Gönderen Konu: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız  (Okunma sayısı 187743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız
« Yanıtla #310 : 23 Temmuz 2012, 08:07:34 »
Deryan Tepe’ye düştü: 5 şehit

DHA
23 Temmuz 2012
DAĞLICA'DA ASKERİ HELİKOPTER DÜŞTÜ: 5 ŞEHİT
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin sınır kesimindeki Dağlıca Taburu’ndan kalkan Sikorsky tipi askeri helikopter iniş sırasında teknik arıza nedeniyle düştü.Kazada 5 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.

DAĞLICA'DA ASKERİ HELİKOPTER DÜŞTÜ / FOTOGALERİ

Yaralı askerler ilk müdahalenin ardından Hakkâri Asker Hastanesi’ne getirilerek tedaviye alındı. Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle: “22 Temmuz 2012 Pazar günü saat 16.55 sıralarında, 4 helikopter mürettebatı ve 11 kişilik emniyet timi ile birlikte Yüksekova’dan kalkan Jandarma Genel Komutanlığı’na ait bir S-70 Sikorsky tipi helikopterimiz; Dağlıca 12 km kuzeydoğusundaki Deryan Tepe’ye inişe geçtiği esnada, ilk belirlemelere göre güç kaybına bağlı olarak kaza kırıma uğramıştır. Kaza sonucunda; 5 personelimiz şehit olmuş, 7 personelimiz yaralanmıştır. Şehit ve yaralılarımız Hakkâri ve Yüksekova’ya tahliye edilmişlerdir. Kaza ile ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.”                                             

ŞEHİT ASKERLERİN KİMLİKLERİ

Şehit düşen askerlerin kimlikleri belli oldu.  Uzman Çavuş Muharrem Saygun (23) (Amasya), Piyade Uzman Çavuş Regaip Şahin'in (25) (Sakarya), Astsubay Mümtaz Çağlar (Ankara), Piyade Uzman Çavuş Muhammed  Şahin. (Manisa)

SARIGÖL'E ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde inişe geçtiği sırada düşen helikopterde şehit olan askerlerden birinin Manisalı olduğu ortaya çıktı. Düşen helikopterde hayatını kaybeden askerlerden Muhammet Şahin'in (27) Sarıgöl İlçesi'ndeki evine şehit ateşi düştü.

Hakkari Yüksekova'da helikopterin inişe geçtiği sırada düşmesi sonucu şehit olan askerlerden Piyade Uzman Erbaş Muhammet Şahin'in (27) ailesine acı haberi, Alaşehir Kaymakamı ve Sarıgöl Kaymakam Vekili Musa Uslan, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Kıdemli Üsteğmen Gencay Taşdemir, Doktor Cenk Çelik ile Yeşiltepe Muhtarı İsa Duman verdi. Şehidin ailesinin oturduğu ilçeye bağlı Yeşiltepe Köyü'ne gelen yetkililer, şehidin babası Rıfat Şahin (66) ve annesi Hüsniye Şahin'i bilgilendirdi.

Acı haber üzerine şehidin yakınları gözyaşına boğuldu. Evden şehidin annesi Hüsniye Şahin'in "Adı gibi, kendi de güzel oğlumu bana gösterin", "Oğlumla daha dün konuşmuştum. Ne oldu sana oğlum?", "Ciğerim yanıyor", "Allah'ım rüyamı görüyorum", "oğlumu istiyorum" feryatları yükseldi. Sağlık ekipleri şehit ailesini sürekli kontrol altına aldı. Acı haberin duyulmasıyla birlikte köy halkı Şahin Ailesi'nin evine akın etti, acılarına ortak oldu.

Kaymakam Musa Uslan, şehit annesi Hüsniye Şahin'i uzun süre teskin etti. Şehit evine bayrak asıldı. Evli bir çocuk sahibi olduğu belirtilen Şehit Piyade Uzman Erbaş Muhammet Şahin'in beş yıldır görev yaptığı belirtildi. Şahin'in altı kardeşin en küçüğü olduğu ifade edildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21046491.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #311 : 25 Temmuz 2012, 08:02:23 »
Yaralı pilot helikopter kazasını anlattı
'200 metre sürüklendik!'
24.07.2012 - 15:12

5 askerin şehit düştüğü, Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ndeki helikopter kazasından yaralı kurtulan Jandarma Pilot Binbaşı Kürşat Celal Konukçu, "Havadan indirme yapmak için istikametimizi tepeye çevirdiğimiz anda süratle güç ve takatsizlik yaşadık. 200 metre sürüklendik" dedi.

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca Bölgesi'ndeki Deryan Tepe'ye inişi sırasında düşen helikopterde şehit olan 5 asker memleketlerinde toprağa verilirken, helikopter kazası ve diğer olaylarda yaralanan toplam 23 askeri, Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan ve Van Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan yattıkları hastanelerde ziyaret etti. Ziyaret sırasında Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç askerlere geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in aynı dileklerini iletti.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN
Süper Fırsat! Hala ingilizce konuşamıyorsan, hemen tıkla !
YARALI PİLOT KAZAYI ANLATTI

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Van Asker Hastanesi ile Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavileri süren askerlerin sağlık durumu hakkında doktorlardan bilgi alan yetkililer, askerlerin morallerinin iyi olduğu söyledi.

Ziyaret sırasında Van Asker Hastanesi'nde tedavisi süren Jandarma Pilot Binbaşı Kürşat Celal Konukçu , helikopterin nasıl düştüğünü Van Valisi Münir Karaloğlu'na anlattı. İniş yapacakları Deryan Tepe Bölgesi'nin riskli olduğunu düşündüğü için, ikinci bir manevra yaparak farklı bir bölgeye inmek istediği sırada helikopterin güç kaybına uğradığını belirten Pilot Binbaşı Konukçu, helikopterin yaklaşık 200 metre sürüklendiğini söyledi.
'HELİKOPTERDE TEKNİK BİR SORUN YAŞANDI'

Şehit olan arkadaşlarına rahmet dileyen Binbaşı Konukçu şunları anlattı:
"Askerleri Yüksekova'dan aldım ve helikopterle yola çıktık. Ulaşacağımız yere gelince helikopterde teknik bir sorun yaşandı. Aşağıya baktım inecek gibi değildi; çünkü önceden kazılmış ve terk edilmiş mevziler vardı. Buraların mayınlı olabileceğini düşünerek daha kenara doğru bir nokta seçtim ve helikopteri oraya doğru yönelttim. Helikopter orada tutundu. Ben de indirmek için başka bir yere manevra yaptım. Bir süre sonra helikopterde güç kaybı meydana geldi ve yer yastığı kayboldu. Helikopter yamaçtan hızla aşağı doğru kaymaya başladı. Yaklaşık 200 metre kaymıştık. Dışarı çıktığımızda helikopterin sadece kokpit kısmı kalmıştı. Orada o kazaya rağmen mucize eseri 10 arkadaşımız kurtuldu. Verdiğimiz şehitlerden dolayı çok üzgünüz. Allah hepsine rahmet etsin, ailelerine de sabırlar versin."
VALİ: ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE 'KAZA'

Hastane çıkışında gazeticilerin sorularını yanıtlayan Vali Münir Karaloğlu, helikopterin düşürüldüğü yönündeki haberlerin doğruyu yansıtmadığını söyledi. Vali Karaloğlu şöyle dedi:

"Çok açık bir şekilde kaza. Birileri her şeyi kullanmak istiyor. Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamaları ve bizim açıklamalarımız var. 22 Temmuz günü üst üste iki kaza yaşadık: Biri helikopter kazası, diğeri de timin göreve çıktığı sırada bir askerin elinde kazara el bombasının patlaması. Bu iki kazada da yaralanan askerlerimiz vardı. Dün Van'dan şehitlerimizi uğurladık. Bugün de yaralı arkadaşlarımızı ziyaret etmek istedik. Hem helikopterde, hem de diğer kazalarda şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara da geçmiş olsun diyorum. Şu anda yaralılarımız arasında hayati tehlikesi devam eden bir yaralımız var. Bunun dışında diğer yaralılarımızın durumu iyi.

Kaza yapan helikopterin pilotu aynı zamanda helikopter bakım uzmanı. Dolayısı ile tecrübeli ve bölgeyi bilen biri. İnmek istediği yer zorlu bir yer ve inişe üç metre kala güç kaybı yaşayarak düşüyor. Ardından 200 metre sürükleniyor. Yaralanmalar da buna bağlı yaralanmalar."
http://www.ensonhaber.com/yarali-pilot-helikopter-kazasini-anlatti-2012-07-24.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #312 : 25 Temmuz 2012, 09:14:26 »
Allah rahmet eylesin.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #313 : 10 Ağustos 2012, 10:59:01 »
Uçağın düşürüldüğüne dair en ciddi kanıt

Suriye karasularında enkazı bulunan RF-4'ün parçaları incelendi. Uçağın vurulduğuna dair bir bulguya rastlanamadı.

Enkazı bulunan Türk keşif uçağının gizemi halen çözülemedi. Uçağın Suriye tarafından düşürüldüğüne dair en güçlü kanıt, Suriye'nin Ankara'ya resmen 'düşürdük' bildirimi.

Suriye karasularında enkazı bulunan ve önemli bölümü çıkarılan RF-4 uçağıyla ilgili söylentiler yeniden manşetlere taşındı. Taraf'ın uçağın Suriye karasularında vurulduğu iddiası kulisleri hareketlendirdi. Haberde askerin hükümeti düşen uçak konusunda yanılttığı yazılmıştı.u.20120809090304.jpg

Peki iddialar doğru mu? Enkazı inceleyen yetkililerle konuşan Radikal Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, uçakla ilgili önemli ayrıntıları kamuoyuyla paylaştı. İşte Zeyrek'in haberinden öne çıkan bölümler:

-Suriye karasularında sürdürülen uçağın enkazını çıkarma çalışmaları tamamlanmış.
-Deniz dibinden aralarında 1200 kiloluk kanat ve kuyruk parçalarının da bulunduğu 20’ye yakın kritik parça çıkarılmış.
-Çıkarılan parçalar üzerinde Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nda fiziki ve kimyasal analizler yapılmış.
ABD ’den gelen radar bilgileri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın radar bilgileri ile karşılaştırılmış.
-Pilotların son telsiz konuşmaları deşifre edilmiş.
-Bütün bu araştırmaların sonunda kapsamlı bir rapor hazırlanmış.

VİDA GİBİ ÇAKILDI MI?

Üst düzey bir yetkiliye göre çıkan parçalar üzerinde füze ya da uçaksavarla düşürüldüğüne u.20120810081902.jpgdair bir bulguya rastlanamamış. Elde edilen bazı veriler, uçağın virile girerek (vida gibi dönerek) denize çakıldığına ilişkin ihtimali de düşündürüyor. Uçakla düşmeden önce radar ve telsizle kurulan iletişime ilişkin veriler de uçağın düşmeden önceki son dakikalarında rota açısından bir ‘anormallik’ olduğunu gösteriyor.

Netice itibariyle kesin olan şu: Uçağın düşürüldüğüne dair en ciddi kanıt, Suriye’nin itirafı. Nitekim Suriye Dışişleri Bakanlığı’na resmen “Uçağı biz düşürdük” bildiriminde bulunmuş. Konuyla ilgili Ankara kulislerinde konuşulan diğer iddialar, belgesi olmadan yazılacak türden değil ama son derece ciddi. Genelkurmay’ın ya da Milli Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili soruları yanıtsız bırakıyor.

Kaynak : http://www.internethaber.com/f-4-turk-jeti-dusurulen-kesif-ucagi-suriye-karasulari-uluslararasi-sular--450498h.htm#ixzz237yLrGRs

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #314 : 30 Ağustos 2012, 15:53:59 »
Bu konu hakkında halen net bir açıklama yok. Suriye biz düşürdük demişti. Bizimkiler de hemen aslan kesilmişti. Ancak uçağın öne sürülen şekilde düşürüldüğüne dair hiçbir delil bulunamadı. Peki bu uçak nasıl düştü?

Çevrimdışı enes123

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #315 : 30 Ağustos 2012, 23:02:11 »
Aslında füze ve uçaksavar izi bulunmamış yüksek radyasyon yayarak düşürülmüş olabilir (abd haarp) Suriye'nin dostu Rusya'nında bu konu ile çalışmaları var bu silahla düşürülmüş olabilir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #316 : 31 Ağustos 2012, 08:16:56 »
Başka bir iddia da uçağın İsrail tarafından elektronik olarak düşürüldüğü. İsrail'in Türkiye ve Suriye arasında bir savaşı çok istiyor olması nedeniyle böyle bir şey yapmış olması.
Bu konuda iddia çok. Ancak iddiları destekleyen hiçbir delil yok.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #317 : 31 Ağustos 2012, 08:29:22 »
Nautilus tutanakları
Nautilus'a sahip vakfın yöneticisi Bob Ballard ve Nautilus ekibi zorlu sürecin detaylarını anlattı.
31.08.2012 - 03:27

Ballard, "Suriyeliler uçak enkazının bulunduğu yere ilk ulaşanlar olmuş. Buldukları her bilgiyi de hiç yanıltmadan, maniple etmeden Türk makamlarına iletmişler" dedi.

22 Haziran'da Suriye açıklarında düşürülen Türk jetinin iki pilotunun naaşları, ABD merkezli bir vakfa ait Nautilus adlı araştırma gemisi tarafından su altından çıkarıldı. Akdeniz'deki araştırmalarını bitiren gemi yeni araştırmalar için Karayipler'e gitmeden önce de kapılarını Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'ya açtı.

Nautilus'a sahip vakfın yöneticisi Bob Ballard ve Nautilus ekibi, Türk pilotların naaşlarının çıkarılmasına ilişkin ayrıntıları da ilk kez paylaştı. Türk pilotlarının naaşlarının çıkarılması görevi, Nautilus'un en zor görevi olmuş. Nitekim başta Bob Ballard olmak üzere tüm gemi personeli olayı büyük üzüntüyle anlatıyor. Ballard, zaman zaman gözleri dolarak yaptığı açıklamada, "Çok zor bir görevdi. Nautilus ekibinin hepsi hala olayın etkisi altında" dedi. Ballard ve Nautilus mürettebatının Türk pilotlar Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy ile Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın naaşlarının çıkarılması konusunda anlattıkları ayrıntılar şöyle:
DENİZDE 30 PARÇA

22 Haziran'da uçakla irtibatın kesilmesinin ardından Suriye'ye ait bir savaş gemisi, uçak enkazına ilişkin parçaları buldu. Suriyelilerin bulduğu parçalar arasında pilotların kaskları (helmet) ve pilotlara ait botlar, acil durum kiti (survival kit) de yer alıyordu. Uçakla telsiz irtibatının kesilmesinden bir saat 40 dakika sonra TCG Gökçeada'ya bağlı bir Türk helikopteri, deniz yüzeyinde, Suriyelilerin enkaz parçalarını bulduğu yerde, benzin sızıntısı tespit etti. 22-26 Haziran tarihleri arasında Gökçeada, bir hızlı saldırı botu, bir devriye botu, iki sahil güvenlik gemisi, bir uçak ve dört helikopterler birlikte 70'e 23 mil genişliğinde bir alanı taradı. Bu alanda deniz yüzeyinde uçağa ait 30 parça buldu. Bunlar arasında uçağın kanat parçaları, yakıt deposu, yüzen bir metal kutu ve kuyruk parçaları bulunuyordu.
KONTEYNIR ÇIKTI

26 Haziran'da TCG Çeşme olay yerine geldi. Bu gemide, 100 kHz deniz dibi tarama ve gelişmiş sonar sistemleri bulunuyordu. Çeşme gemisi, bölgede deniz dibine ilişkin detaylı barimetrik harita çıkardı. Toplam 197 saatlik ve 1.9 ila 2.3 millik bir alanı kaplayan deniz dibi taramasında uçak enkazının bulunabileceği sekiz nokta tespit edildi. Bu bilgiler, 2 Temmuz'da bölgeye gelen Nautilus ekibinden baş araştırmacı Ballard ve ekibine brifingle iletildi. Gökçeada'da Türk yetkililer ile Nautilus ekibinin yaptığı ortak değerlendirmede, araştırmanın deniz dibinde 7 metre uzunluk, 3 metre genişlikte bir objenin bulunduğu 8. noktadan başlanmasına karar verildi.

8. noktada deniz altına, çok detaylı görüntü sağlayan Nautilus'e ait iki robot indirildi. 1280 metreye indirilen Argus ve Hercules adlı robotlar, 8. noktada yapılan bu araştırmada enkazın bir gemi konteynırı olduğunu belirledi. Bunun üzerine araştırma biraz daha güneydoğudaki 7. noktaya kaydırıldı. Bu nokta, Türk helikopterinin yakıt sızıntısı tespit ettiği yerle de uyumluydu. 7. noktada 3 Temmuz gecesini 4 Temmuz'a bağlayan saatlerde yapılan araştırmada, deniz dibinde çeşitli boy ve ebatta yüzlerce parça bulundu. Bu parçalar, araştırma robotlarının üzerindeki yüksek çözünürlüklü kameralar tarafından tek tek görüntülendi. Görüntüleme işlemi sırasında Nautilus ekibi, uçak enkazına ilişkin parçalar arasında, deniz dibinde yatan pilotların naaşlarına da ulaştı.
NAAŞLAR ÇIKARILSIN

Türk yetkililerin, "Pilotların naaşları olabildiğince çabuk çıkarılsın" isteği üzerine "asansör" olarak adlandırılan alet, denize bırakıldı. Asansör, üzerindeki ağırlıklar nedeniyle deniz dibine, Teğmen Aksoy'un naaşının bulunduğu yerin 350 metre uzağına indi. Burada devreye, sadece görüntü almakla kalmayıp, üzerine monte edilmiş uzaktan kumandalı bir kol aracılığıyla deniz yüzeyinden parça toplamakta kullanılan Hercules adlı robot girdi. Hercules, alimünyumla çerçevelenmiş bir ağdan oluşan asansörü, uzaktan kumandayla yönlendirilen koluyla, Aksoy'un naaşının yanına ulaştırdı. Hercules, Teğmen Aksoy'un naaşını, uçuş kıyafeti üzerkindeki kayışlardan kavrayarak, asansörün üzerine yerleştirdi. Ardından da naaşın üzerine su yüzeyine çıkarken sabit kalması için yine deniz dibine indirilen ikinci bir ağ yerleştirildi. Hercules'i Nautilus üzerinden kumanda eden pilot, uzaktan kumandalı kolu kullanarak, son olarak asansörün üzerindeki ağırlıkları çıkardı ve asansörün teğmenin naaşıyla birlikte deniz yüzeyine yükselmesini sağladı. Herhangi birşeye bağlı olmadan deniz yüzeyine yükselen asansör de üzerindeki verici aracılığıyla Nautilus'a ait kurtarma botu tarafından sürekli izlendi. Asansör, yukarıya çıkmasını sağlayan kürecikler deniz yüzeyinin yaklaşık yarım metre altına kadar yükseldiğinde kurtarma operasyonunda kontrolü Türk Deniz Kuvvetleri üstlendi. Devreye, deniz kuvvetlerine ait dalgıçlar girdi. Bu aşamada iki dalgıç, deniz yüzeyinin yaklaşık iki metre altında, naaşı yüzeye taşıyan asansörü Nautilus üzerindeki vince bağladı. Teğmen Aksoy'un naaşı gemi yüzeyine çıkarıldı ve Nautilus üzerinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Asansör bu kez Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın naaşına 200 metre uzaklıkta deniz dibine ulaştı. Yine benzer bir operasyonla su yüzüne çıkarıldı. Aynı saygı duruşu ve tören Aksoy'un naaşı için de yapıldıktan sonra, naaş helikopterle Türkiye'ye gönderildi.
SURİYE İZLEDİ

Ballard, tüm operasyonun, Nautilus ve Türk gemilerinin biraz açığında duran Suriye gemisi tarafından izlendiğini de anlattı. "Suriyeliler, ellerinde dürbünlerle her yaptığımızı yakından izlediler" diyen Ballard, bir de önemli bilgi verdi. Uçak enkazının araştırmasında Türkiye ile işbirliği yapan Suriye'nin "bulduğu her bilgiyi paylaştığı" izlenimini edindiğini anlatan Ballard, "Suriyeliler enkazın bulunduğu yere ilk ulaşanlar olmuş. Buldukları her bilgiyi de hiç yanıltmadan, maniple etmeden Türk makamlarına iletmişler" dedi.

Ballard'a operasyon sırasında bir de Türk Büyükelçi eşlik etti. Ballard, Türk Büyükelçi Çağatay Erciyes'in tüm operasyonu kendisiyle birlikte izlediğini belirterek, "Türk Büyükelçi, naaşlar bulunduğunda bana dönüp 'bu geminin Türkiye'de olmasını istiyorum" dediğini anlattı. Ballard, Nautilus'un naaşlarını çıkarılmasının ardından, neden uçağın diğer parçalarının da çıkarılmasında da görev almadığı sorusuna ise, "Bu konuda konuşmak istemiyorum" diyerek yanıt verdi.
KADIN KAPTAN: ENKAZI ARIYORDUK

Nautilus'un kadın kaptanı Dr Katy Croff Bell ise İstanbul'da demirliyken kendileriyle iletişime geçildiğini, 3 günlük bir yolculuktan sonra olay yerine ulaştıklarını anlattı. Bell, "Pilotların naaşlarını değil, uçak enkazını aramak üzerine odaklanmıştık. Birden bire ekranlarda pilotların naaşlarını görmek çok kötü bir sürpriz oldu" dedi. Naaşların "tek parça" halinde bulunduklarını da anlatan Bell, "Deniz dibini Hercules üzerindeki kameralarla tararken, birden bire naaşlardan birinin görüntüsü ortaya çıktı. Nautilus'un kontrol bölümünde büyük bir sessizlik oldu. Tüm mürettebat o acıyı hissetti. Çok trajikti" diye anlattı.
ÇOK ZOR BİR OPERASYONDU

Nautilus'un Türk uçak enkazının çıkarılması operasyonunda yer almasına aracılık eden ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de, devreye girişini şöyle anlattı: "Türk yetkililer, uçak enkazının muhtemel yerini tespit ettikten sonra temasa geçtiler. Geçtiğimiz yıl Nautilus'u ziyaret etmiş ve yeteneklerini yerinde izleme fırsatı bulmuştum. Nautilus'un Akdeniz'de olduğunu da biliyordum. ABD'de tatilde olan Bob Ballard'a ulaştım. Böylece Nautilus ekibi ile Türk yetkililer arasında bağlantı kuruldu."

Nautilus'a ait vakfın, geminin programına ara vererek, derhal işbirliğine girmesi kararı aldığını kaydeden Büyükelçi, "Ballard da tatilini yarıda kesip, en hızlı şekilde Türkiye'ye geldi" dedi. Operasyonun, "Denizcilikte işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini" de söyleyen Amerikan Büyükelçisi, "İnsani açıdan da, siyasi açıdan da zor bir olaydı. Ancak sonuçta kederli ailelere bir nebze de olsa teselli verilebildiğini umuyorum" dedi.
http://www.ensonhaber.com/nautilus-tutanaklari-2012-08-31.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #318 : 13 Eylül 2012, 00:22:53 »
İşte Türk jetini düşüren neden
ANKARA
12 Eylül 2012

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, Akdeniz’de düşen Türk jetiyle ilgili açıklamasında “Füze tespiti yapıldı ama teyit gerekiyor” dedi.

24 TV’nin yayınına katılan Beşir Atalay, Suriye yetkililerinin vurduğunu açıkladığı Türk jetine ilişkin soru üzerine şunları söyledi: “O yönde netleşme var ama bunun bir iki analizle de teyidi gerekiyor. Bu konuda çalışmalar adli tıbbın da karıştığı diğer kurumların da rol aldığı çalışmada bunun füzeyle düşürüldüğü, vurulduğu yönündeki tespit yapıldı ama bunun yeni bir çalışmayla analizle havacılık birimlerinde teyidi gerekiyor sonra da açıklaması yapılacak.”

"YARGI BELGESİ İSTENECEK"

Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Afyonkarahisar’daki patlamanın ardından ileri sürdüğü iddialara ilişkin ise şöyle konuştu: “Anamuhalefet liderliği boş konuşma, dedikodu yapma yeri değildir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kendisine ulaşan bir bilgi varsa o bilgiyi vermek durumundadır. Anamuhalefet partisi doğrusu çok büyük bir sorumsuzluk örneği gösteriyor, eşi bulunmaz bir sorumsuzluk örneği. Burada yürüyen bir soruşturma var. Herhalde bu beyanları verenlerden o da istenecek. Yani bu defa yargı isteyecek, nedir elinizdeki şey diye.

"ORTADA BİLGİ YOK"

Emekli bir subay bilgileri verdi diyor. Yani ortada bilgi diye bir şey yok. Ben de dinledim bir tanesini. Büyük bir öfke içerisinde, hiç ilgisi olmayan konuları da karıştırarak büyük bir hükümet karşıtlığı ifadelerle, sinirle, nefretle, açıklamalarda bulunuyor. Herhalde öyle birkaçının tahminleridir Sayın Kılıçdaroğlu’nun elindeki. Başka bir şey olduğunu sanmıyorum.

"TOPLUM İTİBAR ETMEZ"

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Buradan eğer iktidara birazcık zarar verirsem benim için kârdır’ diyor. Böyle bir partiye bu toplum itibar etmez. Çünkü bu sorumsuzlukları gösteren bir partiye bu toplum iktidar da vermez, ciddiye de almaz. Zaten onlar bunu görüyorlar.”

Kılıçdaroğlu’nun sabotaj iddialarıyla ilgili TSK’nın dava açıp açmayacağına ilişkin bir soru üzerine Atalay, Başbakan’ın bu konudaki açıklamalarını anımsattı. Kendilerinin dava açma haklarının saklı olduğunu ifade eden Atalay, TSK’nın bu konunun üzerine gideceğine emin olduğunu belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21449307.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #319 : 19 Eylül 2012, 20:52:32 »
Askeri Savcılık'tan düşen Türk jeti ile ilgili açıklama
Genelkurmay Askeri Savcılığı, 22 Haziran'da düşen uçak için açıklama yaptı.
19.09.2012 - 14:21

Genelkurmay Askeri Savcılığı, 22 Haziran'da düşen uçağın kaza kırım raporunu açıkladı. Raporda teknik arıza bulgusunun olmadığı belirtilirken aynı zamanda uçakta uçaksavar mermisi hasarının da olmadığı vurgulandı.
FÜZE YAYINLARINDAN SİNYAL ALINDI

Aynı zamanda yapılan açıklamada, düşürülen askeri uçağın radar ikaz alıcısı kayıtlarında yapılan incelemede füze yayınlarından sinyal alındığının belirlendiği ifade edildi.

TSK DÜŞÜRÜLEN JETİN FOTOĞRAFLARINI YAYINLADI

ANİ BİR DÖNÜŞTE İRTİFA KAYBETTİ

Savcılık uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel 7 bin 400 feet irtifa, 30 knot süratte, 211 başta uçarken istikrarlı uçtuğu en son nokta olan 35.48.2 kuzey, 35.33.21 doğu koordinatında soldan ani bir dönüşte irtifa kaybederek Suriye kara kıtasına 8.6 deniz mili mesafede saat 11.57 C'de Suriye kara sularında 35.48.26 kuzey, 35.37.59 doğu koordinatında denize düştüğünün tespit edildiğini açıkladı.

http://www.ensonhaber.com/askeri-savciliktan-dusen-ucak-aciklamasi-2012-09-19.html
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2013, 18:05:50 Gönderen: SKYWOLF »