Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 509130 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KORAYKURT

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #490 : 12 Eylül 2013, 13:31:53 »
Skywolf biraz mantik ellerinde makinali tufekten ağır silah bulunmayan tanksavari bile olmayan adamlar kimyasal silahı nasil bulacaklar sana gore halkının uzerine bomba yagdiran savas jetlerinide isyancilar ucuruyor hükümete muhalefet edeceğim diye diktatöre sahip cikiyorsun .

Suriyede ki teröristlerin elinde tanksavar,uçaksavar,roket,füze v.s. ağır silahlar yoksa ;bu tanklar,zırhlı araçlar nasıl oluyorda havaya uçuruluyor,uçaklar helikopterler nasıl oluyorda düşürülüyor ! her gün youtube'a Suriyede teröristlerin havaya uçurduğu tankların,düşürdüğü uçakları gösteren videolar yüklenirken ''elinde tanksavarı bile olmayan adamlar kimyasal silahı nasıl bulacak '' demek hayretlere şayandır.Görmesek inanacağız yani ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #491 : 12 Eylül 2013, 21:29:18 »
Sen Abd ve İsrail in Suriye yi vurmak için fırsat beklediğini düşünüyorsan  oturup ağlaması gereken kişi sensin... neredeyse 3 sene oldu fırsat kollayan adamlar 3 sene bekler mi ve halen daha bekliyorlar müdahale etmiyorlar bu da sizin mantık zayıflığınız silah sistemleriyle savunma teknolojileriyle ilgili bilgilere sahip olabilirsiniz ama bu konularda uluslararası stratejilerle ilgili öngörüleriniz çok basit ve saçma bence bu konularda fazla konuşupta forumdaki SKYWOLF imajını zedelemeyin.

Elbette fırsat kolluyorlar. Halen bunu fark edemiyorsan bu senin zeka sorunun. Rusların Akdenize çıkış kapısı, Suriye'de büyük bir Rus askeri üssü var. Rus savaş gemileri Akdenizde cirit atıyor. Herhangi bir müdahaleye karşı çok net bir şekilde karşı olduklarını açık açık belirtiyorlar. Rusya için Suriye, Irak konusunda aldığı dersler nedeniyle çok daha önemli. Rusya eskiye oranla daha güçlenmiş durumda ve etkisini gösteriyor. Küreselleşen dünyada artık batı hegemonyası, batının oldu bittilerle demokrasi getireceğiz masallarıyla insanları katletmesi, iletişim çağında artık eskisi kadar kolay değil. Birileri bu ülkede koyun yerine koyarak türlü entrikalarla gütmeye çalıştığı insanların hergeçen gün uyandığının farkında. Uluslararası stratejiler senin ve destek verdiğin sivri akıllılar gibi anlık değişen planlarla gerçekleşmiyor. Akıntıya göre hareket ederek yol alacağını sananların hayalleri kafaüstü çakılacakları şelalenin dibinde son bulur. Türk dış siyasetindeki stratejik anlayış da birilerinin yönlendirdiği akıntıda yol almaktan başka birşey değil. Bunların böyle olacağını, öngörülerimi fırsat buldukça dile getiriyorum. Birileri gibi "mal" gibi ortada hiç kalmadım nedense. Herşey açık bir şekilde ortada.

Syria - Fighter Jet Downed (As It Happened)

Ellerinde makinalı tüfekten ağır silahı bulunmayan Suriyedeki sözde direnişçiler herhalde sapanla uçak düşürmek gibi olağanüstü yeteneklere sahipler.

Free Syria Army targets government aircraft near Aleppo

Bu elemanın elindeki boru herhalde bir alçak irtifa hava savunma füzesi değil. Bezelye atarak helikoptlerleri, uçakları vuruyorlar.

Syria - Helicopter & Fighter Jet Downed In 24 Hours (As It Happened)

Herhalde buna da havai fişek çarpıyor.

Syrian Rebels destroyed over 20 Tanks with new Weapons

Bunda tanksavarı olmayan sözde direnişçiler galiba maytap atıyorlar. Yada kendilerini çok zeki sanan birileri bizimle maytap geçtiğini sanıyor.

Syrian Tank takes 3 RPG Shots And still Survives 03/22/2013

Kedidir kediiiiii değil mi? Bunlar gibi yüzlerce örnek var. Bırakın bu işleri...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı KORAYKURT

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #492 : 12 Eylül 2013, 22:23:38 »
Bazı üyeler diyor ki;''birileri sırf AKAPE ye gıcıklık olsun diye ESED,İRAN sempatizanı olmuşlar,AKP yi sevmeye bilirsin bari saygı duy millet seçti diyor''

Sevmek ya da saymak zorunda değiliz.AKP kendisi dışındakileri seviyor, sayıyormu ki saygı bekliyor.Toplumun her kesimine her gün nefret tohumları saçan bir hükümete, millet seçti diye saygı duyacak değiliz.Ayrıca Millet seçti mi ,Millete seçtirildi mi ! oda ayrı bir konu.Ayrıca millet seçse kaç yazar,birileri yanlış yaptı diye insanlar haklarını savunmaktan vazgeçecek değiller herhalde !

Türkiyenin çıkarları İran ve Suriyenin kardeşliğinden geçer.Küreselciler sömürür sömürür işi bitince çeker gider ,fakat bu insanlarla biz kıyamete kadar aynı coğrafyada yaşayacağız.Hiç bir stratejik bilgiye sahip değilseniz  bile en azından Komşuda ki yangının bir gün sizin hanenize de sirayet edeceğini akıl ediniz.NETEKİM Reyhanlıda destek verdikleri El Nüsra Cephesinin patlattığı bombalar neticesi resmi rakamlara göre 53 kişi(inanmıyoruz bu rakama doğal olarak) öldü.Sınır kapısında El Nüsracıların 8 polisimizi şehit ettiğini de unutmadık !

Rusya,İran ve Çin Suriye'yi ABD'ye yem yapmak istemiyor.Bütün dünyayı ateş topuna çevirmiş bir ABD Küresel gücünü korumak için stratejik bölgeleri kontrolüne almaya çalışmaktadır.Afganistan ve Irak a kendisi operasyon yaptı,geliştirmiş olduğu yeni strateji gereği hedef devletleri içerden çökertmek istiyor.Suriye örneğinde ise ihaleyi AKP ye verdi.Ben gidip biraz Güney Doğu Asyada Çinle kapışayım suriye işini de sen hallet ey RTE dedi.Emir büyük yerden olunca balıklama emredersiniz Bay Başkan diyerekten BOP projesinin Eşbaşkanlığını bir çırpıda alıverdiler.Ne var ki evdeki hesap çarşıya uymadı.RTE Emevi camisinde namaz kılamayınca daha da agresifleşti.ABD sen bu işi eline gözüne bulaştırdın diyerekten beyzbol sopasını RTE ye gösterince teröristlere destek daha da arttı.Lakin Rusya ve Çİn,Libyada yaptıkları hatayı bir daha tekrarlamak istemiyorlar.Bu nedenle Rusya savaş ve istihbarat gemilerini Akdenize göndermektedir.Direkt olarak müdahil olmayacaklarını beyan etmiş olsalar bile ,Suriye'ye istihbarat desteği verecekleri,bu şekilde ABD saldırılarını erkenden Suriye askeri makamlarına bildireceklerini biliyoruz.Ayrıca dünyaya bende burdayım imajı vermektedir.Rus deniz gücünün ABD deniz ve hava gücüne dayanamayacağı açıktır,sıcak çatışmayı da göze alamaz.Fakat hayati öneme sahip istibarat desteğini vererek ABD,İsrail ve diğer müttefiklerinin canını yakmalarını sağlayabilir.Ayrıca gelişmiş elektronik karşı tedbirlerini uygulamak suretiyle Tomahawk ve diğer seyir füzelerini hedefinden saptırabilir,saldırı uçaklarına elektronik önleme yapabilir.2003 Irak harekatında Tomahawk füzelerinin elektronik saptırmalar yöntemi ile Türkiye topraklarına düşürüldüğünü çok net hatırlıyoruz.

Suriyede durum bu iken ABD baktı ki ESAD rejimi başarılar elde ediyor Libyada yaptıkları gibi bir hava harekatı ile,Esad'ın savaş kapasitesini düşürmek,teröristlere de silah temin etmek sureti ile dengeleri değiştirmek istiyor.Bütün mesele budur.

Çevrimdışı Yatağan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #493 : 13 Eylül 2013, 02:06:17 »
 :) vay beee........ Millete seçtirildi (yani zorladilar insanlari)....Millet seçse kac yazar (yani biz dedimizi yakarak yikarak yapariz),  halk tarafından seçilenlere saygi göstermem (yani zaten yobazlar, gericiler secti...) El Nüsra söyle bölye (yani MIT bilmiyor ben zaten daha iyi biliyorum, Esedin avukatiyim)

.....anladik....

Çevrimdışı KORAYKURT

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #494 : 13 Eylül 2013, 03:09:37 »
:) vay beee........ Millete seçtirildi (yani zorladilar insanlari)....Millet seçse kac yazar (yani biz dedimizi yakarak yikarak yapariz),  halk tarafından seçilenlere saygi göstermem (yani zaten yobazlar, gericiler secti...) El Nüsra söyle bölye (yani MIT bilmiyor ben zaten daha iyi biliyorum, Esedin avukatiyim)

.....anladik....

Milleti zorlamadılar,millet güdüldü.2001 ekonomik krizi ile birlikte DSP ,MHP, ANAP hükümeti iyice yıpranmıştı.Devlet Bahçeli hükümeti bozmasaydı,gerekli tedbirler,ve ekonomik kararlar alınmıştı zaten.AKP hükümeti Ecevit hükümetinin almış olduğu finansal tedbirlerin kaymağını çok yedi.Ayrıca 2001 krizi Ecevit hükümetinin Irak harekatını engellemesinden kaynaklanmıştır.Bunun sonucu olarak çIKARTILAN finansal kriz neticesi hükemet çok yıprandı.Tam bu dönemde AKP kuruldu.Toplumun önünde CHP ve AKP dışında seçenek bırakılmadı.Aslında merkez sağda DYP-ANAP birleşmesi konuşuluyordu.Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar'ın kayıkçı kavgası sonucu halka sadece AKP seçeneği bırakılmış oldu.Namık Kemak ZEYBEK (Kültür eski Bakanı) bir konuşmasında dedi ki,bir takım amerikalılar benimle konuşmak için randevu talep ettiler,kabul ettik.Hal hatır faslından sonra yani bir parti kurulsa parti içinde yer almak istermisin diye soruldu.Ben ise niyetlerini anladım böyle bir şeyin söz konusu bile olamayacağını bildirdim dedi.Akabinde kurulan AKP ye milliyetçi kanatı temsilen davet edildiğimi anladım ve redettim diyor.Bunları da bilelim.

Türkiyede ki seçmen profili %70 sağ-%30 sol şeklindedir.Sağ seçmen kitlesi CHP yi Alevi partisi gördüğü için CHP ye oy vermemektedir.Tek seçenek olarak kalan AKP yi bu anlamda seçmen kitlesi yeni bir umut olarak algıladı gitti oyunu verdi.Nitekim ilk dönem Mecliste AKP ve CHP dışında parti yoktu.Deniz Baykal da AKP ye muhalefet etmekten kaçındı.Almış olduğu mahkumiyet sonrası Mahalleye bile muhtar olamaz denilen Tayyip Erdoğan ile Deniz baykal arasında ki sıcak diyaloğlar ve kulaklara gelen pazarlıklar sonucu RTE nin Başbakan olmasının önü açıldı.Yapılan değerlendirmelerde Deniz Baykalın Cumhurbaşkanı olması koşulu ile RTE nin başbakan olmasının önü açılmıştır deniliyor.Ne zaman ki Abdullah Gül cumhurbaşkanı oldu,Deniz Baykal kandırıldığını anladı.Şimdi bu konular sorulduğunda kendince şöyleydi böyleydi diyor.Tabiki biz bunlara inanmayız.

Sonra ki dönemde ise herkes gibi bendenizde hükümete bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyordum.Ne zaman ki Süleymaniyede Özel Kuvvetler Komutanlığına mensup 11 subay ve astsubayımızın kafasına çuval geçirildi,işte o zaman bu adamların niyetini anlamış olduk.Akabinde gerçekleşen Aktütün karakolu baskını ,dağlıca baskını ve bir çok terörist saldırılarına karşı almadığı tedbirler ile iplikleri iyice pazara çıkmış oldu.Bütün bunlar yetmezmiş gibi gitti Avusturalya Yeni Zellanda gezisi sırasında SAYIN ÖCALAN ALDIĞI KELLELERİN CEZASINI ÇEKİYOR diyebilmiştir.Bütün bunları içine sindiremeyen geniş halk kitleleri Cumhuriyet Mitingleri ile hükümeti uyarmak istediler.Genel Kurmayda bugün bile tartışılan internet andıcını yayınladı.Yaşar Büyükanıt ile Dolmabahçede yapılan görüşme sonrası Büyükanıt paşanın da sesi soluğu kesildi.Akabinde başlatılan cadı avı ile ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜ adı altında tutuklamalar yaşandı.Medya organlarınında sindirilmesi sonucu MİLLET diye tabir edilen geniş halk kitlelerine sabah akşam beyin yıkama faaliyetleri uygulanmıştır.Daha neler neler....

Şimdi bütün bu gerçekler ortada duruken millet seçti demek biraz ayıp oluyor.MİLLET GÜDÜLDÜ !Ayrıca demokrasi demokrasi denilen şey çoğunluğun seçtiği olur demek değildir.Çoğunluk ne şeçtiğinin farkında bile değil.Bütün bunlar yıllar sonra anlaşılacak.

Suriye meselesine gelince siz niye RTE nin avukatlığını yapıyorsunuz ! biz kör cahilmiyiz zekamız yokmu da onun bunun dediğine,inanalım.Biz de sizi anladık .

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #495 : 13 Eylül 2013, 11:35:32 »

.....anladik....

Milleti zorlamadılar,millet güdüldü.2001 ekonomik krizi ile birlikte DSP ,MHP, ANAP hükümeti iyice yıpranmıştı.Devlet Bahçeli hükümeti bozmasaydı,gerekli tedbirler,ve ekonomik kararlar alınmıştı zaten.AKP hükümeti Ecevit hükümetinin almış olduğu finansal tedbirlerin kaymağını çok yedi.Ayrıca 2001 krizi Ecevit hükümetinin Irak harekatını engellemesinden kaynaklanmıştır.Bunun sonucu olarak çIKARTILAN finansal kriz neticesi hükemet çok yıprandı.Tam bu dönemde AKP kuruldu.Toplumun önünde CHP ve AKP dışında seçenek bırakılmadı.Aslında merkez sağda DYP-ANAP birleşmesi konuşuluyordu.Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar'ın kayıkçı kavgası sonucu halka sadece AKP seçeneği bırakılmış oldu.Namık Kemak ZEYBEK (Kültür eski Bakanı) bir konuşmasında dedi ki,bir takım amerikalılar benimle konuşmak için randevu talep ettiler,kabul ettik.Hal hatır faslından sonra yani bir parti kurulsa parti içinde yer almak istermisin diye soruldu.Ben ise niyetlerini anladım böyle bir şeyin söz konusu bile olamayacağını bildirdim dedi.Akabinde kurulan AKP ye milliyetçi kanatı temsilen davet edildiğimi anladım ve redettim diyor.Bunları da bilelim.

Türkiyede ki seçmen profili %70 sağ-%30 sol şeklindedir.Sağ seçmen kitlesi CHP yi Alevi partisi gördüğü için CHP ye oy vermemektedir.Tek seçenek olarak kalan AKP yi bu anlamda seçmen kitlesi yeni bir umut olarak algıladı gitti oyunu verdi.Nitekim ilk dönem Mecliste AKP ve CHP dışında parti yoktu.Deniz Baykal da AKP ye muhalefet etmekten kaçındı.Almış olduğu mahkumiyet sonrası Mahalleye bile muhtar olamaz denilen Tayyip Erdoğan ile Deniz baykal arasında ki sıcak diyaloğlar ve kulaklara gelen pazarlıklar sonucu RTE nin Başbakan olmasının önü açıldı.Yapılan değerlendirmelerde Deniz Baykalın Cumhurbaşkanı olması koşulu ile RTE nin başbakan olmasının önü açılmıştır deniliyor.Ne zaman ki Abdullah Gül cumhurbaşkanı oldu,Deniz Baykal kandırıldığını anladı.Şimdi bu konular sorulduğunda kendince şöyleydi böyleydi diyor.Tabiki biz bunlara inanmayız.

Sonra ki dönemde ise herkes gibi bendenizde hükümete bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyordum.Ne zaman ki Süleymaniyede Özel Kuvvetler Komutanlığına mensup 11 subay ve astsubayımızın kafasına çuval geçirildi,işte o zaman bu adamların niyetini anlamış olduk.Akabinde gerçekleşen Aktütün karakolu baskını ,dağlıca baskını ve bir çok terörist saldırılarına karşı almadığı tedbirler ile iplikleri iyice pazara çıkmış oldu.Bütün bunlar yetmezmiş gibi gitti Avusturalya Yeni Zellanda gezisi sırasında SAYIN ÖCALAN ALDIĞI KELLELERİN CEZASINI ÇEKİYOR diyebilmiştir.Bütün bunları içine sindiremeyen geniş halk kitleleri Cumhuriyet Mitingleri ile hükümeti uyarmak istediler.Genel Kurmayda bugün bile tartışılan internet andıcını yayınladı.Yaşar Büyükanıt ile Dolmabahçede yapılan görüşme sonrası Büyükanıt paşanın da sesi soluğu kesildi.Akabinde başlatılan cadı avı ile ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜ adı altında tutuklamalar yaşandı.Medya organlarınında sindirilmesi sonucu MİLLET diye tabir edilen geniş halk kitlelerine sabah akşam beyin yıkama faaliyetleri uygulanmıştır.Daha neler neler....

Şimdi bütün bu gerçekler ortada duruken millet seçti demek biraz ayıp oluyor.MİLLET GÜDÜLDÜ !Ayrıca demokrasi demokrasi denilen şey çoğunluğun seçtiği olur demek değildir.Çoğunluk ne şeçtiğinin farkında bile değil.Bütün bunlar yıllar sonra anlaşılacak.

Suriye meselesine gelince siz niye RTE nin avukatlığını yapıyorsunuz ! biz kör cahilmiyiz zekamız yokmu da onun bunun dediğine,inanalım.Biz de sizi anladık .

yani diyon ki aziz nesin haklı milletin % 51 i aptal yani akp ye oy verenler aptal
sen ve senin gibiler biliri neyin ne olduğunu
yani akp ye oy verenler ne bilsinki ....yapma ayıptır....

28 şubatta demokrasiye balans ayarı çektik diyen üniversite kapılarında naşörtüsü odaları yapan cumhuriyet mitinglerinde ordu göreve diye bağıran ve onları povake denler kimdi 28 şubattan önceki irab olacaz laiklik elden gidiyor şeriat gelecek diye çarşaf çarşaf gazeteler neydi...27 mayıs da adnan menderesi katleden katiller kimdi 2 darbe ve 2 muhtırayı ( 1960 ,1971,1980,2007) kim verdi...

sen bu millete
"senin kafan basmaz sen malsın sen neyin ne olduğunu anlamazssın ilericilik aydılıkçılık ben bilirim" dersen adamın cematine camisine başörtüsüne sakalına karışırsan o yukarıda değin %70 sağ oyun %50 sini alan bir bakarsın %70 inide almış eğer bu gün hala %70 oy alamıyorsa

bende dahil kürt açılımını desteklemeyen, şehitlere kelle demesini unutmayan, 2 mehmet şehit oldu diye meclis toplanmaz demelerini unutmayan, tokatta pkk nın eylemini bile derin devlet yapmıştır iftiralarını ubutmayan ve nihayet iyi kötü bu devlete 40 yıl hizmet vermiş suçlu dahi olsa bir eski genel kurmay başkanı ile apo denen şerefsizi aynı kefeye koynmasını hazmademeyenler sayesindedir.

ama sizin bu zihniyetiniz devam ederse
bazı aklı eksiklerin gezi adı altındaki sokakta vandallıklar devam ederse
reyhanlıdaki gibi tamamı sünni 52 kiş,iyi bombayla katledip orda alevi sünni kavgası çıkarma çabalrı devam ederse

akp %70 oyunu alır azdan az çoktan çok gider herhes bir sevdiğinin yasını tutar

benim ( akp liler için diyorum) seçtiğimi tanımzassan ben de senin seçtiğini tanımam  tanımam dersen de o / 70 i ağa paşa alır

2007 muhtırası akp yi değil tabanını hedef almış %35-40 bandındaki akp %51 oy almıştır. son yerel seçimlerde bu örenek olacak belki akp bununda üstüne çıkacak siz bu kafa ile devam edin

suriye konusunda tayyibin avukatı değiliz ama öso teröristte esed adam emi 1982 de 35.000 adama hama ve humusta topa tutup öldüren babası adam değilmi ülkenin %15-20 si olan arap alevsisi bir rejimin 35-40 senedşir katlettiği binlerce onbinlerce adam insan değil dimi

şimdi kim daha terörist sen onu de hele esed mi öso mu gel şunu masum kanına giren herke teröristtir de de bi ara yol bulalım..yoksa herkes kendi ordusunu destekler öbürüne terörist der bir elli yıl birbirini oyar o olur

Demokrasinin KIYMETİNİ BİLİN

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #496 : 13 Eylül 2013, 13:20:17 »
Bence konuyu siyasi tartışmaya çevirmeyelim. İnsanların birbirini öldürecek kadar siyasi fanatizm ile gerçekleri göremeyecekleri kadar kör oldukları bir ülkede siyasi tartışma, tartışma olmaktan çıkıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #497 : 13 Eylül 2013, 13:30:18 »
Rus savaş gemisi boğazdan geçti

RUS donanmasına bağlı Kashin sınıfı 810 borda numaralı güdümlü füze destroyeri Smetlivy bu sabah İstanbul Boğazı'nı geçti. Boğaz geçişi sırasında sahil güvenlik botunun eşlik ettiği 144 metrelik Smetlivy gelişmiş füze sistemlerine sahip.

Daha önce İstanbul Boğazı’ndan 5 Eyül tarihinde Priazove CCB 201 istihbarat gemisi ile destroyerler Minsk ve Novocherkassk geçmiş ve Akdeniz’e inmişti.

Mustafa ÖZDABAK/İSTANBUL, (DHA)

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/73270/2/1/rus-savas-gemisi-bogazdan-gecti

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #498 : 13 Eylül 2013, 13:35:55 »
Bence konuyu siyasi tartışmaya çevirmeyelim. İnsanların birbirini öldürecek kadar siyasi fanatizm ile gerçekleri göremeyecekleri kadar kör oldukları bir ülkede siyasi tartışma, tartışma olmaktan çıkıyor.

doğru söze + 1

Çevrimdışı KORAYKURT

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #499 : 13 Eylül 2013, 13:46:49 »
Millet,millet deniliyor ya;isterseniz şu millet kavramını bir açalım ,bakalım içinden ne çıkacak !

Türk Dil Kurumu sözlüğünde millet;çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, ülkü, duygu, gelenek ve görenek birliği olan insanların oluşturduğu topluluk olarak tarif edilmektedir.

Peki bir milletin millet olabilmesi için olması gereken şartlar nelerdir ?

1.Toplulukta ortak bir dilin konuşulması,
 2.Topluluğun tarihsel geçmişe sahip olması,
 3.Şimdi bir arada yaşayan bu topluluğun, gelecek için de bir arada yaşama inancında olması,
 4.Topluluktaki bireylerin birlik ve beraberlik içinde, ortak duyguları paylaşması,
 5.Toplulukta kültürel ortaklık bulunması gereklidir.

milletler toplumsal tarihin doğal ürünü olan birimlerdir. Bu birimlerin temelini kanbağı, dil, din, ortak tarih gibi bir takım kültürel elementler oluşturur. Bu kimlikler birey veya topluluğa doğuştan verilmiştir; bu nedenle birey veya topluluk tarafından reddedilmeleri çok zordur. Bu ortak özellikler kitlelerde doğal olarak bir birliktelik hissi veya milliyetçilik oluşmasını sağlayarak milletin harekete geçmesine ve kendi devletini kurmasına neden olur.

Peki Atatürkün Millet kavramından anladığı nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir. (Gazi Mustafa Kemal)

Siyasî varlıkta birlik.
 Dil birliği.
 Yurt birliği.
 Irk ve menşe birliği.
 Tarihî yakınlık.
 Ahlâkî yakınlık.

Atatürk'e göre, her millete uyabilecek bir tarifi şunlardır:
 Zengin bir hâtıra mirasına sahip bulunan;
 Beraber yaşamak hususunda müşterek arzu ve muvafakatte samimî olan;
 Ve sahip olunan mirasın muhafazasına beraber devam hususunda iradeleri müşterek olan insanların birleşmesinden vücuda gelen cemiyete millet namı verilir diyor.

Bütün bu bilgiler ışığında konuya girercek olursak Millet Millet denilen topluluk ne millettidir ?Millet kavramı yarım yamalak bir kavramdır.Önemli olan milletin ne milleti olduğudur.Bir günden bir güne ,10 yıllık iktidarları döneminde,göğüslerini gere gere,büyük bir şeref duyarak,ağızlarında pelesenk ettikleri milletin adını koyabilmişler midir ? TÜRK MİLLETİ diyebilmişlermidir.Diyemediler !hatta ne dediler BİZ HER TÜRLÜ MİLLİYETÇİLİĞİ AYAKLARIMIZ ALTINA ALDIK dediler mi? DEDİLER.Peki bir milleti millet yapan yukarda bahsettiğimiz ,ortak dil,duygu,ülkü,gelecekte de birlikte yaşamak arzusu,duygu ve düşüncesini perçinleyecek,pekiştirecek milli ruhu şahandıracak bir siyaset izlendi mi?İZLENMEDİ.Daha 30 ağustos zafer bayramında bir AKP li kalktı ne dedi,''30 ağustos günleri törenden törene koşmaktan yoruluyoruz,tören kutlamaları bu devirde çok saçma''.Yoruluyorsan o makamı işgal etmeyeceksin arkadaş.Git evinde çayını kahveni iç, otur televizyon seyret o zaman.Peki bütün MİLLİ BAYRAMLARIN içi boşaltıldı mı?boşaltıldı.Zafer bayramında yangından mal kaçırır gibi askeri geçit törenleri yapılıyor.4 tank,3 tane top, üç beş tane zırhlı personel taşıyıcı 2 manga askerle geçit töreni yapılmaktadır.Dünya tarihini değiştiren,mazlum milletlere örnek olan,bizlerde Türklerin başardığını başarabiliriz dedirtten, büyük bir kurtuluş savaşını bu kadar güdükleştirirsen,19 Mayısları,23 Nisanları,30 Ağustosları çocuk oyuncağına çevirirsen bizlerde birer TÜRK EVLADI olarak senin samimiyetine inanırmıyız.Kesinlikle HAYIR.

Durum bu iken Millet seçti millet seçti demek ne oluyor.Hangi millet seçti ? Her ağzını açtığında Lazı,çerkezi,Kürdü,Türkü...diye cümleye başlarsan,etnik kimlik bilincini kaşırsan,bütün bu toplulukları bir araya getiren TÜRK MİLLETİ kavramını ağzına bile almazsan,bunun adına bölücülük denir.Bunları farkedemeyen,algılayamayan,idrak edemeyen topluluğada MİLLET denilemez.

Bu konuda başka bir sözüm yoktur.Herkes kendi doğrularını yaşar.Benim doğrularım beni bağlar,Senin yanlışlarında seni bağlar.