Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 972618 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #410 : 08 Ocak 2013, 04:32:51 »
Pek çoğunuzun bildiği üzere tankların ön kısımdaki zırhları daha kalındır. Çünkü saldırdıkları hedefleri de aynı şekilde onlara saldırabilirler. Hedef de genelde nişan aldıkları yönde, önlerinde olur. Acaba ALTAY'ın kulesinin ön kısmında bulunan zırh sistemi T-72 tankında olduğu gibi olabilir mi?

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #411 : 08 Ocak 2013, 16:39:02 »
hybryd zirh hakkinda okudum ama resimdeki merkava tankinin zirhi hybrid zirhi degil.israil bu zirh konusunda kimseye bilgi vermiyor ve paylasmiyor ama oohh bee diyecek kadar da zirh degil.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #412 : 08 Ocak 2013, 19:39:58 »
Hibrit, yani melez zırh. Akrebin dediği gibi birşey. Farklı zırh sistemlerinin bir arada kullanıldığı zırh yapısı. İçerisinde çelik de olabilir, kevlar da, seramik de, başka birşey de...

ALTAY'ın gövdesinin ön kısmı ve etek zırhları bu şekilde olsa mükemmel bir tank olur bence :D
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2013, 20:03:12 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #413 : 08 Ocak 2013, 20:13:34 »
Yanlış anlaşılmaya neden olmamak için bir açıklma yapayım. Yukarıdaki etek zırhı daha önce alüminyum-seramik zrıhın benzeri olduğunu söylemiştim. Ama bu benzerlik sadece şekil olarak. İkisinin yapısı ve amacı çok farklı. Yukarıdaki sistem BAE Systemin görünmezlik teknolojisi üzerine çalışması. Elektrik akımı ile termal izin azaltılması üzerine yapılan bir çalışma.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=wlLqdFsMnCE&amp;feature=youtu.be" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=wlLqdFsMnCE&amp;feature=youtu.be</a>

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #414 : 08 Ocak 2013, 20:47:51 »
Konu gerçekten oldukça dikkat çekiyor. Çok fazla konuya bakan var. Ama ben arkdaşlardan daha fazla katılım bekliyorum. Ki beyin fırtınası yaparak daha keyifli hale getirebilelim. Özellikle buradaki içeriği başka sitelere taşıyıp heyecan arayan arkadaşlar, buradaki arkadaşların düşüncelerini başka yerlere taşıyarak hazıra konacağınıza cesaret gösterip burada düşüncelerinizi paylaşsanıza!  8)
Korkmayın ısıran olmaz.  :D :)

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
« Yanıtla #415 : 08 Ocak 2013, 20:58:28 »
[
Yukarıdaki sistem BAE Systemin görünmezlik teknolojisi üzerine çalışması. Elektrik akımı ile termal izin azaltılması üzerine yapılan bir çalışma.

Adaptive Infrared camouflage  = Adaptif Kızılötesi kamuflaj komutan periskobu ve nişangahini gece görüsü veya termal taramayi yaniltiyor ama tank ciplak gözle görünüyor. Bu tanka karsi olasi bir muharabede sürücünün ayik omasi gerek.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #416 : 08 Ocak 2013, 21:02:13 »
[
Yukarıdaki sistem BAE Systemin görünmezlik teknolojisi üzerine çalışması. Elektrik akımı ile termal izin azaltılması üzerine yapılan bir çalışma.

Adaptive Infrared camouflage  = Adaptif Kızılötesi kamuflaj komutan periskobu ve nişangahini gece görüsü veya termal taramayi yaniltiyor ama tank ciplak gözle görünüyor. Bu tanka karsi olasi bir muharabede sürücünün ayik omasi gerek.

Aynen öyle. Bu sistem termal kameraları kandırabiliyor. Fakat benzer bir çalışma prensibiyle renk değişimi üzerinde de çalışılıyor.

Bakınız >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=4949.0

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #417 : 08 Ocak 2013, 23:00:25 »
bu  tankinin uzerindeki alti koseli olan cisim zirh degil,plastik.hepiniz bildiginiz gibi kizilotesi isiklar sicakligi yakalar,inglizlerin reklam ve anlattiklarina gore kizilotesi isiklardan bu plastik kaplama koruyarak sicakligi yok edecek nasil yok edecek bilmiyorum sanirim icinde 100lt buzlu su olmasi lazim veya buzdolabi gibi bisey olmasi lazim bu kadar buyuk tankin uzerindeki sicakligi yok etmesi icin..bu tankin her tarafinda kameralar var o kameralar disaridaki gorunumu alarak elektrik vasitasiyla plastik cisimlere gonderecek ve tank cevre gorunumune karisarak yok olacak colde olursa col gorunumu veya ormanda olursa orman gorunumu verecek.veya tank degil de duran cisim,zirhli araba veya baska gorunumu verecek.simdi bu tankin zirhi konusunda bilgi verilmiyor,bu tankin ne kadar kizilotesi isiklara karsi korunacak onu gercek tankin icine oturarak gormek lazim veya fuarda tanitmasi lazim gelin  tankinizla bakin gorun diye bunu yapacaklarini hic sanmiyorum.tankin her tarafi elektronik sistemle donatilmis ve cok pahali proje,bu tankin da fiyatini etkileyecek ve 2017de hazir olacak diyorlar.tankin gece gorus sismelerine karsi gorunmezligi konusunda  inglizler bisey soylemedi.bu tank gorunmez olmasi icin motor dumanini nasil yapacak?nukleerle calismasi lazim duman olmamasi icin.gece gorus sistmelerine nasil korunacak?kizilotesi sistemden kacarsa hic gorunmez diye bisey yok sonucta tankin icinde durbun de vardir,1 defa ates ettiginde ses ve duman cikacak ve yerini belli etmis olacaksin

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #418 : 08 Ocak 2013, 23:32:30 »
Bu sistem henüz maliyet/etkinlik açısından yaygın kullanıma izin vermiyor. Dışdaki elektronik kamuflaj 5.56 lık mermiyle dahi tahrip edilebilecek. yapıda. Haliyle teknoloji kazanım amacıyla üretildigini söylemek yanlış olmaz. Altaya gelince; etek zırhın uzatılması ve ön zırhın daha açılı olmasını beklerdim açıkcası. Şu an altay için çalışmaları yürütülen Lahat muadili namludan atılır atgm ve aveps muadili olmasını bekledigim Akkor projelerinin tankı çok ileriye götürecegini düşünüyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #419 : 08 Ocak 2013, 23:48:16 »
bu  tankinin uzerindeki alti koseli olan cisim zirh degil,plastik.hepiniz bildiginiz gibi kizilotesi isiklar sicakligi yakalar,inglizlerin reklam ve anlattiklarina gore kizilotesi isiklardan bu plastik kaplama koruyarak sicakligi yok edecek nasil yok edecek bilmiyorum sanirim icinde 100lt buzlu su olmasi lazim veya buzdolabi gibi bisey olmasi lazim bu kadar buyuk tankin uzerindeki sicakligi yok etmesi icin..bu tankin her tarafinda kameralar var o kameralar disaridaki gorunumu alarak elektrik vasitasiyla plastik cisimlere gonderecek ve tank cevre gorunumune karisarak yok olacak colde olursa col gorunumu veya ormanda olursa orman gorunumu verecek.veya tank degil de duran cisim,zirhli araba veya baska gorunumu verecek.simdi bu tankin zirhi konusunda bilgi verilmiyor,bu tankin ne kadar kizilotesi isiklara karsi korunacak onu gercek tankin icine oturarak gormek lazim veya fuarda tanitmasi lazim gelin  tankinizla bakin gorun diye bunu yapacaklarini hic sanmiyorum.tankin her tarafi elektronik sistemle donatilmis ve cok pahali proje,bu tankin da fiyatini etkileyecek ve 2017de hazir olacak diyorlar.tankin gece goRus sismelerine karsi gorunmezligi konusunda  inglizler bisey soylemedi.bu tank gorunmez olmasi icin motor dumanini nasil yapacak?nukleerle calismasi lazim duman olmamasi icin.gece goRus sistmelerine nasil korunacak?kizilotesi sistemden kacarsa hic gorunmez diye bisey yok sonucta tankin icinde durbun de vardir,1 defa ates ettiginde ses ve duman cikacak ve yerini belli etmis olacaksin

O altıgen parça plastik değil, metalik. O sistemde parça ortamın rengini almıyor. Sistem sadece kızılötesi tarama yapan kameralara, yani termal kameralara karşı gizlilik sağlıyor. Yukarıdaki videoda da net bir şekilde görülüyor zaten.
Şu adresten de görebilirsiniz. >> http://defense-update.com/20110905_bae-adaptiv_camouflage.html

Motor dumanı diğerek kastettiğin egzos gazıysa halletmek kolay. Soğutarak dışarı verilebilir, nükleer güce gerek yok. Ama motorun soğutma sisteminden uzaklaştırılan ısıdan bahsediyorsan o oldukça fazla olabilir. Videoyu izlersen eğer elektrik sinyalleriyle aracın nasıl görünmez olduğunu görebilirsin. Hatta o sinyallerle aracı küçük bir otomobilmiş gibi gösterebiliyorlar. Tabi ki termal kameralara.

Senin bahsettiğin ortama göre renk değiştiren diğer verdiğim linkte. O da elektrik akımına göre farklı renkleri alan özel bir malzeme sayesinde gerçekleşiyor.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2013, 23:49:51 Gönderen: SKYWOLF »