Gönderen Konu: Hindistan'dan Solas'a 80 adet bot siparişi  (Okunma sayısı 5477 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Hindistan'dan Solas'a 80 adet bot siparişi
« : 08 Temmuz 2011, 17:00:40 »

Alıntı
Srilanka merkezli Solas Marine, Hindistan Donanmasından 80 Acil Müdahale Botu (FIC) siparişi aldı. Siparişin toplam değeri 3 milyar rupi (67 milyon amerikan doları) olarak açıklandı.
08 Temmuz 2011 / 00:12
Reklam

Srilanka merkezli Solas Marine, Hindistan Donanmasından 80 Acil Müdahale Botu (FIC) siparişi aldı. Siparişin toplam değeri 3 milyar rupi (67 milyon amerikan doları) olarak açıklandı.

Times of India’nın haberine göre, botların teslimi üç yıllık bir süre içinde yapılacak. FIC’ler 5 ile 7 arasında denizci kapasitesine sahip ve seyir hızları 40 ile 50 deniz mili arasında değişmekte olup yüklü olduğu cephane türü ise hafif makineli tüfek olarak inşa edilecek.

Botlar Hint Donanması tarafından yapılan yeni bir ünite içinde, limanları ve bahri değerleri korumak için kullanılacak. Ayrıca 15 adet benzer bot da Fransız tersanesi olan Naval Couach’tan sipariş edildi.

Solas Marine, hisse olarak Dubai merkezli bir gruba ait. Sri Lankalı gemi üreticisi Blue Star Marine’in grup tarafından alınmasının üzerine Solas Marine haline gelmiş durumda. Blue star marine’in 25 yıllık gemi yapımı tecrübesi bulunuyor.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/dis-basindan/36097/solas-marine-acil-mudahale-botu-siparis-hindistan-donanma.html

Botların boyutunu bilmiyorum ama fiyata bakıldığında çok büyük tekneler olmadığını düşünüyorum.Lastik botlar olabilir.Bu kapsamda ülkemizde faaliyet gösteren Joker marine firmasının ihaleye girip kazanmasını isterdim:(

Çevrimdışı ZenCom

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2011, 17:46:14 »
İstenen şartları sağlayabilecek başta Yonca-Onuk girişiminin MRTP-20 geliştirilmiş ani müdahale botu bulunuyor. Ancak Pakistan'a satış yapmış olması bir mani oluşturur mu bilinmez..

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #2 : 08 Temmuz 2011, 17:58:06 »
İstenen şartları sağlayabilecek başta Yonca-Onuk girişiminin MRTP-20 geliştirilmiş ani müdahale botu bulunuyor. Ancak Pakistan'a satış yapmış olması bir mani oluşturur mu bilinmez..

Haklısınız,belki de Yonca-onuk'un Pakistan ile gerçekleştirdiği işbirliğini zedelememek için olabilir...

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #3 : 08 Temmuz 2011, 18:25:44 »
yonca onukun ani müdahale  botunun  35 adeti  100 milyon  dolar ,  anlaşma  araplarla  imzalanmıştı  oysaki  hindistan  80 bota  67 milyon dolar  bedel biçiyor  yani  yonca onukun  ani müdahale  botunun bu  yarışta yer almamasının en  büyük  sebebi  fiyatı  olacaktır  ,  hindistan  daha küçük  ve  daha  hafif  botlar  düşünüyor  olmalı  ama  lastik botlar  içinde  bu fiyat  biraz fazla  gibi  , yine  ani müdahale  botu  olacaktır  ama  maksimum 15 metrelik  daha hafif  botlar  istenecektir        

Çevrimdışı ZenCom

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2011, 01:29:11 »
35 tanesi 100 milyon dolar olan MRTP-20 midir? Bilmediğimden soruyorum..

15 metre civarı diyorsanız, MRTP-16 var; anlayacağınız Yonca-Onuk alternatifi bol bir firma.. :))

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #5 : 09 Temmuz 2011, 10:13:04 »
35 tanesi 100 milyon dolar olan MRTP-20 midir? Bilmediğimden soruyorum..

15 metre civarı diyorsanız, MRTP-16 var; anlayacağınız Yonca-Onuk alternatifi bol bir firma.. :))

mrtp 16  botlarınıda  bae. verdiler  , 34 adet bot  ve  botlardaki  stamp  sistemleri dahil  125 milyon dolar para aldılar , botun  silahsız  fiyatı hakkında  bir  bilgim  yok  ama  yinede  adet başına  2 milyon doların  altına  düşeceğini sanmıyorum.
kaynak : http://www.siyahgribeyaz.com/2010/03/yonca-onuk-birlesik-arap-emirliklerine.html

mrtp-15  kaaan sınıfı  botların  boyutları  daha küçük  ve kendisini kanıtlamış  iyi bir  bot  , belki mrtp-15  botları  ihaleye  katılabilir.