Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 221647 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #610 : 28 Mart 2016, 08:37:03 »
Pakistan'da patlama: Çok sayıda ölü var
hurriyet.com.tr28 Mart 2016 - 01:30:00
Pakistan'da patlama: Çok sayıda ölü var

Pakistan'ın Lahor şehrindeki bir lunaparkta patlama meydana geldi. Pencap eyaletindeki Başbakanlık kaynakları, "Gülşen İkbal" adlı lunaparktaki bombalı saldırıda, 65 kişinin yaşamını yitirdiğini, 300'den fazla kişinin de yaralandığını belirtti. Korkunç saldırıyı IŞİD ile bağlantısı olan ve Pakistan Talibanı'na bağlı Cemaat-ul Ahrar Grubu üstlendi.

Kurbanların çoğunun çocuk ve kadın olduğu belirtildi.

CANLI BOMBA SALDIRISI

BBC'ye konuşan bir polis yetkilisi, patlamanın intihar saldırısından kaynakladığını söyledi. Polis yetkilisinin iddiası, resmi kurumlarca da teyit edildi ve saldırının pazar tatili nedeniyle lunaparka eğlenmeye gelen halka yönelik düzenlendiği duyuruldu.

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de saldırının ardından üç günlük yas ilan etti.

Gülşen el İkbal Parkı'nın çıkış kapısının hemen dışında ve salıncaklardan birkaç metre uzaklıkta yaşanan intihar saldırısında hedefin Paskalya için dışarıya çıkan Hıristiyan aileler olduğu da belirtiliyor.

Bölgedeki tüm büyük hastaneler alarm durumuna geçti.

Lahor, Pakistan'ın en büyük ve en zengin eyaleti Pencap'ın başkenti ve Başbakan Nevaz Şerif'in seçmenlerinin büyük bir bölümü bu bölgeden.

Pakistan son dönemde Taliban'ın benzer saldırılarına maruz kaldı.

SALDIRIYI O ÖRGÜT ÜSTLENDİ

Korkunç saldırıyı Pakistan Talibanı üstlendi. Pakistan medyası, saldırıyı IŞİD ile bağlantısı olan ve Pakistan Talibanı'na bağlı Cemaat-ul Ahrar Grubu'nun üstlendiğini duyurdu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KINADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lahor'u kana bulayna terör saldırısını kınadı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pakistan’ın Lahor şehrinde meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Saldırıda ölen Pakistanlılara Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. Pakistan Cumhurbaşkanı, dostum Memnun Hüseyin ve Pencap Eyaleti Başbakanı, kardeşim Navaz Şerif ile kardeş Pakistan halkına başsağlığı dileklerimi sunuyorum" dedi.

"Ailelerin, özellikle de çocukların yoğun olarak bulunduğu bir lunaparkta meydana gelen saldırı, terörün sınırlar ve değerler tanımayan yüzünü ortaya koymuştur” diyen Erdoğan, "Bu saldırı, tüm dünya ülkeleri için terör karşısındaki samimi duruşlarını göstermelerini temin edecek bir sınavdır. Türkiye, her zaman olduğu gibi bu acı gününde de Pakistan’ın yanındadır. Tüm ülkelerin de Pakistan için aynı samimi tavrı göstereceklerini ümit ediyorum. Bir kez daha Lahor’daki saldırıdan dolayı Pakistan halkına şahsım, ülkem ve milletim adına başsağlığı dileklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

DÜNYADAN ÜST ÜSTE MESAJLAR

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Pakistan’daki bombalı terör saldırısını kınadı. Başbakan Trudeau, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Pakistan’da meydana gelen içler acısı bu saldırıyı kınıyoruz. Dualarımız ve temennilerimiz, hayatını kaybedenler ve yaralılarla birliktedir" dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'dan Pakistan'ı Paskalya'da kana bulayan saldırıya yönelik kınama mesajları geldi.

http://www.hurriyet.com.tr/pakistanda-patlama-cok-sayida-olu-var-40076532
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #611 : 28 Mart 2016, 08:39:03 »
IŞİD'den bir tehdit daha: Brüksel saldırıları tadımlıktı
hurriyet.com.tr28 Mart 2016 - 07:46:00
IŞİD'den bir tehdit daha: Brüksel saldırıları tadımlıktı

Belçika’daki saldırıları videoyla üstlenen terör örgütü IŞİD, “Avrupa Paris saldırılarından ders almadı, bu yüzden Brüksel’i düzenledik. Dahası gelecek” dedi

IŞİD, önceki gün yayınladığı yeni bir videoyla Brüksel saldırılarını üstlendi. Videoda Belçika kökenli bir terörist, Brüksel saldırılarının ‘tadımlık’ olduğunu, IŞİD’e yönelik operasyonların sürmesi halinde daha büyük saldırıların gerçekleşeceğini söylüyor.

Vatan'ın haberine göre; videonun ikinci bölümündeyse Hollandalı IŞİD üyesi Hicham Chaib, başta Belçika olmak üzere, IŞİD’e yönelik operasyonlara destek veren tüm Avrupa ülkelerini uyarıyor.

Hakkında tutuklama kararı bulunan Chaib, “Avrupa Paris saldırılarından ders almadı, bu yüzden Brüksel’i düzenledik. Dahası gelecek” diye konuşuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/isidden-bir-tehdit-daha-bruksel-saldirilari-tadimlikti-40076633
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #612 : 28 Mart 2016, 12:42:40 »
Gaziantep'te IŞİD'in 6 Canlı Bombası Yakalandı
Gaziantep'te, gerçekleştirilen operasyonda bomba yüklü araçla saldırı hazırlığında olduğu saptanan özel eğitim almış olan 6 IŞİD militanı yakalandı.

Gaziantep'te, ihbar üzerine durdurulan bir aracın bagajındaki yedek lastiğin içerisinde 7 termal dürün ile 4 görüntü ve ses kayıt cihazı ele geçirildi, IŞİD üyesi olduğu belirtilen 4 Suriyeli gözaltına alındı. Sorgulamada ayrıca bomba yüklü araçla eylem yapacakları saptanan 2 kişi daha yakalandı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan 6 şüpheli, işlemlerinin tamamlanmasının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

TERMAL DÜRBÜNLER BULUNDU

İl  Jandarma Komutanlığı ekipleri, IŞİD üyesi kişilerin yanlarında malzemeler ile sınırı geçmek istedikleri bilgisine ulaştı. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, IŞİD üyelerinin geçebileceği bölgelerde kontrol noktaları oluşturdu. Oğuzeli-Karkamış yolu üzerinde de oluşturulan kontrol noktasında jandarmalar, şüpheli gördüğü araçları durdurarak arayıp, içinde bulunanları kimlik kontrolünden geçirdi.  Jandarma ekiplerinin denetimi kapsamında durdurulan bir araçta yapılan aramada bagajda bulunan ikinci bir yedek lastik dikkat çekti. Yapılan incelemede, yedek lastiğin içine gizlenmiş 5 termal dürbün, 2 silah üstü termal dürbün, 4 görüntü ve ses kayıt cihazı ile çeşitli malzemeler ele geçirildi. Malzemelere el koyan jandarma araçta bulunan Suriyeli Y.M., Z.M., A.B. ve M.E.Y.'yi gözaltına aldı.

İl  Jandarma Komutanlığı'na götürülen ve IŞİD ile irtibatlı oldukları belirlenen şüphelilerin sorgulaması yapıldı.

2 KİŞİ BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA SALDIRI HAZIRLIĞINDAYDI

Öte yandan sorgulamada bomba yüklü araçla eylem yapacağı anlaşılan 2 kişi daha yakalandı. Böylece 6 kişi gözaltına alınmış oldu. Gözaltına alınan tüm IŞİD'liler çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-gaziantep-te-4-isid-li-termal-durbunlerle-8301736/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #613 : 28 Mart 2016, 12:51:32 »
Musul'u Kurtarma Operasyonuna Hava Muhalefeti

Irak ordusunun Musul kentini terör örgütü IŞİD'den temizlemek için başlattığı operasyon, hava muhalefeti nedeniyle durma noktasına geldi.

Irak ordusunun  Musul kentini terör örgütü IŞİD'ten geri almak için başlattığı operasyonun üzerinden beş gün geçmesinin ardından üç köyün kurtarıldığı, hava muhalefeti dolayısıyla operasyonun durduğu belirtildi.

ÜÇ KÖY KONTROL ALTINDA

Mahmur Cephesi Peşmerge Komutanı Zıryar Vesani, yaptığı açıklamada, " Irak askerleri ve militanlar arasında çıkan çatışmada 8 asker hayatını kaybetti, 20'den fazla asker ise yaralandı. Operasyon sonucu daha önce IŞİD'in elindeki üç köy askerler tarafından kontrol altına alındı" bilgisini paylaştı.

HAVA MUHALAFETİ DURDURDU

Havanın yağışlı olmasından dolayı,  Irak askerlerinin ilerleme kaydedemediğini aktaran Vesani, IŞİD'in elinden geri alınmak istenen Nesir köyü etrafındaki çatışmaların durduğunu ve herhangi bir saldırının söz konusu olmadığını kaydetti.

PEŞMERGE ÇATIŞMAYA GİRMEDİ

Musul'un Mahmur ilçesinden üç koldan başlatılan askeri operasyona,  Irak ordusu yanı sıra Haşdi Vatani de (Sünni güçler) katıldı ancak Peşmerge güçleri sadece destek rolünü üstlendi ve aktif bir şekilde çatışmalara girmedi.

BİN 500 SİVİL EVLERİNİ TERK ETTİ

Bölgedeki çatışmaların şiddetinin artmasıyla birlikte, can güvenliği dolayısıyla yaklaşık bin 500 sivil evlerini terk edip, IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden Peşmerge güçlerinin mevzilerine sığındı.

24 MART'TA BAŞLATILDI

Irak Savunma Bakanlığı 24 Mart tarihinde terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu  Musul kentinin geri alınması için askeri operasyona başlandığını duyurmuştu.

http://www.sondakika.com/haber/haber-musul-u-kurtarma-operasyonu-8301647/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #614 : 28 Mart 2016, 13:01:28 »
İsrail'den Türkiye'deki vatandaşlarına uyarı
REUTERS28 Mart 2016 - 12:31:00

İsrail, terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirilen 19 Mart'taki Taksim saldırısının ardından yeni saldırılar gerçekleşebileceği ihtimaline karşı yeni bir seyahat uyarısı yayınladı. Tel Aviv yönetimi, vatandaşlarının Türkiye'den "mümkün olan en kısa sürede" ayrılmasını istedi.

İstanbul'un kalbi niteliğindeki İstiklal Caddesi'nde 19 Mart'ta meydana gelen saldırıda üç İsrail vatandaşı ve bir İranlı turist hayatını kaybederken, İsrail Başbakanlığı'na bağlı terörle mücadele ofisi Türkiye seyahatine ilişkin "3. seviye" bir uyarı yayınlamıştı.

Reuters'ın haberine göre; ofisten yapılan yeni bir duyuruda, bu seviye IŞİD veya diğer grupların Türkiye'deki turistik bölgelere saldırabileceğine dair "yüksek somut tehdit" olarak adlandırdığı seviye 2'ye yükseltildi. Bu alarmın neden verildiği konusunda ise bir detay açıklanmadı.

Açıklamada, İsrail vatandaşlarının Türkiye'ye gitmeyi gözardı etmeleri ve eğer şu an orada bulunuyorlarsa "mümkün olan en kısa sürede" ayrılmaları istendi. Alarm seviyesi 1 olsaydı bu durumda İsrail vatandaşlarının"anında" ayrılmaları istenmiş olacaktı.   

http://www.hurriyet.com.tr/israilden-turkiyedeki-vatandaslarina-uyari-40076827

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #615 : 29 Mart 2016, 11:44:39 »
PKK Musul'da IŞİD'e Karşı Savaşma Kararı Aldı

PKK'nın Şengal kolu olan Şengal Direniş Birlikleri merkezi, Irak Hükümeti yönetiminde Musul Operasyonu kapsamında Şengal bölgesinden Telafer'e ilerlediğini açıkladı.

Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) adı altında örgütlenen ve bir bölümü Ezidilerden oluşan PKK'nın denetimindeki silahlı birlikler,  Musul operasyonu kapsamında Şengal bölgesinden Türkmen kenti  Telafer'e ilerliyor. Kuzey  Irak kaynaklı Zernews internet sitesi, YBŞ komutanlığının konuya ilişkin açıklamasına yer verdi. Açıklamada,  Musul harekatı kapsamında Mediban ve İmecris köylerinin IŞİD'ten alındığı onlarca Ezidi Kürdün kurtarıldığı belirtildi. Açıklamada, "Mediban ve İmecris köyleri DAIŞ'ten tümden temizlendi. Güçlerimizin başlattığı operasyon  Musul'un etrafını temizleme operasyonudur.  Musul operasyonunun ilk adımıdır. Güçlerimiz  Musul'a giden 47. yol hattını çetelerden temizledi. Şengal'den  Telafer'e ve  Musul'a gidiş yolu açılmış durumda" denildi.

"DAHA ÖNCE ANLAŞMAYA VARMIŞTIK"

Operasyonun PKK'nın silahlı kanadı HPG ve kadın silahlı örgütü YJA  Star'ın desteğiyle devam ettiği ve operasyona bin 600 YBŞ savaşçısının katıldığı ifade edildi. Operasyonun merkezi  Irak hükümetinin bilgisi dahilinde yapıldığı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"DAİŞ'in zulmü altında bulunan bütün halkları kurtarmayı hedefliyoruz. Bir planlama çerçevesinde devam eden operasyonlarımız hız kesmeden devam edecektir. Operasyona 1600 kişilik bir güçle devam ediyoruz.  Irak Merkezi Hükümeti ile operasyon konusunda daha anlaşmaya varmıştık. Ayrıca operasyon kapsamında YBŞ dışında olan ve alanda bulunan bazı güçlerle ortaklaşma sağlamış durumdayız. HPG-YJA STAR gerillaları ilk günden itibaren destek veriyorlar ve bu destekleri devam edecek." (Kaynak:  Milliyet)

http://www.sondakika.com/haber/haber-pkk-musul-da-isid-e-karsi-savasma-karari-aldi-8303921/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #616 : 02 Nisan 2016, 08:29:30 »
Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde gündem terör

AA02 Nisan 2016 - 07:00:00
Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde gündem terör

4. Nükleer Güvenlik Zirvesi Washington’da yapıldı. ABD Başkanı Barack Obama’nın ev sahipliğinde yapılan zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Zirvenin ana Gündemini nükleer terörizme darbe indirilmesi için küresel işbirliğinin pekiştirilmesi oldu. ABD Başkanı Barack Obama, "DAEŞ, hardal gazı da dahil kimyasal silahları zaten Suriye ve Irak’ta kullandı. Eğer bu delirmiş adamlar nükleer bombaya veya nükleer materyallere ulaşırlarsa onları mümkün olduğu kadar çok masum insanı öldürmek için kullanabileceğinden şüphe yok" dedi.

Obama’nın, "nükleer silahlardan arındırılmış dünya" fikriyle 2010'da başlattığı ve iki yılda bir tekrarlanan Nükleer Güvenlik Zirve’sinin, bu yıl sonuncusu düzenlendi. Başkent Washington’ın önemli toplantı noktalarından Washington Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 52 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) temsilcileri katıldı.

Zirvenin ilk gününde ABD Başkanı Obama, zirveye iştirak eden devlet liderlerini Beyaz Saray’da akşam yemeğinde ağırlamıştı.Zirvenin ikinci günü ise “Nükleer Güvenliğin Pekiştirilmesinde Ulusal Eylemler” oturumuyla başladı.

Obama, başkanlık ettiği açılış oturumunda, atılan “somut” adımlarla dünyada nükleer terörizm riskinin azaltıldığını anlattı.

Şu zamana kadar teröristlerin nükleer materyallere ulaşamadığını belirten Obama, IŞİD ve diğer aşırılık yanlısı grupların nükleer silaha ulaşmasının “dünyanın güvenliğine yönelik en büyük tehditlerin arasında yer aldığını” vurguladı.

Obama, “DAEŞ, hardal gazı da dahil kimyasal silahları zaten Suriye ve Irak’ta kullandı. Eğer bu delirmiş adamlar nükleer bombaya veya nükleer materyallere ulaşırlarsa onları mümkün olduğu kadar çok masum insanı öldürmek için kullanabileceklerinden şüphe yok. Bu nedenle bizim çalışmalarımız çok önemli olmayı sürdürüyor. Nükleer terörizme karşı en etkin savunma bu materyali tamamen güvenlik altına almaktır ki her şeyden önce bu yanlış ellerin eline geçmesin” diye konuştu.

Barack Obama, teröristlerin nükleer materyallere ulaşmasının zorlaştırıldığına dikkati çekse de “nükleer terörizm tehdidinin sürdüğü” uyarısında bulundu.   

ABD elindeki materyallerine ilişkin envanterini açıklayacak               

ABD Başkanı Obama, ellerindeki zenginleştirilmiş uranyum stoklarını yok eden Arjantin, İsveç ve Özbekistan’ın da aralarında bulunduğu ülkelerin adımlarını övdü. Obama, bu noktada ABD’nin de nükleer silah yapımında kullanılabilecek elindeki materyallere ilişkin envanterini kamuoyuyla paylaşacağı bilgisini verdi. Bu materyalleri kayda değer bir şekilde azalttıklarını belirten Obama, “Nükleer güçle çalışan gemi ve denizaltılar konusunda da aşırı zenginleştirilmiş kullanımını azaltacak yöntemler arıyoruz” diye konuştu.             

Rusya katılmıyor               

Zirveye Rusya katılmıyor. Yaklaşık 7 bin 700 nükleer başlıkla dünyanın en büyük nükleer gücüne sahip Rusya'nın davet edildiği halde katılmaması dikkat çekiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/nukleer-guvenlik-zirvesinde-gundem-teror-40079761

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #617 : 04 Nisan 2016, 08:52:07 »
Koalisyon Uçakları IŞİD İşgali Altındaki Musul Başkonsolosluğunu Vurdu
IŞİD'li teröristlerin işgali altında bulunan Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu yerleşkesi, Türkiye'nin izniyle koalisyona ait savaş uçakları tarafından vuruldu.

Türkiye'nin  Musul Başkonsolosluğu yerleşkesinin, IŞİD'le Mücadele Uluslararası Koalisyonu üyesi ülkelere ait savaş uçakları tarafından,  Türkiye'nin onayı alınarak vurulduğu bildirildi.

KOALİSYON SALDIRISI DOĞRULANDI

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Haziran 2014'ten bu yana terör örgütü IŞİD'in işgali altında bulunan ve üst düzey IŞİD teröristlerinin ikamet ettiği istihbaratı alınan  Musul Başkonsolosluğu yerleşkesinin,  4 Nisan'da saat 03.00'de, IŞİD'le Mücadele Uluslararası Koalisyonu üyesi ülkelere ait savaş uçakları tarafından hedef alınarak tahrip edildiği belirtildi.

"ÜLKEMİZİN GÖRÜŞ VE ONAYI ALINMIŞTIR"

"Söz konusu operasyonun hazırlık ve icrasına ilişkin tüm aşamalarda ülkemizin görüş ve onayı alınmıştır" ifadesine yer verilen açıklamada,  Türkiye'nin, IŞİD'le mücadeleye, faaliyetlerine baştan beri katıldığı Uluslararası Koalisyon'la eşgüdüm ve iş birliği içinde devam edeceği vurgulandı.

49 PERSONELİ REHİN ALMIŞLARDI

Haziran 2014'te  Musul'un kontrolünü ele geçiren IŞİD militanları,  Türkiye'nin  Musul Başkonsolosluğu'na baskın düzenleyerek, başkonsolos dahil 49 personel ve personelin aile fertlerini rehin almıştı. 49 personel 20  Eylül'de, kaçırılmalarından yaklaşık 3 ay sonra kurtarılarak  Türkiye'ye getirilmişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-disisleri-bakanligi-aciklamasi-8322088/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #618 : 04 Nisan 2016, 08:52:59 »
Irak, IŞİD'in Gizli Cezaevine Operasyon Yaptı! Bin 500 Kişi Kurtarıldı
Irak askerleri Anbar vilayetindeki çatışmalarda terör örgütü IŞİD'in yeraltına kurduğu cezaevinden 1500 kişiyi kurtardı.

Irak, IŞİD'in Gizli Cezaevine Operasyon Yaptı! Bin 500 Kişi Kurtarıldı, System.String[]

Irak askerleri Anbar vilayetindeki çatışmalarda terör örgütü IŞİD'in yeraltına kurduğu bir cezaevine operasyon yaptı.  Irak askerleri operasyonda cezaevinden 1500 kişiyi kurtardı.

"HAPİSHANEYİ HİT KENTİNİN BAZI SEMTLERİNİ KURTARDIĞIMIZDA FARK ETTİK"

Irak askerlerinin operasyonuyla ilgili açıklama yapan polis yetkilisi Fadıl El Nimravi, askerlerin Anbar vilayetine bağlı Hit kentinin bazı semtlerini IŞİD'in elinden kurtardıklarında cezaevini keşfettiklerini söyledi.

BUGÜNE DEK VARLIĞI BİLİNMİYORDU

Bugüne dek varlığı bilinmeyen, gizli cezaevinde bin 500 insanın hapsedildiği, bu kişilerin kurtarıldığı belirtildi.

AMERİKAN ÖZEL GÜVENLİK GÜÇLERİ DE DESTEK VERDİ

Söz konusu operasyonda  Irak askerlerine IŞİD'e karşı ittifakta yer alan Amerikan özel güvenlik güçleri de destek verdi. Yetkililer söz konusu cezaevinde ağırlıklı olarak sivillerin bulunduğunu açıkladı.

IŞİD  Bağdat'ın kuzey ve batısındaki bölgeleri 2014 yılında kontrolü altına almıştı.  Irak Ordusu ve IŞİD'e karşı ittifak o dönemden bu yana IŞİD'in elindeki birçok kenti almayı başardı. Hit ve Felluca Anbar vilayetinin en büyük kentleri arasında. Her iki kentin büyük bölümü hala IŞİD'in elinde bulunuyor.

http://www.sondakika.com/haber/haber-isid-in-gizli-cezaevine-operasyon-8320951/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #619 : 04 Nisan 2016, 22:40:49 »
IŞİD’in aranan 2 canlı bombacısı yakalandı
DHA
04 Nisan 2016 - 20:26:00
IŞİD’in aranan 2 canlı bombacısı yakalandı

Gaziantep'te, polisin düzenlediği operasyonda biri ’Dokumacılar Grubu’ üyesi olan ve İçişleri Bakanlığı’nın ’mavi liste’ ile aradığı Mehmet Mustafa Çevik olmak üzere 2 canlı bomba yakalandı. Operasyonda ayrıca terör örgütü IŞİD’in Gaziantep sorumlusu olan ve İstanbul’da 4 kişinin öldüğü saldırıda tutuklanan Erkan Çapkın’ın kardeşi Ercan Çapkın ile bir kişi daha yakalandı.

İstanbul’da 4 kişinin öldüğü terör saldırısını gerçekleştiren IŞİD’in canlı bombası Mehmet Öztürk’ün olduğunun saptanmasının ardından soruşturma başlatan Terörle Mücadele Şubesi polisleri, olayla bağlantısı olduğunu saptadığı Erkan Çapkın’ı yakaladı. Erkan Çapkın, sorgulamasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Soruşturmayı derinleştiren polis, tutuklanan Erkan Çapkın’ın kardeşi olan Ercan Çapkın’ın terör örgütü IŞİD’in Gaziantep sorumlusu olduğu bilgisine ulaştı. Yapılan araştırmada ayrıca Ercan Çapkın’ın talimatı ile yeni 2 canlı bomba ile Gaziantep veya farklı kentlerde yeni eylem yapacağını da saptadı. Bunun üzerine harekete geçen polis ekipleri geçen cuma günü düzenlediği baskınlarda 4 kişi gözaltına alındı.

ARANAN CANLI BOMBA YAKALANDI

Polisin düzenlediği operasyonlarda IŞİD’in Gaziantep sorumlusu Ercan Çapkın ile Adıyamanlı Dokumacılar Grubu üyesi olarak bilinen daha önce canlı bomba olabileceği duyurulan ve İçişleri Bakanlığı’nın aranan teröristler arasında gösterip ’mavi liste’ içerisinde aradığı Mehmet Mustafa Çevik ile yine canlı bomba olacağı belirtilen İ.G. ile örgütün kentteki önemli isimlerinden Hüseyin Kaya yakalandı.

Yakalanan 2’si canlı bomba 4 şüpheli sorgulamalarının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

Öte yandan IŞİD’in Gaziantep sorumlusu, örgütün önemli ismi ve 2 canlı bombanın da tutuklandığı operasyona ilişkin Gaziantep Valiliği de yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada teröristlerin sansasyonel eylem hazırlığı içerisinde olduğu belirtilerek şöyle denildi:

"DEAŞ terör örgütünün Türkiye-Gaziantep sorumlusu olduğu değerlendirilen ve sansasyonel nitelikte eylem yapacağı yönünde bilgiler alınan E.Ç. isimli şahsın yakalanmasına yönelik İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce yapılan çalışmalarda; şahsın İlimizde bulunduğu ve birlikte hareket ettiği şahsın yanında bulunan 2 kişinin canlı bomba olarak önümüzdeki günlerde ülkemizde/ilimizde eylem arayışı içerisinde oldukları değerlendirilmiştir. Adli makamlardan alınan arama kararı ile E.Ç. isimli şahıs ve irtibatlı olan M.M.Ç., H.K. ve İ.G. isimli şahıslar 01.04.2016 günü yapılan operasyonla yakalanmışlardır. Yakalanan şüpheliler ile ilgili yapılan çalışmalarda şahıslardan birinin İçişleri Bakanlığı Aranan Teröristler sayfasında ’DEAŞ Terör Örgütü Üyesi Olmak’ suçundan Mavi Bülten ile aranan şahıslardan olduğu anlaşılmıştır. Diğer şahısların da değişik suçlardan arandıkları 19.03.2016 tarihinde İstanbul’da meydana gelen canlı bomba olayını gerçekleştiren şahısla irtibatlı oldukları ve çok sayıda asayişe müessir suç ve terör örgütü üyesi olmak suçlarından kayıtları bulunduğu tespit edilmiştir. Canlı bomba olarak kullanılacak şahısların profilinin dini duyguları istismar edilmek suretiyle eyleme ikna edilen, suç dosyası kabarık şahıs profiline uygunluk gösterdiği, sansasyonel hedeflere canlı bomba türü eylem planlama ve eylem arayışında oldukları değerlendirilmektedir. Haklarında hazırlanan tahkikat evrakı ile adli makamlara sevk edilen 4 şahıs tutuklanmıştır."

http://www.hurriyet.com.tr/isidin-aranan-2-canli-bombacisi-yakalandi-40081210