Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 869600 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #4110 : 31 Ocak 2024, 23:56:22 »
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye'nin F-35 programına yeniden dahil edilmesiyle ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu.

Kirby, günlük basın brifinginde F-35'lere ilişkin bir soruyu yanıtladı.

'TÜRKİYE ENDİŞELERİMİZİ GİDEREBİLİRSE F-35 PROGRAMINA KATILIMI RESTORE EDİLEBİLİR'

Türkiye'ye F-16'ların satılmasının ardından bu ülkenin F-35 programına geri dönüp dönemeyeceğine ilişkin soruya Kirby, bu konuda şu anda bir değişiklik ya da güncel bir gelişme olmadığı yanıtını verdi.

Kirby, "Bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor, eğer Türkiye bu konudaki endişelerimizi giderebilirse ondan sonra F-35 programına katılımı restore edilebilir." dedi.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3387267-abdden-son-dakika-turkiye-ve-f-35-aciklamasi-dikkat-ceken-s-400-detayi

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #4111 : 01 Şubat 2024, 00:12:48 »
Ülkecek daha akılcı bir yola girdik her anlamda ona seviniyorum. Merkez bankasındaki karikatürize politikalar şahıslar tercihler yerini bir anda tam profesyonel yaklaşımlara kadrolara bıraktı iç işlerindeki sinirleri hoplatan adamlar doğru düzgün adamlarla değiştirildi dış politikada işler düzelme eğilimine girdi geriye bir tek arıza kaldı oda ümmetin derdini abartılı şekilde sahipleneceğiz diye dünyadan dışlanmış kesimlerin sahiplenilmesi. Amarika ile bu ilişkilerinde yeni bir yaklaşımla adının konması gerekecek iki ülke açısından da. Eski Türkiye'yi herkes özler tabi ki ama bu demek değil ki eskisi kaçtı diye yenisi tamamen dışlanacak. Türkiye den vazgeçmek bu dünyada hiç kolay bir tercih değil. Türkiya hep söylendiği gibi çok yalnız bir ülke değil bilakis herkesin arkadaş olmak istediği bir cazibedir. Bence iyi yola girdik herkes dersini aldı yakın geçmişin sıkıntılarını toparlayıp yolumuzda devam edebiliriz. Bu insnaların davalarından vazgeçecekleri anlamına gelmiyor ama bu hayat öyle sokakta çıplak koşulacak kadar özgür bir hayat değil kafanda bir şey varsa yüz yıla yayacaksın üç beş yıla değil. Yüz yılada kim öle kim kala bu internet cyber çağında. Yine Cumhuriyet kazanır zatende kazandı inşallah.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4112 : 01 Şubat 2024, 00:33:18 »
Sn Archangel Rüşvet ifadesi ağır gelmiş olabilir ama F16 modernizasyon başlığında Sn.Serkan1976 az çok tahmini bir rakam çıkarmıştı.

Onun hesabına göre yeni uçak,kitler ve ekstra podlar ve mühimmatlar ile fiyatı 8-13 milyar dolar arası...

Fakat kongrenin bildirdiği rakam 23 milyar dolar buna ben rüşvet demesemde bir diyet ödeme lafını kullanırım...

Bu rakam biz bu savunma sanayi gönülleri olarak takip ettiğimiz kadarı ile çok fazla ki ilk defa F16 alıcısı değiliz elimizde F16 ve üretimi ile modernizasyon bakım kabiliyeti var...

Kime sorsanız sorun buna bir rüşvet yada diyet ödeme şeklinde yaklaşır en azından ben o şekil yaklaşıyorum

Ha sonuç olarak değer mi? Verilir mi ?

Evet değer ve verilmeli çünkü elimiz muhtaç...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4113 : 01 Şubat 2024, 00:40:10 »
Bir takım mühimmatların muadillerini tasarladık , bazısı bir önceki versiyonlarının eşdeğeri olsalar da , üretime hazırlar ama sorun seri üretim hızında henüz seri ürettiğimiz birşey yok ve uçak sayımız da çoğalacağı için kestirme yolu seçmiş görünüyoruz, gene.
Bence bunda bir sorun yok nelere para saçmıyoruz ki bir kaç 100 adet füze almak depoya atmak ne bizi batırır  ne olan bağımlılığımızı arttırır.
Akbabanın zaten daha esamesi yok neden HARM aldılar diye eleştirmek insafsızlık.

Bende sizin gibi düşünüyorum şu an çoğu gördüğümüz yerli mühimmatın seri üretim sözlesmesi yok yada yeni yeni yapılıyor

Ki gerek Ukrayna'da mühimmatların çabuk bitecegini gerek biz  Suriye'de bazı tank ve top mühimmatların biz kendimiz bile üretsek kullandığımız mühimmatı karsılamaya yetmediği ortaya çıktı

Tabiri caizse biz bu mühimmatları gidip çin'den bile alsak yada kimden alırsak alalım verilen her kuruşa değer çünkü leblebi gibi atılıyor geniş mühimmat envanteri ve stok çok önemli...

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #4114 : 01 Şubat 2024, 00:52:50 »
Sn Archangel Rüşvet ifadesi ağır gelmiş olabilir ama F16 modernizasyon başlığında Sn.Serkan1976 az çok tahmini bir rakam çıkarmıştı.

Onun hesabına göre yeni uçak,kitler ve ekstra podlar ve mühimmatlar ile fiyatı 8-13 milyar dolar arası...

Fakat kongrenin bildirdiği rakam 23 milyar dolar buna ben rüşvet demesemde bir diyet ödeme lafını kullanırım...

Bu rakam biz bu savunma sanayi gönülleri olarak takip ettiğimiz kadarı ile çok fazla ki ilk defa F16 alıcısı değiliz elimizde F16 ve üretimi ile modernizasyon bakım kabiliyeti var...

Kime sorsanız sorun buna bir rüşvet yada diyet ödeme şeklinde yaklaşır en azından ben o şekil yaklaşıyorum

Bu 23 milyar dolars rusvetten ziyade bir daha abd ile uzun sure ugrasmamak icin depoyu agzina kadar doldurma parasi. Bir cok ucagin acil yedek parcaya ihtiyaci varmis.Ayrica artik agzimiz cok yandigi icin yedek parcalari cok uzun sureligine planlanip aliniyormus. Kaner kurt daki uzmanlar hem fikir bu konuda.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4115 : 01 Şubat 2024, 01:14:59 »
İşte ağır yükün yada çıkarılan ağır faturanın yada yüksek maliyetin altına girmek zorundayız ....

Sonuçta ABD'nin insafına ve insiyatifine girmiş durumdayız kabul etsekde etmesekde ..

Daha sorunla uğraşmamak yada daha ağır bedel ödememek için dedikleri ,çıkardıkları maliyete evet demek durumundayız

Şunuda söyleyeyim ek olarak unutulmasın yada içimde kalmasın

Mukayese ve fiyat karşılaması olarak söylüyorum
Hata yada niye yanlış yaptık veyahut niye yangına körükle gittik şeklinde söylemiyorum.

Biz 10-12 milyar dolara 100-120 adet f35 alacaktık ve bu bize uzun vadede aynı fiyata denk gelecek şeklide firmalarımıza yani bizim topraklarımıza iş payı olarak dönecekti.

Şimdi ise 40 uçak 79 kit çeşitli podlar ve çeşitli sayı ve tipte mühimmata verilen 23 milyar dolar.

Bende kazıklanma hissi yaratıyor doğrudur veya yanlıştır fakat bendeki karşılığı kazıklanma .

Yapacak birşey yok hiç satmamalarından iyidir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4116 : 01 Şubat 2024, 01:46:06 »

Bu 23 milyar dolars rusvetten ziyade bir daha abd ile uzun sure ugrasmamak icin depoyu agzina kadar doldurma parasi. Bir cok ucagin acil yedek parcaya ihtiyaci varmis.Ayrica artik agzimiz cok yandigi icin yedek parcalari cok uzun sureligine planlanip aliniyormus. Kaner kurt daki uzmanlar hem fikir bu konuda.

+1

Ben de bunu söylüyorum. Bu kadar yüklü alım yapılmasının sebebi bir daha ABD ile bu konuda muhatap olmama isteği ve bir nevi toptan alım. İlişkiler yine bozulabilir, yine ambargoydu, yaptırımdı, ötelemeydi bir sürü sorun olabilir. Toptan alalım defteri kapatalım alışverişi bu. Ayrıca listede azalmaya gidilebilirmiş. Yani direkt bunlar alınacak diye bir şey yokmuş.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4117 : 01 Şubat 2024, 02:31:52 »
Umarım artık üretim kapatesine güzel bir yatırım yapılır, deli gibi seri üretim yapabilmek zorundayız, her yere siha satıyoruz, mühimmat yetişemeyebileceği için diğer ülkelerin mühimmatlarına entegrasyon yapmaya başladı artık şirketler.

Öncelikle mühimmat üretim kapasitesi arttırılmalı sonra da geri kalan sistemler

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4118 : 01 Şubat 2024, 02:32:53 »
Umarım artık üretim kapatesine güzel bir yatırım yapılır, deli gibi seri üretim yapabilmek zorundayız, her yere siha satıyoruz, mühimmat yetişemeyebileceği için diğer ülkelerin mühimmatlarına entegrasyon yapmaya başladı artık şirketler.

Öncelikle mühimmat üretim kapasitesi arttırılmalı sonra da geri kalan sistemler.

Hala ortak üretici olsaydık belki de göktuğ füzelerini entegre edebilirdik F-35e deli gibi satardı

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #4119 : 01 Şubat 2024, 04:24:16 »
Rusya tehlikesi tüm ülkeleri en üst seviyede askeri hazırlığa sevketti. İngiltere mecburi askerlik tartışıyor Almanya Türkçe ilanlar asmış Polonya ne bulursa satın alıyor MKE mühimmat yetiştiremiyor ihracat rekorlarını kırmaya başladı. Bu sene Türkiye'nin silah ihracatı belkide ikiye katlanacak göreceksiniz. BAE Raytheon filan ihracat rekoru kırmış geçen sene.  Bizde tedirginiz ve silah eksiğimizi kapatıyoruz savaş kapıya dayandı bu alımı böyle okumak lazım. Askerin gözü yerli projeydi filan görmüyor şu anda. Bize bu işler magazin mevzusu gibi geliyor ama askerin başka derdi yok gerilim artınca o tek işi olan bu önlemleri devreye alır. Vatan savunması söz konusu olunca bizim twiterde okuyup geçtiğimiz şeyler insanları alarma geçiriyor. Rusya da büyük savaş varsa adamlar depolarını mühimmatla silahla doldururlar Türk savunma sanayisini filan düşünmezler o noktada. Ben yaşı gelenlere bir öneride bulunayım ilk imkanda askere gidin yoksa bir sene askerlik yapabilirsiniz gidişat 6 aylık askerliği taşımaz söyleyim barış dönemi bitti
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2024, 04:26:28 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.