Gönderen Konu: Alman gemisinde isyan  (Okunma sayısı 2894 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Alman gemisinde isyan
« : 21 Ocak 2011, 18:01:33 »

21 Oca, 2011 | Kategori: Politika / Gündem | info@savunmasanayi.net

Alman donanmasına ait dünyaca meşhur Yelkenli Eğitim Gemisi Gorch Fock’ta geçtiğimiz yıl kasımında meydana gelen bir olay ve ‘posta skandalı’ ile birlikte Berlin’de Alman Savunma Bakanlığı’nın inisiyatifiyle iki ayrı soruşturma birden açıldı.

7 Kasım 2010 tarihinde, kendisinden geminin yelken direğine zorla tırmanması istenen 25 yaşındaki bir bayan subay adayı güverteye düşerek hayatını kaybetmişti. Bu talihsiz olay sonrasında subay adayı öğrencilerle geminin kaptanı ve üst rütbeli ana mürettebatı arasında çekişmeler ve rekabet yaşanıyordu, zira subay adayı öğrenciler açık denizlerde yelken direğine tırmanma emrini reddetmeye başlamışlardı.

Bundan 53 yıl önce, 17 Aralık 1958 tarihinde hizmete giren ve İkinci Dünya Savaşı sonrası yeniden yapılandırılmakta olan Alman Deniz Kuvvetleri’nin subay adaylarının klasik eğitimi için 1933 model orijinli dizayn edilen yelkenli eğitim ve tatbikat gemisinde eğitim gören bahriyeli subay adayı diğer öğrencilerin, gemide çıkan isyanın yanı sıra genç askerlerin cinsel tacize de uğradığı ve geminin ana mürettebatı tarafından tehdit edildikleri iddiaları üzerine Alman Savunma Bakanlığı soruşturma açtı. Bir çok Alman gazetesinin kısmen manşetten iddia ettiği gibi gemide kısa bir süre önce, açık denizde isyan çıktığı ise Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg tarafından yalanlandı ve sadece fikir ayrılıkları ve tartışmalar doğrulandı.

Gorch Fock yelkenli eğitim gemisinde Alman subay ve astsubayları, sicil düğüm atma becerisinden, yelkenlere tırmanmaya, yelken açmaya, klasik yönetmelerle yön bulma, navigasyon eğitimine kadar hemen tüm klasik denizciliğin püf noktalarını öğrendikten sonra modern 21. YY eğitimlerine devam ediyorlar.

70.4 metre uzunluk (brüt 89,2 metre) 12 metre genişlik, 5.35 metre yükseklik (gövde) ebatına sahip SSS (Segel Schul Schiff = Yelkenli Eğitim Gemisi) Gorch Fock, 2006 ton deplasman agılığına sahip ve yelkenleri yanında 1160 BG’lik dizel motoru ve bir pervanesi var. Saatte 10 kn seyir hızıyla 2000 km menzili aşabilen Gorch Fock Yelkenli Eğitim Gemisi’nin 13′ü subay ve 49′u astsubay olmak üzere diğerleriyle birlikte toplamda 85 kişilik ana mürettebatı bulunuyor ve bunlara ilaveten 140′a yakın subay ve astsubay adayı öğrenci bir dönemde aynı anda eğitim alabiliyor.

Bu skandaldan sadece bir gün önce Alman ordusunda başka bir skandal ortaya çıkmış ve Afganistan‘da konuşlu Alman askerlerinin anavatanları Almanya‘ya yazdıkları binlerce özel mektubunun açıldığı, muhtemelen okundugu, aile ve yakınlarınaysa kısmen boş zarf ulaştırıldığı ortaya çıktı. Olayın Alman Devlet 1. TV’si ARD dahil, tüm medyaya sızmasının ardından Alman Savunma Bakanlığı yine bir soruşturma açmak zorunda kalmıştı. Mektupları kimin açtığı henüz meçhul zira Alman Savunma Bakanlığı, güvenlik açısından dahi mektup açma emrinin söz konusu olmadığını yinelemek zorunda kaldı. Alman ordusunun posta servisi yurt dışındaki Alman askerlerinden Almanya‘ya ayda 130 bin mektup ve 70 bin paketi ulaştırıyor.
Özgürlük için Pardus...