DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: Şahinbey - 11 Ağustos 2009, 08:37:33

Başlık: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Şahinbey - 11 Ağustos 2009, 08:37:33
F-16 Modernizasyonu

Türk Hava Kuvvetleri'nin geleceğini belirleyecek projeler imzalandı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, F-16 modernizasyonu projesi kapsamında envanterdeki 165 adet F-16 uçağının modernize edileceğini, üretilecek olan 30 adet yeni F-16 blok 50 uçağıyla birlikte ortak konfigürasyona sahip modern bir F-16 hava filosu kazanılacağını belirterek, ''Önümüzdeki 10 yıllık dönemde envantere girecek JSF uçaklarıyla birlikte Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın gelecekteki muharip yapısının oluşumu böylelikle tamamlanmış olacaktır'' dedi.

F-16 modernizasyonu seri montaj program sözleşmesi ve F-16 simülatörleri tedarik projesi sözleşmesi, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle imzalandı.

Vecdi Gönül, törende yaptığı konuşmada, temmuz ayı başında Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından karara bağlanan bu projelerin kısa sürede sözleşme imza aşamasına geldiğini söyledi.

TUSAŞ ve HAVELSAN'ın, F-16 modernizasyonu ve simülatör teknolojileri alanlarında kendilerini kanıtlayarak dünyanın sayılı modernizasyon ve simülatör merkezleri durumuna geldiklerini ifade eden Gönül, ''Bugüne kadar TSK için birçok simülatör projesini başarıyla tamamlayan HAVELSAN, son olarak Skorsky helikopter simülatörlerinin geliştirilmesi için yürütülen Helsim projesinde nihai kabul aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Cougar helikopteri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı için T-38 uçağı ve KT-1 uçağı simülatörlerinin projeleri de geçen aylarda HAVELSAN ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında mukaveleleri imzalanmış bulunmaktadır'' diye konuştu.

F-16 modernizasyonu projesi kapsamında TUSAŞ firması ana yükleniciliğinde ve 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nın imkan ve kabiliyetlerinin de kullanılmasıyla envanterdeki 165 adet F-16 uçağının modernize edileceğini anlatan Gönül, şunları kaydetti:

''TUSAŞ tesislerinde üretilecek olan 30 adet yeni F-16 blok 50 uçağıyla birlikte ortak konfigürasyona sahip modern bir F-16 hava filosu kazanılmış olacaktır. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde envantere girecek JSF uçaklarıyla birlikte Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın gelecekteki muharip yapısının oluşumu böylelikle tamamlanmış olacaktır.

F-16 simülatörü projesi kapsamında geliştirilecek simülatörlerle Hava Kuvvetleri Komutanlığımız gerçek uçuşu yüksek derecede simüle eden son teknoloji simülatörlere sahip olacak olup, F-16'ların gelişmiş aerodinamik ve aviyoniklerine ilave olarak envanterdeki tüm modern mühimmatın eğitimi etkinlikle yapılabilecektir.''

Gönül, bu projelerin önemli oranda yerli sanayi olanaklarıyla gerçekleştirilecek olmasının gurur verici olduğunu kaydetti.

Bu gelişmelerin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Gönül, ''Özellikle, Hava Kuvvetleri Komutanı'mızın korgeneralliği süresinden beri yaptığı çalışmalarla özellikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı döneminde bugüne gelmemiz sağlanmıştır diyebilirim'' dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, F-16 modernizasyonu projesiyle F-16 filosunun modernize edilerek, modern aviyoniklerle birlikte akıllı mühimmat kullanabilecek düzeye geleceğini belirterek, ''Böylelikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı, bölgesinin ve dünyanın en gelişmiş hava kuvvetlerinden biri olma özelliğini geliştirerek korumaya devam edecektir'' dedi.

Aydoğan Babaoğlu, F-16 modernizasyonu seri montaj program sözleşmesi ve F-16 simülatörleri tedarik projesi sözleşmesi imza törenindeki konuşmasında, içinde bulunulan dönemde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın birçok modernizasyon ve tedarik projesiyle kendisini yenilediğini, daha güçlü ve modern silah sistemlerine sahip olma sürecinde hızla mesafe kaydettiğini söyledi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nı kısa süre sonra devredeceğini belirten Babaoğlu, bu nedenle imza töreninin anlamının kendisi için daha farklı olduğunu, bu iki önemli projenin sözleşmesinin yapıldığını görmenin kendisi için büyük gurur ve mutluluk kaynağı olduğunu dile getirdi.

F-16 modernizasyonu projesiyle F-16 filosunun modernize edilerek, modern aviyoniklerle birlikte akıllı mühimmat kullanabilecek düzeye geleceğini anlatan Babaoğlu, ''Böylelikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı, bölgesinin ve dünyanın en gelişmiş hava kuvvetlerinden biri olma özelliğini geliştirerek korumaya devam edecektir'' diye konuştu.

F-16 simülatörleri tedarik projesinin önemini de vurgulayan Babaoğlu, modern simülatörlerin tedarikinin hava kuvvetleri için ''olmazsa olmaz'' olduğunu, gerçek hayatta uçakla yapılması her zaman mümkün olmayan kimi eğitimlerin yapılmasına olanak sağlayacağını, en önemlisi ''sıfır riskle'' yerinden kalkmadan birçok eğitimlerin yapılabileceğini bildirdi.

-SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞARI BAYAR-

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-16 Blok 40 ve 50 modeli uçakların modernizasyonu için TUSAŞ ile, modernizasyonu yapılacak bu uçaklara ve gelecek dönemde Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek Blok 50 F-16'lara yönelik eğitim simülatörleri ve yardımcılarının geliştirilmesi için HAVELSAN ile yürütülen sözleşme müzakerelerinin imza aşamasına geldiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı'nca yürütülen Peace Onyx-III Projesi kapsamında modernizasyon projesinin tasarım geliştirme faaliyetleri ve 10 adet F-16 uçağına pilot uygulamasının TUSAŞ firması yükleniciliğinde sürdüğünü ifade eden Bayar, ''Bu modernizasyon çerçevesinde F-16'nin mevcut görev bilgisayarı, yeni nesil modüler görev bilgisayarla değiştirilecek, radarı iyileştirilecek, yerli olarak geliştirdiğimiz elektronik harp sistemi entegre edilecek ve ASELSAN üretimi INS/GPS cihazları kullanılacak'' diye konuştu.

F-16 Simülatörü Projesi kapsamında, 4 adet (ek 1 adet opsiyon) F-16C tam görev simülatörleri, 12 adet silah ve taktik eğiticisi, 1 adet ileri hava kontrolörü eğiticisi ve 1 adet taktik izleme merkezinin Akıncı, Bandırma, Balıkesir ve Diyarbakır'da inşa edilecek simülatör merkezlerine kurulacağını belirten Bayar, geliştirilecek simülatör merkezlerinin çok yüksek etkinlikte harekat eğitimi olanağı sağlayacağını bildirdi.

Bayar, F-16 modernizasyonunun 165 uçağa uygulanmasının yüzde 90, 4 üste F-16 simülatör merkezlerinin kurulumunun ise yüzde 50 gibi yüksek bir sanayi katılım ve offset oranıyla TUSAŞ ve HAVELSAN firmalarının ana yükleniciliğinde gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Efeer de TUSAŞ'ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın harekat etkinliğinin en önemli unsuru olan F-16 uçaklarının seri modernizasyonu projesinde ''ana yüklenici'' olarak görevlendirilmekten büyük gurur duyduğunu kaydetti.

Bu projede yalnız olmadıklarını belirten Efeer, şimdiye dek değişik havacılık projelerinde işbirliği yaptıkları 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı ile F-16 seri modernizasyon programında kapsamlı bir işbirlikleri olacağını dile getirdi.

Yurtdışında yaptıkları çalışmaları anlatan Efeer, ''Ulusal ve uluslararası F-16 modernizasyon projelerinin yanısıra yeni nesil ve üstün teknoloji ürünü ilave F-16 uçaklarının da aynı dönemde hava kuvvetlerimiz için TUSAŞ'ta üretilecek olması, TUSAŞ'ın dünyadaki askeri havacılık firmaları arasındaki gücünü ve önemini arttırmaktadır'' dedi.

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uzun da şirketin simülatör teknolojileri alanında modifikasyon, işletim ve bakım konuları ile başladığı uzmanlık düzeylerini bugün tasarım ve üretim için kurduğu altyapı sistemlerine taşıdığını, yalnızca simülatör sistemleriyle yetinmeyip simülatör eğitim tesisleri de dahil olmak üzere anahtar teslim çözümler üreten yetkinliğine kavuştuğunu anlattı.

HAVELSAN'ın, helikopter simülatöründe seviye D sertifikasına sahip dünyadaki 3 şirketten biri olduğunu ifade eden Uzun, HAVELSAN'ın yalnızca simülatör üretmediğini, teknoloji ihracına yöneldiğini, simülatör ihraç eden şirketler arasında yer aldığını dile getirdi.

Daha sonra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ve diğer katılımcılar tarafından projeler imzalandı. Şiltlerin sunulduğu törende, katılımcılar hatıra fotoğrafı da çektirdi.

-PROJE MALİYETLERİ-

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Proje maliyetine ilişkin bir soru üzerine Bayar, ''F-16 135 milyon dolar, simülatör ise 105 milyon dolar. 135 milyon dolar TAI'nin, 105 milyon dolar ise HAVELSAN'ın sözleşmesi. Sözleşme bedelinin yüzde 70'e yakını HAVELSAN, alt yüklenicisi Lockheed'in payı ise 30 milyon dolar kadar'' diye konuştu.

İnsansız hava araçları konusundaki soru üzerine ise Bayar, çalışmaların sürdüğünü söyledi.

''İrtifa konusundaki sıkıntılar giderildi mi?'' sorusuna ise Bayar, ''İrtifa uçuşunun başarıyla yapıldığı'' yanıtını verdi.

''Yeni bir proje var mı?'' sorusu üzerine Bayar, ''Zamanımızın çoğunu genel maksat alacak, bir de hava savunma projeleri. Hava savunmada alçak ve orta irtifanın tekliflerini aldık. Onların değerlendirilmeleri başlıyor. Yüksek irtifa hava savunmanın da Ekim ortasında teklifleri bekliyoruz. Daha sonra onun değerlendirmeleri başlayacak'' dedi.

''A400M askeri nakliye uçağı projesi konusunda belli revizyonlara gidilebileceği kararı vardı. Tazminatlar konusunda Türkiye'nin tavrıyla ilgili bir değişiklik olabilir mi?'' sorusunu ise Bayar, şöyle yanıtladı:

''O projeyi 6 ülke konsorsiyum olarak yürütüyor. Ortak bir müzakere pozisyonu belirleniyor yüklenicilere karşı. Sayın bakanımızın katıldığı toplantıda da o müzakere pozisyonu onaylandı. Şimdi önümüzdeki mart ayı sonuna kadar olan süreçte firmayla bu müzakere gerçekleştirilecek. Onun sonucunda çıkan pozisyonu ülkeler tekrar değerlendirecekler, mutabık kalırsak onaylayacağız ve proje sürecek. Ama orada ciddi bir gecikme var, takvimin yeniden oluşturulması gerekiyor. Projede maliyet artışları var, bunların müzakeresi gerekiyor, gecikme cezaları, bunların ne yapılacağı. Bu, komple bir müzakere olacak.''

''Türkiye açısından ne kadarlık bir tazminattan sözediliyor?'' sorusu üzerine Bayar, ''Türkiye, projenin yaklaşık yüzde 5 ortağı. 180 uçakta 10 uçak. Burada oluşabilecek maliyetler bize de o oranda yansıyor. Bizim şu andaki pozisyonumuz, biz projede maliyet artışını kabul etmiyoruz. Ama bu müzakere sonucunda çıkacak durumu tekrar değerlendireceğiz. Orada Türkiye'nin elinde. Bunun sonunda iki opsiyon olur, mutabık kalınan bir pozisyonda projeye devam etmek veya çekilme opsiyonumuz her zaman vardır'' diye konuştu.

Kiralama opsiyonuna ilişkin bir soru üzerine de Bayar, ''Türkiye'nin şu anda o tür bir ihtiyacı talebi yok'' dedi.


Kaynak:http://www.haberturk.com/haber.asp?id=164648&cat=110&dt=2009/08/10

(http://www.virl.com/upload/64b1a9c10388ac51f95a40ae180e4393.jpg)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: hadessus - 17 Aralık 2010, 17:43:34
F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak

(http://www.belgian-wings.be/Webpages/Navigator/News/KB%20OIE%2007%20Photo%20Page/Pictures/f16_TurkAF-93-0695_Coert-van-Breda.jpg)

Türkiye, askeri teknolojide devrim niteliğinde bir adımla, ABD lisansı ile Türkiye�de üretilen F-16 savaş uçaklarının uçuşta beyni kabul edilen görev bilgisayarlarının yerli üretim olmasını kararını aldı.

NATO kod adı Fighting Falcon (Savaşan Şahin) olan F-16 uçaklarını yabancı yazılım ve dolayısıyla yabancı etkisinde uçuş görevleri icra etmekten kurtaracak projeye de �Özgür proje� ismi verildi. Buna göre modernize edilmesine daha önce karar verilen �Blok 30� tipi F-16�lardan birisine milli görev bilgisayarı konulacak. Bu yazılımı da tamamen Türk mühendisleri hazırlayacak. Milli görev bilgisayarının yerleştirileceği F-16�dan elde edilecek deneyimlerden, Savunma Sanayi İcra Komitesi�nde üretimi yapılması kararlaştırılan milli savaş uçağında da yararlanılacak.
Aselsan üretecek
F-16�nın görev bilgisayarının milli imkânlarla üretilmesini Aselsan üstlendi. Bu çalışma ile uçakların uçuş güvenliğine ait her türlü bilgi milli sistemle kontrol edilecek. Bu çalışma sonucunda, görev bilgisayarının ABD tarafından elektronik olarak kontrol edilmesi ihtimali ortadan kalkacak.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16554457.asp
Başlık: F-16’lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: enes38 - 17 Aralık 2010, 17:55:04
güzel haber   modernizelerde  sorun yaşamayız istediğimiz  silahı  yükleyebiliriz , abd nin nazıyla uğraşmayız , hatta  bu alanda başarılı olursak  f-35 ler için bile  yazılım  yapabiliriz.
Başlık: F-16�lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: sephiroturk - 17 Aralık 2010, 20:49:26
Yerli muharip uçak içinde  ;)
Başlık: F-16�lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: QRI - 17 Aralık 2010, 21:15:55
hemde f-16 kullanan diyer ulkelerle olasi savasda elektronik harp metodundan daha kolay yararlana biliriz(?).
Başlık: F-16’lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 17 Aralık 2010, 21:21:02
Sanirim bunu ARGE 2004 projesi gibi dusunmek daha makul.. Tum F-16'lara uygulanacagini dusunmemek gerek.. Dolayisi ile "Amerikan nazi" bir sure daha devam edecek gibi duruyor..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: SKYWOLF - 17 Aralık 2010, 23:16:37
Bir süredir beklediğim bir haberdi. :)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: boxer - 18 Aralık 2010, 00:41:09
Milli savaş uçağı için çok faydalı olacaktır.Hatırladığım kadarıyla ABD son sipariş olan 30 f-16 için görev bilgisayarları konusunda bize serbestlik tanımıştı ama uçaklara bu şekilde garanti verilemeyeceği gibi birşeyler okumuştum...
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: enes38 - 18 Aralık 2010, 08:36:09
Milli savaş uçağı için çok faydalı olacaktır.Hatırladığım kadarıyla ABD son sipariş olan 30 f-16 için görev bilgisayarları konusunda bize serbestlik tanımıştı ama uçaklara bu şekilde garanti verilemeyeceği gibi birşeyler okumuştum...
serbestlik derken?   yazılım kodlarınımı verdi
bizim sıkıntımız  yazılım kodları olmadığından  uçağın modernizesinde görev bilgisayarına bu değişikliği  aktaramamamızdan kayankalanıyor ,  onlara  aktarmalarını söylediğimizde  ''getir ben modernize edeyim''  diyor ve 30 milyon dolarlık  uçak modernizesine  bir o kadar para istiyor yani bütün sıkıntı bu
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 18 Aralık 2010, 09:46:44
Yakinda teslimatlari baslayacak F-16 Blok-50+'larin OFP'leri yani gorev bilgisayari kaynak kodu ile simdilik bilinen hic bir paylasim yok. Ne olacagi da pek belli degil gibi gorunuyor..
Daha once, ABD tarafindan Blok-30 ve -40'lar icin bu ucaklar ticari guncelliklerini kaybettikleri icin OFP'lerinin paylasilmasi ve bir SIL kurulmasi icin onay cikmisti.. Simdi CCIP'lenecek tayyarelerde bu yetenek de kaybolacak gibi gorunuyor.. Zira CCIP ile tum tayyareler yeni gelecek tayyarlerin OFP versiyon seviyesine cikacak..

Ozgur projesinin uygulama platformu olarak ele alinacagini dusundugum bu bir bir kac F-16 Blok-30 ise CCIP'lenmeyecek, ancak tipki ARGE2004 projesinde neredeyse tum aviyonikleri yenilenen AH-1P Cobra gibi, zamanla aviyonik glistirmeleri icin bir tecrube platformu olacak gibi gorunuyor.. Bu tek ya da bir kac platform.. Muhtemelen buradaki gelistirme F-16 filomuza bir sure daha yayilamayacak.. Ancak ileriki donemlerde yerlilesecek her aviyonik projesi icin ciddi bir temel olusturacak.. Isik ve Simsek projelerinin cok daha otesinde bir seyden bahsediyoruz artik..

Tipki ARGE 2004'de simdi ATAK projesinde sozkonusu olan hemen tum aviyonik ve benzer silah sistemlerinin denenmis olmasi gibi..

Muhtemeledir ki, bu tayyare(ler) ayni zamanda Eskisehir'deki Ucus Test Merkezi'nde de, yeni muhimmatlarin testi ve entegrasyonu icin de kullanilacak.. Hayirlisi..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2010, 10:41:14
Sayın HDS, bütün bu gelişmeler, gelecekte yaşayabileceğimiz, daha önce  başımıza gelen herhangi bir ambargoda kanatlarımızın kırılamayacağı anlamına geliyor diyebiliriz değil mi?
Milli savaş  uçağı için de pek çok bileşen yavaş yavaş yerine oturuyor.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: QRI - 18 Aralık 2010, 11:45:25
Acaba bizimkiler Block 30 larin kaynak kodlarina ulasdilarda onun icinmi milli ucak isinde net karar aldilar?
Nede olsa simdi bir deney faresine sahibiz.milli ucak icin gerekli tum deneyler uzerinde aparila bilinir.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 18 Aralık 2010, 12:52:19
Alıntı yapılan: SKYWOLF
Sayın HDS, bütün bu gelişmeler, gelecekte yaşayabileceğimiz, daha önce  başımıza gelen herhangi bir ambargoda kanatlarımızın kırılamayacağı anlamına geliyor diyebiliriz değil mi?
Milli savaş  uçağı için de pek çok bileşen yavaş yavaş yerine oturuyor.

Belki bir gun.. Ama kanatlari kirmak birden cok seykilde yapilabiliyor.. Turkiye bu tur hamleleri ile ambargo koymanin biraz zor olacagi ulke olur.. Yalniz bunlar politik olarak da hic kolay surecler degil.. Casusluk filmlerini aratmaz..


Alıntı yapılan: QRI
Acaba bizimkiler Block 30 larin kaynak kodlarina ulasdilarda onun icinmi milli ucak isinde net karar aldilar?
Nede olsa simdi bir deney faresine sahibiz.milli ucak icin gerekli tum deneyler uzerinde aparila bilinir.

Yahu, F-4E 2020 Termin'lerin komple SIL'i var.. Tamamen hakimiz.. HGK'yi nede denedik?.. Blok 30 ve 40'larin CCIP onceki surumleri icin yine bir SIL ve tam hakimiyet vardi.. Bu yeni bir sey degil ki..

Isik ve Simsek projelerinin kokeni nereye dayaniyor?.. Bu tayyareler dijitize oldular, nasil ucuyorlar?..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: kanas - 18 Aralık 2010, 13:45:39
Muhtemelen buradaki gelistirme F-16 filomuza bir sure daha yayilamayacak.. Ancak ileriki donemlerde yerlilesecek her aviyonik projesi icin ciddi bir temel olusturacak.. Isik ve Simsek projelerinin cok daha otesinde bir seyden bahsediyoruz artik..
Muhtemeledir ki, bu tayyare(ler) ayni zamanda Eskisehir'deki Ucus Test Merkezi'nde de, yeni muhimmatlarin testi ve entegrasyonu icin de kullanilacak.. Hayirlisi..

Aynen katılıyorum Sayın HDS. Başlangıç yapıldı, sonunda gördüğümüz yelpaze ise çok geniş.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: _darkraven_ - 18 Aralık 2010, 14:31:28
Görev bilgisayarı yapılması kobrada denemesi sonrada bu bilgisayarın t 129 a entegresi/görev bilgisayarı yapılması f 16 block 30 da denemesi sonra bunun milli jet uçağına entegresi

Idef 2009 da füze arama radarı sergilenmesi 2010 da atmaca füzesinin ortaya çıkması

.........

Herşey planlı programlı yürüyor bu jet uçağı projeside şapkadan çıkan tavşan misali ortaya çıkmadı uzun zamandır devam eden çalışmaların ürünü bugun yarında hava hava hava yer füze projeleri başlarsa şaşırmayın derim...

Tıpkı atak umtas-omtas gibi...
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 18 Aralık 2010, 15:56:13
Eğer milli savaş uçağı için milli mühimmat olacaksa hava hava için umtas omtas örneğinde olduğu gibi bir kısa menzilli lazer güdümlü birde orta-uzun menzilli radar güdümlü füze yeter
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 18 Aralık 2010, 17:13:47
Yahu, tanksavari bile IIR baslikl yaparken, hava-hava fuzeyi neden tum dunyanin tersine, laz gibi lazer gudumlu yapmaya calisiyoruz hawker?..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2010, 17:17:54
Eli sürçmüştür. :D
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 18 Aralık 2010, 17:40:57
Doğru elim sürştü
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 18 Aralık 2010, 17:45:09
Daha cok "surs"er o el, cok surtulur o burun..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 18 Aralık 2010, 17:52:55
Daha cok "surs"er o el, cok surtulur o burun..

Ne alakası var. burun sürşmesiyle tartışmaya bu sitededemi devam etmek istiyorsunuz.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 18 Aralık 2010, 20:19:50
Tartisma olur mu yahu, beyin firtinasi yapiyoruz seninle hawker.. Hem ayip ediyorsun.. O site, bu site mi var?..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 18 Aralık 2010, 22:50:51
Tartisma olur mu yahu, beyin firtinasi yapiyoruz seninle hawker.. Hem ayip ediyorsun.. O site, bu site mi var?..

Madem beyin fırtınası mümkünse önce gidip trmilitaryde f-16nın silah kapasitesini iyice öğrenin sonra burda f-16 ve füzeler hakkında beyin fırtınası yapalım.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 18 Aralık 2010, 22:57:05
Bir hatam olduysa affola ustadim.. Sen duzelt boynum kildan ince..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: rstr617 - 19 Aralık 2010, 02:17:03
Tartisma olur mu yahu, beyin firtinasi yapiyoruz seninle hawker.. Hem ayip ediyorsun.. O site, bu site mi var?..

Madem beyin fırtınası mümkünse önce gidip trmilitaryde f-16nın silah kapasitesini iyice öğrenin sonra burda f-16 ve füzeler hakkında beyin fırtınası yapalım.
Hawker kızmış :)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 19 Aralık 2010, 10:16:27
Bir hatam olduysa affola ustadim.. Sen duzelt boynum kildan ince..

Bak benim en çok kızdığımda bu alaycı tavırlar.

Tartisma olur mu yahu, beyin firtinasi yapiyoruz seninle hawker.. Hem ayip ediyorsun.. O site, bu site mi var?..

Madem beyin fırtınası mümkünse önce gidip trmilitaryde f-16nın silah kapasitesini iyice öğrenin sonra burda f-16 ve füzeler hakkında beyin fırtınası yapalım.
Hawker kızmış :)

Ya kardeşim birde bu var her foruma gitsem hangi siteye gitsem herkes hawker diyor ya e be kardeşim sonuna bir x i eklemek çokmu zor  ???
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 19 Aralık 2010, 10:26:25
Elimizden tut dedik be Hocam.. Kizma..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: SKYWOLF - 19 Aralık 2010, 12:23:00
Konuya dönsek artık.  ::)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: kanas - 19 Aralık 2010, 12:44:49
Konuya dönsek artık.  ::)
,
Yaa karışma SKYWOLF, güzel oluyodu böyle, az hareket geldi siteye :) Kaldığımız yerden devam arkadaşlar, hawkerx sana cevap hakkı doğdu :)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 19 Aralık 2010, 19:42:32
Sanal tartışmada herkes sıcak evindeki koltuğundan tartıştığı için yüzyüze tartışmayı yeğlerim. O yüzden konuya dönelim.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 20 Aralık 2010, 00:27:31
Sanal tartisma o kadar da kotu bir sey degildir aslinda.. O derece hor gormemek gerek.. Hele ki kimi insanin gercekte yuz yuze asla yuz yuze tartisma sansinin olmayacagi insanlari karsisina alabilme sansinin sanal alemde oldugu dusunulunce..

Evet "X", en son benim "F-16'nin vidi vidisi" ile ilgili bir seyler ogrenmem gerekliliginden dem vuruyordun.. Bir F-16 uzmani olmadigim, neyi eksik buldugunu merak ettigim icin, bu konuda beni aydinlatmani bekliyorum.. Gercekten...
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: lleo - 20 Aralık 2010, 00:34:16
slm bakiyorumda sayin hds ve hawkerx ustadlarim eski dost . ::) saygilar
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 20 Aralık 2010, 00:46:37
Eski beyin firtinalarindan tanisiriz..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: _darkraven_ - 20 Aralık 2010, 12:58:02
HDS şu uslubuna dikkat etsen diyorum.Sürekli aynı alaycı ve kibirli tavırlar.Tartışmayı şirazesinden çıkarmaktan öteye gitmeyen davranışlar.Ne biliyorsan anlat vatandaşta öğrensin.Chatten çuttan faceden msnden başını kaldırmayan bir toplum olduk çok azımız ciddi meselelere kafa yoruyor kafa yoranlarıda sen küstürüyorsun her forumda aynı dalga...Ego tatmini yeri değil buralar...Sıradan vatandaşlarız sonuçta senin kadar bilgili olamayız her defasında insanların yüzüne vuracağına tatlı dille anlat insanların saygısını kazan ne gerek var olayı başka tartışmalara çekmeye...
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 20 Aralık 2010, 13:59:07
Üslüb seni rahatsız eder, başkasını etmez.. Hawker'ın da üslubu beni rahatsız eder, seni etmez.. Ne sana, ne başkasına bir hakaret var.. Ondan, viya böyle, sevsen de sevmesen de..

Üstüne, ben bir şey demedim.. Süregelen bir eleştirinin devamını sarfetmeye devam ediyorum.. Seni rahatsız etmemiştir, beni ediyor.. Benim derdimi o zaman paylaşmayanın, şimdi başkasının derdine tercüman olmasının da bende bir karşılığı yok.. Hasılı, "sen de şunu öğren gel!" diyen ben değildim.. Gerçekten merakla soruyorum, "nedir?" diye.. Bunu da "ben her şeyi bilirim, nasıl bana böyle dersin" diye horlamaya çalıştığım için söylemiyorum.. Aksi halde mahalle arası çocuk kavgasına dönüşür..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 20 Aralık 2010, 14:33:55
Defencetürk'e kurtarılmış bölge deniyor neden trmilitarydeki bazı üyelerin iki h bi t anladı bu üç kişinin geneldeki alaycı tavırları bilmişlikleri kendini tatmin etmeleri yüzünden orda onların gazı sayesinde yetkililerden ban yiyenler buraya kendini atardı ne yazıkki o kişiler burdada faliyetlere başladılar.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Loneatilla - 20 Aralık 2010, 14:42:54
bir kişi istediği kadar bilgili yada donanımlı olsun ..egosu aklını yönlendirdiği sürece ..bilgisi ve donanımı işe yaramaz ...bazı arkların belirtiği gibi..adı gecen başka forumda benzer usluplar kullanılıyordu...hatta bazı torpilli üyeler kendi fikirlerine karşı cıkanlara hakaret derecesinde cevaplar yazıyorlardı...neye yaradı bu ??şimdi ??o bilgili arkaşların bilgilerine saygımız sonsuz ama üsluplarına edecek cok laf var..ülkenin bekası ve gelişimi ile ilgilenen bir avuc insan var iken bilgili ve donanımlı sayılanların ..üsluplarını bende kınıyorum

saygılar
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: _darkraven_ - 20 Aralık 2010, 15:01:53
Benim derdimi o zaman paylaşmayanın, şimdi başkasının derdine tercüman olmasının da bende bir karşılığı yok..

Ben Hawkerx ya da Loneatilla 'yı tanımam etmem sadece trmilitary de ismen bildiğim üyeler.Sizi daha iyi tanıyorum sizinle az çok muhabbetimiz oldu kendi kendinize sorun neden kimse benim derdime tercüman olmazken başkalarınıkine tercüman olma isteği duyar?Hatayı kendi içinizde arayın, ama  hala aynı kibir devam ediyor.Bu uslup devam ederse siz haklı dahi olsanız kimse size destek olmaz.Sonra siz söylenirsiniz benim derdime kimse tercüman olmuyor diye...Neyse benden bu kadar herkes bir özleştiri yapsın sonra devam edelim ben kendi adıma yapmaya başladım bile...
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 20 Aralık 2010, 15:20:50
Ben derdime tercüman aramıyorum Hocam.. Ben derdimi açık açık anlatırım.. Anlattık, anlatmaya da devam ediyoruz.. Bilmeyen bilmediğini bilmez.. o da başka huzurları kaçırır.. En nihayetinde, "git evine otur sana ne" demek başkası için de benim için de mümkün.. O zaman ne anlamı kaldı bu ortamların..

Bu kadar "üslup" vaveylası çıkarmak yanında, oturup siz de iki tık özeleştiri yapın..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: SKYWOLF - 20 Aralık 2010, 16:39:51
Defencetürk'e kurtarılmış bölge deniyor

Halt etmişler... :D
Kuyruk acısı bu kadar da belli edilmezki canım. :D


Bu konudaki sorun şu, sitemiz savunma sanayi ağırlıklı konular içeriyor. Bazı üyelerimiz de bu konularda çok bilgililer. Kimi senelerdir amatör olarak takip ediyor, kimi de bizzat savunma sanayinde görevli. Bazı üyelerimiz de bu alana yeni yeni merak salmaktalar. Biledikleri epey şey var. Eh sanal alemde insanların görüşlerini açıklamaları bazen saçmalasalar bile pek engel teşkil etmiyor. Ancak bu durum genelde çok bilgili üyelerin tahammül sınırlarını zorluyor. Bu durum da gerilim yaratıyor. 

Defenceturk sadece belirli bir seviyeye ulaşmış üyelerin tartıştıkları bir forum sitesi değil. Öyle olsa SFF gibi kapalı bir forum olurduk. TrBizans'da belirli seviyedeki üyeleri akıncılar adında ayrı bir gruba toplamaya çalışmıştık. Ama o kapalı grup savunma sanayi üzerinde tartışmaktan ziyade dedikodu yapmayı tercih ettiği için tam bir fiyasko oldu. Zaten o nedenle Bizanslar ya! Gaddar teekfurları da bol :D

Bizim amacımız savunma sanayine meraklı herkesin, düşüncelerini burada harmanlayarak güzel bir ortam yaratmak.  Bu güne kadar da bunu gayet iyi başardığımızı düşünüyorum. Forum sitelerinde en ilgi çeken, en hararetli tartışmaların yaşandığı konular, gerlimin yüksek olduğu konular. Bazen bizlere "neden şu konuyu kilitlemiyorsunuz, neden şu üyeyi yasaklamıyorsunuz?" diye soruyorlar. Neden kurallara aykırı olmayan olaylara müdahale edelim ki? Bir internet forumu burası. Tartışma yeri burası. ;)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: _darkraven_ - 20 Aralık 2010, 17:22:13
Amaç üzüm yemek bağcıyı dövmek değil.Yoksa oturur bihter behlül izler buralarda zaman geçirmezdik...

-----
Neyse konuya dönersek elimizde ccip modernizasyonuna tabi tutulmayan block 30 larda milli mühimmatlarımızı rahatlıkla kullanabilecek miyiz?Dost-düşman tanıma sistemlerinde tam hakimiyetimiz olacak mı?
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 20 Aralık 2010, 17:29:17
IFF'e hakim değil miydik?..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 20 Aralık 2010, 17:31:18
Defencetürk'e kurtarılmış bölge deniyor

Halt etmişler... :D
Kuyruk acısı bu kadar da belli edilmezki canım. :D

 Benim bir kuyruk acım yok ayrıca bu kurtarılmış bölge lafını geçen facebookta sen söyledin bana :D
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: _darkraven_ - 20 Aralık 2010, 17:32:57
Tam hakim değiliz diye biliyorum.Farzı misal incirlikten kalkan abd f 16 larını düşman olarak görebilirmi bizim uçaklar ve hedefe amraam ya da sidewinder atabilirler mi?(uç bir örnek ama reel politik bu ne olacağı kestirilemiyor)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 20 Aralık 2010, 17:40:28
Kendi IFF'inin hangi kodu yayınlayıp hangi kodu beklediğine bağlı.. Sen hangi kodu ayıklamak istersen onu ayıklarsın.. Radyolarımız tek bir frekans, tek bir radyo kanalını dinlemek için yapılmıyor, gibi..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: _darkraven_ - 20 Aralık 2010, 17:42:07
Karşı tarafın bizi dost gibi görmeside mümkün o zaman.(düşmana dost gibi görünmek)Eh yapılarak.Doğru mudur?
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: SKYWOLF - 20 Aralık 2010, 17:55:46
Defencetürk'e kurtarılmış bölge deniyor

Halt etmişler... :D
Kuyruk acısı bu kadar da belli edilmezki canım. :D

 Benim bir kuyruk acım yok ayrıca bu kurtarılmış bölge lafını geçen facebookta sen söyledin bana :D

Ben onu senin için söylemedim zaten. Ayrıca facebooka da kimseyle bu konuda konuştuğumu hatırlamıyorum.

Karşı tarafın bizi dost gibi görmeside mümkün o zaman.(düşmana dost gibi görünmek)Eh yapılarak.Doğru mudur?

Sanmıyorum. Sistemin yaydığı sinyal ayarlanmıyor galiba uçarken. Ama alınan sinyaller ayırtedilebiliyor. Tabi bu sadece benim tahminim, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini bizlerle paylaşırlarsa sevinirim.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: _darkraven_ - 20 Aralık 2010, 18:00:35
Peder TDK dan emekli Muavenet vurulduğunda bize hibe edilen knoxları almaya abdye gitmişti.Abd yüzerplatformlarında sinyal yayıcı varmış gemilerle denizaltıların birbirlerini tanıması için abdnin bunu sökerek gemileri bize verdiğini söylemişti.Bu sistem düşmanın eline geçerse farzı misal bir Rus gemisi sualtına yaydığı sinyalle kendisini abd gemisi gibi tanıtabilirmiş sinyali alan abd denizaltısıda bu gemiyi dost görebilirmiş.

Aynı şey uçaklardada olsa gerek.

---

Benzer sistem bizdede olabilir bunu sorduğumda net bir cevap alamamışım.Sanırım aselsan üretiyor benzerini.(sadece tahmin)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: levo - 10 Şubat 2011, 13:18:27

F-16 Modernizasyonunda Milli Program Başladı

TAI, Türk Hava Kuvvetleri envanterideki tüm F-16‘lara uygulanabilecek ve POIII, POIV modernizasyonlarını tamamen ikame edecek milli bir modernizasyon programı ve bilgisayar suiti için düğmeye bastı. Hedefte diğer F-16 kullanıcı ülkeleri da var.

Daha önce basında “F-16‘lar artık yerli bilgisayarla uçacak” şeklinde sunulan haberlerin ayrıntıları belli oldu.

Daha önce basında Savunma Sanayi İcra Komistesi’nce karar verildiği  söylenen ancak İcra Komitesi raporunda yer verilmeyen yeni proje için TAI ve Aselsan hazırlıklarını tamamladı ve TAI, Blok 30 F-16‘larımızı da kapsayacak olan ve tüm F-16‘larımızı içeren yeni bir proje için düğmeye bastı. Peace Onyx III ve Peace Onyx IV programlarını tamamen ikame edecek olan sistem özellike yerli mühimmatlarımızın F-16‘larımızla entegrasyonunu kolaylaştırmayı ve aviyoniklerde yerli üretime dönüş yapmayı amaçlıyor.

Görünüm olarak POIII ve POIV‘ten hiçbir farkı olmayacak sistem operasyonel uçuş yazılımı bazında da POIII ve POIV‘ten hiçbir anlamda eksik olmayacak. Donanımın Aselsan tarafından sağlanacağı, yazılımların ise TAI tarafından geliştirileceği programda ilk etapta C-130 Hercules modernizasyon programı ve ANKA grubundaki yazılım ekibi çalışacak.

Mevcut ve müstakbel yerli mühimmat ve sistemlerimizin Lockheed Martin menşeli sistemlere entegrasyonu zor olduğundan, POIII ve POIV‘ü tamamen ikame edebilen modernizasyon programının, bu mühimmatların ve sistemin diğer F-16 kullanıcılarına pazarlanması kolay bir hale gelecek.

POIII ve POIV modernizasyonu eskiden beş farklı birim olarak görev yapan uçuş ve silah sistemlerinin tek bir sistem olarak entegre edilmesi ve diğer tüm sistemlerin bu sistemle haberleşmek suretiyle yardımcı görev görmesini öngörüyordu. Alt sistemlerin yedeklenmesini ve arıza haline ikame edilmesini sağlayan yeni bilgisayar suiti uçak, pilot ve uçağın sistemleri arasındaki iletişim ve kararların kalbi olarak nitelendirilebilir. Bu bilgisayarın yerli hale getiriliyor olması milli alet ve mühimmatlarımızın  F-16 konusundaki en önemli eksiği kapatmış olacak.

TAI‘nin başlattığı bu program, donanımlarını Raytheon‘un sağladığı, yazılımını ise Lockheed Martin‘in gerçekleştirdiği POIII ve POIV‘e rakip olduğundan Lockheed Martin‘in milli alet ve mühimmatlara açık bir çözümü içeren bir öneride bulunduğu ancak hem Milli Savunma Bakanlığı’mız, hem de ordumuz tarafından bu teklifin “yerli çözüm istendiği” vurgusuyla kesin olarak reddedildiği de konuyla ilgili haberin yanısıra ortaya atılan iddialar arasında.

Yerli sistem, sadece sistemin yerlileştirilmesi ve bu anlamda bağımlılığın ortadan kaldırılmasını değil, aynı zamanda milli sistem ve mühimmatların da bu sisteme entegre olarak diğer ülkelere satılmasını da amaçladığından, ileri teknolojik ürünlerin ihracatı için büyük önem taşıyor.
(http://www.trdefence.com/wp-content/uploads/2010/12/f-16-turkish-mission-computer.jpg)
Kaynak: http://www.savunmasanayi.net (http://www.savunmasanayi.net)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: enes38 - 10 Şubat 2011, 13:27:26
Daha önce basında Savunma Sanayi İcra Komistesi’nce karar verildiği  söylenen ancak İcra Komitesi raporunda yer verilmeyen yeni proje için TAI ve Aselsan hazırlıklarını tamamladı ve TAI, Blok 30 F-16‘larımızı da kapsayacak olan ve tüm F-16‘larımızı içeren yeni bir proje için düğmeye bastı
gereken  buydu  ve  yapılması  gereken  yapılıyor  helal olsun
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 10 Şubat 2011, 13:38:21
Helal olsun geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: QRI - 10 Şubat 2011, 13:39:51
bence karsi tarafin bizi dost gibi gormesi mutlak diyil.eyer karsi taraf abd ise.kendi ucaklari ile dis satisa sunduklari arasinda bu konuda ayricalik yapmislardir heralde.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 10 Şubat 2011, 13:48:25
Yani bu sadece block 30 ları değil block 40-50 leride kapsayacak ha vay be. güzel güzel . acaba yeni getirilen block 52 leri ellemezler herhalde. bir f-16 sufa kadar olurmu bilinmez ama çok güzel bir haber.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: süper çavuş - 10 Şubat 2011, 14:56:19
Ayrıntılar yakında belli olur ama bir yanlışlık var
çünkü biz POIII sözleşmesi yani CCIP programı ile BLOK-40 / 50 leri MC side dahil kapsamlı bir mod. a soktuk ve şu tarihlerdede seri modernizasyon fazı başladı
yani yukarıdaki gibi birşeyin olması imkansız
muhtemelen olan
CCIP ve POIV imzalarından önce milli mühimmatların entegresi , OFP ye hakimiyet konusunda ABD tarafından verilen sözlerin imzalar atıldıktan sonra tabiri caizse su koyuverildiği belirtilmişti
Bu yakınlardada LM yetkilileri aselsandaydı ve Aselpod entegresi üzerinde çalışıldığı açıklanmıştı muhtemelen gerek aselpod gerek OFP erişimi ve milli mühimmatların entegresi hususunda anlaşmaya varıldı sanırım açıklanan o .

son olarak POIV programı BLOK-52 (Onlar PW motorlu ) değil F-16 BLOK-50+ uçaklarından oluşuyor.

Saygılar.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Bertazoo - 10 Şubat 2011, 15:10:04
Şimdi F-16 nın hangi modeline milli görev bilgisayarı takılcak.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: enes38 - 10 Şubat 2011, 15:17:50
Yani bu sadece block 30 ları değil block 40-50 leride kapsayacak ha vay be. güzel güzel . acaba yeni getirilen block 52 leri ellemezler herhalde. bir f-16 sufa kadar olurmu bilinmez ama çok güzel bir haber.
yeni  gelenler  block 50+  şeklinde  sınıflandırılıyor  block 52 ile  aynı kabiliyete  sahip  birtek  motoru  değişik  birde  block 52 lerin  çoğunun  dahili yakıt  deposu  kanat  üstü  oluyor

blok 50+
(http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTFT8eqRWU74pFPVU9V8CvaDTVx8aqZrqX5WGA2AdAUVU6lWuSfPQ)blok 52
(http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8WWfsC26D6yQkap_Rddg9fqw5S_i7TQbpjXmcluYQFhjd__6U)
(http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpvpzb9sNVpH3dOBL7dWOs7S1I1nwnjclZnhGc1BCLc2qkFDw5)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: süper çavuş - 10 Şubat 2011, 15:27:50
CFT bir ayrım değil sizin isteğinize bağlı bizim de 30 Blok-50+ ın tamamı CFT li 16 sı çift 14 ü tek koltuklu olacak.Ayrıca CFT ler başlı başına dahili yakıt değiller , dahili yakıta ilave olarak harici kanat altı tankları kullanmaya gerek kalmadan muharebe yarı çapını arttıran bir donanım.
Kesin olan BLOK-30 lar özgür projesi kapsamında mod.a tabi tutulacaklar ilk prototipin başarılı olması halinde tabi.
şimdiki çıkan haberin ayrıntıları da yakında anlaşılır.

Saygılar.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: enes38 - 10 Şubat 2011, 15:37:20
CFT bir ayrım değil sizin isteğinize bağlı bizim de 30 Blok-50+ ın tamamı CFT li  16 sı çift 14 ü tek koltuklu olacak.Ayrıca CFT ler başlı başına dahili yakıt değiller , dahili yakıta ilave olarak harici kanat altı tankları kullanmaya gerek kalmadan muharebe yarı çapını arttıran bir donanım.
Kesin olan BLOK-30 lar özgür projesi kapsamında mod.a tabi tutulacaklar ilk prototipin başarılı olması halinde tabi.
şimdiki çıkan haberin ayrıntıları da yakında anlaşılır.

Saygılar.

yeni f16 block 50+ mız , kanat üstü yakıt tankı yada  doğru  anladıysam CFT görünmüyor,  ben  bu resime  dayanarak söylemiştim , seninde  söylediğin  gibi  tercihe  bağlı  CFT  oluyordur  belki  ama bizim f-16 block 50+ da  yok  yada  bir kısmında  olacak  bir kısmında  olmayacaktır  en  azından ilk  f-16 da bunu  göremedim   hava kuvvetlerinin  sitesindeki  resimde  var ama  tai deki uçakta yok.
(http://fotogaleri.haber7.com/album//349320101221035236934.jpg)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Tuco - 10 Şubat 2011, 15:43:41
Yanlış hatırlamıyorsam bu harici yakıt tankları modüler.Yani şu anda takılı değiller ama sonradan takılabilirler uçağa...
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: enes38 - 10 Şubat 2011, 15:59:59
Yanlış hatırlamıyorsam bu harici yakıt tankları modüler.Yani şu anda takılı değiller ama sonradan takılabilirler uçağa...
eğer  öyleyse  daha sonrada  takılma  ihtimali  yüksek  çünkü  türk hava kuvvetlerinin resmi  sitesinde  verdikleri resimde  görünüyor
 kaynak: http://www.hvkk.tsk.tr/PageSub/Calismalarimiz/Projeler/F-16Blok50.aspx

resim
(http://www.hvkk.tsk.tr/PageSub/Calismalarimiz/Projeler/pageImages/F16.jpg)bu fotoya  baktığımızdada  uçağın  üst kısmının  diğer f-16 larımızdan farklı olduğu  görünüyor  yani  süper çavuşun  söylediği doğru gibi
(http://fotogaleri.haber7.com/album//349320101221035236934.jpg)
Başlık: F-16 Modernizasyonunda Milli Program Başladı
Gönderen: Falcon - 11 Şubat 2011, 16:28:58
TAI, Türk Hava Kuvvetleri envanterideki tüm F-16‘lara uygulanabilecek ve POIII, POIV modernizasyonlarını tamamen ikame edecek milli bir modernizasyon programı ve bilgisayar suiti için düğmeye bastı. Hedefte diğer F-16 kullanıcı ülkeleri da var.
Bu haber SavunmaSanayi.NET özel haberi olup, alıntılarda kaynak gösterilmesi önemle rica olunur.

Daha önce basında “F-16‘lar artık yerli bilgisayarla uçacak” şeklinde sunulan haberlerin ayrıntıları belli oldu.

Daha önce basında Savunma Sanayi İcra Komistesi’nce karar verildiği  söylenen ancak İcra Komitesi raporunda yer verilmeyen yeni proje için TAI ve Aselsan hazırlıklarını tamamladı ve TAI, Blok 30 F-16‘larımızı da kapsayacak olan ve tüm F-16‘larımızı içeren yeni bir proje için düğmeye bastı. Peace Onyx III ve Peace Onyx IV programlarını tamamen ikame edecek olan sistem özellike yerli mühimmatlarımızın F-16‘larımızla entegrasyonunu kolaylaştırmayı ve aviyoniklerde yerli üretime dönüş yapmayı amaçlıyor.

Görünüm olarak POIII ve POIV‘ten hiçbir farkı olmayacak sistem operasyonel uçuş yazılımı bazında da POIII ve POIV‘ten hiçbir anlamda eksik olmayacak. Donanımın Aselsan tarafından sağlanacağı, yazılımların ise TAI tarafından geliştirileceği programda ilk etapta C-130 Hercules modernizasyon programı ve ANKA grubundaki yazılım ekibi çalışacak.

Mevcut ve müstakbel yerli mühimmat ve sistemlerimizin Lockheed Martin menşeli sistemlere entegrasyonu zor olduğundan, POIII ve POIV‘ü tamamen ikame edebilen modernizasyon programının, bu mühimmatların ve sistemin diğer F-16 kullanıcılarına pazarlanması kolay bir hale gelecek.

POIII ve POIV modernizasyonu eskiden beş farklı birim olarak görev yapan uçuş ve silah sistemlerinin tek bir sistem olarak entegre edilmesi ve diğer tüm sistemlerin bu sistemle haberleşmek suretiyle yardımcı görev görmesini öngörüyordu. Alt sistemlerin yedeklenmesini ve arıza haline ikame edilmesini sağlayan yeni bilgisayar suiti uçak, pilot ve uçağın sistemleri arasındaki iletişim ve kararların kalbi olarak nitelendirilebilir. Bu bilgisayarın yerli hale getiriliyor olması milli alet ve mühimmatlarımızın  F-16 konusundaki en önemli eksiği kapatmış olacak.

TAI‘nin başlattığı bu program, donanımlarını Raytheon‘un sağladığı, yazılımını ise Lockheed Martin‘in gerçekleştirdiği POIII ve POIV‘e rakip olduğundan Lockheed Martin‘in milli alet ve mühimmatlara açık bir çözümü içeren bir öneride bulunduğu ancak hem Milli Savunma Bakanlığı’mız, hem de ordumuz tarafından bu teklifin “yerli çözüm istendiği” vurgusuyla kesin olarak reddedildiği de konuyla ilgili haberin yanısıra ortaya atılan iddialar arasında.

Yerli sistem, sadece sistemin yerlileştirilmesi ve bu anlamda bağımlılığın ortadan kaldırılmasını değil, aynı zamanda milli sistem ve mühimmatların da bu sisteme entegre olarak diğer ülkelere satılmasını da amaçladığından, ileri teknolojik ürünlerin ihracatı için büyük önem taşıyor
kaynak:http://www.savunmasanayi.net/ozel-haber-f-16-modernizasyonunda-milli-program-basladi/ozel-haber-f-16-modernizasyonunda-milli-program-basladi/
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: EfsaneAsker - 12 Şubat 2011, 00:22:26
Uuu... Bakalım daha neler yapacaklar.
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: QRI - 12 Şubat 2011, 22:35:23
(http://cdnpullz.defencetalk.com/wp-content/themes/dtstyle/scripts/timthumb.php?src=http://www.defencetalk.com/wp-content/uploads/2011/02/F-16C-AGM-154-JSOW.jpg&w=375&h=245&zc=1)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 13 Şubat 2011, 00:20:18
Bu arada F-16 larımız artık slam-er seyir füzeleriyle uçuşa başlamışlar kanat ucundakide aim-120 C AMRAAM olması gerek.

(http://5245861894_7694bb2e56_b.jpg)

Not: Resimi bi türlü ekliyemedim resimin bulundğu linki veriyorum açılan sayfada alt taraflarda görebilirsiniz http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?34507-Turkish-Armed-Forces-New-posters-read-first-post/page697
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: levo - 13 Şubat 2011, 00:28:12
(http://img715.imageshack.us/img715/2183/zgrprojesi.jpg)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Hawkerx - 13 Şubat 2011, 00:42:46
haydi hayırlı olsun
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: HDS - 13 Şubat 2011, 04:12:52
Alıntı yapılan: süper çavuş
Ayrıntılar yakında belli olur ama bir yanlışlık var çünkü biz POIII sözleşmesi yani CCIP programı ile BLOK-40 / 50 leri MC side dahil kapsamlı bir mod. a soktuk ve şu tarihlerdede seri modernizasyon fazı başladı yani yukarıdaki gibi birşeyin olması imkansız
muhtemelen olan CCIP ve POIV imzalarından önce milli mühimmatların entegresi , OFP ye hakimiyet konusunda ABD tarafından verilen sözlerin imzalar atıldıktan sonra tabiri caizse su koyuverildiği belirtilmişti Bu yakınlardada LM yetkilileri aselsandaydı ve Aselpod entegresi üzerinde çalışıldığı açıklanmıştı muhtemelen gerek aselpod gerek OFP erişimi ve milli mühimmatların entegresi hususunda anlaşmaya varıldı sanırım açıklanan o.

Sanıyorum bu kadar basit değil.. F-16 görev bilgisayarı için ortalama iki yılda bir düzenli güncelleme yayınlanıyor.. İstediğin bir değişiklik, yeni bir mühimmat programı, vs için dahi iki senelik bu düzenlemeyi bekliyorsun.. CCIP ise bunun üzerinde bir çalışma.. Epey ciddi bir aviyonik modernizasyonunu kapsıyor.. Özellikle radar gibi sensörlerin, insan makina arayüzlerinin iyileştirilmesi ve görev bilgisayarının, donanım ve arayüzlerinin de yükseltilmesi gibi ciddi tarafları var.. Ancak, eldeki F-16'larımızın da, hassas mühimmat atabilmesi, 21. yy'da daha etkin muharebe edebilmesi için de yapılması gereken ve aslında epey de geç kalmış bir modernizasyondu.. Biz bunu biraz geç ele aldık..
En nihayetinde, henüz elde yok, avuçta yok.. Bugün ya da yapılacak diye bir şey yok.. F-16'lar, CCIP konfigürasyonları ile, bu sürecin gelişim ve uygulanabilirlik konusundaki eşiklerinin aşılmasına, tayyarelere uygulanabilir hale gelinceye kadar, 21. yy'a yaraşır şekilde uçarlar.. 2020'lere doğru da belki tayyarelere yeni ve yerli bir süit uygulanabilir..
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: SKYWOLF - 13 Şubat 2011, 15:22:48
Bu arada F-16 larımız artık slam-er seyir füzeleriyle uçuşa başlamışlar kanat ucundakide aim-120 C AMRAAM olması gerek.

([url]http://5245861894_7694bb2e56_b.jpg[/url])

Not: Resimi bi türlü ekliyemedim resimin bulundğu linki veriyorum açılan sayfada alt taraflarda görebilirsiniz [url]http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?34507-Turkish-Armed-Forces-New-posters-read-first-post/page697[/url]


(http://farm6.static.flickr.com/5205/5245861894_7694bb2e56_b.jpg)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 13 Şubat 2011, 15:56:06
Teşekkür ederim sayın SKYWOLF
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Rampage - 06 Ekim 2012, 23:40:03
F-35 gelene kadar oluşacak açığımızı kapamak için değişik öneriler var, aslında özgür projeside bi alternatifimiz olabilir.

-Büyük masraflara girip filomuzu bir ara uçakla dolduracağımıza etraftan bol bol  2. el Block-30'lar alsak ve bu projeyle iyi bir seviyeye getirsek.Altyapı masrafı 0,yerli sanayi kazanımı bol,ülkemizin etrafında savaş çanları çalarken daha kısa vadeli bir çözümü gerçekleştirmiş olurduk, yerli uçak için iyi bir prova olurdu.

-2. el block 30 almak çok zor olmasa gerek,zaten block 30lar eski üretim olduğu için bu modele sahip ülkeler yeni uçaklara yönelirken zaten bu uçakları elden çıkarmaya istekli olacaklardır. Eski F-16'sı olan ülkeler konusunda bi pazar araştırması yapılıp görüşmeler başlatılırsa, projeye ayrılan kaynak arttırılıp,proje hızlandırılırsa 2 yıla en az Block 50 seviyesine getirilmiş 400 üzeri ve yerli ekipman kullandığı için bol bol BVR taşıyacak bir filo ülkemize stratejik bi avantaj kazandırırdı.

-F-4'leri envanter dışına çıkaracaksak F-16'lara RF-4 lere yaptığımız gibi bir keşif gözlem uçağı modernizasyonu başlatır sayıyı ve kaliteyi arttırır,ABD ve lockheed ilede pazarlık edip uzun süreçte f-16'yı tamamen millileştiririz. daldım yine hülyalara :)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: enes38 - 08 Ekim 2012, 09:48:54
F-35 gelene kadar oluşacak açığımızı kapamak için değişik öneriler var, aslında özgür projeside bi alternatifimiz olabilir.
-Büyük masraflara girip filomuzu bir ara uçakla dolduracağımıza etraftan bol bol  2. el Block-30'lar alsak ve bu projeyle iyi bir seviyeye getirsek.Altyapı masrafı 0,yerli sanayi kazanımı bol,ülkemizin etrafında savaş çanları çalarken daha kısa vadeli bir çözümü gerçekleştirmiş olurduk, yerli uçak için iyi bir prova olurdu.
-2. el block 30 almak çok zor olmasa gerek,zaten block 30lar eski üretim olduğu için bu modele sahip ülkeler yeni uçaklara yönelirken zaten bu uçakları elden çıkarmaya istekli olacaklardır. Eski F-16'sı olan ülkeler konusunda bi pazar araştırması yapılıp görüşmeler başlatılırsa, projeye ayrılan kaynak arttırılıp,proje hızlandırılırsa 2 yıla en az Block 50 seviyesine getirilmiş 400 üzeri ve yerli ekipman kullandığı için bol bol BVR taşıyacak bir filo ülkemize stratejik bi avantaj kazandırırdı.
-F-4'leri envanter dışına çıkaracaksak F-16'lara RF-4 lere yaptığımız gibi bir keşif gözlem uçağı modernizasyonu başlatır sayıyı ve kaliteyi arttırır,ABD ve lockheed ilede pazarlık edip uzun süreçte f-16'yı tamamen millileştiririz. daldım yine hülyalara :)
Block 30 ları  block50+ seviyesine çıkartmak diye birşey  söz konusu değil ,  kapsamlı bir modernize için imzalar atıldı ve  mevcuttaki block 40 - 50  uçaklarımızın  hepsine (170+) bazı  eklemeler ve yenilemelerle kabiliyet üstünlüğü kazandırılacağıda doğrudur  , hatta bu 170 uçağın radarları dahi yenilenip  şu anda  alımı gerçekleşen 50+ lar ile aynı radara sahip olacaklar  ,  bu saydığımız işlemlerin  sadece  montajı ve basit  bazı  yazılımları burada yapılacak  , yani biz  genel anlamda bir block30  u  alıpta 50+ kabiliyetine getirecek  bir ülke değiliz , gereken  aviyonikler yine dışarıdan alınıp  burada  mevcut uçağın aviyonikleriyle  değiştirilip bazı mekanik ve  yazılım anlamında ufak değişiklikler yapılacak ,  biz bu 170 uçak için 2 milyar dolara  yakın  aviyonik alımı  yapıyoruz    , bunu ucuz olan bir tarafı yok  ,  sizin hülyalarınız   yine hülya olarak kalmaya devam edecektir :)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: Rampage - 09 Ekim 2012, 01:22:16
Block 30 ları  block50+ seviyesine çıkartmak diye birşey  söz konusu değil ,  kapsamlı bir modernize için imzalar atıldı ve  mevcuttaki block 40 - 50  uçaklarımızın  hepsine (170+) bazı  eklemeler ve yenilemelerle kabiliyet üstünlüğü kazandırılacağıda doğrudur  , hatta bu 170 uçağın radarları dahi yenilenip  şu anda  alımı gerçekleşen 50+ lar ile aynı radara sahip olacaklar  ,  bu saydığımız işlemlerin  sadece  montajı ve basit  bazı  yazılımları burada yapılacak  , yani biz  genel anlamda bir block30  u  alıpta 50+ kabiliyetine getirecek  bir ülke değiliz , gereken  aviyonikler yine dışarıdan alınıp  burada  mevcut uçağın aviyonikleriyle  değiştirilip bazı mekanik ve  yazılım anlamında ufak değişiklikler yapılacak ,  biz bu 170 uçak için 2 milyar dolara  yakın  aviyonik alımı  yapıyoruz    , bunu ucuz olan bir tarafı yok  ,  sizin hülyalarınız   yine hülya olarak kalmaya devam edecektir :)

Elbette bu atılanda bir adımdır ama Hollanda zamanında Fokker adlı şirketinin lisansı altında 213 adet f-16 üretmiş,tüm umudunu f-16lara bağlamış bizse hala bu aviyonikleri üretemiyorsak vay halimize :/

ben aslında bu projeyi daha önce bahsettiğimiz deney faresi olayına benzer birşey düşünüyordum yani başarılı veya başarısız yerli aviyoniklerin denenmeye başlanacağı ve belirli bir seviyeye gelinirse(ki havacılığımız için devasa bi ar-ge yatırımı gerektirir) ardından modernizasyonun uygulanacağı uçak sayısının artacağı bi mantık

-oysa olay olan sistemlerin entegrasyonu ile sonlanacak,imzası atılmış takvimi belirli bir modernizasyon süreci anladığım budur.

peki biz herhangi yeni bir yerli yada yabancı ekipmanı uçağa entegre etmek istediğimizde (füze olur,radar olur,babam sağolsun yazısı olur) lockheed'e bir para ödememiz gerekecek mi yoksa uçak üzerinde istediğimiz sertifikasyonu yapma artık lüksü bizim midir? Yani ayrı ayrı her parça için yerli geliştirme diye proje açsak sonunda uçaktaki yerlilik oranını yavaş yavaş arttırabilr miyiz?

ar-ge istiiik, devlet bize ar-ge yapsın :)
Başlık: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: mavi1991 - 09 Ekim 2012, 01:23:04
Arkadaslar tartismaya dalmisken son durum hakkinda bilgisi olan var mi?
Başlık: Ynt: F-16'lar artık yerli görev bilgisayarı ile uçacak
Gönderen: AVCI - 26 Şubat 2013, 14:47:01
S&H 153 den alıntı

Alıntı
TAI-1nci HİBMK işbirliğiyle yürütülen Öncel Proje III [CCIP] Programı altında 2o12 yılı sonu itibariyle 56 adedi TAI ve 12 adedi 1nci HİBMK’nda olmak üzere toplam 68 adet F-16C/D Blok 40/50 uçağı modernize edilerek HvKK’na teslim edilmiştir
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: AVCI - 14 Şubat 2014, 15:12:12
(http://www.hvkk.tsk.tr/resim/TR/Icerik/6251-20140213185916-2.jpg)
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: AVCI - 11 Eylül 2014, 11:30:50
Alıntı
8 adet F-16 uçuştan neden çekildi?

ABD'nin 82 F-16D “Savaşan Şahin” uçağını uçuştan çekmesinin ardından, Türk Hava Kuvvetleri de 44 F-16D tipi uçaktan 8’ini uçuştan çekti.
 
 
ABD Hava Kuvvetleri’nin gövde kirişlerinde çatlak tespit edilen 82 F-16D “Savaşan Şahin” uçağını uçuştan çekmesinin ardından, Türk Hava Kuvvetleri de 44 F-16D tipi uçaktan 8’ini uçuştan çekti.
 
ABD Hava Kuvvetleri, 2 pilotlu F-16D tipi bir uçağın bakımı sırasında koltuklar arasındaki gövde kirişinde çatlak tespit etti. Bunun üzerine ABD Hava Kuvvetleri filolarında aynı tipteki 157 F-16D tipi “Savaşan Şahin”in tamamı mercek altına alındı. Uçaklara uygulanan testler 18 Ağustos’ta sona erdi; 82 uçakta aynı parça üzerinde çatlak tespit eden ABD Hava Kuvvetleri uçakları hangara çekti. F-16 uçaklarının diğer modellerinde ise herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.
 
GÖREVE DÖNECEK
 
ABD Hava Kuvvetleri’nin yaşadığı bu problem üzerine, Türk Hava Kuvvetleri de F-16D uçaklarını kontrol etti. Envanterdeki 44 uçaktan 8’inde benzer şekilde “gövde kirişinde çatlak” tespit edilince bu uçaklar uçuştan çekildi. F-16 uçaklarının ABD’li üreticisi Lockheed Martin, “Longeron”’ ismi verilen sorunlu parçanın yenisinin üretilmesi için çözüm arıyor. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar parça değişiminin gerçekleştirilmesinin ardından yeniden göreve dönecek.

http://www.gazetevatan.com/8-adet-f-16-ucustan-neden-cekildi--676901-gundem/ (http://www.gazetevatan.com/8-adet-f-16-ucustan-neden-cekildi--676901-gundem/)
Başlık: F-16 Modernizasyonu...
Gönderen: мคяครℓเ - 29 Ocak 2016, 00:44:27
(http://i.hizliresim.com/XLjORD.png)
(http://i.hizliresim.com/5M3W6d.png)
Harris Corp Wins EW Technology Contract For Turkish F-16 Jets
(http://www.defenseworld.net/uploads//news/big/turkishf1_1453959836.jpg)
Harris Corporation has won a contract to provide electronic warfare (EW) equipment, spares and support services for Turkish Air Force’s F-16 fighter jets.
The contract was issued by the US Air Force Warner Robins Air Logistics Center at Robins Air Force Base, Georgia.
Harris will supply 21 of its AN/ALQ-211 Advanced Integrated Defensive Electronic Warfare Suite (AIDEWS) pod systems to protect the Turkish Air Force’s F-16 fighter jets from evolving electronic threats. The agreement also includes maintenance support equipment, spares, and engineering support.
“The Harris AIDEWS pod takes sophisticated electronic protection for agile platforms like the F-16 to new levels of performance and flexibility,” said Rich Sorelle, President, Harris Electronic Warfare Systems business unit. “The pod’s design allows F-16 users to move EW capabilities among their fleets to increase overall aircraft availability”.
http://www.defenseworld.net/news/15175/Harris_Corp_Wins_EW_Technology_Contract_For_Turkish_F_16_Jets#.VqqYkv-i_qA (http://www.defenseworld.net/news/15175/Harris_Corp_Wins_EW_Technology_Contract_For_Turkish_F_16_Jets#.VqqYkv-i_qA)
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: AVCI - 07 Ekim 2016, 13:29:31
Özgür Programı altında modernize edilen F-16C Blok 30 Uçağı ile ilk uçuş başarı ile gerçekleştirilmiş olup uçuş testlerine devam edilmektedir  Modernizasyon ile F-16C Blok 30 Uçağı prototipi renkli MFD’lere sahip özgün sayısal görev ve uçuş kontrol bilgisayarları ile kontrol edilen milli aviyonik süit çözümü ile donatılmaktadır. Aselsan ürünü Aktif Faz Dizinli Çok Fonksiyonlu Hava Radarı’nın ise 2o21’de hazır olması bekleniyor.

S&H 175

(http://i65.tinypic.com/2wrdr1y.jpg)
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: serkan - 07 Ekim 2016, 19:58:09
Süper haber bu işte. Benim gözümde milli uçak bu haberde radarında yapılması ile 2021 de yapılacak diye farz edebiliyorum. Görev bilgisayarı ve radarı ve zaten kalan avionikleri şimdi bile az çok var olan bir uçağınız var ise bu milli uçak konforudur aslında. Hava hava gibi en zorlu füzelerimizi bile kullanabiliriz bu uçakta. ABD ayak diretiyor ama eninde sonunda ikna olur ve biz tüm uçaklarımızı bu şekilde modernize ederiz al sana milli uçak oldu işte gövdesi bizim olmasa ne olur illa bir gün gövde zaten yapacağız ha şimdi olmuş ha 30 yıl sonra olmuş ne önemi var. Önemli olan bu yukardaki kısımın yerli olmasıdır ve tabi milli silahlarda bunu izler kolaylıkla sonrasında. Bence artık TFX tarihi 2030 muş filan diye hayıflanmayalım ve 2021 de uçak işini çözmüş olacağız diye bakalım. Kendi görev bilgisayarın kendi radarın kendi elektronik harp avioniklerin kendi silahların ile bir uçağın varsa daha ne uçak yapacağız ço kmu lazım aliminyum gövde sanki hemen yapamasak ne olur yapsak ne olur. ATAK gibi bir anlamda.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Destinyy - 07 Ekim 2016, 23:40:41
2025 gibi F-16'ları son kez kapsamlı ama özgün bir modernizasyona sokacağız gibi bence ve bu modernizasyonda görev bilgisayarları, radarları, hudları, MFD'leri komple Aselsan temasıyla değiştireceğiz gibi ki mantıklı olanıda odur bence.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: mavi1991 - 13 Ekim 2016, 11:56:49
Özgür projesi tüm f16 lara uygulanacak mı ? yoksa block 30 larda Tfx için basamak olarak mı kullanılacak ?
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: AVCI - 13 Ekim 2016, 13:29:31
Sadece Block 30 lar için.Ancak halen onaylanmış bir karar yok ortada.Daha Aselsan'ın Aesa radarı bitirmesi ve gerekli entegrasyonun bu radar mimarisine göre oluşturulması gibi önemli bir iş var.Radar için 2020 de ortaya çıkar deniliyordu,yani bu 30 küsur block 30 un modernizasyonu en iyi ihtimalle 2022 gibi başlar ve 2025 falan gibi biter.Bunun katacağı kaabiliyetten çok sanayimizin beceri ve yetenek anlamında olgunlaşmasına olan katkısı önemlidir.Yoksa o yıllarda dünyada en az 8-10 model aesa lı uçak havada aktif uçuyor olacaK.TFX için de o yılların enyoğun dönemler olacağını düşündüğümüzde sanayi kapasitemize bir altlık ve teknoloji demonstartörü olarak görülebilecek mantıklı bir proje diyebiliriz.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: mavi1991 - 13 Ekim 2016, 14:16:00
Aselpod, özgür projesi, uçak aerodinamik tasarımı ve motoru bitirdiğimiz zaman geriye mühimmatlardan başka birşey kalmıyor gibi
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: AVCI - 13 Ekim 2016, 14:31:42
Aslında hala işin neredeyse yarısı kalıyor geriye ama sadece motor bile yeterli bunu söylerken imtina etmeye.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: m5c4 - 13 Ekim 2016, 15:23:26
Peki Fx'de gelen bir fuzeyi fark edip bir F35 gibi Hava Savunma fuzesi yonlendirmesi yapabilecek mi?Bu yonde bir calisma var mi?
Başlık: Ynt: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: fırtına getiren - 22 Mart 2018, 22:19:01
Arkadaşlar bu arada Basbakan Binali Yıldırım 2023 e kadar hava gucumuzu buyuk oranda yenileyecegiz yonundede bir acıklama yaptı.
Başlık: Ynt: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Yabgu - 22 Mart 2018, 23:03:18
yenilemekten kasıt yeni uçaklar ise okeyde F-16lar için  block 70 viper'a yükseltme yapılmadıgı sürece hiçbir işe yaramaz. Yakında Egede yunan uçakları bizimkilere tur bindiriyor olur. Bizim uçak sayımızında artması gerektiğine inanıyorum. Kıytırık İsrailin uçak sayısı bile bizimkinden fazla be. İsrailin ne topragı var birde bize bak.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 29 Mart 2018, 11:38:27
Bence başbakanın söylediklerinden kastı sadece F-35 olamaz. F-16'larda kesin modernize edilecek gibi. Aselsan, Aesa radarı 2021 yılına kadar halletmiş olacaktı benim bildiğim. Belki kendi imkanlarımızla F-16'ları yenileriz. Zaten CCIP modernizasyonu ile Aesa radar hariç genel anlamda iyi konuma geldiler. Tek eksik radar. Onuda yerli imkanlarla halledebiliriz. 2021 yılı gibi bu işe başlasak acaba bütün uçaklar ne kadar zamanımızı alır.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: spear - 29 Mart 2018, 11:48:45
Radarı 2021 de yaptık kabul.Geleceğe dönük olarak soruyorum. Görev bilgisayarı konusunda ne durumdayız?
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 29 Mart 2018, 11:56:17
Fikrim yok. Sizin varsa eğer bu konuda beni aydınlatırmısınız ?
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: spear - 29 Mart 2018, 12:00:43
Olmadığıñdan soruyorum bende.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Canik - 29 Mart 2018, 12:27:13
Radarı 2021 de yaptık kabul.Geleceğe dönük olarak soruyorum. Görev bilgisayarı konusunda ne durumdayız?
Aesa 2021 diyorsunuz da cats 2016 daydı yıl 2018 ihalar safire ile uçuyor öncelikle cats meselesi irdelenmeli ki Aesa da sıkıntı çıkmasın.
Başlık: ASELSAN F-16’ları füzelere karşı koruyacak
Gönderen: fırtına06 - 26 Ocak 2019, 17:57:50
ASELSAN tarafından Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16C Blok-50 uçakları için geliştirilen Elektronik Harp (EH) kendini koruma sistemi SPEWS-II projesinde teslimatlar başladı.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/01/xSpews-II-1-750x370.jpg.pagespeed.ic.mzc0fgwX_5.webp)

Savunma Sanayii Başkanlığı’na ait resmi internet sayfasında SPEWS-II projesi ile ilgili olarak “Hv.K.K.lığımızın envanterinde yer alan F-16C Blok-50 uçaklarında kullanılmak üzere 60 adet Elektronik Harp (EH) kendini koruma sistemi (53 adet seri üretim + 7 adet pilot sistem) tedarik projesi kapsamında sisteme ait tüm testler başarıyla tamamlanmış olup, tedarik edilen sistem birimleri bir bütün halinde takılmış olan uçakların garanti dönemi faaliyetleri başlamıştır.” bilgisi paylaşıldı.

ASELSAN ve BAE Systems tarafından ortak olarak geliştirilen SPEWS-II sistemi Radar İkaz Alıcısı (RİA) ve buna entegre olarak çalışan aldatıcı/RF karıştırıcı alt sisteminden oluşuyor. Uçak, üzerindeki diğer aviyonikler ve karşı tedbir salma sistemi ile uyumlu olarak çalışan sistem tehdit radarlarını tespit, teşhis, karıştırma ve aldatma görevlerini yerine getiriyor.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/01/xSpews-II-768x576.jpg.pagespeed.ic.r2PIzbWtLh.webp)

http://defenceandtechnology.com/2019/01/25/aselsan-f-16lari-fuzelere-karsi-koruyacak/ (http://defenceandtechnology.com/2019/01/25/aselsan-f-16lari-fuzelere-karsi-koruyacak/)
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: OKÇULAR - 07 Şubat 2019, 17:50:05
SPEWS 2 çok geç kalmış bir proje. Nihayet diyelim.

https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/1093445673318580224
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Tigerfish - 07 Şubat 2019, 19:18:48
SPEWS 2 çok geç kalmış bir proje. Nihayet diyelim.

https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/1093445673318580224

Ben SPEWS 2 öper başımın üstüne koyarım. Nihayet bu hayati önem taşıyan proje bir sonuca vardı. Darısı Altayın  ve TF 2000’nin başına.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Raptor44 - 07 Şubat 2019, 20:37:42
Hem F-16 larımız hemde gelecekteki tfx uçağımız için önemli bir kabiliyet kazanımı
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: fırtına getiren - 07 Şubat 2019, 23:59:07
Peki neden sadece block 50 tipi uçaklar? Ayrıca benim bildiğim envanterde 80 civarı block 50 var niye bu rakam 60 da kaldı?
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 29 Nisan 2019, 12:44:33
MMU'dan sonraki en önemli projelerden birisi bence. Şu anlık blok 30 lar için düşünülüyor ama ilerde block 40'larada uygulanabilecek bir modernizasyon paketidir.

Bu modernizasyon neden önemli ? Çünkü direkt olarak envanterde 240'a yakın bulunan bir savaş uçağını direkt olarak ilgilendiren bir modernizasyon.

Bu projenin ana amacı nedir ? Görev bilgisayarı olarak millileştirip yerli aviyoniklerle donatarak üst bir seviyeye getirmek.

Peki...

Bu projenin ayrıca hedeflemesi maksimum derecede önemli olan konuda STEALTH UÇAKLARA KARŞI MUKAVEMET.

Neden ?

Yanlış hatırlamıyorsam block 30'lar genelde av-önleme ile görevli uçaklar envanterimizde bulunan yanlış hatırlıyorda olabilirim. Buna rağmen İsrail, Amerika ve hatta belki Yunanistan, Rusya kaynaklı ileride uçaklarımız Stealth uçaklar tarafından tehdit edilecek. Tfx gelse de bu olacak taki envanter komple yenilenene kadar. Çok büyük bir zafiyettir bu . Kağıt üstünde block 30'un bir stealth uçaktan kaçabilme ihtimali yok denecek kadar az. Bu bile bile ladestir. Tabi bunu önlemenin bir yolu var mı ? Belki vardır. Kesin çözüm mü ? HAYIR. Ama olmalı mı ? EVET . Tabi bu dediklerim eğer hürjet bir 4. nesil savaş jetine evriltilse de onun içinde geçerli.

Nasıl ?

Stealth bir uçağı radarda bvr menzilinden tespit etmek imkansız. Tabi sizde stealth değilseniz bu imkansız hali alıyor. O zaman biz bu uçakları nasıl tespit edeceğiz Bu mümkün mü ? Evet.

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Regiment100thAnniversary2018-08.jpg/300px-Regiment100thAnniversary2018-08.jpg)

Arkadaşlar önde gördüğünüz top gibi olan sistem irst sistemi. Bilmeyenler için stealth uçaklarda dahil uçakları kızılötesi olarak tarayıp tespit ve iir füzelerle angaje olmaya yarıyor.

Bu sistemin dezavantajları ne ? Kötü hava şartlarında etkinliği sınırlı ve menzilleri uzun da olasa bu menzillerde vuruş yapabilecek iir güdümlü füze az. R-27ET ve Mica IR ender örnekleri. Ef'deki Pirate sistemi 60-100 km menzili arasında Rusların 101KS-V sistemi 130 km menzilli deniliyor. Zaten TF-X'de de böyle bir sistem olacak.

Henüz ne aşamadadır bilmiyorum ama bizim şu an 100 km menzilli bir erken irst sistemine sahip olmamız lazım. Ayrıca Bozdoğan füzesini de 70 km IIR güdümlü bir versiyonunu yapmamız gerekiyor. Mica IR gibi. Bu çok önemli.  Bu üstünde çalışılabilir bir konu bence.

Çözüm

Bizim burada yapmaya çalıştığımız şey şu; Evet stealth bir uçak stealth olmayan bir uçağı bvr menzilden amraam c-7 veya d ile çok uzak menzillerden indirebilir eyvallah. Ancak eğer biz 100 km'den stealth tespit edebilme şansı ve 70 km'den IR angajman şanslı bir füzeye sahip bir uçağımız olursa Amraam D 'nin 70 km olan no escape zone(bu km içinde ateşlenirse seni büyük ihtimal vuruyor.) 'una girdiğimiz anda diğer stealth uçağıda tehdit edebilme kabiliyetini bu uçaklara kazandırmak.

Böylece düşmanın maliyeti fazla stealth uçakları bu 70 km menzilin altına düşmeden bvr füzelerini atmalarını sağlamak buna karşıda ew chaff ve kaçınma manevralarıyla kurtulunmasını sağlamak. Bu süreçtede düşman stealth uçak üslerini etkisiz hale getirmek. Sonuçta abd dışı ülkeler bu stealth uçakları vurulma pahasına angjmana sokmaktan kaçacaklardır.

Onuda geçtim en azından uçaklarımız uçan ördek kıvamından vurulma ihtimali daha az bir uçağa çeviririz. Buna ek apg-80 sınıfı bir radar ve yerlisini yapana kadar alacağımız Aim-120D amraam veya Meteor füzeleride b uçakların uzak menzillerden 4.5 nesil ve altı uçaklara üstünlüğünü perçinleyecektir. Bunların mevcudiyeti 4. Nesil Hürjet savaş jeti ihtimalinde de değerlendirilmeli.

O yüzden ihtiyacımız olan ilk aşamada ;

+ Milli görev bilgisayarı
+ Apg-80 eşiti aesa radar
+ 100 km menzilli İRST sistemi
+ 70 -75 km menzilli IR güdümlü bozdoğan
+ Göktuğ ailesi
+ Yerlisini temin edene kadar Aim-120D Amraam veya Meteor.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 29 Nisan 2019, 13:14:31
(https://thaimilitaryandasianregion.files.wordpress.com/2015/11/bcf0ecc3e29f0d783f6eb2c691c301d1.jpg?w=686&h=650)

Bunun için burun kısmına kızılötesi sensör gerekmiyor mu? Ya da daha etkili olarak kullanılabilecek bir pod var mıdır?

(https://thaimilitaryandasianregion.files.wordpress.com/2015/11/f-16inb-1.jpg)
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 29 Nisan 2019, 13:22:18

Bunun için burun kısmına kızılötesi sensör gerekmiyor mu? Ya da daha etkili olarak kullanılabilecek bir pod var mıdır?


Pod olarak genelde hedefleme podları daha revaçta . Benim sınırlı bilgimle bildiğim burunda gimbal olarak birde stealth uçaklarda 360'derece olarak var. Bizimkisi gimbal tarzı olacak .
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: カメせ - 03 Haziran 2019, 18:17:38
Alıntı
Cem_Dogut
@DogutCem
Özgür'den yeni kareler. Kamuflajın detayları daha belirgin.
(https://pbs.twimg.com/media/D7_47iXXkAAOy1W?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/D8HX1KYWkAAfosm?format=jpg&name=900x900)
(https://pbs.twimg.com/media/D8HX0_OW4AAaSh_?format=jpg&name=900x900)
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Haziran 2019, 01:40:59
 
Yanlış biliyorsam düzeltin haki veya kahverengine boyanan uçaklar genelde kara saldırı amaçlı olurlar ve yüzeye yakın uçtuklarından yerle kamufle olsun(aynı zamanda yerde taksi halindeyken vb. de ) mavi tonları'da daha çok yüksek irtifa ve it dalaşına giren uçaklara düşman pilotun göz temasını kaçırması amacıyla uygulanıyor. F-16 Block 30'larda manevra kabiliyeti en avantajlı f-16 konfigürasyonlarından olduğu için genelde av/ önleme filolarında kullanıldığını biliyoruz.Bu proje inanın Tfx kadar önemli bir proje bizim için keza envanterimizde daha çok uzun zaman görev yapacak ve sayısı 240'ı bulacak. Çok önemli bir sayı ve çok hayati bir güç çarpanıdır.

Bizim bu uçaklara yerli bir güç hormonu aşısı vurmamız şart. Bu uçakların her şartta sağlıklı görev yapacağına dair kuşkular var. Bu durumu yerli görev bilgisayar ve alt sistemlerle aşmalıyız. Ayrıca her ne kadar aselpod, milli seyrüsefer podu , milli ew podu, yerli hava-yer mühimmatlarıyla bu uçaklar hava-yer olarak güzel seviyelere geleceksede günümüz modern savaş uçaklarına karşı ciddi bir hava hava dezavantajı var. Bu dezavantajı kapatmanın ilk basamağı iyi bir aesa radardır.

Biz CCİP ile bir radar mod. yaşadık ama Rus uçaklarında F-15 lerde, rafale ve ef de hayvan gibi radarlar var. Gan teknolojimiz ve f-16 radar konisinin komple kullanılmış olmasından mütevellit Aselsan F-16 Aesa radarına güveniyorum. Tabi böyle bir radar tek başına hiçbir şey adamı görüyorsun eyvallahta vurabiliyormusun ? Halihazırdaki C-7 amraamları zaten mevcut radarlada maks. menzilde kullanıyoruz. Ruslar K-77lerle r-77-1'lerle, avrupalı meteorla Amerikan Amraam-D'lerle inanılmaz menzillerden vuruş kabiliyetine sahip olacakken bizim C-7 ve Bozdoğanla yeni aesa radar pek bir teknolojik üstünlük vaadedmez kanaatındayım.Yani Özgür modernizasyonuyla Aim-120D Amraam veya Meteor lazım gelir demek istiyorum. En azından 120 km menzillere çıkan bir bozdoğan. Oda mesela G-40 füzesinin hava-hava versiyonuyla olabilir ama o bile azdır böyle bir radar kabiliyeti için diyorum. Yerli ramjet a-a'ya kadar meteor lazım geldiğini düşünüyorum.

Tabi iş bunlada bitmiyor bu uçaklar stealth uçakların kol gezdiği bir ortamda havada kalacak illaki ve bu stealth uçaklara karşı en mantıklı çözüm şu an işin uzun menzilli İRST sistemi + Uzun menzilli IR güdümlü füzedir. Gimbal olarak öne çıkan sistemler batıda Pirate irst 70-90 km doğuda ise Ols-50m (120+ km) füze olarakta batıda Micar IR 60 KM , doğuda R-77T 90 KM olarak öne çıkıyor. Biz bu konuda ne yaparız bilmiyorum. Tf-x'de İrst sistemi olacak ancak şu an çalışma ne aşamada ? Erken bir versiyonu var mı ? Rusların Ols-50m'i alınıp entegre edilebilir mi ? Verirler mi ? Herhalde s-400 veriyorsa s-500 ve su-57'ye sokalım diyorsa verir ama entegrasyonu nasıl olur bilemedim. Ama görev bilgisayarıda bizim olabilitesi yüksek gibi ama birşeyler yapılması lazım. Ir füze içinde tek şans Mica gibi ama üstte bahsettiğim G-40'ın 120 km menzilli havadan havaya versiyonu (40 km'lik bir hss füzesi havadan havaya bu menzillere çıkabiliyor.) Ir versiyonu ve Bozdoğanın direk Ir versiyonuda iş görebilir ancak tam caydırıcılık içi Aim 120-C ile aynı menzilde İrst ve füze lazım. Amerikanın Aim-120D'leri TFX'den önce satacğı veya kend akti kullanacağını sanmıyorum.

Kısaca bu önlemlerle Tfx'e kadar F-16'ları iyi bir 4'ncü nesil avcısı ve 5 nesil caydırıcısı haline getirebiliriz. Ve tekrar hatırlatayım bu uçaklardan elimizde yaklaşık 240 adet var.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 27 Haziran 2019, 16:44:03
(https://www.airforce-technology.com/wp-content/uploads/sites/4/2015/10/F-16V2.jpg)

Yunanistan'ın Viper modernizasyonu aşkı tekrar'dan depreşmiş ve Abd'nin mevcut durumlardan bu konuya bakışı değişmişken bize sorun yaratabilecek bazı konular mevcut.

Eğer bu yunanlılar uçaklarını viper seviyesine modernize ettirirlerse uçakları büyük ihtimal Apg-83 Sabr radarlı olacak ve gan teknolojili bu radar bizim özgür'ün gan tabanlı aesa radarına eş veya daha iyi olabilir. Belki maliyet sebeplerinden dolayı gaas tabanlı daha makul apg-80 radarını seçebilirler. O bizim için iyi olur.

Bir de tabi füze kısmı var. Aim-120 C7'ler ile kullanırlarsa o radar'ın çok fazla bir avantajı olacağını sanmıyorum. Aim-120D amraam isteyeceklerdir . Amerika verir mi ? Bilmiyorum. Ama verirse bize çok büyük avantaj sağlarlar.

Biz buna nasıl karşı koyarız . Tfx'de kullanacağımız meteor ve asraam füzelerini Özgür'e entegre edebiliriz. Görev bilgisayarı yerli olacak sonuçta. Tabi bazı fiziksel veya amerika kaynaklı problemler olursa benzer bir radar + füze kabiliyetini çabucak HÜRJET ile sağlamamız lazım.

Zaten pilotaj avantajımızı kaybettik birde böyle bir dezavantaj bizi ciddi yaralar.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 27 Haziran 2019, 20:05:10
Bizim yerli AESA radarı çalışmaları ne aşamada acaba? F-16 burun konisine uygun yerli bir AESA radar tasarlanıyordu...
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: カメせ - 19 Temmuz 2019, 22:22:46
(https://pbs.twimg.com/media/D_xRJWoWsAQBqFt?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Oğuzhan - 28 Kasım 2019, 11:05:39
Üstadlar sorum şòyle.
F16 lar uçak gemilerine iniş ve kalkış yapamazlarmı.
Yapamazlarsa sebepleri nelerdir cevaplarınızı bekliyorum.saygılar.
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: Tong Yabgu - 28 Kasım 2019, 11:46:20
Üstadlar sorum şòyle.
F16 lar uçak gemilerine iniş ve kalkış yapamazlarmı.
Yapamazlarsa sebepleri nelerdir cevaplarınızı bekliyorum.saygılar.
Birçok önemli kriter var ama en önemlisi F16nın tek motorlu olmasıdır sanırım , uçak gemisinden kalkan uçaklar için çok kısıtlı bir kalkış alanı var tek motoruyla yeterli itki gücünü sağlayamayacaktır
Başlık: Ynt: F-16 Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 28 Kasım 2019, 21:09:52
A7 Corsair uçağı da tek motorlu ve motor gücü F-16 motorundan çok daha düşük... Motor gücüyle alakası yok.. Gövde yapısı güçlü olmalı

Mesela F-35 A modeli ile F-35C (Uçak gemisi modeli) kanat alanı genişliği ve gövde gücü dayanıklılığı açısından farklı