Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 186217 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #930 : 26 Ekim 2023, 01:03:11 »
Arkadaşlar Türkiye nın bu saatten emin olun F16 alabilmek veya eldeki f16ları modernize etmekten başka paramızın olmuyacağını düşünmekteyim

Malum dış politika tercihlerimiz den dolayı ekonomimizin daha kötüye gideceğini düşünüyorum buda modernizasyon ve yeni ekipman alımlarını etkileyecektir.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #931 : 26 Ekim 2023, 01:22:11 »
Bu saatten sonra ülkeye gelecek f-16'lar insallah yabancı roundelli olmaz. Eldekileri kendi yağımızla uçar tutmaktan başka çare yok. En az 50 yıllık bir cümle etti.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #932 : 26 Ekim 2023, 01:58:09 »
F-16 falan gelmeyecek. Unutun. ABD'den onay almadan mevcut F-16'ları bile modernize edemezsin. Şu ortamda hele Biden gibi ben siyonistim diyen bunak varken hiç olmaz. 2024 seçimlerini bekleyeceksin. Biden devam ederse hiç olmaz.

Yapacağın tek şey F-16 için ayrılacak kaynağı KAAN'a ayırmak ve o sürede Kızılelma, ANKA-3'ü hızlıca envantere alıp açığı kapatmak. Tehditler içinse balistik füze kabiliyetini arttırıp sana tehdit oluşturacak ülkelerin tüm sınırını füzelerinin menzili içinde tutmak olmalı.

Kendi göbeğimizi kendimiz kesecek başka çaremiz YOK!

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #933 : 26 Ekim 2023, 03:12:18 »
ABD'den onay almadan mevcut F-16'ları bile modernize edemezsin.

Eh, birisi sonunda gerçeği söyledi. 30 Yıllık süresi geçmiş blok-30'ları ele alalım; hani sözümona var ya öyle bir süre sınırı, 30 yıldan sonra izin almadan değişiklik yapabiliyormuş-sun. Bunları izinsiz modernize ettiğinizde, adam -haklı olarak- şunu der: "Ben bu uçaklara yedek parça vermiyorum, sen izinsiz değişiklik yaptığın için uçaklar garanti kapsamından çıktı."

Bu durumda, uçağın vidasına kadar her bir parçasını (kopyala-test et-üret) sürecine sokmanız gerekir. F110 motorları da buna dahildir. İş yükünü ve mali yükü hayal edebiliyor musunuz? Projelerdeki iş yükünden dolayı zaten delirmek üzere olan zavallı mühendisleri, kesinkes Bakırköy'e tek yönlü biletle yollarsınız.

Kısacası 30 yıllık süre sınırı fiiliyatta yok, sadece kağıt üstünde var öyle bir sınır. Eğer illa insanlı uçak lazımsa, Hürjet'i silahlandırmak daha kolay bir iş oluyor...  O zaman da adama sorarlar: Bunu öngörüp de bu uçağı neden çift motorlu tasarlamadınız? Şimdi buna nereden motor uyduracağız?

Biden devam ederse hiç olmaz.

Es kaza Trump seçilirse de olmaz. Kudüs'ü başkent olarak tanıyan Trump idi yahu! O adam daha bile azılı Siyonist.

O sürede Kızılelma, ANKA-3'ü hızlıca envantere alıp açığı kapatmak.

En başından beri, tam olarak bunu diyorum ben de! Ancak şöyle bir durum var: Konseptini oluşturmadan, sırf envantere almış olmak için bunları envantere almak da bir işe yaramaz.

Bu aletlerle insanlı F-16'ların işlerini güvenilir bir şekilde nasıl göreceğiz? Onun baştan konseptini oturtmalıyız. Bence bir yerlerde, daha şimdiden ve bu aletlerin uçan prototipleriyle, deneysel bir filo kurmalıyız. Deneye-yanıla ve kıra-döke bu konsepti oluşturmalıyız.

İlk iş olarak, bu dronların kontrol istasyonlarını havaya kaldırmamız gerekiyor. Yani dronları kontrol eden elemanlar Barış Kartalı misali havada bulunacaklar. Neden? Çünkü jet motorlu dronlarda sinyal gecikmesi ciddi bir sorun olacak.

Bunu aşmanın tek yolu, kontrol istasyonunun uçuş boyunca an ve an dronla doğrusal temasının olmasıdır. O da ancak istasyon da uçuyorsa mümkündür. Uydu iletişimi veya yerdeki istasyondan yönlendirme, jet motorlu dronlarda işe yaramaz.

Ayrıca bu dronların çok ciddi bir yapay zekaya da sahip olmaları şart. İnsanlar sadece kaba emirleri vermeliler.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2023, 07:50:11 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #934 : 26 Ekim 2023, 03:48:05 »
Arkadaşlar Ayrı bir sorum olacak

Anladım FMS ile alınan uçaklar için ABD malı sayıldığı için 30 yılı geçse bile hukuken modernize edemeyiz doğru mu? Yada iddaa bu

Peki biz yine ABD malı olan F4 leri nasıl israillilere modernize ettirdik ?

Yine diğer sorum

ABD mevcut F16 larımız için yedek parça alışverini kesebilir mi?

Eğer keser ise diğer kullanıcılar sayesinde karaborsadan mı bulcaz gerekli yedek parçaları...

Şimdiden fikir ve görüşlerinizi merak ediyorum.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #935 : 26 Ekim 2023, 04:10:24 »
Arkadaşlar Ayrı bir sorum olacak

Anladım FMS ile alınan uçaklar için ABD malı sayıldığı için 30 yılı geçse bile hukuken modernize edemeyiz doğru mu?

Hukuken blok 30'ları modernize edersin, diğerlerini 30 yıllık süre dolmadığı için hukuken modernize edemezsin.

Fiiliyatta, eğer ABD istemezse hiç birisini modernize edemezsin. Çünkü isterse yedek parça vermez. Üstte yazdığımı dikkatlice okuyun, soru sormadan önce.

F4'lerin nasıl uçar halde tutulduğunu sanıyorsunuz? İyi bakım tek başına yeterli mi? ABD kendi uçak hurdalığını yağmalamamıza izin verdiği için, F4'ler uçar halde kalabildiler.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2023, 04:13:19 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #936 : 26 Ekim 2023, 09:55:39 »
Jet İha ile yer yönlendirme istasyonu arasında operasyonun başarısını etkileyecek kadar gecikme süresi mi oluyor? Tahmini gecikme ne kadar?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #937 : 26 Ekim 2023, 10:20:13 »
Jet İha ile yer yönlendirme istasyonu arasında operasyonun başarısını etkileyecek kadar gecikme süresi mi oluyor? Tahmini gecikme ne kadar?

Yer istasyonuyla dron arasında max. 300 km görsel menzil olduğuna göre, sinyal 1 milisaniyede ulaşır. 1 Milisaniye de gönderme desek, saniyenin 500'de biri sadece fizik kanunları nedeniyle kaybedilir. Sinyal işleme, tepki süresi vs vs desek, LOS menzili içinde takriben saniyenin 50'de birinde emir işleme dron tarafından alınır. Uydu iletişiminde ise gecikme saniyeleri buluyor.

Ancak yer engebesi yüzünden yerdeki istasyon dronla sürekli temasta kalamaz. Dronla sürekli temas isteniyorsa istasyon da havada bulunmalı. İleri düzeydeki yapay zeka ile, gerekmeyen sinyaller drona gönderilmez ve drondan talep edilmez. Genel geçer talimatlar drona iletilir, dron da gereğini otomatikman yapar. Bu sistem Siper HSS ile entegre çalışmak zorundadır. Dronlar aslında bir yerde, Siper HSS'nin jet motorlu dolanan mühimmatları oluyor.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2023, 10:38:30 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #938 : 26 Ekim 2023, 10:35:56 »
Tekrardan basa sardik galiba . Bu saaten sonra F-16 modernizasyonu veya satimi olmaz, bir digeri Thyphoon olmaz vs  demeye  basladik.
Arkadaslar SATILMAZ, OLMAZ  bunlarin hepsi gerceklesmemis bir karar icin oldukca iddiali sozler. Evet sizlere katiliyorum  mevcut durumda THK lerinin ihtiyac duymakta oldugu F-16 Moderinizasyonu ve ek alim mevcut konjonktur icerisinde zor ama zoru imkansiza dogru yonelten bizlerin yapmis ve israrla yapmaya devam ettigimiz soylemlerdir.

Bu gun istegimizin olmasi icin ortam uygun degil ama yarin bu degisebilir bu nedenle zaten zor olan bir sureci imkansizlastirmak icin el alame ulkemize kazanc getirmeyen vmalzeme vermekten vazgecelim. "Bir miktar derinlemesine dusunelim"

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #939 : 26 Ekim 2023, 10:40:58 »
Bu gun istegimizin olmasi icin ortam uygun degil ama yarin bu degisebilir bu nedenle zaten zor olan bir sureci imkansizlastirmak icin el alame ulkemize kazanc getirmeyen vmalzeme vermekten vazgecelim. "Bir miktar derinlemesine dusunelim"

Onu biz değil siyaset sınıfı yapacak. Biz, mevcut durumda en kötüsüne nasıl hazırlanırız, onu tartışıyoruz.