Gönderen Konu: Rusya Amiral Kuznetsov Uçak Gemisini Modernize Ediyor  (Okunma sayısı 16055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Rusya Amiral Kuznetsov Uçak Gemisini Modernize Edecek

Rus Deniz Kuvvetleri kaynaklarından aktarılan bilgilere dayanarak Rus Basınında çıkan haberlere göre, Rus donanmasının bayrak gemisi olan Amiral Kuznetzov uçak gemisi modernize edilecek. 2012'de kuru havuza alınacak olan gemi 2017 de suya indirilecek.

İlk olarak 1982'de Leonid Brezhnev olarak adlandırılan gemi, 1985'de Riga olarak sunulmuş, 1987'de Tbilisi olarak yeniden adlandırılmış ve 1990'da bugünkü adını almıştır. Amiral Kuznetsov 1991' de Rus donanmasında servise girmiş ve güverte uçağı operasyonları için kullanılmıştır. 90'ların sonlarından ve 2000'lerin başına kadar geçen sürede uzun periyotlar boyunca demirli kalan Amiral Kuznetsov'un faaliyetine son verilerek hurda olarak satılması konusunda defalarca teklifler verilmiştir. Ancak buna rağmen geminin güç ünitesi ve diğer donanımları onarılmış, gemi denizlerde ve tatbikatlarda daha sık görünmeye başlamıştır.

2000'li yılların ortalarında donanma temsilcileri ve Rus siyasetçiler bir kez daha donanmanın uçak gemisi yapım ihtiyacını görüşmeye başladılar. Moskova, güverte uçağı pilotlarının eğitiminde kullanmak amacıyla Amiral Kuznetsov'u korumaya karar verdi.  Geminin 2010-2012 yılları arasında havuza alınması çok sık tartşılmış ve şimdi kesin karar verilmiştir. 

Herşeyden önce; arızalı buhar türbilnleri ve turbo basınçlı kazanlardan oluşan güç ünitesi,  gaz türbini veya nükleer tahrik ünitesiyle değiştirilecek. Geminin 3M45 P-700 Granit (SS-N-19 Shipwreck) anti-gemi cruise füze rampaları tasfiye edilecek. Sonuç olarak hangar alanı, ek sabit kanatlı uçak depolamak için 4,500-5,000 için metrekare genişletilmiş olacak.  Geminin mevcut hava savunma sistemi 3K95 Kinzhal (SA-N-9 Gauntlet) füzeleriyle değiştirilerek güçlendirilecek. Bu çok rollü donanma sistemi 80-120 adet arasında yeni nesil orta menzilli satıhtan havaya füzeyi içeriyor. Ayrıca, 4-6 Pantsir-S1 (SA-22 Greyhound) kısa ve orta menzilli SAM sistemi ile uçaksavar topçu silah sistemleri de uçağa monte edilecek. Yeni silah sistemi muhtemelen, tüm yeni nesil Rus savaş gemilerinde standart olarak kullanılan Sigma muharebe bilgi ve kontrol sistemi de dahil olmak üzere son teknoloji ürünü telsiz donanımına sahip olacaktır.

Gemiye ayrıca yerli bir uçak mancığı da yerleştirilecek.  güvertedeki kayarak atlama aynen kalacak ve açılı uçuş güvertesine bir ya da iki mancınık eklenecek. Benzer bir mühendislik çözümü tamamlanmayan Ulyanovsk süper uçak gemisi için 1988'de tasarlanmıştı. Ancak %40'ı tamamlanmış bu proje 1991'de soğuk savaşın sona ermesiyle kardeş gemisiyle birlikte iptal edilmişti. O zamana kadar Sovyetler Birliği buhar mancınıkları geliştirmiş ve kara konuşlu NITKA eğitim merkezinde bir kayak atlama ve güverte tutucu içeren deneysel bir modeli test etmişlerdi. Sonuç olarak yerli bir mancınığın kullanılması mümkündür. Mancınık seçimi geminin güç ünitesi seçiminde de bağlıdır. Buharla çalışan mancının nükleer güç ünitesi gerektirirken gaz türbini güç üniteleri manyetik mancınık seçimine engeldir. Sonuç olarak Moskova, ya uygun bir mancınık geliştirecektir ya da başka bir ülkeden hazır olarak alacaktır.

Geminin hava filosu 26 yeni Mikoyan-Gurevich MiG-29K Fulcrum-D çok rollü avcı uçağı, helikopterler ve geliştirme aşamasında olan beşinci nesil savaş uçağı Sukhoi T-50 PAK FA'nın deniz modellerinden oluşacaktır.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Kuznetsov Yeni Füze Sistemini Başarıyla Denedi
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2015, 12:57:52 »
Kuznetsov Yeni Füze Sistemini Başarıyla Denedi

Rus donanması uçak gemisi Amiral Kuznetsov, Barents Denizi'ndeki yenieleme ve tekrar çalışma sürecinin bir parçası olarak SA-N-9 Gauntlet hava savunma füze sistemini test etti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Kuzey Filo sözcüsü Pazartesi günü, "Rusya'nın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov, Barents Denizi'ndeki tatbikatlar kapsamında yüzey-havaya füze sistemini denedi" dedi.

Uçak gemisi Amiral Kuznetsov, Kinzhal füze sistemiyle  [NATO kod adı: SA-N-9 Gauntlet], bir deniz hedefini vurarak tahrip etti ve tatbikatı tamamladı. Uçak gemisi tarafından füze ateşleme Barents Denizi sularında gerçekleşti ve deniz hedefi başarıyla vuruldu.

Amiral Kuznetsov uçak gemisinin yapımına; Sovyet uçak gemileri tek üreticisi Mykolaiv Güney Tersanesi tarafından 1985 yılında başlatıldı. 1995 yılında tam olarak faaliyete başladı.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Rusya, Akdeniz'e Uçak Gemisi Göndermeyi Planlıyor
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2016, 08:39:52 »
Rusya, Akdeniz'e Uçak Gemisi Göndermeyi Planlıyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Akdeniz'e uçak gemisi göndermeyi planladıklarını aktardı.

Savunma Bakanlığında düzenlenen bir toplantıda konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Şu an Doğu Akdeniz'de en az 6 Rus savaş gemisi ve 3-4 yardımcı gemimiz bulunuyor. Askeri gücü artırmak için Amiral Kuznetsov uçak gemisini bölgeye sevk etmeyi planlıyoruz" dedi.

Daha önce Rus basınında yer alan haberlede, Rusya'nın tek savaş gemisi Amiral Kuznetsov'un Suriye'deki operasyonlarda kullanılmak üzere Akdeniz'e gönderileceği belirtilmişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rusya-akdeniz-e-ucak-gemisi-gondermeyi-planliyor-8792588/

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya Amiral Kuznetsov Uçak Gemisini Modernize Ediyor
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2018, 20:17:04 »
ruslarla aramız iyi iken diyorum , ispanya ile LPD anlaşması yaptıgımız gibi Ruslarlada Kuznetsov için birşey yapsak süper olur. Neden bilmiyorum bu gemi amerikan UGlerinden daha çok hoşuma gidiyor.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2018, 20:18:36 »
ruslarla aramız iyi iken diyorum , ispanya ile LPD anlaşması yaptıgımız gibi Ruslarlada Kuznetsov için birşey yapsak süper olur. Neden bilmiyorum bu gemi amerikan UGlerinden daha çok hoşuma gidiyor.

Aynı şeyi düşünüyorum. Şöyle teknolojisi iyi küçük bir uçak gemisi iki ülke içinde iyi olur. Catobar fırlatıcısı olsun.
Birazda F18 alırız ikinci el.
F16 uçak gemisine inebilirmi acaba?
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2018, 20:19:46 Gönderen: BlackHawk89 »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2018, 20:19:25 »
Para yok paraaaa.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 17 Nisan 2018, 20:30:09 »
Para yok paraaaa.
Bende bunu anlamıyorum. Bu devlet herşeye para buluyor ama askeri bir konu olunca para olmuyor. Askeri kamuflajlar kötü diyoruz para yok. Kasklar değişmeli diyoruz para yok. Bilmem ne diyoruz para yok. E madem para yok iş adamlarına destek amaçlı oluk oluk akan şey ne dut yaprağı mı ?

BlackHawk89 inemez diye düşünüyorum.Yanlış biliyorda olabilirim ama F-16 piste indirmesi en zor uçak diye duymuştum :)) yinede yanlışım olabilir sadece aklıma böyle kalmış
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2018, 20:32:21 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #7 : 17 Nisan 2018, 20:48:13 »
E olan parayla külliyeyi yaptik, mercedes, audi makam arabalariyla donandik, 4 motorlu makam uçaği, makam helikopteri aldik. Her yer hastane kaynarken, devasa şehir hastanelerini yaptik, bakanlik binalarini oradan oraya taşidik. Yorduk yani ekonomiyi.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 17 Nisan 2018, 21:49:03 »
U.G'den önce yapmamız gereken o kadar şey var ki. Her yanın füzelerle çevrılmış hava savunma sistemin bile yok. Herşeye rağmen diyelim 2025, 2030 arası en iyi ihtimal, U.G yapalım denirsede, benim tercihim ingiliz HMS Queen Elizabeth olur. Yanında  F-35B olur. Aslında zorda değil bu gemiyi Türkiye 'de üretsek ucuz işçilik 3, 4 milyar dolar anca tutar. Aynı parada F-35B tutar. 7, 8 milyar dolara hallederiz.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 17 Nisan 2018, 21:56:57 »
E olan parayla külliyeyi yaptik, mercedes, audi makam arabalariyla donandik, 4 motorlu makam uçaği, makam helikopteri aldik. Her yer hastane kaynarken, devasa şehir hastanelerini yaptik, bakanlik binalarini oradan oraya taşidik. Yorduk yani ekonomiyi.
4 motorlu makam uçağı 2017de alındı bu sene hatta 1 hafta önce alındıgı ülkeye tekrar satıldı. Hastaneler yap işlet devret yani devletin kasasından para çıkmadı. Havayoluda yap işlet devret.Tıpkı köprüler ve paralı yollar gibi... Kaldıki hastanede yapılsın yahu keşke harcanan tüm paralar hastaneye eğitime harcansa. Bilmem nerdeki ülkeye yardım etmek güzel hoşta ülkende sen muhtacken yardım ediyorsan bu iyilikseverlikten çok aptallığa dönüşüyor. Ruslarla anlaşıp  bu gemiyi yerel bir ternasede yaparsan dışarı aşırı bir döviz çıktısıda olmayacak. Sadece tasarım ve eğitim konusunda yardım alacaksın bunların parasını vereceksin birde yerli olmayan gemi ihtiyacları. Bana göre yapılabilecek en hesaplı uçak gemisi olur. Sıfırdan bir Ucak gemisi tasarlayıp projelendirmek daha pahalı olmaz mı ?