Gönderen Konu: Aselsan´dan yeni Gatling-STAMP serisi  (Okunma sayısı 18656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Aselsan´dan yeni Gatling-STAMP serisi
« : 07 Ekim 2009, 10:21:06 »
Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Şirketimiz arasında Sahil Güvenlik Botları Silah ve Silah Sistem Modernizasyonu (STAMP) projesi ile ilgili olarak 2 Ekim 2009 tarihinde, toplam bedeli Euro 9.500.000,- tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2010-2016 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

Bu açıklama Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan alınan 2 Ekim 2009 tarihli izne istinaden yapılmıştır.

kaynak:  http://www.aselsan.com.tr/haber.asp?haber_id=207

Çevrimdışı amiral

• DefenceTurk
  • *
  • 0
    • Askeri Tasarımlar - konsept dizaynlar
Ben stamta kullanılan 12,7mm lik silahı merak ediyorum.  acaba hangi ülke ve model top kullanılıyor?

Çevrimdışı GOGURYEO

• DefenceTurk
  • *
  • -1
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2011, 17:33:37 »
 ASELSAN özellikle deniz platformlarına yönelik ürünleriyle Körfez ülkelerinin temel tedarikçisi durumuna geldi.

ASELSAN, milli ani müdahale botları Kaanlara monte edilen stamp ve stop stabilize silah platformları ile pazara girdi; kısa sürede pazarın yıldızı oldu.

ASELSAN Gn.Md.Yrd. Fuat Akçayöz, "Bu pazarda yer edinmek o kadar kolay olmadı, dünyanın en büyük, en iddialı firmalarının elinden bir anlamda aldık bu pazarı" diyor.

ASELSAN, Birleşik Arap Emirlikleri ile ortak bir şirket kurdu.

Bölgedeki yeni pazarlar edinme, sistemlerin bakım-onarım ve kabul faaliyetleri bu şirket aracılığıyla gerçekleştirilecek.

ASELSAN, 12,7 milimetre uçaksavar ve 25-30 milimetrelik top entegre edilebilen stabilize deniz platformlarını IDEX-2011 Fuarı’nda, Arap ortağı Golden Group’un standında sergiledi.

Amerikan silah devi General Dynamics’in ürettiği bazı yeni silahların ASELSAN’ın stabilize platformlarıyla dünyaya pazarlanması için de temaslar sürüyor.

http://www.trt.net.tr/Haber/HaberDetay.aspx?HaberKodu=f4d3e9bd-f222-409b-922b-ed88da67c5d7

Çevrimdışı hadessus

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Son Düzenleme: 11 Mart 2011, 01:53:58 Gönderen: hadessus »

Çevrimdışı Yatağan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 11 Mart 2011, 23:54:32 »
Türkiye´nin gururu Aselsan´dan yeni bir ürün tanıtıldı.

Yeni ürünü Gatling-Stamp. Yeni derken aslinda Stampsiteminin  (STAMP stabilized remote-controlled gun system) çok namlulu gatling silah versionu.
Silah systemi gece görüntü ve termal görüntü sistemine sahip ve ASELSAN´dan üretilmiştir.

Çok namlulu gatling silahın kendisi GAU-19, General Dynamics´in ürünü. Dakikada 1000 - 2000 mermi atabiliyor.
Kulanılan merimi tipi ".50 caliber BMG".

ASELSAN´dan bir açıklamaya göre 6 namlulu STAMP-Sistemi yakinda, piyasaya sürülecek.
6 namlulu STAMP-Sistemi CIWS (close-in weapon system) savasgemilerin savunması icin gerekiyor.
Milgem gibi Projeler´de yeralması düsünülüyor.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #5 : 12 Mart 2011, 08:52:44 »
 CIWS   ???  stamp bu kadar yüksek isabet oranına ulaşabilecek düzeye geldimi ?   CIWS  olacaksa  birde radara ihtiyacı olacaktır ,  bu çok güzel bir haber  ;D

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 12 Mart 2011, 09:44:45 »
Bu Aden körfezindeki gemiler için gayet kullanışlı olur diyeceğim ama o çapulcular için buna gerek bile yok :). Sahil Güvenlik Botlarına takılan Stamp gayet başarılıydı iki eksenli hareketle gayet iyi halledilmişti. Aslında sistem basit. Açı sensörleri platforma takılıyor. Sensörden gelen komutlar PIC'in veya koyduğun makinenin registerlerinda yüklü olan bilgiye göre bilgiyi işleyip platformdaki silah sistemine motorlarla yön veriyor. Evde kendiniz de böyle bir program yazabilirsiniz. Hatta böyle proje yapabilirsiniz. Micro Pascal veya C(PIC için) sonra sanal PIC için program. Eğer bilgisayarda sistemi oturtabilirseniz. PIC,açı sensörleri, motorlara ve platforma ihtiyacınız var :).

Çevrimdışı atmaca1

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 12 Mart 2011, 12:37:53 »
bu haberi çok sevdim ama kafamı karıştıran soru şu gatling toplarını biz üretmiyoruz diye biliyorum onun için hangi ülkeden ithal ediceğiz bilmiyorum bir de fiyat ne kadar o da kafa karıştırıyor ama bu silahlar hem önemli yerleri korumada hemde hava savunma konusunda büyük güç kazandırır.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 12 Mart 2011, 12:48:18 »
 GAU-19, General Dynamics ürünü haberdede yazmakta fiyat hakkında bir bilgi bulamadım.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #9 : 12 Mart 2011, 13:23:04 »
Alıntı
ASELSAN´dan bir açıklamaya göre 6 namlulu STAMP-Sistemi yakinda, piyasaya sürülecek.6 namlulu STAMP-Sistemi CIWS (close-in weapon system) savasgemilerin savunması icin gerekiyor.Milgem gibi Projeler´de yeralması düsünülüyor.

Bu açıklama ne zaman yapıldı kaynağı nedir sn Yatağan.Bir link varsa ekleyiniz lütfen,zira ben bunu daha önce duymadım.