Gönderen Konu: CH-53 SUPER STALLION  (Okunma sayısı 8749 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
CH-53 SUPER STALLION
« : 09 Aralık 2012, 14:18:20 »
CH-53 SUPER STALLION

CH-53K Testlere Başladı

Sikorsy; 4 Aralık'ta yaptığı açıklamayla ABD Deniz Piyadeleri için yapılan CH-53K ağır nakliye helikopterinin ilk prototipinin uçuş test ekibine teslim edildiğini duyurdu.

Helikopter yer test aracı olarak 12 ay süren testlerden geçirilecek. Sikorsky CH-53K programı başkan yardımcısı Michael Torok, bu testlerin birincil amacının helikopter yerde sabitlenmişken rotor bıçakları, şanzıman ve motor performansını test ve ölçümü ile CH-53K helikopter dinamik sistemlerin belirlenmesi olduğunu söyledi. Uçuş test mühendisleri helikopter üzerindeki 1300'den fazla yere yerleştirdikleri ölçüm aletleri ile sıcaklık, aerodinamik yükler, basınç ve titreşimi ölçerek gerekli kalibrasyonları yapacaklar.

CH-53K modeli daha önceki CH-53A/D/E modellerinin operasyonel başarısıyla 50 yıl içinde öğrendiklerinden yararlanarak geliştirilen dünyanın önde gelen ağır kaldırma helikopter olacak.

Defenceturk.com
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 16:01:40 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
Kuzey Kore sınırında Amerikan helikopteri düştü
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2013, 12:33:44 »
CH-53 Superstallion helikopterin neden düştüğü belli değil

Kuzey Kore sınırında bir Amerikan helikopteri düştü.

Helikopterin CH-53 tipinde olduğu, içinde 16 kişi olduğu bildirilidi.

Bir başka ajans helikopterin Black Hawk olduğunu ve 12 kişi taşıdığını iddia etti.

Bölgede Amerikan ve Güney Kore birlikleri tatbikat yapıyordu...

Güney Kore'de 28500 Amerikan askeri bulunuyor...

Gelişen haber: CBS, helikopterin CH53 olduğunu içinde deniz piyadelerinin bulunduğunu ve de askersiz bölgede düştüğünü bildiriyor

Gelişen haber: Fransız haber ajansı AFP uçağın Black Hawk olduğunu, içinde 12 kişi bulunduğunu kayıp olmadığını bildiriyor...

Ajansların geneline bakılırsa, helikopter "emergency landing" yani acil iniş yapmış. Ölü yoktur ancak henüz nihai açıklama yapılmadı.

gazeteci.tv

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
CH-53K King Stallion İlk Uçuşunda Başarılı
« Yanıtla #2 : 28 Ekim 2015, 16:17:43 »
CH-53K King Stallion İlk Uçuşunda Başarılı

Sikorsky Aircraft, ABD Deniz Kuvvetleri için geliştirilen CH-53K King Stallion ağır nakliye helikopterinin prototipinin ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

United Technologies Corporation'ın iştiraki olan Sikorsky Aircraft, ABD Deniz Piyadeleri için CH-53K King Stallion ağır nakliye helikopterini geliştirmek için sözleşme imzalamıştı. Bu sözleşme kapsamında geliştirilen prototip 2012 yılı sonunda yer testlerine başlamıştı. Prototip 27 Ekim 2015 Salı günü 30 dakikalık ilk uçuşunu gerçekleştirerek, 2000 saatlik uçuş testi programına başladı. Bu testlerde dört helikopter kullanılacak.

King Stallion, selefi olan CH-53ESuper Stallion ile benzer boyutlarda tasarlanmıştır.Fly-by-wire uçuş kontrolleri, çağdaş motorlar ve diğer donanımlar, modern cam kokpit, geliştirilmiş rotor bıçakları yeni helikopterin yeni özellikleri arasında bulunuyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İkinci CH-53K Testlere Hazırlanıyor
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2016, 13:01:30 »
İkinci CH-53K Testlere Hazırlanıyor

Yavaş başlayan Sikorsky CH-53K geliştirme projesi, Ekim ayındaki ilk uçuşundan sonra hız kazandı. Florida West Palm Beach'de altıncı test uçuşunu da başarıyla gerçekleştiren helikopterin ikincisinin de üretimi tamamlanmak üzere.

Bu hafta gerçekleştirilen test uçuşunda, ABD Deniz Piyadelerinden bir pilot helikopteri uçurdu. 1,5 saatlik değerlendirme uçuşu başarılı gerçekleşti.

Program Şefi Col Hank Vanderborght, 2000 saat sürecek olan uçuş testi çalışmalarına ikinci helikopterin de katılmak üzere olduğunu belirtti.

Uzun yıllar hizmet veren Sikorsky CH-53E Super Stallion yerine inşa edilen K-modeli; selefinden esasen yeni motorlar, yeni gövde yapısı, yeni rotor sistemi, yeni aviyonik ve yeni  by-wire uçuş kontrolleri ile üç kat kaldırma kapasitesine sahiptir.CH-53K King Stallion helikopterinin 2019 yılında servise alınması planlanıyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ABD'de iki askeri helikopter çarpıştı
« Yanıtla #4 : 15 Ocak 2016, 23:59:35 »
AA
15 Ocak 2016 - 20:08:00

ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait iki helikopterin Hawaii açıklarında gece eğitimi esnasında çarpıştığı bildirildi.

ABD askeri yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Deniz Kuvvetleri’ne ait 12 mürettebat taşıyan iki helikopter, Hawaii’ye bağlı Oahu adası açıklarında gece eğitimi esnasında çarpıştı. Kazanın sebebine veya olayda kurtulanların bulunup bulunmadığına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmazken, helikopterlerin enkazına ulaşılmaya çalışıldığı kaydedildi.

CH-53s tipi hava taşıtlarının Hawaii’deki ABD Deniz Piyade Birliği üssünden havalandığı bilgisini veren Deniz Yüzbaşı Timothy Irish, arama kurtarma faaliyetlerinin sabahın erken saatlerinden itibaren sürdüğünü belirtti. Irish, sahil güvenliğe ait bir helikopterin ve C-130 tipi askeri uçağın kıyıdan yaklaşık 4 km ötede bir enkazı tespit ettiğini aktardı.

Ancak bölgedeki şiddetli rüzgarın ve oluşan dalgaların çalışmaları güçleştirdiği ifade edildi.

http://www.hurriyet.com.tr/abdde-iki-askeri-helikopter-carpisti-40041084

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İkinci CH-53K Helikopteri Test Programına Katıldı
« Yanıtla #5 : 20 Mart 2016, 17:12:34 »
İkinci CH-53K Helikopteri Test Programına Katıldı

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=-we5Zc9yG30&amp;feature=youtu.be" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=-we5Zc9yG30&amp;feature=youtu.be</a>

Sikorsky, ikinci CH-53K King Stallion helikopterinin, ABD Deniz Piyadeleriuçuş test programına katıldığını ve ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurdu. Ocak ayı sonunda gerçekleşen bu katılım sonrası iki test helikopterinin toplamuçuş süresi 35 saate ulaştı. lk mühendislik ve geliştirme modeli 120 knot hıza kadar uçuş hızı elde etti.

Üç yıl sürecek olan testlere iki helikopter daha katılacak.

CH-53K King Stallion, selefi CH-53E Super Stallion helikopterinin boyutlarına sahip. Ancak ondan daha gelişmiş özelliklere sahip. King Stallion; çok sıcak ortamlarda, 27.000 pounddan fazla yükü 110 denizmili mesafeden uzağa taşıyabilecek.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Sikorsky CH-53K İlk Harici Yük Kaldırma Testini Tamamladı
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2016, 17:32:53 »
Sikorsky CH-53K İlk Harici Yük Kaldırma Testini Tamamladı

Sikorky'nin yeni nakliye helikopteri CH-53K King Stallion, 12.000 poundluk yük ile ile harici yük taşıma testini 19 Nisan'da başarıyla gerçekleştirdi.

CH-53K King Stallion, tekli, çiftli ve üçlü harici yük kancaları ile donatılmıştır. Yük kancaları birbirinden bağımsız üç yükleme noktasına monte edilmiştir. Helikopter bu sayede, tek sortide üç farklı harici yükü taşıyabilir. Üçlü harici kargo kancaları, tek merkez noktalı kancalardan oluşur ve 36.000 pound yük taşıma kapasitesine sahiptirler. İkili kargo taşıma kancalarının da her biri 25.200 pound yük taşıyabilir.

Testlerde kullanılan her iki helikopter de  12.000 pound harici yükle hover ve 27.000 pound harici yükle 120 Knot hızla uçuşlar gerçekleştirecekler.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ch-53K Bir Testi Daha Tamamladı
« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2016, 10:54:31 »
Ch-53K Bir Testi Daha Tamamladı

Sikorsky Aircraft'ın ABD Deniz Piyadeleri için geliştirdiği CH-53K King Stallion kargo helikopteri 27.000 pound harici yük testini tamamladı. Söz konusu test Florida West Palm Beach'deki  Sikorsky Geliştirme Uçuş Test Merkezi'nde gerçekleştirildi. test sırasında helikopter gövdesinin altındaki yük kancalarına bağlı 27.000 pound ağırlığındaki deney yükünü 100 feet yüksekliğe kaldırarak hoverda durdu.

Birleşik Devletler Savunma Bölümü 200 civarında CH-53K helikopterine sahip olmak istiyor. Bu helikopterlerin ilk dördünün önümüzdeki yıl teslim edilmesi bekleniyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
CH-53K King Stallion, JLTV’yi Taşıdı
« Yanıtla #8 : 19 Şubat 2018, 17:48:30 »
CH-53K King Stallion, JLTV’yi Taşıdı

Sikorsky CH-53K King Stallion ağır nakliye helikopteri bir gösteri sırasında bir Müşterek Hafif Taktik Aracı (JLTV) başarıyla kaldırdı (ve indirdi). Helikopter tek noktalı kanca kullanarak, 18.870 pound ağırlığındaki aracı yaklaşık 100 feet’e yükseltti ve 10 dakika boyunca taşıdı.

CH-53 Ağır Nakliye Helikopteri program dairesi, PMA-261 program yöneticisi USMC Albay Hank Vanderborght, "Bu, hem CH-53K hem de JLTV programları için birinci sınıf bir olaydı" dedi. "Uçuş hattında bir araya gelen bu iki yüksek öncelikli programın izlenmesi olağanüstü bir gösteriydi."

JLTV araç ailesi, Ordu ve Deniz Piyadeleri'ndeki Yüksek Mobiliteli Çok Amaçlı Tekerlekli Araçların (HMMWV) yerini alıyor ve CH-53K, selefi CH-53E Super Stallion helikopterlerinin yerini alıyor. Gösteride kullanılan özel JLTV, Combat Taktik Araç olarak bilinen dört kişilik bir modeldi.

JLTV'yi kullanmadan önce, program CH-53K üzerindeki çeşitli dış yükleri, 27.000 pound'a kadar olan temsili beton plakaları kullanarak test etti. Bu yıl, test ekibi 36.000 libreye kadar olan bu dış ağırlığın zarfını genişletecek. Vanderborght, "Bu helikopterin yük taşıma kapasitesi, önceki modelin üç katına eşit ve diğer ağır nakliye helikopterlerinden daha iyi" dedi.

Gösteri, CH-53K Entegre Test Ekibi (Sikorsky, NAVAIR ve Hava Test ve Değerlendirme Filosu (HX) 21), NAVAIR Dahili Kargo Laboratuarı ve PMA-261 arasında ortak bir çalışmaydı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ABD-Meksika Sınırında CH-53E Düştü
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2018, 11:00:35 »
ABD-Meksika Sınırında CH-53E Düştü

Askeri yetkililer, ABD Deniz Piyadeleri’ne ait bir helikopterin Salı günü kaza yaptığını ve dört mürettebatın hayatını kaybettiğini açıkladılar.

KYMA-TV'nin bildirdiğine göre donanma tesisi, kazanın meydana geldiği bölgeye diğer helikopterlerin yanı sıra yangın ve güvenlik birimlerini de gönderdi.  Düşen helikopterin Deniz Piyadelerinin San Diego'daki 3. Deniz Uçak Kanadı'na ait bir CH-53E Super Stallion helikopteri olduğu belirtildi.
Deniz Piyadeleri komutanı, Kasım ayında Kongre'ye yaptığı açıklamada CH-53 filosunun “yetersiz” olduğunu ve uçuş hattındaki 200 helikopterin yalnızca yüzde 37'sinin uçabileceğini belirtmişti.

Kaza sebebi soruşturma altında. kaza, 16 kişinin hayatını kaybettiği Mississippi Deltası'nda meydana gelen kazadan bu yana beri Marines için en ölümcül olanı durumunda.

DefenceTurk.com