Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 94883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #390 : 23 Aralık 2023, 20:55:20 »
Askeriyeye giden para boşa gitmez. Egemen güçler o kadar ihracatı reklam ve pazarlamadaki başarıları sayesinde yapmıyorlar.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 265
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #391 : 23 Aralık 2023, 21:11:31 »
Askeriyeye giden para boşa gitmez. Egemen güçler o kadar ihracatı reklam ve pazarlamadaki başarıları sayesinde yapmıyorlar.
+1

Çelik yelek yatırımı da bakarsan ölü yatırımdır. Taaa ki kurşun yiyene kadar! Unutmayın, ölüler kazandıkları parayı yiyemezler.  ;)

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #392 : 23 Aralık 2023, 21:21:22 »
Pardon ama.
Askeriye’ye harcanan para boşa gider kim dedi? Boşa gidecek olsa kimse Ordu kurmazdı.

Askeriyeye harcanan para ekonomik olarak ölü yatırımdır dedim.

Nedenini de açıkladım. Tersini ispatlarsanız sevinirim.

Ne zamanki Askeri gücümüzle dışarıdan temin ettiğimiz malzemenin geliş rotasını emniyete almaya başlarız, ya da diğer ülkelerdeki çıkarlarımızı (petrol kuyularının emniyeti, işletmesi bizde olan sanayi yatırımlarının korunması vs) koruma amaçlı bir silahlı kuvvet yapımız olur, o zaman dolaylı yoldan askeriyeye yatırımın ekonomik faydalarını da görmeye başlarız. Tabiiki bu da kolonizasyon operasyonlarına girer bir ölçüde; ve de ne kadar etik olur, o da tartışılır.

Sn Battlestar,
ihracat başarısı diyorsunuz.
Aynısını ben de yazdım. İhracat yaptığınız askeri malzemenin ekonomik getirisi çok çok fazladır. Karşı tarafı kendinize köle etmenizde ayrı.

Sn Merzifonlu,
Çelik yelek imalatı, endüstriyel ama ekonomik açıdan ölü yatırımdır. Kullanıldığı alan açısından elzem ve olması gereken bir yatırımdır. Ama ekonomik getirisi tartışılır. (İhraç etmeye başlayıncaya kadar)
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2023, 21:47:15 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #393 : 23 Aralık 2023, 21:27:22 »

Sn Battlestar,
Aynısını ben de yazdım. İhracat yaptığınız askeri malzemenin ekonomik getirisi çok çok fazladır. Karşı tarafı kendinize köle etmenizde ayrı.

Ben sadece silah satmaktan bahsetmedim. Bkz. Gunboat Diplomacy
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #394 : 23 Aralık 2023, 21:45:45 »
Pardon ama.
Askeriye’ye harcanan para boşa gider kim dedi? Boşa gidecek olsa kimse Ordu kurmazdı.

Ne zamanki Askeri gücümüzle dışarıdan temin ettiğimiz malzemenin geliş rotasını emniyete almaya başlarız, ya da diğer ülkelerdeki çıkarlarımızı (petrol kuyularının emniyeti, işletmesi bizde olan sanayi yatırımlarının korunması vs) koruma amaçlı bir silahlı kuvvet yapımız olur, o zaman dolaylı yoldan askeriyeye yatırımın ekonomik faydalarını da görmeye başlarız. Tabiiki bu da kolonizasyon operasyonlarına girer bir ölçüde; ve de ne kadar etik olur, o da tartışılır.

Sn Battlestar,

Sn Merzifonlu,
Çelik yelek imalatı, endüstriyel bir yatırımdır. Kullanıldığı alan açısından elzem ve olması gereken bir yatırımdır. Ama ekonomik getirisi tartışılır. (İhraç etmeye başlayıncaya kadar)
ZAMAN  geldiğinde elinde silah olmazsa seni işgal ederler yada şehirlerini yok ederler. een basitinden bir şehri yerle yeksan etseler bu şehri yeniden imar etmenin maliyeti ile savunma sanayisine yapılan yatırımın maliyeti kıyaslanamaz bile . sadece bir milyonluk bir şehri altyapı üstyapı ve konutsal imar faaliyeti 400 milyar dolar civarı bir maliyet karşımıza çıkarken  savunma sanayisinin yıllık bazda ihtiyacı olan şu anki para 20 milyar dolar civarı yani bir şehir 20 yıllık savunma sanayii yatırımına bedeldir. topyekün bir savaşta kaç şehrin kaç hava alanın kaç deniz üssün limanların enerji tesislerin zarar görür bunları hesaplayıp savunmanı ona göre güçlendirir ona göre para harcarsın ve bu asla ölü yatırım olmaz

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #395 : 23 Aralık 2023, 21:54:38 »
Pardon ama.

Sn Battlestar,

Sn Merzifonlu,
Çelik yelek imalatı, endüstriyel ama ekonomik açıdan ölü yatırımdır. Kullanıldığı alan açısından elzem ve olması gereken bir yatırımdır. Ama ekonomik getirisi tartışılır. (İhraç etmeye başlayıncaya kadar)

Sn.Yaşar ÖLÜ YATIRIM cümlesinin geniş anlamı nedir?

Ben biliyorumda siz beni karacahil olarak görün ve beni lütfen bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #396 : 23 Aralık 2023, 22:03:27 »
Pardon ama.

Sn Battlestar,

Sn Merzifonlu,
Çelik yelek imalatı, endüstriyel bir yatırımdır. Kullanıldığı alan açısından elzem ve olması gereken bir yatırımdır. Ama ekonomik getirisi tartışılır. (İhraç etmeye başlayıncaya kadar)
ZAMAN  geldiğinde elinde silah olmazsa seni işgal ederler yada şehirlerini yok ederler. een basitinden bir şehri yerle yeksan etseler bu şehri yeniden imar etmenin maliyeti ile savunma sanayisine yapılan yatırımın maliyeti kıyaslanamaz bile . sadece bir milyonluk bir şehri altyapı üstyapı ve konutsal imar faaliyeti 400 milyar dolar civarı bir maliyet karşımıza çıkarken  savunma sanayisinin yıllık bazda ihtiyacı olan şu anki para 20 milyar dolar civarı yani bir şehir 20 yıllık savunma sanayii yatırımına bedeldir. topyekün bir savaşta kaç şehrin kaç hava alanın kaç deniz üssün limanların enerji tesislerin zarar görür bunları hesaplayıp savunmanı ona göre güçlendirir ona göre para harcarsın ve bu asla ölü yatırım olmaz
Ekonomik olarak gene de ölü yatırımdır.
Bu aynen sigortaya verdiğiniz para gibi. Arabanız perte çıkınca kıymetini anlarsınız. Ama size ağır gelir her ay , her yıl sigorta parası ödemek. Size normal günlük hayatınızda ek bir getirisi yoktur o yaptığınız harcamanın.
Vergiden bile kötüdür. Hiç olmazsa vergileriniz karşılığında sağlık , polis ve belediye hizmetleri alırsınız.

Askeriye’ye harcama yapmak zorundasınız. Hem hayat düzeninizi hem de egemenliğinizi korumak için. Ama bu, o yapılan harcamanın ekonomik getirisi vardır demek olmaz. (İhracat yapmadığınız sürece)

Askeri ihracat onun için önemli. ABD 8-900 milyar dolar askeri bütçe yapıyor. Ama geçen yıl 205 milyarlık silah ihraç etmiş. Bizim toplam askeri bütçemizin 10 katından fazla. Bu girdiyle içeride askeri malzemeye yaptığı harcamayı sıfırlamış sayılır.  (Geçen sene 136 milyar malzemeye para vermiş , 107 milyar da R&D’ye)

https://www.reuters.com/world/us/us-arms-exports-up-11-fiscal-2022-official-says-2023-01-25/

https://www.pgpf.org/budget-basics/budget-explainer-national-defense#:~:text=Procurement%20of%20weapons%20and%20systems,development%20of%20weapons%20and%20equipment.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2023, 22:11:22 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #397 : 23 Aralık 2023, 22:15:43 »
Pardon ama.

Sn Battlestar,

Sn Merzifonlu,
Ekonomik olarak gene de ölü yatırımdır.
Bu aynen sigortaya verdiğiniz para gibi. Arabanız perte çıkınca kıymetini anlarsınız. Ama size ağır gelir her ay , her yıl sigorta parası ödemek. Size normal günlük hayatınızda ek bir getirisi yoktur o yaptığınız harcamanın.
Vergiden bile kötüdür. Hiç olmazsa vergileriniz karşılığında sağlık , polis ve belediye hizmetleri alırsınız.

Askeriye’ye harcama yapmak zorundasınız. Hem hayat düzeninizi hem de egemenliğinizi korumak için. Ama bu, o yapılan harcamanın ekonomik getirisi vardır demek olmaz. (İhracat yapmadığınız sürece)

Askeri ihracat onun için önemli. ABD 8-900 milyar dolar askeri bütçe yapıyor. Ama geçen yıl 205 milyarlık silah ihraç etmiş. Bizim toplam askeri bütçemizin 10 katından fazla. Bu girdiyle içeride askeri malzemeye yaptığı harcamayı sıfırlamış sayılır.  (Geçen sene 136 milyar malzemeye para vermiş , 107 milyar da R&D’ye)

https://www.reuters.com/world/us/us-arms-exports-up-11-fiscal-2022-official-says-2023-01-25/

Vermiş olduğunuz örnek söylediğinizle uyumlu değil. orda riski üzerinizden atıyorsunuz.
size daha iyi örnek vereyim 1 çuval parayı tarlaya ekin ağaç gibi büyüyüp dalından meyva yerine para toplayın...İşte bu ölü yatırımdır, boşa giden paradır....
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2023, 22:16:33 Gönderen: aydındurmus »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #398 : 03 Ocak 2024, 18:12:08 »

2024 yılının ilk SSİK toplantısı sona erdi.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) Toplantısı Askeri Gemi Projeleri  Alınan Kararlar;

⚓  Uçak Gemisi tasarım aşaması, 

⚓ MİLGEM 9-10-11-12. gemilerinin (i sınıfı fırkateynler), 

⚓ Açık deniz karakol gemilerinin,

⚓ Yeni tip çıkarma gemilerinin,

⚓ Yeni nesil mayın avlama gemisinin

⚓ Milli hücumbotun 

inşasına yönelik kararlar alındı.

Kaynak: Mavi Vatan
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #399 : 03 Ocak 2024, 18:15:18 »
En güzel haber İ sınıfı fırkateyn sayısının artırılması kararı ...