Gönderen Konu: MQ-8C Fire Scout  (Okunma sayısı 4282 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
MQ-8C Fire Scout
« : 28 Aralık 2010, 17:04:50 »
MQ-8C Fire Scout

Fire-X rüştünü ispatladı

28 Ara, 2010 | Kategori: Teknoloji Haberleri | info@savunmasanayi.net

Northrop Grumman ve Bell Helicopter’in birlikte geliştirdiği Fire-X İnsansız Helikopteri ilk tam otonom uçuş testini başarıyla geçerek geleceğin insansız hava araçlarından olabileceğini kanıtladı.

2010 yılı başlarında Northrop Grumman ve Bell Helicopter’in birlikte başlattığı Fire-X projesi bir yıldan kısa bir sürede meyvesini verdi ve Fire-X prototip aracı geçtiğimiz günlerde ilk tam otonom uçuşunu gerçekleştirerek başarılı projeler arasındaki yerini aldı.

Bell 407 platformunun temel alındığı ve modifikasyonlarla insansız uçuş yapabilecek hale getirildiği proje, bir yıldan kısa bir sürede önemli bir mesafe katetti. Uçuş testinden önce de kargo yükleme test ve önizlemeleri gerçekleştirilen aracın keşif, gözetleme ve istihbarat kabiliyetleri ve kargo taşıma kapasitesi testleri için planlanan tarih 2011.

ABD Donanması’nın kullandığı MQ-8B Fire Scout‘un sistemleri ile Bell 407 platformunu entegre eden program, ABD Deniz Piyadeleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere keşif / gözetleme / istihbarat (ISR) ve muhtelif nakliye görevleri yürütecek.

30 Kasım’da test sahasına pilot ile getirilen araç, istendiğinde tekrar pilotla da kullanılabileceği için geniş bir kullanım işlevselliği sağlıyor.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2014, 18:29:52 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Fire-X rüştünü ispatladı
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2010, 18:52:39 »
 keşif / gözetleme / istihbarat
bu araçı  deniz kuvvetleri dışında kullanan olacağını sanmıyorum   
insansız  uçaklarla kıyasladığımızda
*çok gürültülü
*havada kalış süresi az 
*irtifası az   
ama  diğer yandan  gemilere iniş kalkış durumunda baya  faydalı olur...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
İkinci MQ-8C Fire Scout da Havalandı
« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2014, 18:48:37 »
İkinci MQ-8C Fire Scout da Havalandı

Northrop Grumman ve ABD Deniz Kuvvetleri ikinci MQ-8C Fire Scout insansız helikopteri başarıyla uçurdular. Test uçuşu Kaliforniya'daki Ventura County donanma üssünde gerçekleştirildi. Bu testler uçuş yeteneklerini sınarken, gemi tabanlı testlere yaz mevsiminde geçilecek.

İkinci MQ-8C Fire Scout  sensör paketi ile donatılmış durumda. Orta menzilli taktik sistem, tespit ettiği hedeflere ait video görüntülerini eş zamanlı olarak komuta merkezlerine iletecek sensörlere sahip.

DefenceTurk.com

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
İlk MQ-8C Fire Scout Göreve Hazır
« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2014, 13:40:56 »
İlk MQ-8C Fire Scout Göreve Hazır

Northrop Grumman Corporation (NOC), ABD Donanması'na ilk operasyonel MQ-8C Fire Scout insansız helikopterini teslim etti. Sistem ABD Donanması'nın istihbarat toplama yeteneklerini artırmak için gemi tabanlı kumanda edilecek.

Geliştirilmiş MQ-8C Fire Scout, MQ-8B Fire Scout insansız helikopterine göre daha büyük bir gövde yapısına sahip. Neredeyse iki kat daha uzun olan MQ-8C, üç kat fazla stihbarat, gözetleme ve keşif donanımı taşıyabilir.

MQ-8C'nin ilk gemi-güverte uçuş testleri bu kış USS Jason Dunham (DDG 109) gemisinde yapılacaktır.  Donanma sonra operasyonel kullanım için sistemi değerlendirecek. Northrop'un donanma için iki test prototipi de dahil olmak üzere 19 MQ-8C Fire Scout üretecek. Donanma bu insansız helikopterlerden 70 adet almayı planlıyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
MQ-8C Fire Scout Güverte Uçuş Testlerinde
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2014, 21:02:11 »
MQ-8C Fire Scout Güverte Uçuş Testlerinde

Norhrop Grumman; MQ-8C Yangın Scout insansız uçak sisteminin 16 Aralık'ta Virginia kıyılarında, ABD Deniz Kuvvetleri güdümlü füze destroyeri USS Jason Dunham'da uçuş testlerinin başladığını duyurdu. Böylelikle bu sistem ilk defa bir destroyerin güvertesinden havalandı. Geminin yer kontrol istasyonundan kontrol edilen MQ-8C, testler sırasında 22 kalkış ve hassas iniş gerçekleştirdi.

Fire Scout insansız uçak sistemi daha önce Kaliforniya Point Mugu'da yer tabanlı uçuş testlerinden geçmişti.

DefenceTurk.com