Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 994000 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2490 : 23 Haziran 2020, 17:41:35 »
Arkadaşlar Alman motoru Altay'ın kaderi. Çünkü Türk ordusunun isterlerinin sonucu budur.

Nasıl ?

Bizim ordumuzun azılı rakibi yunanlılardır. İki ülke çoğu alımda yarış içindedir. Bizim kurmaylarımız da haklı olarak 170 adet yunan leopard 2a7'sine karşı tasarlanmıştır.  Doğal olarak 120mm L/55 top koyar yine aynı topun dm-53 sabot mühimmatına dayanım için zırhlandırırsanız tankın ağırlığı otomatik olarak 65 tona çıkıyor. Aksini sağlayan bir tank yok. Belki Type 10 var onunda zırh koruması vasat çünkü rakiplerinin tanklarının sabot deliş mm'leri düşük.

Batı bloğunda 1500 hp itki veren 3 motor var. Amerikan motoru, Fin Motoru, Alman Motoru. Amerikan motoru olmaz yakıt tipinden dolayı, Fin motoru olmaz hem sorunlu hemde Fransız kontrolünde malum ermeni olayları,  geriye ne kalıyor Alman motorları. Anlayacağınız başka çare kalmıyor.

O zaman madem bu kadar beyinleri çalışıyor , Yunanlıların hangi tankına karşı üreteceklerini bile tespit edecek kadar ileri görüşlüler bi zahmet  - şimdi ismini hatırlayamadığım üstadlarımızdan biri söylemişti - yapılacak birkaç şey vardı ;

1-Bu Altay projesi başladığı an (Sözleşme 2008 yılında imzalandı)  aynı zamanda yerli tank motoru ve transmisyon ihalesi de verilecekti...
2-Almanya'dan 2008'den itibaren makul sayıda MTU 883 motoru tedarik edeceklerdi.Zaten kendini kanıtlamış bir motor.Risk yok.

Almanya'dan ALTAY prototipleri için 3-5 MTU 883 motoru alırken bunlar Almanya'ya ne dedi de bu motoru istediler çooookkk merak ediyorum... Biz fantazi yapacağız 3-5 motor verinde takak mı dediler?

Bu safları bu kadar savunmayın Sayın Hocam....
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2020, 17:42:56 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2491 : 23 Haziran 2020, 17:49:39 »
Neden en başta yani 2008'de başladı Altay projesi yanlış olabilir. En başından beri motor yapabilirdik 12 sene boyunca motor gayet yapılabilirdi. Neden yapılmadı en başından yani tank yapıyoruz motorda yerli olsun diyip.

Hocam savunma sanayinde ilk ciddi meyvelerini yeni vermeye çalışmış bir ülkeydik o zaman. Ne yapacaktık hadi 1500 hp tank motorunu yerli olarak yapalım mı diyecektik ? Bu şöyle bir şey hadi hiper uzay motorunu yapmaya çalışalım ilk uzay gemimizi yapana kadar yaparız.

1500 Hp sağlıklı bir motor yapmak kolay değil. Aklınıza gelecek herşeyi yapan ingiltere ve israil bile şu an tanklarında 1500 hp ya kullanmıyor yada mtu lisansıyla üretiyor.

Arkadaşlar Alman motoru Altay'ın kaderi. Çünkü Türk ordusunun isterlerinin sonucu budur.

Nasıl ?

Bizim ordumuzun azılı rakibi yunanlılardır. İki ülke çoğu alımda yarış içindedir. Bizim kurmaylarımız da haklı olarak 170 adet yunan leopard 2a7'sine karşı tasarlanmıştır.  Doğal olarak 120mm L/55 top koyar yine aynı topun dm-53 sabot mühimmatına dayanım için zırhlandırırsanız tankın ağırlığı otomatik olarak 65 tona çıkıyor. Aksini sağlayan bir tank yok. Belki Type 10 var onunda zırh koruması vasat çünkü rakiplerinin tanklarının sabot deliş mm'leri düşük.

Batı bloğunda 1500 hp itki veren 3 motor var. Amerikan motoru, Fin Motoru, Alman Motoru. Amerikan motoru olmaz yakıt tipinden dolayı, Fin motoru olmaz hem sorunlu hemde Fransız kontrolünde malum ermeni olayları,  geriye ne kalıyor Alman motorları. Anlayacağınız başka çare kalmıyor.

O zaman madem bu kadar beyinleri çalışıyor , Yunanlıların hangi tankına karşı üreteceklerini bile tespit edecek kadar ileri görüşlüler bi zahmet  - şimdi ismini hatırlayamadığım üstadlarımızdan biri söylemişti - yapılacak birkaç şey vardı ;

1-Bu Altay projesi başladığı an (Sözleşme 2008 yılında imzalandı)  aynı zamanda yerli tank motoru ve transmisyon ihalesi de verilecekti...
2-Almanya'dan 2008'den itibaren makul sayıda MTU 883 motoru tedarik edeceklerdi.Zaten kendini kanıtlamış bir motor.Risk yok.

Almanya'dan ALTAY prototipleri için 3-5 MTU 883 motoru alırken bunlar Almanya'ya ne dedi de bu motoru istediler çooookkk merak ediyorum... Biz fantazi yapacağız 3-5 motor verinde takak mı dediler?

Bu safları bu kadar savunmayın Sayın Hocam....

Motor ihalesi hakkındaki konuyu dedim üstte. Erkenden motor stoklamak konusunda da , şu an bir kere motor mevzumu bilmiyoruz. Diğer yandan söz konusu tarihte , cayır cayır t-155'ler için motor alınabiliyorken, Sabra'lar için 170 adet mtu motor sorunsuz üretilmişken, adamlar tak diye eline 120 mm L/55 topunun teknolojisini vermişken ne yapacaktı kuvvet başarılı bir prototip çıkıp, çıkmayacağı belli olan bir proje için ne yapacaklardı. ? 250-300 motor alıp bir kenaramı koyacaklardı ?

Hocam sizden ileti yazarken uzun uzadıya düşünüp yazmanızı rica ediyorum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2492 : 23 Haziran 2020, 18:09:27 »
Hocam 90'lı yılları hatırlamıyor musunuz? Almanların bize neler çektirdiklerini...

Bugün Almanya bize 500 MTU 883 motoru verse bile  yarın için yine tedbirimizi almalıyız...

Çünkü Almanya bize göre nasıl gavursa biz de Almanya'ya göre o kadar gavuruz...Konjektür hele ki bizim coğrafyada sürekli değişir... Bugün 120 mm top teknolojisini verir yarın toplu iğne bile vermez...

Motor geliştirme konusuna gelince aynı tartışmayı İHA'lar konusunda da yaşamıştım bir arkadaşla. "Türkiye İHA yapan Dünya'daki 3. ülke oldu.ABD,İsrail,Türkiye"
Şimdi bu cümleden Dünya'da İHA yapmayı sadece 3 ülke becerebiliyor anlamı çıkmaz. İstese Rusya,İtalya,Fransa vb. yapamayacak ülkeler mi...?

1500 hp. motor yapabilen 3 ülke var. Bugün Dünya üzerindeki ülkelerden 15 tanesi istese 1500 hp tank motoru yapabilir , ben bunu iddia ediyorum. İngiltere 3 yıl uğraşır yapar , Kore 5 yıl uğraşır yapar ,İsveç 8 yıl uğraşır yapar ,Türkiye uğraşır 12 yılda yapar...

Motor konusunda çalışmalarımız 12 yıl önce başlasaydı bugün elimizde motor olmaz mıydı lütfen içtenlikle yanıt verin Sayın Battlestar?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2493 : 23 Haziran 2020, 18:44:51 »
Hocam 90'lı yılları hatırlamıyor musunuz? Almanların bize neler çektirdiklerini...

Bugün Almanya bize 500 MTU 883 motoru verse bile  yarın için yine tedbirimizi almalıyız...

Çünkü Almanya bize göre nasıl gavursa biz de Almanya'ya göre o kadar gavuruz...Konjektür hele ki bizim coğrafyada sürekli değişir... Bugün 120 mm top teknolojisini verir yarın toplu iğne bile vermez...

Motor geliştirme konusuna gelince aynı tartışmayı İHA'lar konusunda da yaşamıştım bir arkadaşla. "Türkiye İHA yapan Dünya'daki 3. ülke oldu.ABD,İsrail,Türkiye"
Şimdi bu cümleden Dünya'da İHA yapmayı sadece 3 ülke becerebiliyor anlamı çıkmaz. İstese Rusya,İtalya,Fransa vb. yapamayacak ülkeler mi...?

1500 hp. motor yapabilen 3 ülke var. Bugün Dünya üzerindeki ülkelerden 15 tanesi istese 1500 hp tank motoru yapabilir , ben bunu iddia ediyorum. İngiltere 3 yıl uğraşır yapar , Kore 5 yıl uğraşır yapar ,İsveç 8 yıl uğraşır yapar ,Türkiye uğraşır 12 yılda yapar...

Motor konusunda çalışmalarımız 12 yıl önce başlasaydı bugün elimizde motor olmaz mıydı lütfen içtenlikle yanıt verin Sayın Battlestar?

Adamlara göre gavuruz ama senelerdir en fazla ihracat yaptığımız ülke adamlar hatırlatayım.
------------------------------------------
Dünya'da sadece 3 ülke mi iha yapabiliyor ? Şu laf bile savunma sanayi forumunda yazan birine yakışmıyor hocam. En kötü açın wikipedia okuyun. Şimdi siz Türkiyenin ismini yazıyorsunuzda Abd, İsrail'in yanına , biz şu an iha'da- siha 'da abd'yi yakaladık mı ? Onu geçin İsrail'in 2004'de uçurduğu Eitan ihasını yakaladık mı ? Az kaldı. Hani mig skat, ohotnik, neuron, wing loong vs. onlara girmiyorum. Tamam sen bir şeyi başarıyla yapıp etkili kullanırsın ama o senin o alanda en üst noktada olduğunu göstermez. İha'daki halimizi motora uyarlarsak şu an çok başarılı 1000 beygir motorlar üretiyoruz o kadar. Daha 1300 beygir üreticez (akıncı) ve 1500 hp ye adım atacağız ( Baykar Mius).

Her neyse sorunuza gelirsek 12 sene önce metalurujik anlamda şu anki halimizde olsaydık 12 senede motor geliştirirdik.  Motor metaluruji işi malzemelerin içeriği, nasıl işlendiği vb. şeyler büyük sırlardır ve  senelerdir saklanırlar. O saydığınız ülkeler 10 yıllardır motor üretiyor ve bu sırları saklıyorlar.

----------------------------------------------------------

Açıkcası Altay için en mantıklı çözüm Fiat İveco 1300 hp motoru yerlileştirmek ve altaya otomatik dolduruculu insansız taret takmak.  Armata gibi taret zırhını aşırı inceltmeye gerek yok. E-mbt projesinde sırf adamlar leo 2a7'ye otomatik dolduruculu leclerc kulesi takarak bile 6 ton kazanmışlar. kule insansız olunca daha ufak olacağından zırhlandırıldığında toplam zırh ağırlığıda yüzeyden dolayı düşecektir. buradanda 4-5 ton kazanılsa zaten Altay 55 tonlara iniyor buda ariete c-1'le aynı ağırlığa indiriyor. C1 zaten 1300 hp motorla 70 km yapıyor yani altayın ağır halinde ondan beklediğimiz ağırlık.
<
Bu düzenleme eğer uzun sürecekse leo 2a4'lere altay kulesi takmak veya modernizeye mke L-55 topunuda eklemek mantıklı. akkorlu sabralarla 500 tank bizi altay t-3'e kadar idare eder.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2494 : 23 Haziran 2020, 19:21:03 »
Ülke olarak yeni bir anlayış, yeni bir tanımlama, yeni bir kavram geliştirmemiz lazım. Bunu Amerika, Almanya, Fransa yağıyor da ben niye yapmıyorum arkadaş ya..!

Ülkeleri kategorilere ayıracağız. Örneğin, müttefiklerle iş yapacaksak;

A- Güvenilir Müttefik
B- Güvenilmez Müttefik

diye ayırmamız lazım. Daha önceden bize ambargo uygulamış ülkeler GÜVENİLMEZ MÜTTEFİK; ambargo uygulamamış ülkeler ise GÜVENİLİR MÜTTEFİK olarak sınıflandırılabilir. Almanya ve Amerika örneğinden gidecek olursak... Bu iki ülke, zamanında Türkiye' ye gizli veya açık ambargo uygulamış ülkeler olması nedeniyle GÜVENİLMEZ MÜTTEFİK statüsündedir. O halde ne yapacağız? En baştan tedbirli, ihtiyatlı olmak mecburiyeti vardır.

Peki nasıl olacak?

''Eyyyy Alamanlar! Duyduk duymadık demeyin. Bu günden tezi yok, Milli Tank geliştirme projesine başlıyorum. Bu projede MTU motorlarıyla RENK transmisyonu kullanmayı tasarlıyorum. 1000 adet tank üretmek için yola çıktım fakat seninle çalışmak benim açımdan çok riskli! Çünkü sen GÜVENİLMEZ MÜTTEFİK statüsündesin. Motora göre tank geliştirme mecburiyetim olduğundan... ben tank prototipini her halükarda geliştiririm ancak sana bir türlü güvenemiyorum. Her işi tas tamam yaptığım halde, günü geldiğinde hadi motorcukları mı bana vermezsen!?  İşbu nedenle en baştan kapora niyetine 250 tanecik motor siparişim var... Gönderirsen, tankı ona göre tasarlayacağım. Yok göndermezsen, gerekirse kendime uygun bir motor bulurum ve tankı O motora göre tasarlarım. İllaki 1500 HP gücünde olmasına da gerek yok. 1300 HP gücünde olur, benim olur!''

-diyebilmek lazımdı.

Aynı şey Amerika için de geçerli. Şimdi ben uçak geliştireceğim diyelim... Neye göre? Motora göre. Tasarlayacağım uçakta F-110 motorlarını kullanmak istiyorum. Her türlü ince ayarı yaptım-tamamladım diyelim, hadi günü geldiğinde motorları bana vermezse! İşte O nedenle gel seninle İYİ NİYET ANLAŞMASI yapalım ve bu anlaşmaya göre en baştan bana 110 tane F-110 motoru gönder ki... sonradan aramıza kara kediler girmesin -diyebilmeliyiz.

Arkadaşlar, bu gibi kritik konularda ''stoklama maliyetleri'' gibi şeyler aranmaz. Madem ki bir işe giriştik... en baştan tedbirini alacaksın. Çünkü iş yaptığın adam GÜVENİLMEZ MÜTTEFİK statüsündedir ve her an için DOST KAZIĞI yiyebilirsin. Yani eşeğini sağlam kazığa bağlayacaksın. Haaa... baktın ki adamlar kem küm ediyor, motorları en baştan göndermekte isteksiz davranıyor. Demek ki kardeşim, bu adamlar kırk çeşit adilik yapabilirler. O zaman ne yaparım; en baştan, alabileceğim motora göre projemi revize ederim. Boş yere de çalışmamış olurum. Çünkü adamların tarzı bu... Yıllarca çalıştıktan sonra; gözünün üstünde kaşın var diyerekten; size motor falan vermiyorum arkadaş! diyebilir. O zaman bende gider Rusya' da RD-33 motoru alır ve uçağı ona göre tasarlarım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2495 : 23 Haziran 2020, 19:36:39 »
Hocam en çok ihracaatı Almanya'ya  yapmamız , bizim onların gözündeki yerimizi değiştirmez. Çünkü;

Almanya'ya yapılan ihracat 1 milyar 341 milyon dolar / Almanya'ya yapılan ihracat  1 milyar 623 milyon dolar .

Yani açık vermişiz , adamlar karşılıklı ticarette bizden daha çok para kazanmış.. Her neyse...

Dünya'da sadece 3 ülke İHA yapıyor sözü HERON,REAPER ile birlikte ANKA'yı yaptığımız zamanda 2010'da gazetelerdeki başlıktı  (Ben bugünler için söylemedim o sözü)...Yıllar önce... Bu sözü şimdi,şu tarih için  söylemedim

Ben bu benzetmeyi "Yapmamak farklı bir şey yapabilecek düzeyde olmak farklı birşey" bunu anlatmak için anlattım...

Kaldı ki 2019'dan da bir örnek vereyim....;
Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yaptığı açıklamada, 'Bu özelliklere sahip bir İHA’yı (Akıncı) sadece 4 ülke üretebiliyor...
İsteseler , uğraşsalar bir düzine ülke daha rahatlıkla yapar....

1500 hp. tank  motorunu sadece 3 ülke yapabiliyor sözü bu bağlamda değerlendirilsin lütfen...
2008'de başlasaydık motor geliştirmeye hiç değilse şimdi önerdiğiniz 1300 hp yapılırdı.

Zaten Sayın Partikül benim yukarıda anlatmaya çalıştıklarımı son yorumunda mükemmel ifade etmiş... BRAVO

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2496 : 23 Haziran 2020, 20:05:15 »
Hocam en çok ihracaatı Almanya'ya  yapmamız , bizim onların gözündeki yerimizi değiştirmez. Çünkü;

Almanya'ya yapılan ihracat 1 milyar 341 milyon dolar / Almanya'ya yapılan ihracat  1 milyar 623 milyon dolar .

Yani açık vermişiz , adamlar karşılıklı ticarette bizden daha çok para kazanmış.. Her neyse...

Dünya'da sadece 3 ülke İHA yapıyor sözü HERON,REAPER ile birlikte ANKA'yı yaptığımız zamanda 2010'da gazetelerdeki başlıktı  (Ben bugünler için söylemedim o sözü)...Yıllar önce... Bu sözü şimdi,şu tarih için  söylemedim

Ben bu benzetmeyi "Yapmamak farklı bir şey yapabilecek düzeyde olmak farklı birşey" bunu anlatmak için anlattım...

Kaldı ki 2019'dan da bir örnek vereyim....;
Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yaptığı açıklamada, 'Bu özelliklere sahip bir İHA’yı (Akıncı) sadece 4 ülke üretebiliyor...
İsteseler , uğraşsalar bir düzine ülke daha rahatlıkla yapar....

1500 hp. tank  motorunu sadece 3 ülke yapabiliyor sözü bu bağlamda değerlendirilsin lütfen...
2008'de başlasaydık motor geliştirmeye hiç değilse şimdi önerdiğiniz 1300 hp yapılırdı.

Zaten Sayın Partikül benim yukarıda anlatmaya çalıştıklarımı son yorumunda mükemmel ifade etmiş... BRAVO

Yav hocam valla şu inatınla bıktırdın beni. Siha ile motoru bir tutuyorsun ya . Siha teknolojisi modern anlamda gnat'tan başlatsak 30 yıl. Adamlar 100 senedir tank ve tank motoru yapıyorlar, buharlı motorları felan sayarsan 150-180 yılı buluyor, onuda geçtim demir işleme teknolojilerine bakarsak 300 yılı buluyor. Bunu nereden biliyorum çünkü bir tarihçiyim ve Osmanlı 300 sene önce toplarına dökmek için İsveçten vs. demir alıyordu. Çünkü kendi demir cevherini yeterince ve doğru işleyip zenginleştirememişti.

Yani sen diyorsunki 300 senelik tecrübeyi hadi 100 senelik tecrübeyi 12 senede yakalayalım diyorsun. El insaf. Önce sen o iha teknolojisindeki wescam kameraları rotax motorları bir çıkarda sonra motor yapmayı konuşalım. Diğer yandan bizde zaten motor çalışmaları 2012'de Tümosan tarafından başladı. 8 senedirde sürüyor bknz. https://www.yuzde100yerli.com/tumosan-milli-tank-altay-guc-grubu-gelistirilmesi-ihalesinin-sozlesmesini-imzaladi/

Yanlış hatırlamıyorsam ve eğer kaynağı sağlam ise Ayhan tarakçı bir videoda yerli motor prototip denemelerinin şu an 5 ton ağırlıkta olduğunu ağırlık ve performans olarak Mtu'ya denk olmadığını yazmıştı. Hatırlatayım Mtu-883 1500 hp 1.8 ton civarıdır. Rusların bile daha şu bir kaç yıla kadar adam gibi işlevsel bir 1500 hp motoru yoktu.

------------------------------------------------------------------------

Bizim şu an motor konusunda yapabileceğimiz en mantıklı hareket, İtalyan, İngiliz veya son şans Ukrayna 1300-1200 hp motorunun lisans ve mümkünse teknoloji transferini alıp Altay'ın insansız otomatik dolduruculu kuleli versiyonuna eklemek. Diğer yandan 1500-1600 hp motor , 130mm top vb. sistemler içinde İngiltere ve italya ile ortak platform oluşturmak. Aynı tankı kullanmak zorunda değiliz ama tanklarda ortak teknolojiler olabilir.

Çünkü her ne kadar 1300 hp teknolojisini alsak da 1600 hp bandına çıkamayacağımız aşikar, Toplar Avrupada ve Rusyada gelişecek deliş kabiliyetleri artacak daha fazla zırh daha büyük motor gerekecek. Diğer yandan topa da ihtiyacımız var ki Almanlar yeni 130mm'yi ypg'ye verir bize vermez. Onun içinde ortak platform lazım.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2497 : 23 Haziran 2020, 20:33:29 »
Ben Guvenilir veya Guvenilmez mutefik teorisinden pek birsey anlayamadim.

Benim icin Mutefiklik baki bir kavram degil , Mutefiklik  cikarlarimiz ortustugu surece  amaca giden birliktelikten baska bir anlam ifade etmiyor hele hele bugunku dunyamizda.

Gelelim bizlere ambargo uygulamaktan cekinmeyen veya istedigimiz sistemi bize satmak istemeyen ulkeler konusuna .Ben sahsi olarak bu konulara duygusal yaklasmaktansa ticari mantik carcevesinde yaklasmayi tercih ederim. Oncelikle  Almanya ,ABD,Fransa ,Kanada gibi ulkeler elbette silah sistemleri ve yedek malzeme ilgili satislari kendi cikarlarina ve siyasi goruslerine gore yapmaktalar. Hele hele bahsetmis oldugumuz ulkeler bir sekilde bizim onlarin sistemlerine veya teknolojisine ihtiyacimiz oldugunu hisettikleri anda talep veya istekleri de o oranda artar ve zorlasir. Birde bu ulkeler zengin ise iste o zaman satisin illede gerceklesmesi icin olup bitmezler hatta isi yokusa dahi surebilirler cunku o ulkelerin ekonomileri bu tur satislar gerceklesmesede pek etkilenmezler.

Savunma sanayimizi malesef halen cok genc ,ihtiyacimiz olan teknolojilerin buyuk bir kismini kisa bir surede kendi kendimize yapabilir olmamizi beklemek bir miktar saflik olur bu nedenle malesef kendi rustumuzu tum  dallarda isbat edene dek bu tur pek hosumuza gitmeyen ve bizleri sinirlendiren olaylarin moralizimizi bozma imkani verecegimize  bizlerin butunlesmesine ve daha verimli calismamiz icin birlestirici olmali.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2498 : 23 Haziran 2020, 21:07:01 »
Ve bu kadar yazı okudum

Herkes herkonuda harkülade açıklamalar yapıyor

Bastan motor anlaşmaları yapıp ona göre tasarlıyacaktın sn.partikül on numara açıklamış.

Öteki yandan biz bu tankı ürettiğimizde güncelliği yada avrupa hangi tip kule silah kalibresini seçicek gibi birçok konuyla karşılacaksın

Sn. Battle starda bu konuyu iyi yakalamış

Evet bizde herşey medya propagandası yok ilk üreten üçüncü 4 üncü ülke olduk diye güzellemeler yapar iken avusturyalı rotax motor vermez kanadalı gerekli flır için gereken kameraları sonra ne yapcam diye düsünürsün

Her ülke istesin yapar süresi farklı olur ama olmuyacak iş değil

Sn. Serkan 1976 ya katılıyorum

Fakat her seçim bir tecihtir yanlış bile olsa almandan motor alınamıyacak bu belli oldu

Artık autoloder lu yani otomatik yükleyici daha hafif kule mi olur.3 kişilik personelli

Armata mı tasarlarsın?

Type 10 veya t90 ms t84 oplot m yada k2 blackpanther gibi mi ne olursa olsun

55 ile 60 tonluk tank ile 1200 1300 beygir motor sahip tank üretmek yada prototip üretmek kesinlikle elzemdir isterseler bize tam turnistan yaptı yada Altay tankı üretmekten vazgeçti desinler.

Başka türlü Almanı ikna etmek masaya oturtmak zor yada imkansız

Dün bir soru sormuştum

5 milyar dolarım olsa diye

Klaus waffei yada rheinmetall beni ortak yapar mı?

Yada

Klaus waffei yada rheinmetall batmak üzere 5 milyar dolara ihtiyacı var benimde gereken meblağ elimde mevcut

Alman hükümeti buna izin verir mi yoksa gider şirketi kendi mi kurtarır.

Ki katar sermayesi sizi rahatsız etmiyor anlaşılan

Beni ediyor bu gibi komik rakamlara

500 milyon dolara katarda kursun bakalım tank fabrikası

Katarın dünya siyasetinde yeri belli

Savunma sanayi kurmaya kalksa

Ya darbe olur ya savaş tehdidi alır mühendisleri öldürülür bir şekilde önüne geçerler

Dünya siyasetinde ağırlıkları yok

Hal böyle olunca benim bu. Gibi darbe olsun savaş tehdidi olsun kalifiye eleman olsun gerekli altyapım olan ülkeyim siyaseten ağırlığım

Katarın gelip ortak olabilmesi için milyar dolarları gelip işin içine katması katabilmesi lazım

Ben onu ciddiye alayım bu şekil ise asla değil olamaz

Ki ilerde kendisi için  gelir elde etmek istiyorsa yada kendi ülkesi için tank üretmek istiyorsa

Sn. Uyvar yok o gelir noktayı koyar

Almandan tank motoru bekliyorsan o tank üretilmiyecek diye başka kapıya bakın ordan ekmek çıkmaz der

Ve artık sn uyvar haklı demeye başladım

« Son Düzenleme: 23 Haziran 2020, 21:11:53 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2499 : 23 Haziran 2020, 21:14:11 »
Ben Guvenilir veya Guvenilmez mutefik teorisinden pek birsey anlayamadim.

Benim icin Mutefiklik baki bir kavram degil , Mutefiklik  cikarlarimiz ortustugu surece  amaca giden birliktelikten baska bir anlam ifade etmiyor hele hele bugunku dunyamizda.

O teoriyi şöyle açıklayalım... Hocam, bizim müttefiklik ilişkimiz NATO' ya dayanıyor. Bu ülkeler aynı zamanda ekonomik model olarak da benzeş ülkelerdir. Ayrıca kendilerini HÜR DÜNYA olarak tanımlıyorlar...

-Ekonomik model olarak; Liberalizm,
-Yönetim şekli olarak; Demokrasi,
-Savunma doktrini olarak; NATO konseptini kabul etmişiz.

Bilenler veya hatırlayanlar için; Sovyetler Birliği dağıldığı dönemde Ukrayna Devleti adeta sefilleri oynuyordu. Bu durum hali hazırda değişmiş değildir. Fakat Ukrayna için O dönemler çok daha kötü günlerdi. Türkiye olarak ilk Tank ihalesine çıktığımız yıllarda Ukrayna' dan şöyle bir teklif gelmiş; elimizde kullanılmamış binlerce T-80 tankımız var. Sizin hatırınıza! tanesi 1 milyon dolardan 1000 tank verebiliriz. Bu teklife ne dersiniz demişler. Aslında çok cazip bir teklif... Tanesi 1 Milyon $; sudan ucuz! Adamlar iyice sıkışmış, 5 cent' e muhtaç hale gelmişler. Ellerinde ne var, ne yok satıp paraya çevirmeye çalışıyorlardı. Neyse, bu teklif bizimkilerin aklına yatmış. Dile kolay 1000 tank, üstelik sudan ucuz... Sonra ne oldu dersiniz? Tabii bu işler Amerikalıların kulağına gidiyor. Diyorlar ki, bizler MÜTTEFİKİZ; Ukrayna tankları NATO standartlarına uygun olmadığından, T-80 tanklarının alınmasına gönlümüz hiç razı değildir. Yok dilmez de alırsanız; şöyle olur, böyle olur! 

Peki bunları neye göre söylüyorlar, müttefiklik ilişkisine göre! Mademki NATO müttefikiyiz; NATO' nun kendine göre bir doktrini, konsepti, standart' ı vardır bunun dışına çıkamazsınız! Madem öyle çıkmayalım dediler ve ihale açtılar. İhaleye Ukraynalılar ve hatta Ruslar bile katıldı! Burası da ilginç... tamam Ukrayna' dan, Rusya' dan almıyorum, O zaman tankı sen ver! Ona da yok! dediler. Eyyyytt... O' na YOK, buna YOK! nedir bu yahu! O zaman bende kendi tankımı tasarlarım dedik işin içinden çıktık. İyi mi, şimdi de motoru vermiyorlar.

O halde ben ne yapmalıyım? Hatırlar mısınız, Sezen Aksu' nun şöyle bir şarkısı vardı;

Beni kategorize etme
Benle oynama
Yaftayı yapıştırıp
Bana isim koyma,

Matematikleştirme beni
Çarpma, bölme
Toplama çıkartma sakın
Beni hesaplaştırma...

İşte müttefiklerimize karşı bunların hepsini yapacağız-yapmak zorundayız. Müttefiklerimizi KATEGORİZE ediyorum ve diyorum ki;

A-GÜVENİLİR MÜTTEFİKLER
B-GÜVENİLMEZ MÜTTEFİKLER

olarak sınıflandırıyoruz. İşte konsept bu mantığa dayanıyor.