Anket

Uzayda, Dünya dışında yaşam olduğuna inanıyor musunuz?

Uzayda hayat yok!
3 (11.1%)
Var ama bizim kadar zeki olduklarını sanmıyorum
2 (7.4%)
Kutsal kitaplarda belirtilen varlıklar dışında yoktur
5 (18.5%)
Filmlerdeki gibi dünya dışı zeki yaşam formları olduğuna inanıyorum
13 (48.1%)
Uzaylılar aslında gelecekten gelen insanlar
3 (11.1%)
Uzaylı dediğiniz şey aslında cinler vb varlıklardan başka bir şey değil!
1 (3.7%)

Toplam Oy Verenler: 27

Gönderen Konu: Uzaylılar Aramızda mı?  (Okunma sayısı 138745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
Ynt: Uzaylılar Aramızda mı?
« Yanıtla #660 : 16 Eylül 2023, 15:55:55 »
Bu adamı referans kabul etmek doğru değil, bilimsellikle alakası olmayan hikayeler anlatıyor üstelik bunu dini motiflerle soslandırıyor ki alt tabaka kitlelerde(kusura bakmayın toplumu realitesi bu)  inandırıcılığı yükselsin taraftar toplasın

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #661 : 16 Eylül 2023, 20:50:56 »
Uzaylının kek olduğu ortaya çıkmadı. Bir kişi sözde uzaylı fosilinden etkilenerek o biçimde kek yapmış sadece. Ha iki durumda da keklendiniz o ayrı konu  ;D

Ama zaten fosil ile kekin aynı olmadığını biliyorduk!  :D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #662 : 16 Eylül 2023, 22:10:00 »
Bosverin uzaylı fosiline kıyasla kek bünyeye daha faydalı :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #663 : 17 Eylül 2023, 00:21:40 »

Şaka bir yana, iki hafta önce yeni bir işe başladım. Çalştığım yerin yakınlarında sanırım bir gıda fabrikası falan var. Bazen müthiş bir kek kokusu kaplıyor. Bu nedenle canm o kadar çok kek çekiyor ki! Neyse bu akşam sonunda keke kavuştum.  :D :D :D ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Yaşam izi: Bilim insanları, uzak bir dünyadan 'heyecan verici' sinyaller alıyor
K2-18b'yi diğerlerinden farklı kılan ne?

Dünyamızdan yaklaşık 120 ışık yılı uzakta, soluk kırmızı yıldızının yörüngesinde dönen ve "su barındıran" gezegen artık daha heyecan verici bir hâle büründü.
K2-18b'nin atmosferinde yapılan bir araştırma, karbon dioksit ve metan gazlarının varlığını ortaya çıkardı. Bilim insanları daha önce hidrojen açısından zengin atmosfere sahip ve "Hycean" (hidrojenin HY ve okyanus anlamına gelen 'ocean'ın cean harflerinin birleştirilmesi ile tanımlanan deniz dünyaları) olarak adlandırılan okyanus gezegenlerinde bunu görebileceğimizi tahmin etmişti.
Yaşama dair büyüleyici iz!

Dahası, gözlemler gezegende "büyüleyici" dimetil sülfitin işaretlerini de ortaya çıkardı. Bilim insanları Hycean dünyalarda bu işareti görmeyi de bekliyordu. Peki neden heyecanlanıyoruz? Çünkü Dünya üzerinde dimetil sülfit sadece yaşam sayesinde üretilebiliyor ve gezegenimizde bunu en çok denizdeki bitki planktonları üretiyor.

Cambridge Üniversitesi'nden astronom Nikku Madhusudhan keşifle ilgili şunları söylüyor: "Bulduklarımız, başka yerlerde yaşam ararken farklı yaşanabilir ortamları dikkate almanın öneminin altını çiziyor. Alışılmış olan, öte gezegenlerde yaşam ararken küçük katı gezegenlere odaklanmak. Ancak büyük Hycean dünyalar atmosferik gözlemlere karşı daha iletken durumda."

Yaşam için ideal koşullara sahip

Astronomlar K2-18b'yi bir süredir izliyor.
Söz konusu öte gezegen, 2019 yılında atmosferi tespit edilen ilk yaşanabilir bölge katı gezegeniydi. Örneğin Jüpiter ve Satürn gibi gezegenler gazdan oluşmakta. Yaşanabilir bölge, gezegenin ana yıldızından uzaklığının, sıvı halde suyun yüzeyde bulunabileceği uzaklığı işaret ediyor. Buharlaşacağı kadar yakın ya da donacağı kadar uzak olmamalı.

K2-18b Dünya'dan oldukça farklı. Çok daha büyük ve yoğun. Kütlesi Dünya'nın 8,6 katı ve yarıçapı Dünya'nın 2,6 katı. Üstelik yörüngesi kızıl cüce yıldızına da çok yakın; her 33 günde bir dönüşünü tamamlıyor. Ancak, kızıl cüce yıldızlar daha soğuk ve karanlık olduğu için, K2-18b güneşinden, tıpkı bizim Güneş'ten aldığımız kadar ışınım alıyor. Tam olarak bebek maması sıcaklığında. Ilık.

Madhusudhan ve ekip arkadaşları 2020 yılında K2-18b'yi "yaşam barındırması muhtemel" olarak değerlendirdi. 2021 yılında da K2-18b'nin potansiyel bir Hycean dünyası olduğunu duyurdular.
"Dünya'nın koşullarına benzer olabilir"

Madhusudhan o zaman Sciencealert'a yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu: "Bu dünyalardaki okyanusların bazı koşulları, Dünya'mızdaki okyanusların yaşanabilir koşullarına benzer olabilir. Bunlar arasında benzer sıcaklık ve basınç, sıvı suyun varlığı ve yıldızından gelen enerji bulunuyor. Konuyla ilgili çok sorumuz var ancak şu aşamada ilk tahminimiz bu yönde. Eğer bu okyanuslarda, mikrobik seviyede sucul yaşam, Dünya'da olduğuna benzer şekilde başladıysa, kimi biyolojik işaretler de benzer olabilir."

Ancak araştırmacıların daha fazla veriye ihtiyacı vardı. Öte gezegenin atmosferine yakından bakabilmek, yaşamın izlerini görebilmek için James Webb Uzay Teleskobu'na (JWST) ihtiyaçları vardı. Ve sonunda buna kavuştular.

James Webb Uzay Teleskobu'nun yakın-kızılötesi NIRSpec ve NIRISS ekipmanlarını kullanarak, K2-18b'nin güneşi ile gezegenimiz arasından geçişini iki kez izlediler. Daha sonra yıldızın ışığındaki, gezegenin geçmesinden ve atmosferinden kaynaklanan farklılıkları incelediler.

Bu farklılıkları ayırdıklarında, araştırmacılar karbon molekülleri, karbon dioksit ve metan gazına dair kanıt buldu. Işık tayfı da belli belirsiz miktarda dimetil sülfiti işaret ediyordu.

Bunun anlamı, K2-18b'nin yaşama elverişli olup olmadığına karar vermek için yeterli gözleme sahip olmadığımız. Ancak "kışkırtıcı" derecede buna yakınız. Madhusudhan "Gelecek olan Webb gözlemleri K2-18b'nin atmosferinde ciddi seviyede dimetil sülfit bulunduğunu doğrulayabilir" diyor.
Sırada daha detaylı araştırma var

Bir sonraki adım, teleskobun orta-kızılötesi MIRI ekipmanını gezegene doğrultmak ve dimetil sülfiti daha detaylı araştırırken, gezegenin atmosferindeki olası diye yaşam izlerini de aramak.

Geniş anlamda bakacak olursak, bu sonuçlar JWST'nin öte gezegenlerin atmosferindeki yaşam izlerini bulma becerisine sahip olduğunu gösteriyor, ki bu da başka bir gezegende yaşam bulabilmek için önemli bir ilk adım.

Madhusudhan tüm bunlar için "Nihai amacımız yaşanabilir bir öte gezegendeki yaşamı belirleyebilmek. Bu da evrendeki yerimize dair algımızı değiştirecektir. Bulgularımız, bu amaçla Hycean dünyaları daha iyi anlamamıza dair önemli bir adım" yorumunu yapıyor.

https://tr.mashable.com/dis-gezegen-bilimi/11086/bilim-insanlari-uzak-ve-yabanci-bir-dunyadan-heyecan-verici-sinyaller-aliyor

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #665 : 17 Eylül 2023, 08:59:52 »

Şaka bir yana, iki hafta önce yeni bir işe başladım. Çalştığım yerin yakınlarında sanırım bir gıda fabrikası falan var. Bazen müthiş bir kek kokusu kaplıyor. Bu nedenle canm o kadar çok kek çekiyor ki! Neyse bu akşam sonunda keke kavuştum.  :D :D :D ::)

Afiyet olsun :)

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #666 : 17 Eylül 2023, 14:11:19 »
Uzaylının kek olduğu ortaya çıkmadı. Bir kişi sözde uzaylı fosilinden etkilenerek o biçimde kek yapmış sadece. Ha iki durumda da keklendiniz o ayrı konu  ;D

Bu ayrımı yapamayıp paylaşan haber sayfaları vardı X'te. Şimdi önüme garip garip şeyler düşüyor ;D

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #667 : 17 Eylül 2023, 15:20:03 »
Yerin altından çıkan görüntü şoke etti!

The Simpson dizisinin bir bölümünde yerin altından çıkan görüntüler şaşkına çevirdi. Bazı sosyal medya kullanıcıları bu görüntüleri Meksika’da bulunan uzaylıya bağladı. Şimdi tüm dünyanın gözü 20 Eylül tarihinde!

https://www.ensonhaber.com/bilgi/20-eylule-dikkat-simpsonlardan-bir-kehanet-daha-sosyal-medya-ayaklandi

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #668 : 17 Eylül 2023, 16:25:22 »

Bu ayrımı yapamayıp paylaşan haber sayfaları vardı X'te. Şimdi önüme garip garip şeyler düşüyor ;D

Bu sanırım bir fotomontaj. :)

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #669 : 19 Eylül 2023, 10:50:44 »
Meksika'da uzaylı iddiası bulunan kalıntılara röntgen çekildi
Uzaylı iddiasıyla gözler önüne serilen kalıntılar dünya genelinde tartışmalara neden oldu. Meksikalı doktorlar, kalıntılar üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

https://www.ensonhaber.com/dunya/meksikada-uzayli-iddiasi-bulunan-kalintilara-rontgen-cekildi