Gönderen Konu: Yak-130 Mitten  (Okunma sayısı 9279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Yak-130 Mitten
« : 23 Ocak 2012, 19:41:11 »
Yak-130 Mitten

Rusya Suriye'ye Yak-130 Savaş Uçağı Satıyor

Beşşar Esad rejimine desteğini göstermek amacıyla Rusya'nın savaş uçakları satmaya hazırlandığı belirtildi
23.01.2012 - 14:34

Rusya'da çıkan ve iş dünyasından haberler veren Kommersant gazetesinin ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırarak verdiği haberde, 550 milyon dolarlık anlaşma uyarınca Suriye'ye 36 adet Yak-130 tipi savaş uçağı satılacağı belirtildi. Haberin basında yer almasının ardından görüşüne başvurulan Rusya'nın devlet silah satış şirketi Rosoboronexport'un bir sözcüsü, haber hakkında yorumda bulunmayacağını söyledi.
RUSYA'NIN İLK AÇIK BAŞKALDIRISI

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan geçen hafta yapılan açıklamada, Suriye'ye yönelik AB ambargosuna rağmen, "Rusya'ya ait bir geminin bu ülkeye mühimmat götürdüğü şüpheleri hakkında bir izahatta bulunmanın veya mazeretler öne sürmenin gerekli olduğunun düşünülmediği" belirtilmişti. Doğrulanması durumunda sözkonusu anlaşma, Esad rejimine yönelik uluslararası baskı oluşturma çabalarına Rusya'nın ilk açık başkaldırısı olması bakımından önem taşıyor.

http://www.ensonhaber.com/rusya-suriyeye-savas-ucagi-satiyor-2012-01-23.html
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2013, 02:32:05 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Rusya Suriye'ye savaş uçağı satıyor
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2012, 00:48:37 »
Suriye'ye hayırlı olsun.Bu uçak İtalyanlarla ortak mı geliştirilmişti.İtalyan versiyonunun adı M-346 idi sanırım.

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2012, 23:45:04 »
Bu uçaklar ne işe yarıyor ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2012, 23:53:13 »
Asıl görevleri eğitim. Aynı zamanda taarruz uçağı olarak kullanılabiliyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2012, 12:05:56 »
Pek   caydırıcı  değil sanırım  ,  yinede  yer  hedeflerine  karşı  etkin bir şekilde kullanılabilir ,  rus  bunu  satıyorsa  uçak  üstünde bazı  değişiklikler  yapmıştır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2012, 17:46:49 »
Pek   caydırıcı  değil sanırım  ,  yinede  yer  hedeflerine  karşı  etkin bir şekilde kullanılabilir ,  Rus  bunu  satıyorsa  uçak  üstünde bazı  değişiklikler  yapmıştır.

Ne gibi?

Çevrimdışı kub1lay

• DefenceTurk
  • *
  • -1
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2012, 19:12:15 »
Pek   caydırıcı  değil sanırım  ,  yinede  yer  hedeflerine  karşı  etkin bir şekilde kullanılabilir ,  Rus  bunu  satıyorsa  uçak  üstünde bazı  değişiklikler  yapmıştır.

Zaten ilk üretimde eğitim uçağa olan bu uçaklar çeşitli modifikasyonlarla bu hale getirildi ayrıca bu uçağın çeşitli modellerde üretimi de amaçlanıyor muhtemelen suriyenin aldığı uçaklar da cezayirin uçakları gibi yakın hava desteği vermesi amacıyla modifiye edilen yak-130lardır.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 30 Ocak 2012, 20:08:53 »

Ne gibi?
radar  ve  hedefleme podu gibi  bazı  iyileştirmeler  yapılmıştır diye  düşünmüştüm  , sonuçta  eğitim  uçağımnı  savaş uçağına  çevirmişler  ,  uçağın  hızı biraz  düşük  o  yüzden av  önleme  amacıyla  kullanılmaz  diye  düşündüğüm  için pek  caydırıcı  olmaz  demiştim .

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Bangladeş 24 Yak-130 Mitten Almayı Planlıyor
« Yanıtla #8 : 01 Nisan 2013, 13:18:50 »
Bangladeş 24 Yak-130 Mitten Almayı Planlıyor

Rosoboronexport Şef Yardımcısı Viktor Komardin Salı günü Malezya'daki Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı'nda  (LIMA-2013) Bangladeş'in Yak-130 Mitten  savaş uçağı almayı planladığını açıkladı. Görüşmeler bahar sonunda başlayacak. Rusya, Bangladeş'e 1 milyar dolar kredi verecek.

Yak-130 yaklaşık 2.000 km menzile, saatte 1.060 km azami hıza sahip yüksek manevra uçağıdır. 3,000 kilogram (6.600 pound) kadar bir savaş yükü taşıyabilir. Rus Hava Kuvvetleri pilot eğitimi için temel eğitim uçağı olarak seçilmiştir. İlk teslimatlar 2009 yılında başladı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rusya Suriye’ye Yak-130 uçaklarının ilk partisini teslim edecek
« Yanıtla #9 : 05 Mayıs 2014, 22:22:08 »

Rusya Suriye’ye Yak-130 uçaklarının ilk partisini teslim edecek

Pazartesi günü Kommersant gazetesinin yayınladığı habere göre, Rosoboronexport ile Birleşik Uçak Üretim Şirketi Suriye Silahlı Kuvvetleri için Yak-130 askeri eğitim uçaklarının teslimat çizelgesini çıkardılar.

Rosoboronexport’a yakın bir kaynağın Kommersant gazetesine bildirdiğine göre, bu yılın sonuna kadar 9 uçak, 2015 yılında 12, 2016 yılında ise 15 uçağın sevkiyatı öngörülüyor. Bu şekilde daha önce imzalanan 36 adet Yak-130 uçağı ile ilgili yükümlülük yerine getirilmiş olunacak.

Daha önce Rusya’nın Suriye ile havacılık sahasında birçok büyük ölçekli anlaşma imzaladığı bildirilmişti. Onlar arasında yaklaşık 550 milyon dolar değerindeki 36 adet askeri eğitim uçağı Yak-130 uçakları geliyordu.

Yak-130 eğitim uçağı İrkut şirketi bünyesindeki A.S.Yakovlev Deneysel Tasarım Bürosu’nda geliştirilmişti. Uçak Rusya Hava Kuvvetleri pilotlarının ileri derecede hazırlanmaları için temel eğitimlerindeki ana uçak olarak seçilmişti. Bu uçak objektif kontrol entegre sistemi, eğitimsel bilgisayar sınıfları, akrobasi ve uzman eğitmenleri bünyesinde bulunduran eğitim kompleksinin önemli bir bileşeni özelliği taşıyor.

Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/news/2014_05_05/Rusya-Suriyeye-Yak-130-uchaklarinin-ilk-partisini-teslim-edecek/