donatılmış 52 uçağı teslim etmek üzere sözleşme imzaladığını söyledi. Şirket bunlardan 21'inin yapımını tamamlamış durumda.

Ancak Schmidt, TR-3 donanımı için gerekli olan bir avuç kilit bileşenin üretiminin beklenenden daha yavaş arttığını ve en yeni jetlerin geri kalanının hala Lockheed Martin'in Fort Worth, Teksas'taki fabrikasında bu parçaları beklediğini söyledi. Schmidt duruşma sonrasında gazetecilere bu parçalar hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Schmidt duruşma sonrasında gazetecilere "Donanım iyi," dedi.

"Sorun, üretim ve güçlendirme ihtiyaçlarımızı karşılamak için bunları üretme hızları. Kelimenin tam anlamıyla az sayıda bileşen var ama benim tüm bileşenlere ihtiyacım var."

TR-3 yükseltmeleri F-35'te daha iyi ekranlar, bilgisayar belleği ve işlem gücü gibi donanım ve yazılım iyileştirmelerini içeriyor.

F-35'in silah kapasitesini, hedef tanıma ve elektronik harp gibi özelliklerini geliştirecek olan ve Blok 4 olarak adlandırılan daha kapsamlı bir yükseltme için bu parçalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Pentagon ve Lockheed Martin TR-3'ün Nisan 2023'e kadar hazır olmasını hedefliyordu. Bu tarih, büyük ölçüde devam eden yazılım ve entegrasyon sorunları nedeniyle önemli ölçüde kaymış durumda. Schmidt Salı günü yaptığı açıklamada TR-3'ün ilkbahar ortasına kadar tamamlanabileceğini ancak bu tarihten emin olmadığını söyledi. Hükümet ve Lockheed Martin daha önce bu sürenin önümüzdeki Haziran ayına kadar uzayabileceğini söylemişti.

Hükümet yeni inşa edilen F-35'leri kabul etmiyor, çünkü ordu düzgün çalıştıklarından emin olmak için gerekli test uçuşlarını gerçekleştiremedi.

Alt komite başkanı Temsilci Rob Wittman, duruşmada F-35'in bir "teknoloji harikası" olmasına rağmen, yeteneklerin sahaya sürülmesinde tekrarlanan gecikmelerin rahatsız edici olduğunu söyledi.

Schmidt, sorunun bir kısmının programın TR-3'ü test etmek için kullandığı yetersiz performans gösteren laboratuarlardan kaynaklandığını ve programın F-35 için amaçlanan daha büyük yetenekleri idare etmek için laboratuarlarında daha fazla kapasite yaratmaya çalıştığını söyledi.

Schmidt, "Laboratuvarlarımız uçuş ortamını tam olarak temsil etmiyor ve uçuş testlerinde çok fazla keşif yapılıyor" dedi.

Schmidt gazetecilere Lockheed'in TR-3 jetleriyle ilgili sözleşme gerekliliklerini yerine getirememesinin "önemli bir bedelini ödediğini" ancak bu cezaların ayrıntılarını vermeyeceğini söyledi.

"Lockheed teslimat için çok fazla teşvik ediliyor" dedi.

Şu anda yavaş parça üretiminin sadece yeni jetleri etkilediğini, çünkü F-35 programının eski jetleri yenilemek için çalışmaya başlamadığını söyledi.

Ancak üretim sorunları çözülmezse, bunun daha fazla soruna yol açabileceğini söyledi.

Schmidt, "Hızlanmak için biraz zamanları var ama bunu hızlı bir şekilde yapmaları gerekiyor" dedi.

"Üretim hattında belli bir noktaya gelip bu parçanın o parçaya girmesi gerekirken o parçanın orada olmaması iyi bir şey değil."

Kaynak: GDH Defence.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Güney Kore’den F-35’te yeni karar
« Yanıtla #4016 : 27 Aralık 2023, 19:32:28 »
Güney Kore, ABD’den ilave F-35A savaş uçağı tedarikinde bulunacak. 20 adet F-35A savaş uçağı satın almak üzere ABD ile anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Savunma Tedarik Programı Ajansı (DAPA), Kuzey Kore’nin “artan askeri tehditleri” karşısında caydırıcılığın artırılması kapsamında satın alınan uçaklara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, ABD’li savunma ve havacılık şirketi Lockheed Martin tarafından üretilen 20 adet F-35A tipi savaş uçağının satın alınmasına ilişkin anlaşmanın 8 Aralık’ta ABD hükümeti ile imzalandığı belirtildi.

Savaş uçaklarının 2027’den itibaren teslim edilmeye başlanacağı aktarılan açıklamada, söz konusu uçakların Güney Kore’nin envanterindeki mevcut uçaklara kıyasla gelişmiş yüksek performanslı radar ve güvenlik özelliklerine sahip olduğu kaydedildi.

Güney Kore, 2019-2022 arasında 40 adet F-35A alımı yapmış ve kuş çarpması sonucu ciddi hasar gören 1 uçağı da geçtiğimiz günlerde kullanımdan çıkarmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı F-35A satışını onaylamıştı

Savunma Güvenlik ve İşbirliği Ajansından (DSCA) eylülde yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının, Güney Kore’ye tahmini 5,06 milyar dolar değerinde mühimmat, destek ekipmanı ve personel eğitimi dahil olmak üzere 25 adede kadar F-35A tipi savaş uçağı ve 26 adede kadar da F-135-PW-100 motoru satılmasına onay verdiği belirtilmişti.

https://www.savunmasanayist.com/guney-Koreden-f-35te-yeni-karar/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4017 : 27 Aralık 2023, 20:03:23 »

Türkiye, F-35 savaş uçağı alımından neden vazgeçti?

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:

💢 F-35'lerden kaza yaptığı için vazgeçildi...

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #4018 : 27 Aralık 2023, 20:53:56 »
Esp çalışmayınca viraji alanayip şarampole UÇMUŞ.. Bòyle bir uçak bizim için uygun değildir.  ;D

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4019 : 27 Aralık 2023, 23:51:06 »
ABD'nin CAATSA yaptırımları nedeniyle vermeyip hangara çektiği F-35 uçaklarımız ilk defa görüntülenmiş.