Gönderen Konu: Çin, F-22’leri düşür(-ebil)mek için çalışma yapıyor(!)  (Okunma sayısı 3445 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Aşağıdaki haberi kendim çevirdim(İngilizceden Türkçeye) ancak haber kaynağı biraz haberi resmi olmayan bir dille yayınladığı için çeviride kendi yorumlarımı kattım.

En azından haber Çin’in niyetiyle ilgili bir fikir vermekte

Çin, F-22’leri düşür(-ebil)mek için çalışma yapıyor(!)

Çin haber kaynakları HQ-9 füzelerinin “stealth” bir uçağa ateşlendiği(Senaryo) bir tatbikat yapıldığını raporladı.Çok fazla detay yok her zamanki gibi.Potansiyel bir ”Anti-stealth” radarın nasıl calışabileceğine dair pek çok şey yazılmıştır.Bazı teknolojilerin teklif edildiği duyulmuş olsa bile kimse böyle bir canavar(!) satmıyor.Isı tespiti bulunmakta(teknoloji olarak),F-22 ve B-2 ler hala yüksek ısı yaymakta.Ayrıca Amerikan stealth uçaklarının radar emici materyalleri tarafından kolay biçimde egale edilemeyecek bir radar seçeneği var.Ve dahası…Amerika bu teknolojilerin denenmesi amacıyla stealth bir uçak tahsis etmiyor ve eğer Çin bu alanda bir şeyler geliştirmişse,muhtemelen bazı şeyleri gizli tutmakta..

Kaynak: http://www.strategypage.com/htmw/htada/articles/20101018.aspx

China Trains To Shoot Down F-22s
October 18, 2010: Chinese news sources recently reported an anti-aircraft exercise where HQ-9 missiles were fired at a "stealth" aircraft. Not much in the way of details. This is typical. There has been much written about how potential "anti-stealth" radars might work. But no one is selling such a beast, even though some of the technologies proposed are sound. There's heat detection, as F-22s and B-2s still put out a lot of heat. Then there's using a radar that will not be as easily defeated by the radar absorbing materials used on American stealth aircraft. And so on. The U.S. is not providing stealth aircraft for testing any of these proposed methods, and if China had developed something in this area, they would probably keep details secret (lest the U.S. tweak their stealth tech to better handle the Chinese device.)