Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 867502 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3760 : 05 Haziran 2023, 09:12:06 »
Sn bögü Alp yunanlılar bizim F16 Lara 100 km den kilit atıp bizim F16 lar fark etmeyince

Aynı şekil gemilerimize 200 km kilit attıklarında öğreniriz

Biz 30 km den f35 i fark etmeden önce

O f35 Ler bize ait üs gemi uçak vb şeyleri 50 km ve üzeri bir mesafede eots ile görüntüleyip kayda alıp paylaştıklarında

Hep beraber forum olarak F35 nedir ne değildir hep birlikte tartışırız...

Hiçbir F35 kullanıcısı bu uçağı dogfight yapmak için almadı...

Görülmeden görmek vurulmadan vurmak için aldı..

Boşuna anlatma. Ben senelerdir anlatıyorum. Anlamak istemeyen anlamıyor.

F-35 Uçakları bize verilmeyince suçlu sanki F-35'miş gibi davrananlar oluyor. Uçağı kötüleme yarışına girişiyor birileri. Uçağın tonla sorunu olduğu döndüre döndüre anlatılıyor.

Ancak bu uçağı kullananlar da bunları zaten biliyor. Ama F-35 yeni nesil bir uçak ve son derece stratejik öneme sahip. Halen tespit etmek çok zor ve bu uçağa sahip olanlar düşmanın kritik hedeflerini kayıp vermeden, kolaylıkla imha edebilir. Böyle silahlara sahip bir ülkeye silahla kafa tutmak pek akıl işi değil. Neredeyse nükleer silahlar kadar yüksek caydırıcılığa sahip. Ve şu an bizde bu tip bir silah yok! Şu an böyle bir silahı kullanıyor olabilirdik ama kullanamıyoruz. Uzun vadeli hesaplarımız tutmadı! İnşallah kısa sürede kendi  geliştirdiğimiz silahlarla bu kritik açığı kapatırız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3761 : 05 Haziran 2023, 09:15:00 »
Sn bögü Alp yunanlılar bizim F16 Lara 100 km den kilit atıp bizim F16 lar fark etmeyince

O f35 Ler bize ait üs gemi uçak vb şeyleri 50 km ve üzeri bir mesafede eots ile görüntüleyip kayda alıp paylaştıklarında

F-35 Uçakları bize verilmeyince suçlu sanki F-35'miş gibi davrananlar oluyor. Uçağı kötüleme yarışına girişiyor birileri. Uçağın tonla sorunu olduğu döndüre döndüre anlatılıyor.

Ancak bu uçağı kullananlar da bunları zaten biliyor. Ama F-35 yeni nesil bir uçak ve son derece stratejik öneme sahip. Halen tespit etmek çok zor ve bu uçağa sahip olanlar düşmanın kritik hedeflerini kayıp vermeden, kolaylıkla imha edebilir. Böyle silahlara sahip bir ülkeye silahla kafa tutmak pek akıl işi değil. Neredeyse nükleer silahlar kadar yüksek caydırıcılığa sahip. Ve şu an bizde bu tip bir silah yok! Şu an böyle bir silahı kullanıyor olabilirdik ama kullanamıyoruz. Uzun vadeli hesaplarımız tutmadı! İnşallah kısa sürede kendi  geliştirdiğimiz silahlarla bu kritik açığı kapatırız.

+1 sayın skywolf

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3762 : 05 Haziran 2023, 11:45:20 »

+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3763 : 05 Haziran 2023, 12:36:59 »

Senlerdir anlatıp anlamak istemeyenin anlamadığı bir şey de ben söyleyeyim...

Bugün Cumhurbaşkanı çıkıp " F-35 sorununu çözdük parasını verdiğimiz F-35'ler geliyor" dese şu saatte F-35'e laf atanlar anında U dönüşü yapıp "F-35 Dünya'nın en iyi uçağı" demek için birbirleriyle yarışırlar...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3764 : 05 Haziran 2023, 12:56:01 »

Senlerdir anlatıp anlamak istemeyenin anlamadığı bir şey de ben söyleyeyim...

Bugün Cumhurbaşkanı çıkıp " F-35 sorununu çözdük parasını verdiğimiz F-35'ler geliyor" dese şu saatte F-35'e laf atanlar anında U dönüşü yapıp "F-35 Dünya'nın en iyi uçağı" demek için birbirleriyle yarışırlar...
+1

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3765 : 05 Haziran 2023, 21:40:36 »
uçak efsane bir şey, tam anlamıyla canavar. buna laf yok. lakin bizde olsaydı ne suriye'de ne ege de abd ile takıştığımız başka bir noktada bu uçakları kullanamazdık. veya kullandığımızda ambargo gelirdi direk olarak. burası da net.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3766 : 06 Haziran 2023, 12:46:43 »
Bir F-35 muhalifi olarak bizim kulüp adına hadi ben cevap vereyim  ;D

F-35 ne çöptür, ne de teknoloji harikası bir canavar !

F-35 sadece; "hem hava kuvvetlerinin, hem donanmanın, hem müttefiklerin aynı anda işini görsün, satıldığında para etsin, NATO'nun temel muharebe uçağı olarak müttefikleri bize göbekten bağlasın, işletme maliyetleri sürdürülebilir olsun" denilip çok yüksek bir hedef konularak "her şeyi tek uçakta birleştirmek" gibi büyük iddialarla başlamış, hava kuvvetleri ve donanmanın "şu da olsun, bu da olsun" diye arzuların şelale olduğu, ancak sonunda pek kimseyi memnun edememiş ve bugün halen sorunlarını çözmekle uğraşan bir savaş uçağı programının "tartışmalı meyvesidir".

Aslında bu tartışma sadece bizde yapılmıyor. Bugün Amerika dahil birçok ülkede F-35 tartışmalı bir uçak.

Google'a "F-35 good or bad?" yazın ve karşınıza çıkan Amerika kökenli makaleleri okuyun.

Örneğin Amerika ve İngiltere merkezli haftalık yayın yapan "The Week" dergisinde F-35 ile ilgili yayınlanan Şubat 2023 tarihli güncel bir makaleyi aşağıya koydum. ( Belki haber linki kaybolur diye Sayfayı google translate ile Türkçeye çevirip slaytlar halinde verdim)

İngilizce bilenleriniz için link: https://theweek.com/us-military/1020858/the-f-35-fighter-jets-troubled-history#:~:text=The%20F%2D35%20has%20been,lightning%2C%22%20Business%20Insider%20reports.

Makaleyi mutlaka okuyun ve Amerikalıların gözüyle F-35'e bakın. Belki de biz sizi ikna ederiz, kim bilir  ;D

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3767 : 06 Haziran 2023, 14:00:35 »
Türkiye'deki seviye şu;

Türkiye F35 alırsa iyi, almazsa F35 kötü.

Olumsuz Akp trollerini ve olumlu karşıt görüşteki trolleri ciddiye almayalım. Akıl mantık çerçevesinde değerlendirelim.

Bu uçak günümüzün F16'sı olacak, lamı cimi yok yani.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3768 : 06 Haziran 2023, 14:49:16 »
Yahu Amerikalılar bile F-35'in başarısını sorgulayıp uçağın sorunlarını tartışırken, Türkiye'deki bu F-35 fanboy'luğu ve amigoluğu, F-35'i eleştirenleri linç etmek için konuyu hemen siyasete bağlama kolaycılığı bana çok tuhaf geliyor.  ???

Benim burada amacım olaya Türkiye açısından bakmak. F-35 iyidir, kötüdür zerre kadar umurumda olmaz. Sonuçta New York borsasında LM'nin hisse senetlerini almadım.

Ayrıca F-35 ve F-16 üretimlerine ortak olmak, GE ile motor işbirliği, NATO ülkeleriyle savunma sanayii işbirlikleri ülkemize çok kritik teknolojiler, yetenekler kazandırdı. Bugün Kaan ve Hürjet projelerini yürütebiliyorsak hep bu tecrübelerimiz sayesindedir. Hatta Kaan'ı ve Hürjet'i bile ilk 5-10 yıl Amerikan motorlarıyla uçuracağız. Amerika olmasa bugün bu projeleri yürütemeyiz. Amerika'nın ve batı dünyasının hakkını inkar edip nankör kedi olmanın alemi yok. Sezar'ın hakkı Sezar'a... doğruya doğru...

Ama özgür bir ülke olmak istiyorsak, vatan savunmasında kritik teknolojilerin mutlaka yerli olması kaçınılmazdır.

"At, avrat ve pusat düşmana emanet edilmez" der atalarımız. Ama yaklaşık 100 yıldır biz pusatı düşmana emanet ediyoruz.

Cengiz Han (veya bazı kaynaklarda Hun hakanı Attila) bir sözünde "Sakın bir Çiviyi küçümseme; bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarır!" der.

İşte bu nedenle savunma sanayii bu coğrafyada var oluşumuz için stratejik bir sektördür. Aksi takdirde hep bu bağımlılık önümüze engel olarak çıkartılacaktır. Bazen Kıbrıs çıkartmasında ambargo olarak, bazen Karabağ savaşında bir kamera olarak... bir vida, bazen bir yakıt pompası olarak...

Hatırlayın, PKK'ya operasyon yaptığımız günlerde Almanya "Leopard'ları kullanamazsınız" diyordu. Hem de parasını verip de aldığımız Leopardlar. Güya kendi silahımız...

Hatta bırakın F-35'i, Amerika eski düşmanları Varşova Paktı üyesi en kıytırık ülkelere bile peynir ekmek gibi F-16 V Blok 70'leri satarken, bize satmak için "Egede kullanamazsınız, Kuzey Suriye ve Irakta kullanamazsınız" diye şart koştu daha geçenlerde. Bunları unutmayın.

Yani demek istediğim o ki, F-35'i, F-16'yı, Leopard'ı, S-400'ü dışarıdan satın almak, pusat'ı düşmana emanet etmektir !

Elbette ki  F-35'in de bir gün problemleri çözümlenecek ve gerçekten iyi bir uçak olacaktır. Bundan şüphem yok.

Ama F-35'in bize en büyük zararı eskiden yaptığımız gibi "tembellik" cenderesine düşüp kendi projelerimizden vaz geçmek olacaktır. (Bu ülkenin havacılık tarihinde yaşanmış bir Nuri Demirağ faciası vardır ruhu şad olsun) Bu defa 70 yıl önceki bu hataya düşmemeliyiz.

Bu ülkede yaklaşık 70 yıldır savaş uçakları yüzünden Amerika'ya göbekten bağlıyız.  Ve F-35'i alırsak en az 50 yıl daha batı dünyasına göbekten bağlanıp asla tam anlamıyla özgür bir ülke olamayacağız.

İşte benim derdim bu: Özgürlük

Adı Kaan olsun, 4,5 nesil olsun, hatta 4,3 / 4,2 / 4,1 / 4 olsun ama bizim olsun.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #3769 : 06 Haziran 2023, 15:45:12 »
Burak sen henüz olayı anlamamışsın!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com