Gönderen Konu: SARP (Stabilized Advanced Remote Platform)  (Okunma sayısı 28154 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
SARP (Stabilized Advanced Remote Platform)
« : 27 Mart 2011, 12:42:00 »
Altay tasarımı üzerinde görülen ve mini stamp olarak adlandırdığımız sistemin resmi adı SARP olarak açıklandı.Tüm kara araçlarında kullanılabilecek Sarp ile stabilize taret alanında bir standart yakalanabilir.Altay-Fırtına-Kobra-Kirpi vb araçlarda kullanılsa dahi 1000 rakamı çok rahatlıkla yakalanabilir.Bakalım bu sistemin geleceği nasıl şekillenecek.

Alıntı
Leopard 2A4 ve Altay tankları ile Fırtına obüsleri başta olmak üzere taktik kara araçlarında kullanılmak üzere, uzaktan komutalı makinalı tüfek sistemi’nin geliştirme çalışmalarına devam edilmiş ve SARP (Stabilized Advanced Remote Platform) adı verilen bu sistemin ilk prototipi üretilmiştir.

Çevrimdışı Bertazoo

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2011, 12:58:34 »
Kaynak linkini verebilirmisiniz.

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 27 Mart 2011, 13:20:25 »
üretim 1000+ olursa üretim maliyeti çok düşer

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2011, 14:09:52 »
Alıntı
Kaynak linkini verebilirmisiniz.

Bilgi Aselsan faaliyet raporunda geçiyordu sanırım.Fotoğraf Altay projesine ait video görüntülerinden SSF'den Tolga tarafından alınmış.

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2011, 12:55:12 »
ASELSAN, daha önce savaş gemileri için geliştirdiği STAMP ve STOP adı verilen uzaktan komutalı silah sistemlerine, son olarak karada kullanılmak üzere SARP sistemini ekledi.

SARP (Stabilized Advanced Remote Platform) sistemi, üzerine takılabilen 12.7 mm ve 7.62 mm çapında makinalı tüfekler ve 40 mm bomba atar ile uzaktaki bir komuta odasından kumanda ile yönlendiriliyor.

Üzerinde termal ve TV kameraları olan SARP, lazer mesafe bulucu ve otomatik hedef takibi sayesinde hareket halinde de çok hassas atış yapabiliyor ve hedefi şaşmıyor.

Sınır bölgelerindeki askerlerin güvenli bir noktadan çevreyi gözetlemesine ve ani ateşli saldırıya karşılık vermesine olanak sağlayan SARP, sınır güvenliği için özel olarak geliştirildi. Hassas gözetleme yeteneğini, yüksek isabet oranı ve etkin ateş gücü ile birleştiren SARP sistemi, hem taktik kara araçlarında, hem de sabit tesislerde hava ve kara tehditlerine ve asimetrik tehditlere karşı kullanılabiliyor.

SARP içerdiği termal ve TV kameraları ile lazer mesafe bulucu sayesinde yüksek doğrulukta balistik çözüm üretiyor ve gece/gündüz koşullarında kullanılabiliyor. Bu özelliklerinin yanı sıra atış hattı ve görüş hattı stabilizasyonu, otomatik hedef takibi ve gelişmiş balistik algoritmalara sahip olan SARP, hareket halinde de çok hassas atış yapabiliyor.

SARP sistemine kullanım gereksinimlerine göre 12.7 mm makinalı tüfek, 7.62 mm makinalı tüfek ve 40 mm bomba atar değişmeli olarak takılabiliyor.

Özellikle sabit sistemlerde daha çok gerekli olabilecek uzaktan kumandalı makineli tüfek kullanımı için halen tank, zırhlı araç ve gemilerde kullanılıyor.

Türk savunma sanayinin öncü kuruluşu ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen SARP Sistemi, Leopard2A4 tankları ve milli tank ALTAY'da da kullanılacak.

Karakollar ve araçlar için ayrı ayrı tasarlanan SARP sistemi sayesinde Mehmetçik, güvenli bir noktadan silahı kumanda koluyla kontrol edecek.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18656815.asp

Bence çok güzel bir gelişme..Umarım yaygın bir şekilde kullanabiliriz bu sistemi..
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2011, 12:40:16 Gönderen: Hellfire »

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #5 : 05 Eylül 2011, 15:18:34 »
zırh  olmadan  askerin  oyuncağı , avuntusu olmaktan ileri  gitmez  ,  aselsan stamp   daha  güvenilir  duruyordu  ama bu  şu haliyle  kolay  hedef , özellikle  hareketini sağlayan yandaki motor  sıradan bir  elektrik  motoru  değil  çok  daha  ani hareketler  yapabilen  pahalı ve bir  okadarda hassas  bir  motor  ve  tek  kurşunda  parçalanır.  kameraların ve  motorun kesinlikle  bir  zırla  korunması  gerekir  ayrıca  kabloların  dışarıdan  götürülmesinede anlam  veremedim , bir  diğer  aklıma  takılan  ise  mühimmat  kutusu  çok  küçük  ve  çanbuk  boşalır  tabi  o kadar  savaşabilirse  kısacası  ben  beğenmedim.

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #6 : 05 Eylül 2011, 20:45:07 »
Fuar resimleri bunlar..Belki de incelenebilmesi için özellikle bu şekilde teşhir edilmiştir..Bilemiyorum..

Çevrimdışı KingWarrior

• KingWarrior
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #7 : 05 Eylül 2011, 23:37:51 »
Lütfen kaynağı belirtelim.  :)

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #8 : 06 Eylül 2011, 12:40:41 »
Lütfen kaynağı belirtelim.  :)

Eklemeyi unutmuşum pardon  :)

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #9 : 06 Eylül 2011, 22:00:44 »
zırh  olmadan  askerin  oyuncağı , avuntusu olmaktan ileri  gitmez  ,  aselsan stamp   daha  güvenilir  duruyordu  ama bu  şu haliyle  kolay  hedef , özellikle  hareketini sağlayan yandaki motor  sıradan bir  elektrik  motoru  değil  çok  daha  ani hareketler  yapabilen  pahalı ve bir  okadarda hassas  bir  motor  ve  tek  kurşunda  parçalanır.  kameraların ve  motorun kesinlikle  bir  zırla  korunması  gerekir  ayrıca  kabloların  dışarıdan  götürülmesinede anlam  veremedim , bir  diğer  aklıma  takılan  ise  mühimmat  kutusu  çok  küçük  ve  çanbuk  boşalır  tabi  o kadar  savaşabilirse  kısacası  ben  beğenmedim.

Her yerde çıplak olarak kullanılacağını sanmıyorum. Kullanılacağı yere göre değişik modelleri üretilebilir.

ruhumuz var teslim etmeden önce