Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 186536 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1360 : 30 Ocak 2024, 13:25:21 »
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland:

“S-400 meselesini halledersek ki bunu yapmak istiyoruz; ABD, Türkiye’yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır.”

Geçen hafta F-35'lerde gelecek dedim. ABD şimdiden yolu yapmaya başlamış. Hele KAAN bir uçsun ABD daha da iştahlanacak F-35 satmak için.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2024, 14:03:24 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1361 : 30 Ocak 2024, 13:29:33 »
Sn Mehmet05,
10000lbf, 10000 beygir gücü değildir. Jet motorunun itkisinin birimi lbf ya da Newton dur.
Jet motoru itkisini şaft ya da pervane ile sürüm için kullanırsanız yarattığınız iş karşılığı beygir gücü uretirsiniz.

Sayın Yaşar, ben kendim uydurmadım, Akşit Hoca, lb cinsinden itiş gücünü aynı zamanda doğrudan BG gücü olarak belirttiği için ifade ettim. Yoksa dediklerinizi ben de biliyorum. Akşit Hoca doğru ise, de şaft gücüne çevrilebilecek olan sadece kuru itki olduğundan aslında 6.000 BG olarak kabulü de yerinde olabilir, yorumu yazmadan önce bu şekilde ifade etsem mi diye ben de aklımdan geçirdim, ama radara gidecek enerji sonrasında uçağa kalacak enerjine yaş itki gücü de dahil olduğundan uçak bakımından yine doğru bir ifade olacaktır. Ancak dediğim gibi yetkililerin itki gücünü, BG gücüne çevirirken  10.000 BG, 35.000 BG gibi açıklamaları dolayısıyla ben de bunu böyle ifade ediyorum. Zaten forumda kendi aramızdaki tartışmalarda da TF-6000 den, 3000-BG'lik turboşaft çıkmaz, fazla güçlü 6.000-BG motor çıkar beyanları vardı galiba.
Akşit hoca herkesin anlayacağı dilden beygir gücü lafı etti. Bende izledim.
6000lbf motor, şaft ile kullanılırsa 4500 beygir ile 7000.beygir arası şaft gücü alabilirsiniz. Bu sizin transmisyon tasarımınıza bağlı.
Ben mühendis olarak, ve teknik olarak beygir gücü ile lbf ya da Newton itki değerini ayrı tutmak taraftarıyım.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2024, 13:33:06 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1362 : 30 Ocak 2024, 13:39:42 »

“S-400 meselesini halledersek ki bunu yapmak istiyoruz; ABD, Türkiye’yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır.”

Geçen hafta F-35'lerde gelecek dedim. ABD şimdiden yolu yapmaya başlamış. Hele KAAN bir uçsun ABD daha da iştahlanacak F-3 alman için.

Dediğinize benzer şeyi bende söylemiştim ABD bize bu uçakları İsrail'den sonra vermek ister diye hatta ABD kendi kontrolünde yada o uçakları size kendi belirttiği sınırın dışına çıkılmadan kullanılması adına Nasreddin hoca nın kızını suya gönderirken su testisini kırmaması için önce döver sonra suya gönderir şu testisini kırmaması için" diye örnek vermiştim..

İnşallah dediğiniz haber doğrudur sn.Archangel bizde şu s400 den vazgeçer ve f35 lerden faydalanırız...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1363 : 30 Ocak 2024, 13:40:58 »

Geçen hafta F-35'lerde gelecek dedim. ABD şimdiden yolu yapmaya başlamış. Hele KAAN bir uçsun ABD daha da iştahlanacak F-3 alman için.
F3 değil F35 demek istediniz mutlaka.

Bende katılıyorum. F35'ler gelecek sonunda. O 6 uçak ABD'de boşuna tutulmuyor.
S400 ler Rus uçağının vurulması akabinde bilhassa ABD destekli olduğu kokusu olan kalkışmanın ardından RTE'nin hayatına kastedildigi dönemde alınan bir panikleme hareketinin meyvesidir.
Su anda da ambarda yatıyorlar.
Kullanmama garantisi verip F35 işine döneceğiz derim ben.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1364 : 30 Ocak 2024, 13:41:40 »
Tamamda

Nedense Alt tarafı F35 deyip geçemiyorum

Tarihte "Averof"diye bir gerçek var iken..

Bir Averof ile koca adaları kaybettiysek

40 F35 ile başımıza neler gelebilir onuda bu kadar Rahat davranan Arkadaşlarıma sormakı isterim.

Ne yapacaktık kendimizi mi parçalayalım Yunan F-35 alıyor diye? ABD'nin Türkiye'ye zarar vermek için Yunanistan'a ihtiyacı yok ki. Ona bakarsan Tomahawk seyir füzesi taşıyan destroyer gemilerimiz de yok, Tomahawk'ı engelleyecek savunma sistemimiz de yok.  ABD istese Akdeniz'den şehirlerimizi Tomahawklarla harabeye çevirir o zaman gözümüze uyku girmesin?

ABD S-400'ü bahane edip bizi F-35 projesinden çıkarttı şöyle düşünün biz bu uçakları alsaydık Ortadoğu'da F-35'leri kullanan ikinci ülke ve birinci Müslüman ülke olacaktık. İsrail perde arkasında bizim uçakları almamızı engelleyerek Ortadoğu'daki tek güç olmayı sürdürüyor işte bu kadar basit.

Bu arada F-16 satışı onaylandı diye Yahudi, Rum, Ermeni, Kürt ve Hint lobileri harekete geçmişler. Diğerlerini anladıkta Hintlilere ne oluyor adamlar tam Türk düşmanı çıktılar.

Sn başkan

Oturup ağlamıyacağız yada karaları bağlımıyacağız
Mesele oturup konuşmak ve tartışmak ne gibi önlem çare alabiliriz, hangi yetenek ve kabiliyetleri kullanabiliriz hangi strateji ve doktrini kullanabiliriz bizim zaaf ve zaaflarımız ne karşı tarafın zaaf ve zaafları ne hangi senaryo ile karşılabiliriz kayıplarımız neler olabilir şeklinde fikir terakisinde alışverişinde bulunuyoruz...

Ne yapalım savunma forumunda vizyona girecek sinemalardan mı bahsedelim😁

O kadar sıkıntı yapmayın Sn. Denizci, mesele her zamanki gibi kimin önce vuracağı. Siyasi sebeplerle ilk vuranın biz olma ihtimalimiz düşük.   Buna karşın, Kaan yetişmeden Yunan F-35 alsa bile Yunan stealth ucaklarına karşı balistik füzeleri seyir füzeleri, klasik ve jet SİHAlar yeterli caydırıcılığı sağlar. Yunanistan aksine Türkiye derinliği olan bir ülkedir. Gerek füzelerimiz gerek fazlası ile stealth Anka-3  Yunanistan'ın her yerini vurabilir. SOM, Atmaca tipi füzelerin ne kadar etkin oldukları ortada. Çakır ise bambaşka bir caydırıcılık seviyesi.  Madem BVR tehdidinden o kadar çekiniyoruz, hiç yoktan Kızılelma ve Anka-3lerin bir kısmına Murad radarı ile birlikte BVR füze yükleyelim. Anka-3'e yeterince büyük, yaklaşık 1000 modüllü bir radar koyabilirsek Anka-3 ilk gören olacağını düşünüyorum. Dün Rafaleler felaketini tartışıyorduk, 2030 için ise F-35'i tartışıyoruz.

Açıkçası ben F-35'i o kadar dert etmiyorum. Ben bizim ürünlerin zamanında ve gereği sayıda seri üretime girip girmeyeceğini dert ediyorum. Yunan ile çatışma ortamı devam edecekse, zaten Yunan vekil devlet olduğu için abilerinin desteğinin eksik olmayacağı ortada. Doğu Akdeniz, PKK/YPG, Kıbrıs, Suriye sahaları dolayısıyla politik çatışma ve sıcak çatışma ihtimalinin mevcudiyeti ortada.   Bu bakımdan savunma sanayi, hammadde, yarı mamül, alaşım, vs çoğu konuda kendine yeterli olmak durumunda.     

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1365 : 30 Ocak 2024, 13:51:52 »
Gönül ister ki yerli motor ile Kaan çatır çatır envantere girsin, bizde F35ler teklif edilince "istemiyoruz, gerek kalmadi " diyelim ama bunun için en az 10 sene var herhalde...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1366 : 30 Ocak 2024, 13:53:38 »

F3 değil F35 demek istediniz mutlaka.

Bende katılıyorum. F35'ler gelecek sonunda. O 6 uçak ABD'de boşuna tutulmuyor.
S400 ler Rus uçağının vurulması akabinde bilhassa ABD destekli olduğu kokusu olan kalkışmanın ardından RTE'nin hayatına kastedildigi dönemde alınan bir panikleme hareketinin meyvesidir.
Su anda da ambarda yatıyorlar.
Kullanmama garantisi verip F35 işine döneceğiz derim ben.

ABD ile PKK/YPG gibi çok daha temelli problemlerimiz var. ABD Suriye'den çıkıp, PKK/YPG'ye desteğini çekse bu ihtimal çok daha kuvvetlenebilirdi. Ama geçen yaşanan ABD üssünün vurulmasının ABD'nin bölge politikasına etkisini göreceğiz. Ancak olay bence çok şüpheli. Olayı derin ABD ile derin İran'ın ortaklaşa yaptığından, İsrail ve PKK'ya kadar pek çok muhtemel şüpheli var ortada. YPG tarafından satılan Suriye petrolü, Barzani tarafından satılan Irak petrolü düşünüldüğünde, ortam ve kayıt dışı para her türlü ortamın da kapısını aralıyor. Bu paradan oradaki ABD askerlerinden, kilit noktalardaki general ve siyasilere kadar bir rant zinciri oluşması mümkün. Derin İran olarak devrim muhafızlarının da çatışmadan beslenerek, kendi ekonomilerini yarattıkları ayrı bir gerçek. Malesef bölgemiz ateşten çemberi ve karşıtımız çok sayıda legal ve illegal güç var. 

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1367 : 30 Ocak 2024, 13:56:31 »
Gönül ister ki yerli motor ile Kaan çatır çatır envantere girsin, bizde F35ler teklif edilince "istemiyoruz, gerek kalmadi " diyelim ama bunun için en az 10 sene var herhalde...

F-35 gibi bir ihtimal doğarsa en azından Deniz Kuvvetleri ihtiyacı açık.  Müşterek harekat, taktik kazanımlar ve eğitimler için de faydalı olabilecektir. 

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1368 : 30 Ocak 2024, 14:07:19 »
Ben ilgili yardımcının açıklamasından parlak bir dönüş göremedim açık konuşayım. Nuland diyor ki "öncelikle bu diğer meseleyi (yani S-400) çözmemiz ve aynı zamanda Türkiye'nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasını sağlamamız gerekiyor".  Önerdikleri çözüm halen "S-400'ü sınır dışı edin biz de size HSS satalım" çözümü. Halbuki ilgili sistem Rusya'dan başka bir ülkeye devredilmez. Bunu bilmek için  S-400 son kullanıcı belgesini görmüş olmaya gerek yok. Bizim "savaş dışında kullanmayız" söylemi ABD nezdinde zaten kabul görmüyordu.

Bir diğer tartışılması gereken konu da şu: Daha önce denenmiş ve tutmamış Patriot teklifi ile F-35 programına dönmek bizim için artık ne kadar makuldür?  Üstelik öncekinin aksine şu an yerli hava savunma sistemleri kabul aşamasında ve F-16 alımı da kapıda.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1369 : 30 Ocak 2024, 14:11:41 »
Ben ilgili yardımcının açıklamasından parlak bir dönüş göremedim açık konuşayım. Nuland diyor ki "öncelikle bu diğer meseleyi (yani S-400) çözmemiz ve aynı zamanda Türkiye'nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasını sağlamamız gerekiyor".  Önerdikleri çözüm halen "S-400'ü sınır dışı edin biz de size HSS satalım" çözümü. Halbuki ilgili sistem Rusya'dan başka bir ülkeye devredilmez. Bunu bilmek için  S-400 son kullanıcı belgesini görmüş olmaya gerek yok. Bizim "savaş dışında kullanmayız" söylemi ABD nezdinde zaten kabul görmüyordu.

Bir diğer tartışılması gereken konu da şu: Daha önce denenmiş ve tutmamış Patriot teklifi ile F-35 programına dönmek bizim için artık ne kadar makuldür?  Üstelik öncekinin aksine şu an yerli hava savunma sistemleri kabul aşamasında ve F-16 alımı da kapıda.

Şu aşamadan sonra hava savunmaya katkı olarak ABD'nin yapabileceği iyilik bize ancak THAAD vs vermek olabilir.