Gönderen Konu: Rusya ile Irak arasında işbirliği  (Okunma sayısı 12908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Rusya ile Irak arasında işbirliği
« : 10 Ekim 2012, 13:56:04 »
Rusya ile Irak arasında işbirliği protokolü imzalandığı açıklandı.
09.10.2012 - 20:21

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile Moskova'da bir araya geldi.

Moskova'da bulunan Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin heyetinde yer alan Zebari'nin, Rus mevkidaşıyla buluşmasından sonra yapılan açıklamada, taraflar arasında işbirliği protokolü imzalandığı belirtildi.
MEDVEDEV-MALİKİ GÖRÜŞMESİ

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev de gündüz saatlerinde Maliki ile bir araya gelmişti.

Medvedev, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya'nın, Irak halkıyla dostluğuna büyük önem verdiğini belirterek, iki ülke arasında enerjiden insani konulardaki işbirliğine kadar çeşitli alanlarda geniş kapsamlı bir yol haritası oluşturulmasını teklif etmişti.

Irak Başbakanı Maliki ise geçmişte iki ülke arasında var olan yakın ilişkilerin gelecekte de tesis edilmesini umduğunu açıklamıştı.

Maliki'nin çarşamba günü, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

4.2 MİLYAR DOLARLIK SİLAH ANTLAŞMASI

Maliki'nin Rusya ziyareti, uzun zamandır taraflar arasında askeri alanda yapılan görüşmelerin de sonuçlandığını gösterdi.

Rusya Başbakanlık Basın Servisi, iki ülke yetkilileri arasında nisan-temmuz ve ağustos aylarında yapılan görüşmeler çerçevesinde, askeri alanda 4.2 milyar dolarlık işbirliği anlaşmasının imzalandığını bildirdi.

Askeri-teknik işbirliği anlaşması çerçevesinde Irak'ın Rusya'dan 30 adet Mİ28-NE tipi gece görüşlü saldırı helikopteri ve 50 adet Pantsir-S1 tipi kısa menzilli hava savunma sistemi alması bekleniyor.

http://www.ensonhaber.com/rusya-ile-irak-arasinda-isbirligi-2012-10-09.html
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2013, 14:49:02 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2012, 00:18:08 »
Irak'tan çifte silah anlaşması]

Irak merkezi hükümetiyle Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi, İsrail ve Rusya'dan milyarlarca dolarlık silah alımı ahlaşması imzaladı.

Rusya'nın başkenti Moskova'ya ziyareti öncesi 'Savunma alanında Rusya'nın yardımına ihtiyacımız var' diyen Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev arasında 4.2 milyar değerinde silah anlaşması imzalandı. Ancak bu anlaşmanın ayrıntıları açıklanmadı.
Bu arada Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin de, İsrail ile yeni bir silah anlaşması yaptığı, böylece bölgenin, İsrail savunma sanayisinin Asya'daki en büyük müşterisi haline geldiği öne sürüldü. İran medyası, Hollandalı De Telegraaf gazetesine dayanarak, Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin oğlu Masrur Barzani'nin İsrailli savunma heyeti ve üç İsralli işadamının sahibi olduğu ABD'li bir şirketle silah anlaşması yaptığını duyurdu. Haberde Kürt yönetiminin 12 savaş uçağı, 20 savaş helikopteri, 3 nakliye helikopteri, çok sayıda gelişmiş Abrams tankı, bir füze kalkanı, uçaksavar toplar, personel taşıyıcı, askeri botlar ve radar sistemleri dahil 20 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığı, böylece İsrail'in Asya'daki en büyük müşterisi olduğu kaydedildi.

http://www.aksam.com.tr/iraktan-cifte-silah-anlasmasi--143585h.html

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 11 Ekim 2012, 01:52:12 »
burda haberin ne kadari dogru veri oldugu  benim icin muallak.......
birincisi iran medyasindan alinmasi oda hollandali bir gazeteye dayanarak....

2. benim kafami akristiran... bir amerikali sirketle israilli bir isadaminin yaptigi anlasma...

misal haberin sonuna bakarsak israilin asyadaki en büyük müsterisi yaziyor...
am anasil oluyor... israil kendi yapimi merkavalari degilde amerikan abrams tanki satiyor... ikincisi israilin ürettigi hangi savas ucaklari... yada savas helikopterleri satiliyor... ve hangi nakliye helikopterleri... israil yapimi öye seyler mi var....? soru....
bana dogru görünen tek sey olsa olsa füze kalkani yada personel tasiyici... gerisini bildigim kadariyla israil üretmiyor....

israilin satmasi icin o haberdeki silahlar israilin envanterindeki eski abramslari satmasi lazim... 2. elinde bulundurdugu ah-64   yada kobralari... ama bunlarin  hepside amerikan üretimi... ucak dedigimizdede yine satsa satsa irail elindeki eskimis f- 16 lari satmasi lazim...

bana bu haber cok dogru gelmiyor... iranin uydurdugu bir haber benim icin... nedeni ise simdi daha net görülüyor...kuzey irak yönetimini karalamak... sii malikinin rusyayla yaptigi anlasmayi gölgede birakmak icin uydurulmus bir haberdir....

dogrudur kuzey irak yönetiminin öyle silah sistemleri satin almak istedigi ... ama bu israil degildir... olsa olsa amerika... israil füze klakani yada personel tasiyici  satabilir...

tabi beni arkadaslar bu konuda daha iyi aydinlatirsa sevinirim...

nedeni burdaki arkadaslar bazi haberlerden daha fazla güvenirim... nedeni ise her insansiz hava aracina heron diyen  yada f-4 savas ucagi yerine f-16 resimleri ekliyen medyada cok anliyan olmadigi icin...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #3 : 11 Ekim 2012, 08:24:34 »
Haberi iyi okursan şöyle birşey görebilirsin: "üç İsralli işadamının sahibi olduğu ABD'li bir şirketle"
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı cyctec

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2012, 17:18:32 »
Bardak gibi. önce doldur sonra iç. sonra doldur yine iç. 50 sene sonra petrol bittiğinde kaldır at. iyi iş ama bundna bizde ekmeklensek ne güzel olurdu. ırak bizden alsın kısa menzilli savunma sistemlerini.
Eğer bir Türk devleti olmasaydı mutlaka yaratmak gerekirdi.
( THIERS )

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #5 : 12 Ekim 2012, 20:03:30 »
bundna bizde ekmeklensek ne güzel olurdu. ırak bizden alsın kısa menzilli savunma sistemlerini.

iki ülke arasındaki politik limoniliği bir kenara bırakarak konuşursak; bizim elimizde pantsir muadili bir sistem yok.

şu anda yerli diyebileceğimiz tek sistemimiz cirit. o da onları kesmez. belki bir 10 yıl sonra... neden olmasın?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2012, 08:02:32 »
ortalık ısınacak gidişe bakılırsa,rahat durmuyorlar .Türkiye şimdiden önlem almalı ...
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2012, 08:06:07 Gönderen: lleo »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #7 : 13 Ekim 2012, 08:26:48 »
Irak hükümeti ne zamandır Türkiye'ye kafa tutuyor ve her ne hikmetse bizimkiler sesini çıkartmayıp Suriye ile yatıp Suriye kalkarken ortalığın ısınacağını hiç sanmıyorum.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 13 Ekim 2012, 09:16:52 »
Kıyamet alametlerinden biri aklıma geldi "sizler TÜRK'lerle savaşmadıkça kıyamet kopmayacaktır" hadiste açıkça TÜRK'lerden bahsetmiyor fakat kesin işaret bizleri gösteriyor.hade hayırlısı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #9 : 13 Ekim 2012, 10:25:37 »
Bu bölgede bizimle savaşmayan kaldı mı ki? Bir tek İsrail var sanırım.